Nakon što se javnost cijelu sedmicu “zabavljala” idejom o pomirenju Milatovića i Spajića, poslije najave da će se nekadašnji partijski drugovi sastati zarad evropskog puta zemlje, ne samo da do sastanka nije došlo, nego je uslijedila još žustrija retorika i blokiranje rada Savjeta za odbranu. Dok oni vode medijski rat o tome ko je veći Evropljanin, Evropa nam je sve dalje
“Razlika između mene i premijera Milojka Spajića je kao između dana i noći, istine i neistine”, poručio je predsjednik države Jakov Milatović ove sedmice, odgovarajući na pitanja novinara da li će se i kada sastati sa šefom Vlade.
To je samo jedna u nizu sve oštrijih izjava koje su razmjenjivali predsjednik i premijer posljednjih dana. A nakon što se javnost cijelu jednu sedmicu “zabavljala” idejom o pomirenju Milatovića i Spajića, poslije najave da će se i nekadašnji partijski drugovi sastati zarad evropskog puta zemlje. Do sastanka ne samo da nije došlo, nego je uslijedila još žustrija retorika i konačno blokiranje rada Savjeta za odbranu.
Milatović je javni poziv Spajiću da se sastanu uputio nakan povratka iz Brisela, krajem prošlog mjeseca. On je tada najavio da će pozvati premijera na dijalog zbog evropskih integracija i jačanja “građanskog i evropskog centra”. Iz kabineta Spajića su poziv pozdravili, poručujući da će se premijer prema toj inicijativi odnijeti sa posebnom pažnjom, kada bude formalizovana. Premijerov kabinet je doduše odmah natuknuo da predsjednik nema nikakve veze sa evropskim integracijama, te podsjetio na Milatovićeve opstrukcije Vladinih silnih uspjeha na evoprskom putu. Sve u svemu, bilo je znakova da pomirenje baš i nije iskreno, ali se javnost uzdala u višu silu. Brisel, ili pak zajednički politički interes , u kontekstu pregovora o formiranju vlasti koji su još na čekanju u Podgorici, ali i rezulata lokalnih izbora koji govore da se “građanski i evropski centar” baš i ne proslavlja na terenu.
Uslijedilo je koškanje oko Barometra 26. Premijer je predstavio još jedan u nizu dokumenata za domaću upotrebu, koji poziva da se političke klase okupe oko zajedničkog interesa što bržeg ulaska zemlje u Evropu, na koji, međutim, potpis nije htjela da stavi ne samo opozicija nego i dio partija u vlasti, jer smatraju da se tako abolira kršenje postojećeg Sporazuma od strane partija bivšeg DF.
Na kraju, uključio se i Milatović i dao svoj sud. Komentarišući Barometar 26, on je kazao da taj dokument pozdravlja ukoliko se radi o pomaku u odnosu na dosadašnje ponašanje Vlade. “Imajući u vidu da je suštinski Vlada bila najodgovornija za određene negativne trendove, onda je logično da bi Barometar Vlada trebalo da potpiše sama sa sobom, i da ga predsjednik vlade potpiše sam sa sobom”, kazao je.
Uslijedila je ovonedeljna epizoda sa Savjetom za odbranu. Prethodna sjednica tog tijela, o čemu je Monitor već pisao, koja je održana u avgustu ove godine zbog pisma načelnika generalštaba (GŠ) Zorana Lazarevića članovima vrhovne komande, u kom je optužio ministra odbrane Dragana Krapovića za „djelovanje koje šteti Vojci Crne Gore i urušava njenu borbenu gotovost“, okončana je – pauzom. Za pauzu je zaslužan Milatović, koji je tako odložio rešavanje višemjesečnog sukoba na relaciji ministar odbrane načelnik generalštaba, ali i unutar Savjeta za odbranu.
Nakon tromjesečne pauze Milatović je zakazao novu sjednicu za ovu sedmicu. Stvar je pokušao da okonča bez prisustva Krapovića i Lazarevića, uz jasan stav – “da će tražiti da se Lazareviću vrate sve ingerencije”. Po njemu, Krapović je diskvalifikovao sam sebe za učešće na sjednicama tog tijela. Kabinet Spajića je uzvratio da bez Krapovića i Lazarevića sjednica nema smisla. Na kraju se premijer nije ni pojavio, a predsjednik ostao šokiran.
“Predsjednik Vlade je danas blokirao rad Savjeta za odbranu i bezbjednost i time pokazao nevjerovatno neodgovorno ponašanje prema Vojsci Crne Gore, prema državi Crnoj Gori, prema predsjedniku Skupštine, Predsjedniku države, građanima. Nažalost, nije svako dorastao funkciji koju zauzima. Ja sam prosto šokiran ponašanjem predsjednika Vlade koji se danas nije pojavio na zakazanoj sjednici”, saopštio je Milatović.
Podsjećanje: ministar Krapović tražio je smjenu Lazarevića prije više mjeseci. Najprije uz obrazloženje da treba podmladiti kadar, a potom i uz ozbiljne optužbe na račun Lazarevića koje su završile prijavom državnom tužilaštvu. Istovremeno, i Lazarević je od pomirljivog stava po pitanju odlaska sa funkcije načelnika Generalštaba, prešao na oštriju retoriku, sve to tužbe poritv Krapovića za diskriminaciju.
Sve u svemu, pitanje načelnika GŠ postala je tema partijskih saopštenja. Opozicija je pokušaj smjene Lazarevića interpretirala kao namjeru nove vlasti, prvenstveno struktura bivšeg Demokratskog fronta, da preuzme komandovanje vojskom, što je vlast negirala. Milatović tvrdi da se radi o pokušaju politizacije vojske koji on neće dozvoliti. A njegovi oponenti da je on kroz sukob u Savjetu odbrane pokušavao da utvrdi poziciju uoči pregovora za formiranje vlasti u Podgorici, do toga da brani vojni kadar bivšeg režima.
“Zašto se Vi i predsjednik Milatović konstantno stavljate u odbranu kadrova bivšeg režima, poznatih po zloupotrebama u Vojsci Crne Gore i Ministarstvu odbrane”, reagovao je ove sedmice državni sekretar u Ministarstvu odbrane Marko Marković, na ocjenu Milatovićevog savjetnika za bezbjednost Dejana Vukšića da ministar odbrane ugrožava funkcionisanje sistema za čiji se napredak i reformu navodno zalaže, i da vojska ne smije biti ničiji plijen.
Nastavilo se svrstavanje na stranu Milatovića i Lazarevića, odnosno Spajića i Krapovića, koje je još u toku. I podsjeća na derbi. Analitičari upozoravaju da je sukob Spajića i Milatovića koji se prelio i na Savjet na odbranu rizična disfunkcionalnosti koja ne smije dugo da traje.
Spajić i Milatović, bivši ministri ekonomskog bloka resora u vladi Zdravka Krivokapića, osnovali su političku partiju Pokret Evropa sad u junu 2022. godine. Prošle godine preuzeli su ključne funkcije u državi.
“Od srca čestitam mom saborcu i prijatelju stupanje na dužnost predsjednika Crne Gore”, prokomentarisao je Spajić pobjedu Milatovića, ističući da su se otvorila vrata nove ere za Crnu Goru. Ni Milatović nije zaostajao sa čestitkama: “ Čestitam izbor novom premijeru Milojku Spajiću i članovima 44. Vlade Crne Gore, kao i novoizabranom rukovodstvu Skupštine. Radujem se saradnji oko svih pitanja važnih za dobrobit naših građana i države. Samo sinergijom i posvećenošću svih institucija Crnu Goru možemo povesti naprijed.
Nova era je zaista došla. Premijer i predsjednik države prekinuli su saradnju početkom godine, kada je Milatović napustio PES. Od tada traje vječiti derbi. Dok predsjednik i premijer vode medijski rat o tome ko je veći Evropljanin, Evropa nam je sve dalje. Opet strahujemo od blokade procesa.
Tako će i biti dok bude važnije ko će pokupiti političke poene kad jednom tamo možda i uđemo, a ne hoćemo li postati istinsko evropsko društvo. U kom se zakoni ne tumače u odnosu na politički interes, a platforme i dokumenta o tome da smo evropljani ne moraju potpisivati.
Milena PEROVIĆ