Povežite se sa nama

Izdvojeno

BERANSKE VLASTI U PROBLEMIMA ZBOG ZEMLJIŠTA PRODATOG KOMPANIJI LIDL: Novi kamen o vratu

Objavljeno prije

na

Beranci sve češće pitaju zašto je Opština prodala baš ovaj plac, pored toliko drugog zemljišta koje ima u svom posjedu, pa i užem gradskom jezgru. Naime, pored velikog broja privremenih objekata, na ovoj lokaciji se nalazi i takozvana buvlja pijaca, na kojoj veliki broj porodica zarađuje za život

 

 

Opština Berane, pored svih problema koji su je zadesili usljed aktuelne političke krize, već do kraja godine mogla bi imati ozbiljne pravne i finansijske komplikacije ako do tada ne privede namjeni zamljište koje je poslednjih dana prošle godine prodala kompaniji „Lidl“. Riječe je o skoro hektaru zemljišta na najatraktivijoj lokaciji u gradu, preko puta Gimnazije, na kojoj bi trebalo porušiti veliki dio privremenih objekata koji se godinama tu nalaze i od čega živi stotinu trideset porodica.

Na poslednjoj sjednici Skupštine opštine u prošloj godini, pred novogodišnje praznike, dosadašnja odbornička većina je izglasala odluku o prodaji predmetnog zemljišta, a protiv te prodaje tada su bili samo odbornici Socijalističke narodne partije (SNP) i Demokratske partije socijalista (DPS).

Prodaja je najprije trebalo da bude obavljena u januaru, ali je zbog „izvjesnih komplikacija“ obavljena putem intenet javne licitacije nakon dva mjeseca. Zemljište je prodato za nepunih dva miliona eura. Zanimljivo je da je tadašnje rukovodstvo Opštine znalo unaprijed da će ga kupiti Lidl, a da je prije toga sa kupcima obavljen jedan sastanak u Beogradu.

Sve to su okolnosti koje su građane navele na zaključak da je prodaja bila namještena, i postavljaju pitanje ko je pregovarao u Beogradu sa predstavnicima Lidla. Lidl je približno polovinu ugovorene cijene uplatio odmah, a da bi uplatio i ostatak moraju se porušiti objekti na placu i zemljište privesti namjeni. Ako se to ne uradi, kompanija Lidl sasvim sigurno neće sjedjeti skrštenih ruku, već će tražiti penale zbog nepoštovanja ugovornih obaveza. A ako do toga dođe, to neće biti mali iznosi.

Ono što se sada sve češće može čuti u Beranama je pitanje zašto je Opština prodala baš plac na ovoj lokaciji, pored toliko drugog zemljišta koje ima u svom posjedu, pa i užem gradskom jezgru. Naime, pored velikog broja privremenih objekata, na ovoj lokaciji se nalazi i takozvana buvlja pijaca, a veliki broj porodica živi isključivo od tih prihoda i teško da će mirno gledati njeno rušenje.

Da eventualno rušenje neće mirno posmatrati, najavili su još prošle godine vlasnici privremenih objekata koji su na toj lokaciji razradili poslove. Pitanje je, naravno, da li oni imaju načina da to spriječe, ali Opština Berane u situaciji u kojoj se našla trenutno ne može da započne taj posao kako bi na vrijeme Lidlu predala prodato zemljište.

Prema informacijama koje su tada saopštavane, navodno je Lidl insistirao na ovoj lokaciji, dok neke druge informacije govore da to nije do kraja tačno, i da bi ta kompanija prihvatila i zemljište na drugom mjestu u gradu koji je upravo poznat po tome da ima mjesta za širenje kao malo koji drugi grad u Crnoj Gori.

Više sagovornika Monitora, koji su vlasnici privremenih lokala, kazalo je da ne bi bilo dobro da se stekne utisak kako su oni protiv ulaska ove njemačke trgovačke kompanije u Crnu Goru, ali da im je samo trebalo ponuditi drugu lokaciju. „Uostalom, lokalna uprava se tada hvalila kako je uspjela da dovede stranog investitora. Kakav je to investitor? To je trgovački lanac koji će samo da isisava novac i iznosi ga iz Crne Gore“, kaže vlasnik jednog lokala.

On postavlja logično pitanje – koliko će „Lidl“ zaposliti radnika, i da li će to biti više nego što sada ima onih koji sada rade i žive od rada na ovoj lokaciji. „Pravi potez bi bio da se Lidl locirao na drugom mjestu, da oni zaposle nekih pedeset radnika, teško je vjerovati da će više, a da mi ostanemo ovdje da radimo. To bi bilo mnogo bolje sa socijalnog aspekta. Ovako, Lidl zaposli pedeset radnika, a sto trideset koji sada žive i rade od ove lokacije ostane bez kore hljeba“, kaže taj privatnik.

On i njegove kolege ne vjeruju da se može svima nadoknaditi i kompenzirati posao na način kao što je obećano – izgradnjom nove tržnice. „Prvo, za tržnicu treba mnogo novca, i ko nama može garantovati da ćemo baš mi dobiti tamo štandove ili poslovne prostore. Nas je mnogo više nego što će tamo biti mjesta“, ističu naši sagovornici.

Kako god bilo, problem prodaje zemljišta „Lidlu“ na najprometnijem mjestu u gradu, pored saobraćajnice koja vodi do tri srednje škole i Kliničko bolničkog centra, sigurno će biti vruć krompir za buduću lokalnu vlast u gradu.

U ovom trenutku to je najfrekfentnija raskrsnica i saobraćajnica u gradu, a kako će biti još i najavljenom izgrdnjom „Lidla“, može se samo zamisliti. Saobraćajnica će se morati proširivati, ali je pitanje kako i na čiju štetu. Teško da će „Lidl“ ustupiti zemlju za izgradnju još jedne saobraćajne trake prema KBC. Njima je važno, i to je bio jedan od uslova, da na lokaciji koju kupuju ima mjesta za stotinu parking mjesta.

Sada je već sasvim izvjesno da se dosadašnja lokalna vlast može smatrati bivšom, koliko god se prolongiralo zakazivanje sjednice i raspuštanje lokalnog parlamenta na kojem bi se skratio mandat odbornicima, što su od predsjednika SO Miluna Rmuša (Demokrate) zahtijevali i Ministarstvo javne uprave i Vlada Crne Gore.

Poslednja vijest je da će to biti u petak, kada ovaj broj Monitora bude na kioscima, ali još niko ne može garantovati da će biti kvoruma. Kako god bilo, na kraju će se morati završiti uvođenjem prinudne uprave, odnosno raspisivanjem vanrednih lokalnih izbora.

U međuvremenu neko mora da počne posao rušenja lokala, a taj neko se još nije našao. Vlasnici lokala najavljuju proteste. Sve to je vjerovatno došlo i do ušiju Lidla. Možda ni oni ne bi željeli da imaju probleme sa lokalnim stanovništvom. U tom slučaju se stvari još više komplikuju, jer lokalna uprava već troši novac od prodaje zemljišta.

Nakon predstojećih izbora, samo je pitanje za koliko mjeseci, nije nemoguće da bi narednoj lokalnoj upravi pitanje “privođenja namjeni” zemljišta koje je prodato kompaniji Lidl moglo postati veliki kamen o vratu. Šta ako budu morali da vraćaju novac? Ili da plaćaju penale ako sve ode na abitražu? Tada bi se mogla pokazati i druga, tamna strana, „velikog poslovnog poteza i uspjeha“ koji odlazeća lokalna uprava ostavlja za sobom.

                                       Tufik SOFTIĆ

Komentari

FOKUS

PODGORICA NA ČEKANJU: Između nove vlasti i novih izbora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako su se u noći prebrojavanja glasova mnogi samoproglasili za izborne pobjednike, izgleda kako posao formiranja većine u Glavnom gradu neće biti ni brz ni lak. Ako, uopšte, do toga dođe

 

Mjesec nakon septembarskih izbora u Podgorici, proglašeni su i konačni rezultati. Potom su, od 30. oktobra, počeli da teku zvanični rokovi za konstituisanje novog parlamenta i formiranje lokalnih vlasti.

Prvi formalan korak povukli su iz DPS, prošlonedjeljnim pozivom na sastanak partijama koje nijesu dio vladajuće većine na državnom nivou. “Mi želimo dogovor”, poručio je nosilac DPS liste na septembarskim izborima Nermin Abdić. “Ne želimo da građani Podgorice budu taoci političkih potkusurivanja, već ćemo na najbolji mogući način ući u ove pregovore i iskreno reći šta je naš politički stav”.

Matematika je jasna. Sa osvojenih 19 mandata, da bi predvodili, ili  postali dio buduće većine (30 + odbornika) DPS mora zavrijediti podršku skoro svih odbornika koji u opštinski parlament nijesu došli sa lista dvije koalicije koje su na vlasti na državnom nivou (PES-Demokrate i Za budućnost Podgorice). Pošto su iz pokreta Preokret ostali dosljedni predizbornom obećanju da neće pregovarati o ulasku u vlast, manevarski prostor DPS dodatno je sužen.

Njihovom pozivu odazvali su se predstavnici koalicije Evropski savez (SD-SDP-LP) i Stranke evropskog progresa Duška Markovića. Predstavnici koalicije Za bolju Podgoricu – Jakov Milatović nijesu došli na sastanak ali nijesu ni zatvorili vrata eventualne saradnje. “Partije koalicije Za bolju Podgoricu će u kratkom vremenskom periodu izaći sa Platformom koja će biti osnova toka pregovora. Prije toga nećemo započinjati bilo kakve pregovore”, poručeno je iz te koalicije kao odgovor na poziv DPS-a.

Kako vrijeme odmiče , počinje da djeluje kako u koaliciji Jakova Milatovića i Dritana Abazovića nijesu načisto ko su priželjkivani a ko neprihvatljivi partneri za  formiranje podgoričkih vlasti.

Odnos Milatovića i Abazovića prema premijeru Milojko Spajiću i njegovoj Vladi danas nije bolji nego što je to bio prije podgoričkih izbora. To ne obećava uspješno partnerstvo. Paralelno, nesuglasice sa Andrijom Mandićem i koalicijom ZBCG koju predvode on i Milan Knežević dobijaju na intenzitetu.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

TAMA CRNOGORSKOG I SRPSKOG PRAVOSUĐA: U službi gospodara i kartela

Objavljeno prije

na

Objavio:

Beogradski Radar je objavio da je predsjednik Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu sudija Milimir Lukić smijenjen. U trenutku dok dva nova postupka protiv Darka Šarića na osnovu SKY komunikacije dostavljene iz inostranstva čekaju na red u odjeljenju Apelacionog suda. Ovaj sudija je još prije četiri godine bio razlog frustracije i intezivne SKY prepiske između braće Šarić

 

 

Evropska komisija (EK) je prošle sedmice objavila izvještaj o napretku Srbije za 2024. Zvanični primjerak izvještaja je lično uručio predsjedniku Aleksandru Vučiću šef Delegacije Evropske unije (EU) Emanuel Žiofre tek prije četiri dana. Ambasador Žiofre je počeo obraćanje izrazima saučešće porodicama 14 poginulih u nesreći u Novom Sadu 1. novembra. Nakon toga je pozvao srbijanske vlasti da “ubrzaju reforme sa pristupanjem EU”. Kada je riječ o stanju pravosuđa, izvještaj navodi da je “postignut određeni nivo pripremljenosti, i da je ostvaren ograničen napredak”, što je najniži oblik napretka prema metodologiji EK. Ukazuje se da je potrebno ojačati “nezavisnost, nepristranost i efikasnost” pravosudnog sistema.

Tragični događaj u Novom Sadu će zasijeniti vijest koja je objavljena samo dan ranije i koja bi u sređenom društvu bila drugačije primljena. Naime, Radar je objavio da je predsjednik Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu sudija Milimir Lukić smijenjen. I sam Lukić je potvrdio smjenu.

Smjena se desila u trenutku dok dva nova postupka protiv Darka Šarića na osnovu SKY komunikacije dostavljene iz inostranstva čekaju na red u odjeljenju Apelacionog suda, sa čijeg čela je skrajnut sudija Lukić. Ovaj sudija je još prije četiri godine bio razlog frustracije i intezivne SKY prepiske između narko bosa Darka Šarića i njegovog brata Duška u kojoj su dogovarali kako da utiču na ishod presude za krijumčarenje skoro šest tona kokaina. Mlađi brat Duško je zbog ovog nezgodnog i nekooperativnog sudije bio na sastanku u sjedištu Bezbedonosno – informativne agencije (BIA) sa načelikom operative Markom Parezanovićem (sa kodnim SKY imenima “Markus“ i “Markos“). Kod Markusa je došao na sastanak i Duško Milenković, predsjednik Apelacionog suda u Beogradu da bi vidjeli kako pomoći starijem Šariću da izađe iz zatvora.

Milenković, koji je nedavno potpisao smjenu Lukića, se tada (maj 2020.godine) požalio na sastanku u sjedištu državne bezbijednosti da je Lukić „težak za bilo koju vrstu pritiska, osim institucionalnog“ -tj. od strane države, te da problem može riješiti “samo jedan čovek” – koga su članovi klana zvali Oskar. U prepiskama se navodi “jedino on (Markus) može da ode kod Oskara” svemoćnog čovjeka u Srbiji a “Markus (je) od poverenja Oskaru”. Parezanović je nakon sastanka sa svemoćnim Oskarom javio “da je sve ok”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KO SAVJETUJE DRŽAVNE ZVANIČNIKE: Radno mjesto za partijske drugove 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mjesto savjetnika u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti  nerijetko služi  za uhljebljenje partijskih kadrova.  Nađe se tu i pokoji potomak ili član familije partijskih drugova i drugarica

 

 

Reakcije, uglavnom negativne, u javnosti je izazvala vijest da je, krajem proteklog mjeseca, Vlada imenovala Predraga Bulatovića za savjetnika potpredsjednika Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Miluna Zogovića.

Zogović je potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP),a Bulatović  predsjednik Političkog savjeta te partije. Politički veteran Bulatović svakako će imati što da savjetuje svog dosta mlađeg partijskog kolegu. Što se tiče politike za infrastruku i razvoj nije baš sigurno.

Zogović nije jedini ministar koga savjetuju partijski drugovi i drugarice.  Mjesto savjetnika u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti  nerijetko služi upravo za uhljebljenje partijskih kadrova. Desi se i da budu bez mnogo radnog i partijskog iskustva.

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić  okružio se sa najviše savjetnika, koji su pri tom  svi iz njegove partije.  

Njegova savjetnica Sandra Radević je Generalna sekretarka Demokrata. Završila je međunarodne odnose u Podgorici, bila zapošljena u MUP-u,  a savjetovala je Bečića i dok je bio predsjednik Skupštine.

Član Demokrata je i Bečićev savjetnik za digitalne medije Božidar Radinović. Radio je u IT sektoru Demokrata od 2016. godine, a od maja 2018. šef je tog sektora. Kadar Demokrata je i savjetnica Milica Kaluđerović, magistrica italijanskog jezika i književnosti.

Bečića savjetuju i stomatološkinja Valentina Minić, predsjednica Foruma žena Demokrata i ekonomistkinja Marija Nikčević, šefica računovodstva Demokrata.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo