Povežite se sa nama

OKO NAS

GAZDOVANJE ŠUMAMA: Reforma se čeka, frontovi se otvaraju

Objavljeno prije

na

Reforme u oblasti šumarstva idu sporo. Sada se konačno promjene najavljuju kroz donošenje novog zakona, ali te najavljene izmjene propisa prati svojevrsna pobuna iz Uprave za šume. Uglavnom, nešto ne štima

 

 

Svjedočimo li otvaranju fronta između Vlade, odnosno Ministarstva poljoprivrede, i Uprave za gazdovanje šumama i lovištima? Vlada i resorno Ministarstvo predlažu donošenje novog zakona o šumama kojim je predviđeno osnivanje jednog državnog preduzeća, dok sa druge strane direktor Uprave za šume, Miloš Rajković, upućuje poslanicima apel da ne usvoje taj zakon, jer će se, navodno, ugroziti egzistenciju 350 radnika te uprave.

Zanimljivo je to da je Rajković na to mjesto, kao kadar SNP, postavljen voljom lidera te partije Vladimira Jokovića koji je i resorni ministar. Može li biti da su se u Upravi za šume zabrinuli za fotelje u koje su sjeli? Znaće se vrlo brzo.

Činjenica je da je Uprava za šume nedavno povukla neke poteze koji liče na namještanje tendera opet istim velikim drvoprerađivačima.

Javnim pozivom 1 za davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju, za 2024. godinu br.01-311/24-2450/2 od 11. jula 2024. godine, ponuđena je prodaja drveta u dubećem stanju u Područnim jedinicama Pljevlja, Rožaje, Berane, Žabljak, Kolašin, Plužine, Bijelo Polje, Andrijevica, Podgorica, Danilovgrad, Nikšić, Plav, Šavnik i Petnjica.

Upravo zbog toga je veliki broj drvoprerađivača sa sjevera Crne Gore zatražio ovih dana poništenje poziva za davanje šuma na korišćenje u dubećem stanju. Ujedno su Upravi za gazdovanje šumama i lovištima uputili inicijativu za izmjenu tog javnog poziva.

“Zakonski zastupnici podnosica inicijative, čije firme broje 10 i manje radnika su izričito nezadovolnji uslovima, smatrajući da su diskriminasini ovakvim javnim pozivom koji u obrazloženju opravdanosti navodi “da je svrha Javnog poziva da se pomogne manjim preduzećima kroz razvoj drvne industrije u Crnoj Gori i veću zaposlenost kao i posticaj malih i srednjih preduzeća iz oblasti drvoprerade”. Međutim, zastupnici malih i srednjih preduzeća su analizom Javnog poziva došli do zaključka da je način ponude iz ovog javnog poziva u suprotnosti sa svrhom na koju se poziva i da su njime sa jedne strane privilegovana veće firme/preduzeća dok su firme sa 10 i manje radnika grubo diskriminisane na ekonomskom tržištu, a većina njih bi po ovakvim kriterijumima prestala i da postoji”, navodi se u inicijativi.

Oni objašnjavaju da je javnim pozivom propisano da ponuđači koji imaju 10 i manje radnika mogu dati ponudu za drvnu masu zapremine do 250 m3 mase po radniku, dok je način bodovanja 55% cijena i 35 % radnici, pa bi takav način bodovanja značio sledeće: da firma  ponuđač koja ponudi znatno veću cijenu sa manjim brojem radnika po m3 od ponuđača koji ponudi manju cijenu sa većim brojem radnika neće dobiti u konačnom isto jer bodovni odnos od 35 % koji se vrednuje po broju zaposlenih odlučiće da se određeno odjeljenje proda po znatno nižoj cijeni firmi koja broji više od 10 radnika, i time dolazi do nesrazmjernosti između malih i velikih firmi, na način što male firme gube konkurentnost na tom tržištu i samim tim se Javni poziv obesmišljava u odnosu na firme sa 10 i manje radnika.

Na ovaj način, kako kažu, prilikom vrjednovanja uslova koji će biti ključni za odabir ponuđača većina firmi sa 10 i manje radnika će biti u neravnopravnom položaju u odnosu na firme sa preko 10 radnika na način što će, na primjer, firma sa 10 radnika moći da ima: 10×250=2.500m3 dok bi firma sa 11 radnika imala 11×450=4.950 m3 drveta.

“Iz navedenog proizilazi da samo jedan radnik može da napravi razliku u odobrenoj kubnoj masi od 2.450 m3 drveta, što prestavlja zaista nezamisliv način u ravnopravnoj tržišnoj ponudi. Takođe treba navesti i primjer da su odjeljenja u kojima firme sa 10 ili manje radnika mogu da konkurišu (a koja će im jedino biti preostala jer velike firme neće pokazivati interesovanja za njih), ekonomski vrlo teška za realizaciju sječe zbog konfiguracije terena koja zahtijeva dodatna ulaganja radi proboja puta, izvlačenje vlaka i ostalo pa je u tom dijelu javni poziv u dijelu formiranja projekta koji se odnosi na samu realizaciju sječe iz odjeljenja ostao nepotpun i vrlo pojednostavljen”, pišu drvoprerađivači.

Oni smatraju da je javni poziv u suprotnosti i sa čl. 8  i članu 59 Ustava Crne Gore kojim se zabranjuje diskriminacija po bilo kom osnovu odnosno kriterijumu i kojim se štiti preduzetništvo, a koji nalaže da svi pod istim uslovima mogu ostvariti jednake mogućnosti, što u ovom slučaju nije moguće.

Podnosioci inicijative u konačnom ukazuju i na razlike između javnog poziva u ovoj i u prošloj godini. “Kriterijumi kojim je raspisan Javni poziv za davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju za prošlu godinu je bio sledeći : 80%  cijena, 10 % razvoj lokalnoj samoupravi i 10 % radnici. Način na koji je raspisan Javni poziv za prošlu godinu je ostvario svoju svrhu jer je država sa jedne strane imala veći prihod dok je sa druge strane došlo do posticaja malih i srednjih preduzeća jer im nije postavljen kriterijum prema broju radnika”, navode drvoprerađivači.

Kao potvrda tih tvrdji, podnosici inicijative su angažovali nezavinog vještaka ekonomsko finansijske struke koji će procijeniti i ekonomsku svrhu/isplativost Javnog poziva, jer se stiče utisak da Javni poziv pored diskiminacije prema firmama koje broje 10 i manje radnika, može da bude potencijalno i koruptivan prilikom realizacije, a što može da bude predmet neke šire analize.

Na osnovu svega toga njihov pravni zastupnik predlaže da se u cijlju izmjene Javnog Poziva br.01-311/24-2450/2 od 11. jula, organizuje radna grupa koja će predmetni Javni poziv kroz izmjene upodobiti njegovoj svrsi, a ukoliko to ipak ne bude da se isti poništi.

Slične ili istovjetne zahtjeve imaju i drvoprerađivači iz Pljevalja, Berana, Andrijevice, Plava i drugih gradova, ocjenjući da se na ovaj način zapravo forsiraju dosadašnji veliki koncesionari i da od najavljenih reformi u šumarstvu i gazdovanju šumama praktično nema ništa.

Direktor Uprave za šume  je istog dana saopštio kako mali drvoprerađivači pokušavaju da zaštite svoje interese i da neće povlačiti javni poziv.

Prošle godine je, naime, najavljivana borba protiv takozvane šumske mafije i da će biti formirano jedno državno drvoprerađivačko preduzeće koje bi se bavilo sječom šume i prodajom na javnoj licitaciji sa lagera. Šta se u međuvremenu dogodilo, malo ko zna da objasni, ali osnivanje državnog preduzeća ostalo je samo u najavama i priči, a šumska mafija skoro da nije ni dodirnuta.

Onda je uslijedio obrt gdje se direktor Uprave za šume obrušio na Vladu i resonog ministra i svog partijskog lidera. Šta će iz svega izaći, ostaje da se vidi. Da su u šumama mora uvesti red i koncesionom gazdovanju stati na kraj poslije dvije decenije, početkom prošle godine povela se ozbiljna priča.

Većina malih drvoprerađivača smatra da se to ne može uraditi dok se ne osnuje jedno državno preduzeće koje će se baviti sječom i izvlačenjem šume na jedan lager, sortiranjem po klasama, a zatim licitacijom, po sistemu ko da više, i koliko mu treba. Čulo se mnogo dobrih predloga, među kojima i onaj da se uvede bar kod za drvo. Kažu, ako može da ga ima svako pakovanje čačkalica, onda može i sirovina od kojih se čačkalice prave.

Činjenica je da reforme u oblasti šumarstva idu sporo. Četiri godine je prošlo od promjene vlasti, a mnogo toga se nije promijenilo u ovoj oblasti. Sada se konačno promjene najavljuju kroz donošenje novog zakona, ali je nejasno zašto se bune iz Uprave za šume. Ili je i ovo odraz haotičnog političkog stanja u državi. Uglavnom, nešto tu ne štima.

                          Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo