Regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manupulaciji nacionalizmom. Regionalno umrežene demokrate jedini na demokratskim principima, istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU. Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU, ne zbog EU nego radi sebe. To može uspjeti samo ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU
MONITOR: U jednom skorašnjem intervjuu, primijetili ste da je, izgleda, pitanje nacionalnog identiteta u Crnoj Gori važnije od uslova u kojima građani/ke žive. Tada ste rekli da su kompromis i dijalog metod, ali i da su potrebne „istinske demokrate“ za prave promjene. Za Vas česti izbori nisu rješenje. Jeste li, u nečemu. u međuvremenu, promijenili mišljenje?
JURATOVIĆ: Ja sam i dalje tog mišljenja jer sam svjestan činjenice da u svim strukturama Crne Gore, političkim strankama i institucijama, manje-više postoje istinske demokrate. Kojima je cilj služiti narodu koji ih je tamo postavio a ne ličnim interesima i političkim ideologijama. Upravo ti ljudi su neophodni za budućnost Crne Gore koji su spremni na demokratski način tražiti dijalogom i kompromisom rješenja za dobrobit svih građana. Oni se takodjer moraju umrežiti sa svim demokratama u regiji zapadnog Balkana kako bi lakše krenuli putem EU. Osim toga, mišljenja sam da i EU mora konačno mijenjati svoj pristup prema zapadnom Balkanu, i kroz Višegrad II raditi na tome da se zapadni Balkan konačno osposobi tako da se u dogledno vrijeme poštivajući medjusobni suverenitet u bloku uključi u EU. Dakle, dosadašnji regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manupulaciji nacionalizmom . Samo regionalno umrežene demokrate, na demokratskim principima, istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU.
MONITOR: Crnogorski premijer Milojko Spajić je, pred očekivanje IBAR-a, boravio u aprilu Berlinu i više puta u Briselu. Kancelar Olaf Šolc je, prilikom susreta sa Spajićem, izjavio da je Crna Gora sljedeća država Zapadnog Balkana koja će ući u EU. Može li se iz toga izvesti poseban podstrek koji Njemačka daje Crnoj Gori i ako on postoji – koliko je važan za crnogorski skoriji prijem u EU?
JURATOVIĆ: Činjenica je, da je Crna Gora u svojim pretpristupnim procesima najdalje došla po pitanju pristupa EU. Nažalost je u posljednjih par godina stagnirala ali je još uvijek najbliže cilju. Toga je i EU poprilično svjesna pa se odlučila intenzivnije pomagati Crnu Goru na njenom putu u EU.
MONITOR: I predsjednik Savjeta EU, Šarl Mišel, pomenuo je 2028. kao godinu mogućeg prijema Crne Gore u EU. S tim u vezi, koliko će biti važno djelovanje „IBAR zakona“ odnosno tzv. pravne države, kao kriterijum za prijem?
JURATOVIĆ: Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU i to ne zbog EU nego radi sebe, a to može uspjeti ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU. Akcionizmi poput Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu, te nacionalno i ideološko prepucavanje samo otežavaju taj proces pristupa.
MONITOR: Kako inače gledate na „rat rezolucijama“ koji se, na neki način, događa na Zapadnom Balkanu?
JURATOVIĆ: Rezolucije same po sebi su humani čin demokratskog društva kojima je svrha prisjećanje na žrtve, sa ciljem da se žrtvama da pravda, a društvu bude pouka i nalog da se društvena politika tako kreira da se takvi zločini nikada više ne ponove. U rezolucijama tog tipa se namjerno ne generalizuje i optužuje cio narod već pojedinci koji moraju odgovarati pred pravdom. A svako relativiziranje zločina znači snositi i suodgovornost za počinjene zločine te takve osobe pokazuju svojim postupcima da su ih spremni ponoviti i zato smatram da je nužno kažnjavati svako negiranje zločina. Nažalost, na zapadnom Balkanu uobičajena je praksa da se politički kriminal ili nesposobnost često prikriva manipulacijom nacionalnih emocija što je dovelo zapadni Balkan više od tri decenije u situaciju u kojoj se nalazi.
MONITOR: Crnogorska vlada je koncipirala Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu koju je Parlament CG i usvojio. Usljedile su oštre reakcije iz Zagreba, ali ne i iz Berlina. Zvanični Zagreb najavljuje pooštravanje stava prema Podgorici. Ima onih u Hrvatskoj koji smatraju da bi najbolji odgovor Zagreba bilo ćutanje?
JURATOVIĆ: Ne razumijem šta želi crnogorska vlada time postići osim da sebe stavlja u nepotrebno upitan položaj. Rezolucija koju je vladajuća većina izglasala nema nikakvog političkog značaja jer se radi o činjenicama koje nitko niti u Hrvatskoj niti u Njemačkoj ne poriče. Zato mislim da ne treba na taj čin posebno reagirati ali se treba upitati koliko takvi politički potezi nanose moguću štetu narodu Crne Gore na primjer po pitanju ulaska u EU za koji su dobrosusjedski odnosi prije svega sa članicama EU neophodni. Ustalom, svima je poznato da se upravo Hrvatska najviše zauzimala za što brži ulazak Crne Gore u EU. Zato mi nije jasno ponašanje crnogorske vlade naspram Hrvatske.
MONITOR: U Beogradu je potpisivanju Memoranduma o strateškom partnerstvu Srbije i EU o održivim sirovinama, prisustvovao i kancelar Šolc. Sljedeće nedjelje će biti glasanje o ratifikaciji Deklaracije sa Svesrpskog sabora, a Dodik u fioci drži „predlog za razdruživanje“. Vučić je dokumentovao svoju dobru volju za iskopavanje litijuma, Dodik je ponudio i rudna bogatstva RS, mada Ilonu Masku. Nazvali ste ih nedavno „dotrajalim političarima“. Djeluje da bi oni „sve dali“ da ne postanu „dotrajali“?
JURATOVIĆ: Ja i dalje ostajem mišljenja da su oba dotrajali političari i nisu jedini u regiji – jer sve poteze koje čine, rade ih da bi sebi što duže osigurali vlast. Oni tvrde da vode svoje narode na put u EU a čine sve da do toga nikada ne dođe jer su svjesni da ulaskom u EU bliži se i njihov kraj, prije svega zbog funkcionalnosti institucija po pitanju suzbijanja kriminala i korupcije. Svoje narode guraju namjerno u kolektivnu odgovornost dizanjem nacionalnih emocija te manipulacijom nacionalne i međunarodne politike nanose dugoročnu štetu svojim narodima.
MONITOR: U medijima u regionu se prije nekoliko mjeseci pominjalo da je na sastanku Savjeta za sprovođenje mira u Parizu, VP Kristijanu Šmitu navodno dat na uvid francuski non-paper kojim se predlaže ograničenje ovlašćenja VP. Šmit je to demantovao. Kako Vam izgleda sadašnja pozicija VP Šmita?
JURATOVIĆ: Na zapadnom Balkanu postoji inflacija non-papera kojima nažalost javnost daje previše značaja. Tako dugo dok ne postoje jasni zaključci od strane ovlašćenih institucija je sve čista spekulacija. Cilj Kristijana Šmita i UN-a je da se BiH društveno-politički i kroz funkcionalnost institucija osposobi na putu u EU kako bi OHR čiji je on predstavnik postao nepotreban. Što se tiče pak provokacija iz Banja Luke to je već uhodan politički folklor Milorada Dodika koji glasno omalovažava Šmita kako bi zadovoljio svoju publiku ali kada se pobliže vidi cijela njegova politika je, očigledno, da na sve što se od njega očekuje na kraju pristaje.
MONITOR: Viktor Orban, lider Mađarske, koja predsjedava Savjetom EU, otišao je u sopstvenu misiju na liniji Kijev-Moskva-Peking. Vidio se i sa Donaldom Trampom. To je izazvalo osudu i EP. Kako to ocjenjujete ?
JURATOVIĆ: EU je savez od 27 suverenih članica kojom svakih pola godine druga članica predsjedava. Pošto je ta uloga sada pripala Mađarskoj-za razliku od ostalih članica, Orban po već poznatom receptu vodi svoju osobnu politiku. Međutim, na globalnoj razini je to već poznat ritual Orbana i svima je jasno da to nema nikakvog posebnog značaja. Tako da takav pristup može možda slično nacionalnim vođama Zapadnog Balkana koristiti pred domaćom publikom, ali na međunarodnoj sceni nema nekog većeg značaja. EU može samo zajedno vršiti, ovisno o njenim nacionalnim vladama, korekture na lijevo ili desno, ali ne i ključne ciljeve na globalnom nivou.
MONITOR: SAD i Demokrate se suočavaju sa odustajanjem Džozefa Bajdena od borbe za drugi predsjednički mandat. Kako ocjenjujete Bajdenovu odluku i posljedice koje bi ona mogla imati?
JURATOVIĆ: Predsjednik Joe Biden je pokazao veličinu stavljajući budućnost svoje zemlje ispred svoje osobne koristi. Bila je to ispravna odluka da se otvori put novoj generaciji demokrata. Pobjeda demokrata važna je i za sigurnost Europe, jer jedino tako SAD ostaje naš pouzdan partner.
Nastasja RADOVIĆ