Povežite se sa nama

Izdvojeno

O RASTKU MOČNIKU (I): Kapitalizam-fašizam i socijalizam

Objavljeno prije

na

„Močnik’s Concepts,“ Conference, Faculty of Arts, University of Ljubljana, and Založba, Ljubljana, Slovenia, September, 19-20, 2024.

 

 

Apstrakt

Autor ovog teksta rekonstruiše i bliže osvetljava dva značajna teorijska i konceptualna uticaja koje je Rastko Močnik izvršio na njega u njihovoj skoro poluvjekovnoj profesionalnoj saradnji i prijateljstvu.

Prvi takav uticaj bio je tokom postjugoslovenskih ratova 1990-ih. Autor ovog teksta tada je imao veliku dilemu oko pitanja da li su novonastajući politički režimi bili stvarno pa makar i samo djelimično fašistički ili su tako samo izgledali, i na tu dilemu je u samo par godina, sam sebi i drugima, davao različite odgovore. Da konačno zauzme stav da su ti režimi ipak bili, dijelom i ostali, neka vrsta fašističkih derivata, najviše mu je pomogao upravo Rastko Močnik.

Drugi takav uticaj mnogo je skoriji. Dogodio se 2022. Tokom jednog digitalnog postdiplomskog studija posvećenog Jugoslaviji. Gdje se ovaj autor vratio svom starom stavu iz doktorata o „takozvanim socijalističkim društvima i sistemima“. I gdje je još jednom prihvatio uticaj Rastka Močnika. Samo što je taj uticaj sada bio djelimičan. Autor je, naime, ostao pri svom inicijalnom stavu, da su ovi sistemi bili sistemi „(polu)perifernog državnog kapitalizma“, ali je, zahvaljujući uticaju Rastka Močnika, prihvatio da su oni, a posebno onaj u Jugoslaviji 1945-1991, imali i više elemenata socijalizma, nego što je mislio ranije.

 

U proteklih skoro pola veka, od 1970-ih do 2020-ih, Rastko Močnik je bio, i ostao, jedan od nekoliko mojih bliskih odnosno najbližih kolega, koji su izvršili najveći uticaj, na moj sopstveni teorijski razvitak. Naravno da se u toliko dugom periodu, iz ove profesionalne, intelektualne i teorijske, razvila i velika politička, građanska i aktivistička bliskost, a iz ovih i dugotrajno lično prijateljstvo. Teorijski uticaj Rastka Močnika na moj sopstveni teorijski razvitak, posebno snažan je bio u dva konkretna navrata. Prvi put, to je bilo tokom olovnih post-jugoslovenskih 1990-ih, kada je velika dilema bila, da li je tadašnja velika turbulencija i tragedija, bila samo prolazna tranzicija ka demokratiji, kako nas je u tom vremenu neumorno i nadmeno podučavao mejnstrim, ili je to ipak bio novi fašizam. Drugi put, to je bilo početkom 2020-ih, kada se još jednom, samo sada trideset godina kasnije, otvorilo jedno drugo pitanje, da li je, naime, ono u našoj bivšoj zajedničkoj državi Jugoslaviji 1945-1991, bio zaista socijalizam, ili ipak nešto drugo, i šta. U dva kratka osvrta koji slede, ova dva uticaja, izložiću i nešto konkretnije.

Kapitalizam-fašizam ili samo tranzicija?

Koliko je početkom 1990-ih bilo teško odgovoriti na gornje pitanje, najbolje govori činjenica da sam ja sam, na ovo pitanje, u samo dve godine, stigao da dam – tri odnosno dva odgovora. Najpre da je to bila jedna vrsta fašizma, zatim da to nije bio fašizam nego jedna vrsta običnog (polu)perifernog autokratizma (Popović, 1994: str. 81-85: Crveno i crno), na kraju, uz sopstveni razvoj, i pod uticajem Rastka Močnika (Močnik, 1995/1998/1999: Koliko fašizma?), da je to bio „Ipak fašizam“ (Popović, 1994: str. 122-127).

Moj prvi odgovor, da je to bila jedna vrsta fašizma, bio je više spontana reakcija, jednog antiratnog građanina, profesora univerziteta i aktiviste, na bezbrojna, primitivna i brutalna nasilja novih, postjugoslovenskih, ratno- i ekstremno-nacionalističkih režima, nego što je to bio rezultat sistematskijeg i dubljeg teorijskog studija.

Na moj drugi odgovor, da to nije bio fašizam nego jedna vrsta obične (polu)periferne autokratije, negativno su uticala dva faktora. Prvi faktor bio je jedna vrsta preterane i zbog toga pogrešne metodološke samokritike, a drugi, kasnije ću shvatiti, pogrešne primene Teoorije svetskog sistema Imanuela Volerstina, koja je bila i ostala moja najuža sub-specijalizacija.

Ovaj drugi faktor bio je presudan. Greška je bila u tome što sam PREcenio SPECIFIČNI PROSTOR starog fašizma Nemačke i Italije prve polovine XX veka (kao periferiju centra svetskog kapitalističkog sistema), u odnosu na postjugoslovenski prostor poslednje decenije ovog veka (kao poluperiferiju svetskog kapitalističkog sistema), a istovremeno, i još više, fatalno POTcenio SPECIFIČNO VREME strukturne krize savremenog svetskog sistema 1914-2050., kako je ovo vreme precizirao još Imanuel Volerstin. Skoro trideset godina kasnije, to jest danas, to je toliko očigledno. Ne samo periferija i poluperiferija, nego i sam centar svetskog kapitalističkog sistema, Zapad, SAD i EU, upravo ovih dana, sve više isklizavaju u ekstremnu i agresivnu takozvanu ultra-desnicu, što je, zapravo, samo drugo, mejnstrimersko, pristojnije ime odnosno eufemizam za fašizam.

Moj treći i konačni odgovor, da je to ipak bila i ostala jedna vrsta fašizma, bio je, dakle, rezultat mog sopstvenog teorijskog sazrevanja, ali je, posebno u jednom momentu moje profesionalne dileme i konfuzije, doprinos Rastka Močnika ispravnom odgovoru, bio veoma značajan. Još značajnije, međutim, bilo je i naše zajedničko sazrevanje, saznanje i upozorenje našim zajedničkim prijateljima iz Evrope i sveta. Da, ukoliko oni sami ne budu dovoljno vodili računa o našim balkanskim greškama-katastrofama, pa ih i sami ponove, može lako da dođe do potpunog preokretanja tada uobičajene projekcije, umesto, naime, da se Balkan evropeizuje, kako se očekivalo, Evropa i svet će se balkanizovati, što je na kraju, na žalost, i počelo da se dešava.

I u ovom poslednjem, Rastko Močnik je na mene značajno uticao, i to u obliku ohrabrivanja i podsticanja. U tom pravcu, posebno je bio značajan jedan njegov tekst odnosno intervju iz 1996, čiji naslov i sam dovoljno govori: „Učimo od Afrike!“ (Močnik, 1996). U nekoliko svojih tekstova iz tog vremena, pored ostalog i pod uticajem ovog intervjua Rastka Močnika, i ja sam razvio (ukoliko nije nepristojno da to baš ja kažem), jednu alternativnu, čak preokretalačku epistemologiju, po kojoj je Karl Marks, u XIX veku, u vremenu uspona i ekspanzije svetskog kapitalističkog sistema, sasvim ispravno uzeo Englesku tog vremena, kao najrazvijeniji, ukupni pa i metodološki uzor za druge zemlje i delove sveta, ali da danas, u vremenu velike strukturne krize i opadanja tog istorijskog sistema, ovu paradigmu treba preokrenuti, ne zbog toga što je Karl Marks bio u krivu, naprotiv on je ostao u pravu za svoje vreme, nego zbog toga što se vreme svetskog kapitalističkog sistema kao našeg istorijskog sistema značajno promenilo, to jest definitivno prešlo iz svog uspona i ekspanzije u svoje opadanje i (samo)destrukciju, pa u mnogim dešavanjima i patologijama periferije, centar danas može i mora da vidi svoju sopstvenu moguću budućnost, naravno da bi mogao da je, zajedno sa ostatkom svetom, i za sebe i za čitav svet, spreči i promeni na bolje.

Na samom kraju ovog prvog kratkog osvrta, još samo jedna, još kraća, interpunkcijska napomena. Koja je, u stvari, sadržinska i suštinska. Jer upozorava na sve veće, istorijsko i svetsko-sistemsko iscurivanje poznog, veoma poznog i ultra-monopolističkog kapitalizma. U fašizam. Naravno, ukoliko se to ovome dopusti. Zbog toga kapitalizam-fašizam, kao istorijski, ali i svakodnevni dramatični memento.

( Nastavlja se)

Milan POPOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

BUDŽETSKE I DRUGE IGRE: Privremeno, do daljnjeg

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je parlament, kao što sada izgleda, otišao na raspust onda ćemo u novu godinu ući uz privremeno budžetsko finansiranje. Redovni rashodi poput penzija, plata, socijalnih davanja i stalnih troškova budžetskih jedinica ne bi trebalo da se dovode u pitanje. Obećane povišice su neizvjesne. Ili nemoguće do usvajanja planiranog budžeta

 

 

Kako sada stvari stoje, Crna Gora će u 2025. godinu ući bez usvojenog Zakona o budžetu.

Formalno: zbog najavljene odlučnosti opozicije da spriječi rad parlamenta, sve dok se vladajuća većina predvođena premijerom „ne urazumi“ i povuče odluku o prestanku mandata sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović. Ustavni puč, kako kažu. Suštinski, vlast i opozicija i na ovaj način žele sebi dati na značaju u očima javnosti. Da je drugačije, već bi našli način da se dogovore ili, iz perspektive većine, spriječe opoziciju da provodi, aktuelnim jezikom ovdašnje politike, parlamentarni puč.

A možda i neće, pošto je i poslanicima u parlamentu ostalo nejasno da li je predsjednik Skupštine Andrija Mandić zaključio, ili samo prekinuo, sjednicu na kojoj je trebalo glasati o predloženom budžetu.

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša tvrdi da je dogovor većine bio da sjednica, nakon njihovog protesta, prekine tako što će se dati pauza. „Ipak, vođa većine (Andrija Mandić – prim. Monitora) je odlučio da je zaključi što implicira da budžet neće biti usvojen. Međutim, ako vođa odluči može da zakaže sjednicu i narednih dana“.

Što bi rekli, može da bude ali ne mora da znači. Razmotrimo,  mogućnost da će država do daljnjeg funkcionisati po modelu privremenog finansiranja. Njega smo prvi put isprobali u prvom kvartalu 2021., nakon što Vlada Zdravka Krivokapića zbog kasnog formiranja i potrebe da ovlada materijom nakon decenijske vladavine DPS, nije pripremila prijedlog zakona o budžetu u propisanom roku (15. novembar). A onda nijesu baš ni žurili sa tim poslom.  Sada znamo da to znači da će budžetski potrošači svakog mjeseca dobijati „do 1/12 (jedne dvanaestine) stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini“. Što i jeste i nije problem.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

CRNA GORA I NJENI SUSJEDI NA KRAJU 2024. GODINE: Uzor i podrška ili noga za spoticanje 

Objavljeno prije

na

Objavio:

AktueLni  protesti studenata, poljoprivrednika i intelektualaca u Beogradu šalju sliku da postoji i druga Srbija koja je okrenuta budućnosti. Rasplet u Srbiji će biti od strateškog značaja za Crnu Goru i njenu budućnost

 

 

Ove godine Crna Gora se konačno može pohvaliti da je napravila, kako se žargonski kaže, korak od jedne milje. Krajem juna je Evropska komisija (uz neophodnu saglasnost svih članica EU) dala prelazne ocjene za IBAR (Interim Benchmark Assessment Report) što prevedeno znači da je kao kandidat ispunila privremena mjerila u poglavljima 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 – Pravda sloboda i bezbjednost.

Nakon IBAR-a je krenula druga faza – dobijena su završna mjerila za konačno zatvaranje poglavlja, na šta Crna Gora čeka, ili se pravila da čeka (pod režimom Đukanovićevog DPS-a), još od 2012. godine. Iako je Vlada Milojka Spajića imala ambiciozni plan zatvoriti čak 10 pregovaračkih poglavlja do kraja ove godine, ipak je Evropska komisija (EK) ocijenila da su moguća samo četiri. U završnici je Hrvatska  blokirala zatvaranje jednog poglavlja (31 – vanjska, sigurnosna i odbrambena politika).

Premijer Andrej Plenković je rekao da je to njegova vlada “dala do znanja i partnerima unutar EU i Crnoj Gori”. Razlozi su brojni po hrvatskom premijeru, a “osobito događaji koji su se dogodili ovog ljeta“.   Tu se prvenstveno cilja na politikantsku Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je donijela  skupštinska većina na inicijativu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, preko bloka stranaka (NSD-DNP-SNP), pod kontrolom njegovih službi. Oni su uslovili dalju podršku Vladi Milojka Spajića usvajanjem te rezolucije. Njen formalni inicijator  je bio predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo