Povežite se sa nama

Izdvojeno

SLUČAJ MARKA KOVAČEVIĆA: Kontinuitet govora mržnje

Objavljeno prije

na

Gradonačelnik Nikšića u kontinuitretu širi govor i geste mržnje. Tužilaštvo i sudstvo, kao i za ostale političare, tu ne vidi ništa sporno, a koalicioni partneri ,,osuđuju” i trpe. Javnost se navikava

 

Proslava jedne od najznačajnijih crnogorskih pobjeda u 19. vijeku, Bitke na Grahovcu, prepuštena je posljednjih godina Eparhiji budimljansko-nikšićkoj i zavičajnom udruženju Stara Hercegovina. Država se u to ne miješa, pa je bilo samo pitanje vremena kada će se desiti epski skandal.

Za to se, na ovogodišnjoj obljetnici 166 godina od slavne bitke, postarao jedan od domaćina, Marko Kovačević, gradonačelnik Nikšića: ,,Ako neko neće da budemo braća, ako neko hoće više da liči na Turke, onda, bogami, u budućnosti prema njemu ćemo kao i prema Turcima postupati”.

Iako se zna da su Crnogorci, na Grahovcu, pod vođstvom vojvode Mirka Petrovića, grdno pobili tadašnje osmanske neprijatelje, Kovačević kaže da nije baš tako slikao budućnost. Pravda se da nije mislio, niti ih je pominjao, Crnogorce, pa ni Bošnjake, te da su mu mračni centri moći iskonstruisali cijelu priču. Onda se sjetio da je u stvari navodno  ciljao na pomirenje. Moglo bi se pomisliti da mladi političar zaista ponekad ne zna što priča, baš kao što njegova stranka u Nikšiću slavi Mirka Petrovića a u Podgorici se zalaže za rušenje spomenika u njegovu čast.  No, nije baš tako.

Kovačević rado posegne za govorom ili gestom mržnje. Mjesec dana nakon što je sjeo u fotelju gradonačelnika Nikšića, Kovačević je u junu 2021. na TV Kurir negirao da je u Srebrenici počinjen genocid. U julu prošle godine je stojeći pored predsjednika države Jakova Milatovića pokazao srednji prst prilikom intoniranja himne. Objasnio je da je, malo duže, namještao sat.

Kada je njegov partijski šef Andrija Mandić, u martu ove godine,  predsjedavao Skupštinom Crne Gore na Cetinju, opet nije mogao da izdrži: „Nekako lijepo pristaje predsjedniku Skupštine Crne Gore ova zgrada Zetske banovine. I nekako je normalno da smeta Švabama”. Ovo posljednje upućeno je na račun porijekla poslanika DPS-a Oskara Hutera.

Iako sam sije, Kovačević ne voli da žanje. Pa je tako u martu prijavio 13 osoba, među kojima i novinare, da su komentarima o njegovom vođenju politike doprinijeli prijetnjama, koje dobija na društvenim mrežama.

Nakon najnovijeg ispada, Kovačević je sasut lavinom govora mržnje u medijima i na društvenim mrežama. Opet se žali da mu prijete i niko ne reaguje:  ,,Nadležni organi ne vode računa ni o tome što mi u neposrednu blizinu puštaju lice koje je uputilo prijetnje meni i mojoj porodici, koje je došlo iz dijaspore, a nije privedeno da se izjasni o prijetnjama koje mi je uputilo, nego se dovodi na Grahovac da bude u mojoj neposrednoj blizini, u kojoj možda i može ostvariti te prijetnje”, izjavio je Kovačević.

Optužuje i medije da namjerno izostavljaju ,,to što sam akcenat stavio na potrebu za pomirenjem i na strpljenje da se to pomirenje ostvari, na otvoreno srce i želju da budemo braća, ali sa jasnom naznakom da ćemo i dalje biti spremni da branimo naše svetinje od onih koji su već jednom pokušali da ih otuđe”.

Sličnost sa partijskom praksom političara iz Vučićeve partije je neodoljiva. Sve to naravno košta, pa je od Vučića pola godine nakon što je zauzeo vlast u Nikšiću dobio donaciju od dva miliona eura. Imao je priliku da se lično zahvali u decembru 2022. kada je sa kolegama iz Berana i Mojkovca podnio izvještaj o stanju u lokalnim zajednicama u Skupštini Srbije. Tom prilikom je kazao da je Srbija ,, matica svih Srba” i njegova država.

Da je Kovačević ,,veliki političar kojim će se ponositi Crna Gora i njegov narod”, prorokovao je njegov partijski lider  Mandić. Nakon najnovijeg skandala, Mandić tvrdi da su riječi najdarovitijeg političara svoje generacije izvučene iz konteksta: ,,Izjava Kovačevića nije uperena ni protiv savremene Turske, a ponajmanje protiv ‘naših rođaka Bošnjaka”.

U toj bratsko-rođačkoj idili, Mandić ipak zaključuje: ,,Razumijem potrebu da tako darovitog političara ekstremizuju politički oponenti i proglase fašistom. Naša stranka se izvinila i za ono što nije rečeno, to smo javno saopštili”.

Stranka, Nova srpska demokratija (NSD), je uputila izvinjenje svima koji su u riječima potpredsjednika partije i predsjednika Opštine Nikšić pronašli, kako su rekli, „ono čega nema, na šta on nije mislio i čega nije bilo“. Izvinjenje su uputili i onima ,,koji su u tim riječima upravo željeli da pronađu ono što žele da ospore i koje su te riječi, namjerene da ohrabre pomirenjem, donijele duševnu bol“. Ispada, po partiji, da je više hiljada žrtava na crnogorskoj i turskoj strani na Grahovcu bilo u svrhu ,,pomirenja”.

Jasno je da partija, pa ni Mandić, ne mogu ispeglati skandalozni izjavu, pa je ona izazvala brojne reakcije. Reagovali su predsjednik i premijer države, kao i ostali koalicioni partneri. ,,Gradonačalnik Nikšića je završio sa Turcima (čitaj: Turci, Bošnjaci, Albanci…) sada su na red došli Crnogorci”, konstatovao je  reis Islamske zajednice Rifat Fejzić.

Cijela stvar je dobila i međunarodnu dimenizuju u reagovanju Ambasade Turske: ,,Neprihvatljive su uvredljive opaske o Turcima i Crnogorcima, koje su nedavno objavljene u medijima. Negativna upotreba termina ‘Turci’, čak i sa istorijskim referencama, prilično je žalosna”.

Ista takva je i reakcija države na sve učestaliji govor mržnje. Kada je Kovačević na, nazovi mediju, TV Kurir negirao i ponovio da se u Srebrnici nije desio genocid, dio medija u Srbiji ga je slavio kao prvog Srbina protiv koga je podignut optužni prijedlog zbog negiranja genocida. Sam Kovačević je objašnjavao da je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. Viši sud u Podgorici ga je oslobodio i utvrdio da time nije izazazivao nacionalnu i vjersku mržnju.

Kada je Kovačević tokom intoniranja himne pokazao srednji prst, navodno namještajući sat, nikšićko tužilaštvo je odbacilo prijavu policije. Nije bilo povrede ugleda države. Isto tužilaštvo je odbilo i prijavu zbog prozivanja poslanika DPS-a na osnovu porijekla.

Isti scenario se ponavlja i sada, Više državno tužilaštvo je povodom posljednjeg Kovačevićevog ispada formiralo predmet i dalo nalog policiji da prikupi potrebna obavještanja.

Kovačević je nakon saslušanja u policiji izjavio da nikog nije vrijeđao, niti prijetio: ,,Nadam se da će državni organi postupiti kako treba i kako je pravedno i da će se ovo vrlo brzo razriješiti i da će fokus javnosti biti na onim stvarima na kojima treba da bude”.

Zanimljivo je da je novinar pitao Kovačevića da li su u Crnoj Gori na snazi dvostruki aršini s obzirom na to da su problematične izjave nedavno imali bivši predsjednik države Milo Đukanović, a potom i predsjednik DPS-a Danijel Živković. Kovačević se izjasnio da to građani treba sami procijene, mada je više nego očigledno.

Svakako je očigledno da na govor mržnje političara pravosuđe nema odgovor. Ratoborne izjave Đukanovića, kao i Kovačevića, koje izazivaju buku i bijes u javnosti, tužilaštvo ispita i odluči da nema osnova za procesuiranje. Zato se i ponavljaju.

,,Državno tužilaštvo je dužno da suzbija govor mržnje, koji vodi u nova krvoprolića, umjesto što poziva na informativne razgovore kritičare govora mržnje gradonačelnika Nikšića kao u martu ove godine. Očekujemo od demokratskih partija koje vrše vlast u Nikšiću da podrže prijedlog Kluba odbornika za razrješenje Marka Kovačevića. U protivnom, afirmisaće retrogradnu politiku koja se suprotstavlja savremenom poimanju demokratije’, saopštili su iz Akcije za ljudska prava (HRA).

Kovačevićevi koalicioni partneri na lokalnom, i državnom nivou, osudili su njegov najnoviji ispad. Klub odbornika „Evropski tim za Nikšić“ podnio je ove sedmice prijedlog za njegovo razrješenje zbog izazivanja osjećaja straha i nesigurnosti kod građana, kao i širenja nacionalne i vjerske mržnje u kontinuitetu. Čeka se reakcija Pokreta URA i Demokrata, da sa verbalne osude, pređu i na konkretne poteze.

Sve ovo se dešava u sedmici kada se obilježava Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje. ,,Vidjeli smo kako se to odvijalo od nacističke Nemačke do Ruande, Bosne i dalje. Ne postoji prihvatljiv nivo govora mržnje”, izjavio je generalni sekretar UN Antonio Guteraš.

Tužilaštvo, sudstvo i partije u Crnoj Gori imaju veliki prag tolerancije na ovaj govor, a na njega se i javnost sve više navikava.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo