I ako je u kriminalnim krugovima više decenija, ime Beograđanina Dragoslava Kosmajca dospjelo je u žižu javnosti tek kada ga je srpski premijer Aleksandar Vučić označio najvećim narko bosom na Balkanu. Šta se dogodilo i ko je, ustvari, ovaj čovjek?
Prema dobro obaviještenom Monitorom izvoru Dragoslav Kosmajac (61) bio je poznat još u vrijeme takozvanog starog zemunskog klana. „Tada je bio u zatvoru u Njemačkoj. Tamo je upoznao neke Kolumbijce koji su ga kasnije upoznali i povezali sa kraljem droge Eskobarom kod kojeg je imao direktan prolaz. Radio je sa narkoticima, naftom i cigaretama. Ipak, treba reći da ništa od toga do sada nije dokazano”, kaže ovaj izvor.
Ovih dana njegovo ime puni medijske stupce. Poslije spektakularnog bijega iz Crne Gore, Kosmajac se ponovo vratio u Boku. Poslije privođenja i dva saslušanja u Centru bezbjednosti u Kotoru i jednom u Osnovnom državnom tužilaštvu u tom gradu, pušten je na slobodu.
Kosmajac je prvo priveden u kotorsku policiju u ponedjeljak naveče, a u utorak je uz prijavu zbog falsifikovanja putnih isprava predat osnovnom državnom tužiocu. Poslije toga ponovo je priveden u zgradu policije, odakle je izašao i sakriven papirom preko lica, u pratnji supruge ušao u golf beogradskih registarskih oznaka, kojim su se udaljili. Najvjerovatnije u pravcu mjesta Strp između Risna i Morinja gdje Kosmajac ima vilu.
Kosmajac je na dan kada je uhapšen ušao u Crnu Goru sa lažnim dokumentima. Stigao je iz Bosne i Hercegovine.
„Poslije bijega iz Crne Gore krajem juna odlazi u Bosnu i Hercegovinu. Iz Bosne je ušao najprije u Hrvatsku i to preko malenog graničnog prelaza Dubac. To je pola sata do Debelog Brijega. Može se pretpostaviti da je na taj način htio da prikrije tragove i svoje jatake u Bosni”, kaže Monitorov izvor.
On napominje da nije nepoznato da je Kosmajac imao više pasoša i ličnih dokumenata, i da mu je BiH bila jako uporište.
„Iz Crne Gore je pobjegao jednim automobilom. Vratio se drugim autom srbijanskih registarskih oznaka. To znači da je neko morao da mu doveze to auto do Bosne, što govori u prilog tome da su njegove veze veoma jake i široko razgranate”, kaže ovaj izvor.
Kosmajac je, podsjetimo, u Crnu Goru sredinom juna doputovao pošto ga je premijer Vučić prozvao zbog poslova sa narkoticima. Sa slovačkim pasošem ušao je legalno u Crnu Goru, na prelazu Ranče u opštini Pljevlja, na koji je došao preko graničnog prelaza Jabuka koji se nalazi na teritoriji opštine Prijepolje.
Ušao je slobodno jer za njim nije bilo potjernice. Odmah se smjestio u svoju kuću u mjestu Strp, a prilikom boravka u Herceg Novom, automobil u kome se nalazio pokušala je da zaustavi jedna saobraćajna patrola.
Mercedes koji je vozila jedna osoba sa Žabljaka projurio je pored policajaca, a u jednoj od poprečnih ulica Dragoslav je napustio automobil. Tu ga je već čekao čovjek Ljubiše Buhe Čumeta, koji ga je sklonio do mraka u jednom „šteku”.
U automobilu je potom došlo do rokade, pa je mjesto vozača zauzeo Kosmajčev sin Lazar, koga je policija uhapsila, a u sudu za prekršaje osuđen je na deset dana zatvora, poslije čega je protjeran iz Crne Gore.
Stariji Kosmajac je potom u pratnji nekoliko osoba starim putem krenuo ka Republici Srpskoj, ali granicu sa BiH nije prešao na legalnom prelazu, već švercerskom rutom. Poslije se obreo na Sokocu gdje je boravio kod svojih poslovnih partnera. Da je iznenada napustio kuću u Strpu bilo je vidljivo na prvi pogled, jer su u tom zdanju ostala upaljena svjetla, a kapije nezaključane.
Kosmajac poslije ilegalnog povratka iz BiH nije navodno napravio nikakav prekršaj u Crnoj Gori, ali je priveden kao bezbjedonosno interesantna osoba, bez obzira što je u proteklih nekoliko godina nesmetano dolazio u ovu državu.
Dragoslav Kosmajac je donedavno imao i slovačko državljanstvo stečeno od 13. septembra 2004. godine, koje je poništeno poslije izbijanja afere vezane za njegove poslove sa narkoticima. Šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak izjavio je tada da je neko uzeo velike pare da bi dao Kosmajcu državljanstvo Slovačke, koje je imao i Darko Šarić, ali i neki albanski, odnosno kosovski narko bosovi.
Kosmajac je inače, nezakonito stekao i državljanstvo BiH, putem falsifikovane potvrde o mjestu prebivališta iz 1994. godine. Kao mjesto boravka navedeno je Trebinje, sa ulicom Vinogradska b.b, a 2009. godine izdat mu je i rodni list u Bosni i Hercegovini, pa je tako dobio biometrijski pasoš. Posljednji put u ovu državu ušao je legalno 2010. godine.
U ,,bijeloj knjizi” MUP-a Srbije još 2001. Dragoslav Kosmajac je pominjan kao jedan od najznačajnijih trgovaca drogama, a srpski mediji navode da je povezan sa međunarodnim krijumčarima narkotika i u Južnoj Americi. Inače, MUP Srbije je nedavno osnovao radnu grupu, koja se bavi istraživanjem njegove imovine. Preliminarni rezultati radne grupe pokazuju da on samo na teritoriji Beograda posjeduje stanove, kuće, lokale i zemljište čija je tržišna vrijednost skoro jedanaest miliona eura, ali se procjenjuje da sve to vrijedi mnogo više. Ovdje je riječ o nepokretnostima samo na teritoriji Beograda
Prema nezvaničnim saznanjima, do kojih su došli srpski mediji, Kosmajac najviše imovine ima na beogradskoj opštini Zvezdara, gdje i živi. On je vlasnik ili suvlasnik trideset jednog stana, ukupne površine 2.700 metara kvadratnih. Ovi objekti su procijenjeni na tri i po miliona evra, ali je realna vrijednost mnogo veća.
Pored mnogobrojnih stanova manje i veće kvadrature, Kosmajac posjeduje u stopostotnom ili manjem vlasništvu i šest lokala čija je ukupna površina devesto kvadrata, procijenjenih na milion i stotinu eura. Takođe, na njegovo ime se vode i 43 parcele od 15 hektara, vrijednosti od preko šest miliona eura.
Kosmajac je, kako saznajemo, gotovo sve svoje lokale, kao i dobar dio stanova izdavao u zakup. Tako se u njegovim objektima proizvodi hljeb i pecivo, igraju se djeca i organizuju rođendani u igraonicama, prodaje PVC stolarija. U jednom od lokala „smjestio” se i restoran, a navodno počeo je da zida i hotel.
U ovom trenutku, posredstvom međunarodne pravne pomoći, očekuje se da stignu i izvještaji iz nekoliko zemalja za koje se pretpostavlja da u njima Kosmajac ima imovinu. Riječ je o Španiji, Slovačkoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Radna grupa MUP Srbije, kako prenose mediji, pored popisa imovine, pokušava i da utvrdi da li je Kosmajac i danas uključen u poslove sa organizovanjem šverca velikih količina narkotika, preko jakih kriminalnih grupa, ili se možda „penzionisao”. Tako se pokazuje da je Crna Gora, sva prilika, i za kriminalce u penziji najsigurnije mjesto.
Tufik SOFTIĆ