Nakon višemjesečne blokade magistrale, prijetnje štrajkom glađu, te višedecenijskih prevara od strane vlasti, radnici Košute se nadaju da su nadomak ostvarivanja svojih prava
Nakon višemjesečne blokada puta Cetinje-Podgorica i prijetnje štrajkom glađu, radnici Košute na domak su toga da nakon skoro tri decenije čekanja ostvare svoja radna prava.
Fond rada će s Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog staranja, isplatiti devet zaostalih plata za 685 radnika bivše cetinjske fabrike Košuta i povezati radni staž za njih 81.
To je nakon sastanka s ministarkom rada Naidom Nišić, kazao advokat radnika Petar Martinović. Stečajci Košute su promet na dionici Cetinje Podgorica od početka godine obustavljali desetinama puta i tražili isplatu 2.806.650 eura na ime zaostalih devet plata. Naredni sastanak je zakazan za 20. septembar.
Radnici Košute su od početka ove godine bili uporni i po više sati su blokirali magistralu na Cetinju. Obećanja o ispunjenju njihovih zahtjeva imali su i ranije.
Krajem prošle godine Građanski pokret URA saopštio je da će njihovi poslanici podnijeti amandmane na Predlog zakona o budžetu za 2024. godinu kojim bi se ispravila višedecenijska nepravda nad radnicima Košute koji su, kao prioritetni povjerioci, ostali uskraćeni za isplatu devet zarada, i pored milionske imovine kojom je preduzeće raspolagalo. ,,Ovim amandmanom opredjeljuje se 2.205.000 eura za isplatu radnicima stečajcima i to za njih oko 700 jer, nažalost, više od 500 nije među živima i nisu dočekali zadovoljenje pravde. Očekujemo odgovoran pristup i podršku svih kolega u Skupštini Crne Gore”, saopštila je URA.
Bivši radnici Košute su ispred Vlade protestovali i u maju 2021., za vrijeme Vlade Dritana Abazovića. Dobili su obećanja, ali ne i isplatu njihovih dugogodišnjih potraživanja.
Industrija modne obuće (IMO) “Košuta” je otvorena 1961. godine, a na vrhuncu je zapošljavala gotovo 1.600 ljudi, dok je prodavnice imala širom tadašnje Jugoslavije. Stečaj u Industriji modne obuće Košuta uveden je u martu 1996., a oko 1.200 radnika poslato je na biro rada. Košuta je bila prva od nekadašnjih velikih fabrika u kojoj je otvoren stečajni postupak, a uprkos tome što su radnicima u stečajnom postupku priznata potraživanja, do danas nisu uspjeli da ih naplate.
Na dan uvođenja stečaja, fabrika je pored upravne zgrade sa inventarom, imala restoran sa kuhinjom, ambulantu, magacin gotove robe, vozni park, više pogona i radionica u kojima je bilo oko 600 mašina. Pored pogona u Danilovgradu i Baru, Košuta je posjedovala 45 prodavnica širom bivše Jugoslavije. Godišnje se proizvodilo preko milion pari obuće, a izvozilo se najviše u Rusiju i Italiju. Nakon uvođenja stečaja na lageru i u brojnim prodavnicama je ostalo preko pola miliona pari cipela.
Prije uvođenja stečaja imovina Košute je procijenjena na skoro 30 miliona maraka. Kompanija Montenegro modern shoes (MMSH) preuzima fabriku 2001. godine.
Bivši radnici Košute bezuspješno su pozvali javnog tužioca i inspektore za privredni kriminal ,,da se pozabave time kako je i čijom odlukom i na osnovu čega je Uprava za nekretnine, područna jedinica Cetinje, preinačila naziv IMO ‘Košuta’, koja je pod tim imenom radila 51 godinu u ‘Montenegro modern shoes’ i na taj način raspisala javni oglas za prodaju imovine ove fabrike”.
I preimenovana kompanija je otišla u stečaj u junu 2013. godine. Prije stečaja rasprodat je veći dio atraktivnih nekretnina – prodati su svi Košutini poslovni prostori, među kojima su i objekti na prestižnim adresama u Beogradu, Budvi, Tivtu, Podgorici, Cetinju, Nikšiću i Baru.
Nakon drugog stečaja 2013., imovina cetinjske Košute, prodata je za svega 340.000 eura, iako je od strane sudskog vještaka procijenjena na 2.269.560 eura. Ostatke nekadašnjeg giganta, praktično u bescjenje, preuzele su tri cetinjske privatne firme Montell, Eurogum i Zrnožit i Prijestonica Cetinje. Oni su tako došli do desetine hiljada kvadrata zemlje i objekata u srcu Cetinja.
Tadašnji gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović i direktori navedenih kompanija potpisali su tada protokol kojim će, zajedničkim snagama, izgraditi poslovnu zonu na prostoru nekadašnje Košute. ,,Predsjednik Opštine Bogdanović nam je stalno govorio da Košuta nije u njegovoj nadležnosti, a ipak je potpisao sporazum o njenoj prodaji. Prodadoše našu fabriku a mi nijesmo obeštećeni. Pitamo se gdje će te pare otići”, pitali su se tada radnici Košute. Pare opet nijesu otišle za podmirivanje obaveza prema bivšim radnicima.
Kada je Monitor 2015. pisao o sudbini Košute, u njenom krugu, gornjem spratu nekadašnjeg magacina, bio je smješten cetinjski azil za pse. ,,Bolje vode računa o psima, nego o nama radnicima. Nas niko ne pita imamo li krov nad glavom, imamo li što da jedemo”, kazala je tada jedna od radnica za Monitor. Na protestu ispred Vlade, prije dvije godine, radnici su javno pitali što je sa krivičnim prijavama koje su davno predali Specijalnom državnom tužilaštvu.
Monitor je 2015. pisao da se predmet IMO Košuta u stečaju nalazi na ispitivanju u Specijalnom državnom tužilaštvu. Te godine radnici su uputili inicijativu za hitno sazivanje sjednice skupštinskog Odbora za antikorupciju na kojoj bi se razmotrila odgovornost za nepostupanje u radu državnih organa u slučaju otuđenja i uništenja imovine fabrike. Tražili su kontrolno saslušanje predsjednika Privrednog suda, Blaža Jovanića, zbog nepribavljanja kompletnih informacija o imovini preduzeća, gradonačelnika Cetinja, Aleksandra Bogdanovića, zbog toga što, kako tvrde, nije preduzeo adekvatne mjere u cilju zaštite imovine Košute iako je bio u obavezi, i vrhovnog državnog tužioca Ivice Stankovića, jer nije sproveo istragu o cjelokupnom stečajnom postupku u fabrici.
Nakon ovonedjeljnog sastanka radnici Košute su poručili: ,,Napravljen je veliki korak naprijed. Naša agonija se približava kraju”.
Predrag NIKOLIĆ