Žrtve će kao i uvijek do sada biti oni politički, ekonomski i socijalno najnezaštićeniji. Smatram da svako vrijeme u ljudskoj povijesti nosi svoje izazove i da je najbolje i najgore vrijeme za sve one koji ga žive
Adrian Pezdirc jedan je od najtalentovanijih i najangažovanijih mlađih glumaca u Hrvatskoj. Diplomirao je 2014. ulogom Tartifa u istoimenoj predstavi za koju je iste godine dobio Nagradu hrvatskog glumišta za najboljeg mladog glumca. Članom ansambla Zagrebačkog kazališta mladih (ZKM) postaje 2016. godine. U Sarajevu je 2018. godine nagrađen na uglednom Internacionalnom teatarskom festivalu – MESS-u.
U ZKM-u, u pozorišnom čitanju jednog od najznačajnijih romana u istoriji književnosti „Braće Karamazovih“ reditelja Olivera Frljića, Pezdirc igra Aljošu Karamazova. Frljićevi Karamazovi, kako su i najavljeni, savremena su obrada klasika ruske književnosti i antiratni poklič koji je sasvim nenadano na pozornici osvanuo u zoru novog evropskog rata. „Karamazovi” su rađeni kao dvije uslovno nezavisne predstave, koristeći Tolstojevu rečenicu „Sve sretne obitelji sretne su na isti način, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj“ kao podnaslove.
MONITOR: Premijera „Karamazovih“ desila se na početku ruske vojne invazije i ponudila je kontekst za aktuelizaciju. Kako su izgledali početak rada na predstavi, probe, kako je nastajao tekst i predstava.
PEZDIRC: Kada smo počeli raditi na predstavi krajem prosinca 2021. godine, slika svijeta je izgledala samo malo drugačije. Uz puno rada, truda, vlastitih promišljanja počeli smo zajedno graditi jedan naš svijet. Oliver i dramaturginja Nina Gojić otpočetka su znali da žele dvije predstave i dvije perspektive. Jedna kroz prizmu privilegirane klase braće Karamazovi, Grušenjke, Katarine Ivanovne i gospođe Hohlakove, a drugu kroz pogled svih onih na čijim je leđima nesreće i iskorištavanja, ponajviše obitelji Snegirev, izgrađen sustav vrijednosti vrlo sličan onome u kojem svi živimo. Na dan početka invazije i rata na Ukrajinu, imali smo generalnu probu, i apsolutno je cijela predstava poprimila potpuno novu konotaciju. Kao da je život imitirao predstavu. Tokom procesa jedan jedini pola kartice nadopisani tekst i sam Dostojevski kao da su najavili zbivanja kojima smo toga dana počeli svjedočiti.
MONITOR: U novonastalom tekstu priča o porodici Karamazov je osnova, ali korišćene su razne reference naročito veze s aktualnim političkim dešavanjima u Evropi. Kad sam gledao predstavu nedavno u januaru, u ZKM-u je bilo prepuno. Publika je pažljivo gledala predstavu i bila oduševljena. Da li je uvijek takva reakcija?
PEZDIRC: Kao ansambl zaista smo presretni i zahvalni na procesu kojeg smo imali. Svi smo dali svu mentalnu, fizičku i kreativnu snagu koju smo imali, a rezultat je predstava koju zbilja ponosno čuvamo. Takva energija nemoguća je da ne zarazi gledatelje. Reakcije su podijeljene, ali više oko toga o čemu je predstava, i jesmo li tehnički prebrzi, a ne toliko je li dobra ili nije. Što je ja mislim znak da je predstava i naša priča uspješna jer otvara rasprave u cijelom sijasetu tema. Zagrebačka publika je karakteristična. Uvijek u ideji da točno zna kako bi nešto trebalo napraviti, a kada im se nešto sviđa bojažljivo će dati do znanja da uživaju. Neki od komentara na predstavu su bili i da imaju osjećaj da je aktualnost predstave nadišla granice Balkana, i zaista zagrebačkoj publici donjela osjećaj pripadnosti širem kontekstu. Hrvatska i Zagreb boje se takvih promjena u ideji gubitka „identiteta”, ali po reakcijama publike tokom predstave i punoj dvorani zaključujem da uživaju jednako kao i mi na sceni.
MONITOR: I kod Dostojevskog, u romanu, iskazana je kritika plemstva, crkve, sudstva, nepravde i stanja u društvu. Meni je jedna od najznačajnijih scena u predstavi kada svi zapjevate dobro poznatu pjesmu iz filma „Biće skoro propast svijeta”. Djeluje kao da je i to tema cjelokupne predstave.
PEZDIRC: U samoj predstavi kao i u romanu propada mnoštvo svjetova. Sva lica nalaze se na granici nečeg novog i nepoznatog te se grčevito drže za ustaljene norme. Mislim da nam svjetovi propadaju na dnevnoj bazi, i da je i to dio nekog progresa i napretka. Svijet u kojem živimo barem onaj dan nam od prirode, neupitno propada ali to kao da nas se uopće ne tiče. Svijet kojim vladaju prirodni zakoni i kojeg poznajemo u vrlo bliskoj budućnosti zbog djelovanja samog čovjeka neće postojati. Žrtve će kao i uvijek do sada biti oni politički, ekonomski i socijalno najnezaštićeniji. Smatram da svako vrijeme u ljudskoj povijesti nosi svoje izazove i da je najbolje i najgore vrijeme za sve one koji ga žive. Nepopravljivi sam tužni optimist pa vjerujem da čovječanstvo sa svim preprekama koje si u velikoj mjeri samo nameće, ipak ide dalje i da napreduje.
MONITOR: Svi oni koji su čitali „Braću Karamazove” znaju da likovi nemilosrdno gaze moralne norme, a Aljoša djeluje kao moralna čistota i dobrota. Koliko se ovaj lik kod Frljića razlikuje od onog kod Dostojevskog, naročito njegov odnos sa starcem Zosimom?
PEZDIRC: Rad sa Oliverom nevjerojatno je intenzivan, ali ispunjujuć, zabavan, poučan i iskustven. Složili smo se odmah na početku da ne želimo da je Aljoša neko bezgrešno biće kakvim ga se često doživljava, nego sazdan od krvi i mesa. Bilo je teško i ponekad frustrirajuće. Kako kaže Dostojevski u, meni, možda najljepšem poglavlju „Kana Galilejska”: „Pao je bio na zemlju kao mladac, a ustao je kao borac, nepokolebljiv do kraja života. To je spoznao i oćutio odjednom, u tom trenutku svog zanosa. I nikad, nikad nije Aljoša, do kraja života, mogao zaboraviti taj trenutak.” Svoj umjetnički angažman gledam prvenstveno iz sebičnih razloga kao na alat za vlastiti razvoj i promišljanje svijeta, stoga se nadam da sam kroz Aljošu upoznao i osnažio nekog novog sebe.
MONITOR: Jedan ste od najangažovanijih mlađih glumaca u Hrvatskoj. Igrate u ZKM-ovoj značajnoj i nagrađivanoj predstavi „Crna mati zemla”, koja je nastala prema predlošku istoimenog romana Kristiana Novaka. Čime je Vas najviše osvojila potresna priča?
PEZDIRC: Lakoćom pisma Kristijana Novaka, ljepotom međimurskog dijalekta i maštom kakvu mogu imati samo djeca. Predstavu smo do sada odigrali rasprodanom preko osamdeset puta te se nakon četrnaestomjesečne stanke vraćamo na scenu ZeKaeM. Jako se veselim.
MONITOR: Vrlo ste i društveno angažovani. Primijetan je Vaš rad u Udruženju „BOLI ME” – koji daje podršku mentalnom zdravlju mladih, ali i svojim djelovanjem borite se i za ljudska prava i slobode. Važna je pervencija kako bi se spriječilo nasilje ili neke tragične posljedice za čovjeka i društvo.
PEZDIRC: Tako je. Svoj smo rad započeli 2014. godine video-kampanjom „Kad te boli, moraš reći“. Na društvenim mrežama te je to bila prva takva kampanja u Hrvatskoj. Kroz svoje javnozagovaračke kampanje i programe pokušavamo senzibilizirati, educirati i destigmatizirati teme povezane s mentalnim zdravljem. Kroz youtube serijal „Pričamo”, ali i Internet platformom www.pktn.hr pokušavamo stvoriti sigurni prostor za mlade kako bi ih podržali na njihovom putu odrastanja kroz teme koje su im bliske, zanimljive i korisne, a kojih se možda boje. Čini mi se da su mladi danas spremniji progovoriti o izazovima s kojima se susreću, ali mislim da je na sustavu odgovornost da pripremi i stvara prostor za razgovor. Ne možemo se ljutiti na njih i optuživati ih da su otuđeni, ako im nismo ni pokušali dati pravo na njihov glas. Na društvu je i školskom sustavu da upozna mlade i stvori mjesta sigurnosti i podrške, kako od televizijskog sadržaja, medija, interneta, tako i školskih klupa i svog sadržaja koje oplemenjuje i cijeni različitost. Vremena su se promijenila, za sve one koji i dalje pile onu rečenicu: „A kako je tek bilo nama.“ Mislim da je važno pružiti podršku i saslušati ih što nam imaju reći. Kako je rekla jedna od gošća u našem serijalu „Pričamo“: „Začudili bismo se na koliko pitanja koje mladi danas postavljaju mi ‘odrasli’ nemamo odgovora.“
MONITOR: Počele su probe za predstavu „Ćelava pjevačica”, igraćete i u ovoj predstavi. Aktuelna su dva filma „Illyricvm” i „Vikend u Hrvatskoj”. Kakvi su planovi? Priželjkujete li neki novi projekat?
PEZDIRC: Čini mi se da su se projekti, intenzitet i brzina stvaranja vratili na pretpandemijske uvjete. Što je u jednu ruku sjajno, a u drugu kao da mi opet fali sati u danu za sve ono što bih želio napraviti. Ono što sam shvatio tokom lockdowna jest koliko volim i poštujem svoj poziv. Tako da me svi projekti koji dolaze iznimno vesele i interesiraju, osobito sa pametnim ljudima moje generacije koji se ne boje pokušati istraživati neke nove teme i gradite neke bolje svjetove.
Miroslav MINIĆ
Foto: Marko MIŠČEVIĆ