Rezultati ovogodišnjeg testiranja pokazuju da je u odnosu na prethodne tri godine, jedinica dva do tri puta više, a odličnih je tri do četiri puta manje. Razlog za to je što ove godine učenici nijesu mogli prepisivati
Ove sedmice predstavljeni su rezultati provjere znanja za maturante i polumaturante. Loši su, ali za razliku od prethodnih godina vjerodostojni i odražavaju pravo stanje u školstvu.
Pet puta više jedinica dobili su učenici na ispitu nego što ih je zaključeno u školama. Petica je tri puta manje.
Ispit iz maternjeg jezika nije položio 501 maturant, a peticu je zaradilo svega 100 učenika. Čak 300 srednjoškolaca ima diplomu Luča, pa je direktor Ispitnog centra Miloš Trivić konstatovao ,,da nam 200 Luča fali”.
Stanje u osnovnim školama je još gore. I pored toga što su iz Udruženja nastavnika matematike kazali da provjere znanja iz matematike za đake devetog razreda nikada nije bio lakša i da je test svako mogao uraditi za prelaznu ocjenu, desilo se da je jedinicu dobilo šest učenika kojima je zaključena petica. Na ispitu je 1.244 učenika dobila jedinice, a tu ocjenu na kraju godine imala su svega 188 učenika. Od 1.397 polumaturanata koji su dobili peticu iz matematike na kraju školovanja, svega 351 dobio je istu ocjenu i na provjeri znanja.
Rezultati ovogodišnjeg testiranja pokazuju da je u odnosu na prethodne tri godine, jedinica dva do tri puta više, a odličnih je tri do četiri puta manje. Razlog za to je što ove godine učenici nijesu mogli prepisivati.
Prije ispita najavljene su rigorozne kontrole i zaprijećene kazne. Za svaki slučaj učenici su pri ulasku u školu provjeravani detektorom koji su otkrivali telefone i bubice.
Otkriveni su razni pokušaju prevare – u nekim školama učenici su telefone umotali u aluminijsku foliju, pod izgovorom da su ponijeli sendvič. Bilo je i onih koji su mislili da će proći detektor ako predaju jedan telefon, a drugi ili treći sakriju, pa su sakrivali telefone u obući, kapama…
Kada se poštuju i znaju pravila, nema ni prigovora. Ove godine, Ispitni centar bilježi najmanje prigovora učenika – od 107, usvojena su 38, a 20 ih je uticalo na promjenu ocjene.
Ovo je važan otklon od lanjskih skandaloznih polaganja. Podsjetimo, 20. aprila prošle godine na društvenim mrežama pojavili su se testovi iz matematike. Neko je prije polaganja objavio test. Ko – Specijalno državno tužilaštvo još utvrđuje. Polaganje je tada odloženo.
Mjesec dana kasnije, desio se još veći skandal. Maturanti su masovno prepisivali na testovima iz maternjeg jezika i književnosti. Komisija za ocjenjivanje je utvrdila da je njih 553 prepisivalo. I oborila ih je. Uslijedio je izliv roditeljskog gnjeva. Okupili su se ispred Ispitnog centra, skandirali Lopovi, lopovi, i jadikovali kako se ,,uzima budućnost njihove djece”.
Tadašnji ministar prosvjete Miomir Vojinović je nakon razgovora sa đacima i roditeljima zanemario stav struke i zatražio da se testovi ponovo pregledaju. Izabrani su novi ocjenjivači koji su iste, prepisane, radove, ocjenili visokim ocjenama. SDT i ovaj slučaj ispituje od juna prošle godine.
Nakon prošlogodišnjeg skandala nagrađivanja prepisivača, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija usvojilo je nove pravilnike koji regulišu eksterne provjere znanja za učenike završnih razreda osnovnih i srednjih škola. Pravilnicima su predviđene sankcije za đake koji se osmjele da prepisuju, a uspostavljena je veća kontrola i odgovornost nastavnika – test administratora, kao i direktora škola.
Na predstavljanju ovogodišnjih rezultata iz Ministarstva prosvjete su kazali da je slično stanje bilo i prethodnih godina, ali da navodno nije saopštavana realnost. Kazali su da ove godine prvi put objavljuju detaljne podatke i da je to polazište u rješavanju uočenih izazova.
Istakli su da najviše zabrinjava što đaci imaju dobre ocjene u školama, a na testu nemaju znanje ni za prelaznu. Šest polumaturanata je iz matematike u školama imalo petice, a na eksternoj provjeri znanja su dobili jedinice. Posebno je akcentovano pitanje velikog broja Luča, koja na testiranju ne opravdavaju tu diplomu.
,,Moramo da radimo na podsticanju najboljih učenika i nastavnika, a posebnu pažnju da posvetimo diplomi Luča. Niti svako mora da je ima, niti treba da je ima. Smatram da treba preispitati kriterijume za dodjelu ove diplome. Simptomatično je da učenik ima jedinicu na eksternoj provjeri znanja, a nosilac je Luče“, istakla je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović.
Stručnjaci odavno upozoravaju da se školovanje svelo na trku za ocjenama bez realnog znanja. Te da se fokus stavlja na učenike sa lošijim rezultatima dok se zanemaruju najbolji učenici. Upozorava se i da još nemamo usvojenu Strategiju rada sa nadarenim učenicima.
Ministarka je istakla da je bila zaprepaštena uslovima u pojedinim školama tokom obilaska više od sto škola. Kazala je da se uvjerila da u pojedinima nema opreme da se izvodi, na primjer, nastava iz fizike, hemije, biologije. Najavila je ulaganja u infrastukturu.
Za razliku od prethodnih ministara, Jakšić Stojanović je rekla da treba da se definišu i drugi kriterijumi, pa je pomenula da treba da se radi sa roditeljima koji pritiskaju nastavnike da djeci daju bolje ocjene. Kazala je da praksa pokazuje da roditelji prelaze granicu i upliću se u nastavni proces.
Uplitanje roditelja postala je tradicija našeg školskog sistema, koja je kulminaciju doživjela prošlogodišnjim protestom. Od početka školovanja pod pritiskom roditelja formiraju se VIP odjeljenja, roditelji u grupama na društvenim mrežama ,,vedre i oblače” školama, uz ocjene njima podobnih i nepodobnih nastavnika i profesora, često predavačima i otvoreno prijete nezadovljni, prije svega, ocjenama… Plod i ovolikog roditeljskog upliva u obrazovanje je inflacija Luča.
Pored roditelja, veliki problem je i višedecenijsko partijsko i preko veze zapošljavanje u obrazovanju. Brojni su pokazatelji da dio nastavnika i profesora ne radi svoj posao kako treba, ali ipak ništa se ne čini da se to promijeni i poboljša.
Iz Ministarstva prosvjete najavljuju da će početi sa upoređivanjem rezultata koji su učenici ostvarili na ovom testu, PISA testiranju i u toku redovne nastave. Računaju da će se na taj način vidjeti gdje dolazi do problema, koja škola, koji profesor ima izraženi disbalans. U skladu sa tim sprovodiće i mjere koje se odnose i na rad sa nastavnikom.
Ministarka je kazala da se reforme i drastične promjene ne mogu sprovoditi preko noći, ali da je važno da se aktivnosti na poboljšanju obrazovnog sistema svakodnevno preduzimaju kako bi dale rezultat. Ocijenila je i da je svaka nova reforma, sprovođena na brzinu u proteklim godinama, bila korak unazad.
Podaci koje je prezentovao Ispitni centar govore da u svim predmetima maternji, matematika, engleski, hemija, fizika, geografija, učenici iz godine u godinu pokazuju slabije rezultate. Dobro je da se to konstatovalo, a za promjenu će trebati puno volje i mukotrpnog rada.
Predrag NIKOLIĆ