Tražeći bombu u soliteru na obali Morače policija je pronašla opremu za razbijanje protesta, dok je dan kasnije izvela raciju u hotelu Podgorica, pretresala Ranka Ubovića i oduzela šest automobila njegovog partnera. Još nije poznato da li su pretresi doveli do dokaza protiv Ubovića
Odlazeći premijer Dritan Abazović otkad je postao dio izvršne vlasti povezuje građevinsku kompaniju Bemax i njenog neformalnog vlasnika Ranka Ubovića (njegov sin Ivan Ubović je, od prošle godine, zvanični vlasnik preduzeća) sa organizovanim kriminalom u Crnoj Gori. Međutim, sve je ostalo na javno izrečenim optužbama za koje nadležne institucije nijesu imale sluha. Ili dokaza.
Abazović je prvo optužio vlasnike Bemaxa, da su pod krinkom regulacije korita rijeka, krali šljunak iz Morače i Cijevne. Na kraju su zbog toga odgovarale druge građevinske kompanije, ali ne i Ubovićeva kompanija.
Potom je funkcioner Ure Rade Milošević, sa funkcije direktora Uprave prihoda i carina, označio biznismene Ranka Ubovića i Aleksandra Mijajlovića, koji čine tzv. Bemax-Grand klan, kao glavne organizatore šverca cigareta. Nakon toga je zbog navodnog šverca cigareta uhapšen Milošević i tek nedavno je pušten iz višemjesečnog pritvora, a čeka se odluka SDT-a za podizanje optužnice ili odbacivanje optužbi protiv njega,
Nedavno je Abazović izjavio i da neformalni vlasnik Bemaksa ( Ranko Ubović) i bivši policijski funkcioner Zoran Lazović žele da ga likvidiraju. To je rekao nakon što su oni preko svog advokata Zorana Piperovića podnijelu tužbu protiv tehničkog premijera zbog povrede ugleda i tražili odštetu u iznosu od 21.000 eura. Ni ove tvrdnje nijesu dobile institucionalni epilog.
„Samo mrtva usta ne govore. Ali, zakasnili su, ja sam upozoravao i rekao ili će oni doći do mene ili ja do njih. Za njih je kasno“, poručio je Abazović. Nejasno je da li je nedavna policijska akcija, usmjerena protiv Ubovića i Lazovića, stvarni udar na navodnu Bemaks mafiju ili još jedan ćorak Dirtana Abozovića .Ovog puta smo na terenu imali akciju policije, pretrese prostorija u vlasništvu Bemaxa, i oduzimanje određene opreme za razbijanje demonstracija, za koje javnost još nije sigurna da li je legalna ili ne, i oduzimanje nekoliko vozila. Još nije poznato da li su pretresi doveli do dokaza protiv Ubovića.
Prethodno je objavljena prepiska optuženog Lazovićevog sina, Petra Lazovića, takođe bivšeg policajskog funkcionera, u kojoj se pominje Ubović, kojeg oslovljavaju sa „tigar“. Uhapšeni operativac kaže da je vlasnik Bemaksa njegovoj jedinici poklonio šest džipova, u kojima su oni otimali, mučili i vozili članove suprostavljenih kriminalnih klanova.
Poslednja epizoda obračuna počela je anonimnom dojavom da je u soliteru pored podgoričkog hotela Podgorica postavljena bomba. Na vrhu staklene zgrade stoji reklama Bemaksa, a ova kompanija je i vlasnik velikog dijela poslovnih i garažnih prostora zgrade. Policija je potom, navodno tragajući za bombom, u podrumu zgrade pronašla opremu za razbijanje protesta. U pronađenim paketima nalazili su se pancir, veliki broj zaštitnih vojnih maski, baklji i teleskopskih palica… Tokom pretresa policija je pronašla i vreću u kojoj su bile ručne – fleš i dimne bombe, startni – gasni pištolj, ali i veliki broj crvenih majica sa državnim grbom. Prema zakonu, takvu opremu mogu da nabave i koriste samo Uprava policije i vojska tokom intervencija, a kupovina intervencijske opreme zabranjena je za pravna i fizička lica.
Bivši policijski specijalac Milan Milikić, sada zapošljen u kompaniji Easy Drive Aleksandra Mijajlovića, prijavio se policiji kao vlasnik te opreme. Kazao je da je opremu zaboravio u podrumu dok je još bio specijalac. Za nadležne je to, čini se, bilo dovoljno, dok je Abazović uputio kritiku tužilaštvu zbog nereagovanja.
“Oni pokušavaju da se sakriju iza čovjeka koji sad radi u obezbjeđenju Ranka Ubovića, koji je preuzeo na sebe da je to navodno njegovo. Upućujem Državno tužilaštvo, iako treba prestati sa tim apelima jer to vidim da ne pomaže, da malo uvežu događaje. Da se sjete protesta 2015. i da se zapitaju gdje su bili punktovi maskiranih lica koji su ušli i molotovljevim koktelima razbili proteste. Da se zapitaju i da li ovo ima veze sa događajima u prethodnom periodu, kad je bilo ustoličenje (mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju), protesta u vezi sa Zakonom o predsjedniku, najave velikih nereda i građanskog rata ako se potpiše Temeljni ugovor”, poručio je Abazović.
Sjutradan je Protiv-teroristička jedinica (PTJ) policije izvršila raciju u hotelu Podgorica u kojem se u tom trenutku nalazio Ranko Ubović sa obezbjeđenjem. Nakon pretresa i očiglednog maltretiranja gostiju hotela, oduzeto je šest automobila, koji pripadaju kompaniji Easy drive. Iz policije je u šturom saopštenju saopšteo da će se ispitati da li su ovi automobili korišćeni za kriminalne radnje. U policiji, navodno, sumnjaju da je riječ o vozilima koje je mlađi Lazović pominjao u prepiskama.
Pravni zastupnik Bemaksa Zoran Piperović rekao je da u akciji policije nije bilo riječ o raciji, već pretresu bez odluke suda, jer su pripadnici PTJ-a pretresali kancelarije i stolove po kancelarijama. On je podnio tužbu protiv Abazovića, ministra policije Filipa Adžića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Nikole Terzića zbog zloupotrebe položaja.
„Onako kako su ušli u hotel govori da su u nekom pretpostavljenom planu racije oni trebali nekoga da istog dana liše slobode, a to lice može da im ugrozi život. Ishod racije je nula. Niko nije pozvan ni da da izjavu kao građanin. Čak nema elemenata za podnošenje prekršajne prijave protiv nekog lica“, naglasio je Piperović.
Iako Abazović dugo najavljuje procesuiranje stvarnih vlasnika kompanije „Bemax“ Ranka Ubovića i Aleksandra Mijajlovića, za sada je tu borbu vodio uglavnom pred kamerama, Posljednji događaji i saopštenja nakon njih, pokazuju da je Abazovićeva Vlada spremna i na drugačiju borbu. Pitanje je koliko je taj način borbe u skladu sa zakonskim procedurama.
Tužilački izviđaji
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici otvorilo je izviđaj povodom postupanja policije 20. i 21. jula prilikom pretresanja solitera pored Hotela Podgorica i racije u tom objektu. Direktor hotela Podgorica pritužbe je podnio Odjeljenju za unutrašnju kontrolu i Savjetu za građansku kontrolu rada policije na postupanje službenika Uprave policije, pripadnika Protivterorističke jedinice (PTJ), prema osoblju i gostima.
Istovremeno, tužilaštvo je formiralo i predmete na osnovu akcija policije.
Ivan ČAĐENOVIĆ