Ako Podgoričanima pred izbore obećavaju ono što nemaju, kako onda izgleda Podgorica danas. Sudeći po obećanjima – bez zelenila, bez deponija, vode, modernog gradskog prevoza, sa ogromnim saobraćajnim gužvama, sa nerazvijenim malim i srednjim preduzećima, bez programa za ranjive grupe, sa administracijom u kojoj se partijski zapošljava, bez turističke ponude..A za to su zaslužni mahom svi koji obećavaju drugačiji grad. Lanjsko istraživanje CGO pokazalo je da preko 60 posto građana i građanki smatra da političke partije u Crnoj Gori ne drže do predizbornih obećanja
Kada bi bila ispunjena obećanja onih koji se takmiče u izbornoj trci za Podgoricu, zakazanoj za 29. septembar, Glavni grad bi uskoro postao Kopenhagen, Berlin, London….
Svuda zelenilo, urbane bašte i solarne elektrane, te moderni gradski prevozi, možda čak i električni, kojima se vozimo za džabe naravno, novim bulevarima i saobraćajnicama. Kreditiraju nas beskamatno i pomažu subvencijama za sve i svašta – da startamo sa biznisom, da imamo stanove po povoljnim cijenama. Doduše ne onoliko povoljnim za koliko su ih kupovali funkcioneri bivše vlasti svojevremeno. Moći ćemo da vodimo djecu u vrtiće za džabe, ispred kojih parkiramo automobile bez problema, obzirom da će gotovo sve liste koje se takmiče za vlast u Podgorici na neki magični način riješiti problem parkinga u Glavnom gradu. U kom trenutno ima nešto oko sedam hiljada parking mjesta i 90 hiljada automobila. Neke od lista imaju ideju da to riješe aplikacijom. Kako, boga pitaj.
Naravno, neće sve biti samo zeleno, nego i besprekorno čisto. Reciklažni centri, moderne deponije, novi kontejneri, sjajno opremljeni komunalci..Tu je i sistem za prečišćavanje otpadnih voda, koji se na listi prioritetnih infrastrukturnih objekata našao još 2015. godine. Imaćemo i vodu naravno svi, da se ne mora više protestovati što je mjesecima nema na 40 stepeni u nekim djelovima grada.
Novih Domova zravlja, sportskih terena, stadiona, dvorana, i novih vrtića neće nedostajati. Pa košarkaški koš u svakom kvartu. I bazeni naravno. Šetališta pored Morače i Ribnice. Obećavana još daleke 2018. Tu su i raznorazni programi i dnevni centri za osjetljive i ranjive kategorije. Čak i korpe domaćih proizvoda za trudnice..A kad se pođe na pijacu u Gintaš, ono sve klimatizovano. Plus srećni proizvođači poljoprivrednih proizvoda, kojima se davanja iz kase povećavaju ko zna koliko.
Podgorica će biti uređeni evropski grad u kom mladi Podgoričani ne sanjaju, kao sada, da pobjegnu glavom bez obzira. Ajd što više neće biti partijskog zapošljavanja i cijeniće njihove diplome, nego će biti kreditirani i sa po 20 hiljada eura, da pokrenu start up biznise.. Srednjoškolci će moći da provode vrijeme u rekonstruisanoj Robnoj kući u centru Podgorice, koja će postati omladinski klub i u kojoj će moći “da ostvare sve svoje potencijale. I naravno besplatno stiču digitalne vještine. Ima čak i obećanja o mnogo zabavnijem noćnom životu. Otprilike mladi se zabavljaju do ranih jutarnjih časova, a ne smetaju starijima koji mirno spavaju, jer će se riješiti i problem buke.
Starija populacija neće samo mirno spavati jer neće više biti buke. Podgoricom će krstariti terenske ekipe ljekara usmjerene na hronične i starije pacijente. A uvešće se i gerijatrijska služba.
I „mališani“ će uživati u Pogorici. Ne samo da će ih zadovoljni roditelji voditi u besplatan vrtić, nego će u obnovljenom odmaralištu na Veruši kao nekad sticati „nezaboravne uspomene kroz igru, sport i smijeh”. Imaćemo i bejbisiting servis. I do 50% subvencija za produženi boravak djecu do trećeg razreda osnovne škole. Djeci će se razvijati kreativnost i empatija. U slobodno vrijeme moći će da nauče da plivaju u novom bazenu, gdje će dobiti šansu da postanu nove nade “plivanja i vaterpola i nastave kontinuitet u njegovanju naše nacionalne selekcije”. Divota.
O bespravnim objektima i nelegalizovanim naseljima, koji zauzimaju pola Podgorice, više neće biti ni govora. Sve legalizovano. I Kakaricka gora. Planska gradnja svuda. Zbogom betonu, dobar dan brojni parkovi. Ozelenjeće čak i City kvart.
I kulturna scena će da procvjeta. Završeno Gradsko pozorište. Raznorazni filmski festivali, kulturni turizam.
O preduzetništvu da ne govorimo. Podrške malim i sredjim preduzećima, raznoraznih subvencija i olakšica, neće nedostajati. Kao i stranih investicija. Koje će se samo slivati jer ćemo imati povoljno poslovno okruženje i smanjene birokratske prepreke.
A tek turizam. Podgorica će postati atraktivna cjelogodišnja turistička destinacija. Panoramska žičara čija će bazna stanica biti kod mosta Milenijum, a završna na brdu Trijebač. Na kom će biti izletnički centar. Valorizacija Duklje, nova perspektiva Pipera.
U Podgorici iz predizbornih obećanja, čak će i životinje uživati. Biće povećani kapaciteti za njihovo unapređenje neadekvatnih uslova zbrinjavanja u gradskom azilu, subvencije za neprofitne organizacije koje se bave zbrinjavanjem životinja, kontrola nad populacijom pasa lutalica. Imaćemo čak i krematorijum za kućne ljubimce.
O tome koliko su brojna slična obećanja do sada ispunjavana svjedoči prošlogodišnje istraživanje Centra za građansko obrazovanje, koje je pokazalo da preko 60 posto građana i građanki ne smatra da političke partije u Crnoj Gori drže do predizbornih obećanja, dok im svega nešto više od četvrtine vjeruje. Brojni su primjeri ne samo prethodnih neispunjenih obećanja, nego i potpune promjene kursa. Jedan od takvih primjera je nedavno izglasavanje izmjena Zakona o obrazovanju, kojim se odluka o izboru direktora škola vraća u ruke ministra. Za to rješenje glasali su i oni koji su prethono zastupali drugačiji stav. Istovremeno brojna predizborna obećanja ponavljaju se iz jednog izbornog ciklusa u drugi.
Bjelopoljska partija početkom godine imala je čak i predlog da se lažna preizborna obećanja definišu kao krivično djelo.
Poseban problem je u tome – ako nam uporno obećavaju ono što nemamo, kako onda izgleda Podgorica danas. Sudeći po predizbornim obećanjima – bez zelenila, bez deponija, bez modernog gradskog prevoza, sa ogromnim saobraćajnim gužvama, sa nerazvijenim malim i srednjim preduzećima, bez programa za ranjive grupe, sa administracijom u kojoj se partijski zapošljava, bez turističke ponude, bez vode, bez infrastrukture…
A za to su zaslužni mahom svi koji obećavaju drugačiji evropski grad.
GUSINJE NAKON IZBORA
Lokalni izbori u Gusinju, na kojima je učestvovalo pet lista, održani su krajem prethodne sedmice. Pravo glasa imalo je 4.618 građana,a odborničkih mjesta u tom gradu je 30.
Prema preliminarnm rezultatima koalicija BS-SD-SDP “Srcem za Gusinje” osvojila je 43,39 glasova, odnosto 14 mandata. Lista “Zajedno za Gusinje” Albanskog foruma i DUA-e Salih Đonbalaj osvojila je 23,40 odsto glasova, odnosno sedam mandata, DPS lista “Gusinje može bolje – Demir Bajrović” osvojila je 20,61 odsto i šest mandata, a Pokret za Gusinje 7,44 odsto ili dva mandata,. Demokrate su osvojile 5,16 odsto ili jedan mandat.
Gusinje je tako, uz Cetinje, među rijetkim opštinama u kojima je vlast moguće formirati bez DPS-a i bivšeg Demokratskog fronta.
Milena PEROVIĆ