Beranci sve češće pitaju zašto je Opština prodala baš ovaj plac, pored toliko drugog zemljišta koje ima u svom posjedu, pa i užem gradskom jezgru. Naime, pored velikog broja privremenih objekata, na ovoj lokaciji se nalazi i takozvana buvlja pijaca, na kojoj veliki broj porodica zarađuje za život
Opština Berane, pored svih problema koji su je zadesili usljed aktuelne političke krize, već do kraja godine mogla bi imati ozbiljne pravne i finansijske komplikacije ako do tada ne privede namjeni zamljište koje je poslednjih dana prošle godine prodala kompaniji „Lidl“. Riječe je o skoro hektaru zemljišta na najatraktivijoj lokaciji u gradu, preko puta Gimnazije, na kojoj bi trebalo porušiti veliki dio privremenih objekata koji se godinama tu nalaze i od čega živi stotinu trideset porodica.
Na poslednjoj sjednici Skupštine opštine u prošloj godini, pred novogodišnje praznike, dosadašnja odbornička većina je izglasala odluku o prodaji predmetnog zemljišta, a protiv te prodaje tada su bili samo odbornici Socijalističke narodne partije (SNP) i Demokratske partije socijalista (DPS).
Prodaja je najprije trebalo da bude obavljena u januaru, ali je zbog „izvjesnih komplikacija“ obavljena putem intenet javne licitacije nakon dva mjeseca. Zemljište je prodato za nepunih dva miliona eura. Zanimljivo je da je tadašnje rukovodstvo Opštine znalo unaprijed da će ga kupiti Lidl, a da je prije toga sa kupcima obavljen jedan sastanak u Beogradu.
Sve to su okolnosti koje su građane navele na zaključak da je prodaja bila namještena, i postavljaju pitanje ko je pregovarao u Beogradu sa predstavnicima Lidla. Lidl je približno polovinu ugovorene cijene uplatio odmah, a da bi uplatio i ostatak moraju se porušiti objekti na placu i zemljište privesti namjeni. Ako se to ne uradi, kompanija Lidl sasvim sigurno neće sjedjeti skrštenih ruku, već će tražiti penale zbog nepoštovanja ugovornih obaveza. A ako do toga dođe, to neće biti mali iznosi.
Ono što se sada sve češće može čuti u Beranama je pitanje zašto je Opština prodala baš plac na ovoj lokaciji, pored toliko drugog zemljišta koje ima u svom posjedu, pa i užem gradskom jezgru. Naime, pored velikog broja privremenih objekata, na ovoj lokaciji se nalazi i takozvana buvlja pijaca, a veliki broj porodica živi isključivo od tih prihoda i teško da će mirno gledati njeno rušenje.
Da eventualno rušenje neće mirno posmatrati, najavili su još prošle godine vlasnici privremenih objekata koji su na toj lokaciji razradili poslove. Pitanje je, naravno, da li oni imaju načina da to spriječe, ali Opština Berane u situaciji u kojoj se našla trenutno ne može da započne taj posao kako bi na vrijeme Lidlu predala prodato zemljište.
Prema informacijama koje su tada saopštavane, navodno je Lidl insistirao na ovoj lokaciji, dok neke druge informacije govore da to nije do kraja tačno, i da bi ta kompanija prihvatila i zemljište na drugom mjestu u gradu koji je upravo poznat po tome da ima mjesta za širenje kao malo koji drugi grad u Crnoj Gori.
Više sagovornika Monitora, koji su vlasnici privremenih lokala, kazalo je da ne bi bilo dobro da se stekne utisak kako su oni protiv ulaska ove njemačke trgovačke kompanije u Crnu Goru, ali da im je samo trebalo ponuditi drugu lokaciju. „Uostalom, lokalna uprava se tada hvalila kako je uspjela da dovede stranog investitora. Kakav je to investitor? To je trgovački lanac koji će samo da isisava novac i iznosi ga iz Crne Gore“, kaže vlasnik jednog lokala.
On postavlja logično pitanje – koliko će „Lidl“ zaposliti radnika, i da li će to biti više nego što sada ima onih koji sada rade i žive od rada na ovoj lokaciji. „Pravi potez bi bio da se Lidl locirao na drugom mjestu, da oni zaposle nekih pedeset radnika, teško je vjerovati da će više, a da mi ostanemo ovdje da radimo. To bi bilo mnogo bolje sa socijalnog aspekta. Ovako, Lidl zaposli pedeset radnika, a sto trideset koji sada žive i rade od ove lokacije ostane bez kore hljeba“, kaže taj privatnik.
On i njegove kolege ne vjeruju da se može svima nadoknaditi i kompenzirati posao na način kao što je obećano – izgradnjom nove tržnice. „Prvo, za tržnicu treba mnogo novca, i ko nama može garantovati da ćemo baš mi dobiti tamo štandove ili poslovne prostore. Nas je mnogo više nego što će tamo biti mjesta“, ističu naši sagovornici.
Kako god bilo, problem prodaje zemljišta „Lidlu“ na najprometnijem mjestu u gradu, pored saobraćajnice koja vodi do tri srednje škole i Kliničko bolničkog centra, sigurno će biti vruć krompir za buduću lokalnu vlast u gradu.
U ovom trenutku to je najfrekfentnija raskrsnica i saobraćajnica u gradu, a kako će biti još i najavljenom izgrdnjom „Lidla“, može se samo zamisliti. Saobraćajnica će se morati proširivati, ali je pitanje kako i na čiju štetu. Teško da će „Lidl“ ustupiti zemlju za izgradnju još jedne saobraćajne trake prema KBC. Njima je važno, i to je bio jedan od uslova, da na lokaciji koju kupuju ima mjesta za stotinu parking mjesta.
Sada je već sasvim izvjesno da se dosadašnja lokalna vlast može smatrati bivšom, koliko god se prolongiralo zakazivanje sjednice i raspuštanje lokalnog parlamenta na kojem bi se skratio mandat odbornicima, što su od predsjednika SO Miluna Rmuša (Demokrate) zahtijevali i Ministarstvo javne uprave i Vlada Crne Gore.
Poslednja vijest je da će to biti u petak, kada ovaj broj Monitora bude na kioscima, ali još niko ne može garantovati da će biti kvoruma. Kako god bilo, na kraju će se morati završiti uvođenjem prinudne uprave, odnosno raspisivanjem vanrednih lokalnih izbora.
U međuvremenu neko mora da počne posao rušenja lokala, a taj neko se još nije našao. Vlasnici lokala najavljuju proteste. Sve to je vjerovatno došlo i do ušiju Lidla. Možda ni oni ne bi željeli da imaju probleme sa lokalnim stanovništvom. U tom slučaju se stvari još više komplikuju, jer lokalna uprava već troši novac od prodaje zemljišta.
Nakon predstojećih izbora, samo je pitanje za koliko mjeseci, nije nemoguće da bi narednoj lokalnoj upravi pitanje “privođenja namjeni” zemljišta koje je prodato kompaniji Lidl moglo postati veliki kamen o vratu. Šta ako budu morali da vraćaju novac? Ili da plaćaju penale ako sve ode na abitražu? Tada bi se mogla pokazati i druga, tamna strana, „velikog poslovnog poteza i uspjeha“ koji odlazeća lokalna uprava ostavlja za sobom.
Tufik SOFTIĆ