Povežite se sa nama

Izdvojeno

CRNA GORA I DINAMIZIRANJE PRISTUPNIH PREGOVORA: Nazire li se konačno EU

Objavljeno prije

na

EU je  ponovila da prioritet Crne Gore trebaju biti poglavlja 23 (Pravosuđe i temeljna prava) i 24 (Pravda, sloboda i bezbjednost). Komesar Borelj je na margini  Međuvladine konferencije između Crne Gore i Evropske Unije poručio premijeru Spajiću da EU „cijeni reformske napore“ i da Crna Gora treba „iskoristiti šansu koja se sada ukazala“  Crna Gora je  pohvaljena za „stoprocentnu usklađenost sa vanjskom i bezbjednosnom politikom EU“ i za „široki konsenzus ka posvećenosti evropskim vrijednostima i principima“ uz dobre odnose sa susjedima

 

Ove sedmice je održana 15. Međuvladina konferencija između Crne Gore i Evropske Unije (EU). Premijer Milojko Spajić je predvodio devetočlanu crnogorsku delegaciju koju je primio komesar za proširenje Oliver Varhelji i njegov kolega za vanjsku politiku i bezbjednost Žozep Borelj. I Vlada i evropske diplomate posmatraju sastanak kao veliko ohrabrenje naporima zemlje da se vrati na put pravih pregovora nakon stagnacije od nekoliko godina. Optimizmu su svakako doprinijela ključna imenovanja u pravosuđu – kompletiranje Ustavnog sudaSudskog savjeta i izbor Vrhovnog državnog tužioca (VDT). Ova imenovanja su bila i neformalni uslov da se ponovo sjedne za sto. Od posljednjeg sastanka ovakvog tipa je prošlo preko dvije godine. U ponedjeljak i utorak je EU ponovila da prioritet Crne Gore trebaju biti poglavlja 23 (Pravosuđe i temeljna prava) i 24 (Pravda, sloboda i bezbjednost). Komesar Borelj je na margini konferencije poručio premijeru Spajiću da EU „cijeni reformske napore“ i da Crna Gora treba „iskoristiti šansu koja se sada ukazala“.

Do sada je Crna Gora pohvaljena za „stoprocentnu usklađenost sa vanjskom i bezbjednosnom politikom EU“ i za „široki konsenzus ka posvećenosti evropskim vrijednostima i principima“ uz dobre odnose sa svojim susjedima. Belgijska ministarka inostranih poslova Hađa Labib je u ime zemlje domaćina i predsjedavajuće zemlje u ovom pologodištu, ocijenila Crnu Goru kao najnapredniju u pregovaračkom procesu i pohvalila spremnost 44. Vlade da prione na posao.

Vlada je 30. januara takođe imenovala i 6 pregovarača za vođenje pregovora za šest tematskih grupa ili klastera za poglavlja u okviru kojih su svrstana ukupno 33 poglavlja koje treba zatvoriti prije ulaska u EU. Naime, u februaru 2020. godine EU je usvojila novu metodologiju pristupanja koju su prihvatile i zemlje kandidati. Poglavlja su rasporedjena u takozvanih 6 grupa i nijedno poglavlje ne može biti zatvoreno dok se ne ostvari napredak u ključnim poglavljima 23 i 24.

Prema Vladinoj Odluci o uspostavljanju pregovaračke strukture, imenovani pregovarači čine Pregovarački tim kojim rukovodi Glavni pregovarač dr Predrag Zenović . Tim, koji za svoj rad odgovara Vladi, je zadužen za stručni i tehnički nivo pregovora sa institucijama EU. Radiće i prijedloge strateških dokumenata od značaja za pregovarački proces po smjernicama Vlade.

Sa ocjenama Borelja da se Crnoj Gori „sada ukazala šansa“ slaže se i Vlada koja se nada da će požuriti sa ispunjavanjem privremenih mjerila kako bi država mogla konačno dobiti završna mjerila za konačni početak zatvaranja poglavlja.

Nakon ruske agresije na Ukrajinu, proširenje EU je opet dobilo na značaju. Davanje statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji je oživilo nade da je EU sada ozbiljnija u namjeri da otvori vrata,  i  pored unutarnjih trzavica i vidnog zamora od proširenja, dobrim dijelom zbog problema vladavine prava koje Brisel ima sa novim članicama (Mađarska, Poljska, Malta, Bugarska…). Vladini ministri i dio zapadnih diplomata se slažu u neformalnim razgovorima da bi ulazak Crne Gore u EU bio dobra poruka drugima da postoji nada i da su vrata ovog bloka i dalje otvorena za sve. Veličina zemlje i njene ekonomije je na nivou minorne statističke greške pa se crnogorski ulazak ne bi ni osjetio. U nedavnom intervjuu za Politico premijer Spajić je pomenuo riječ „apsorpcija“ Crne Gore u EU.

Osim izazova kod kuće postoje i izazovi u samoj Uniji oko načina odlučivanja i prijema novih članica. Među evropskim političarima ima i onih kojima se ne sviđa ideja da malena Crna Gora, i dalje podložna malignim uticajima sa strane i iznutra, bude još jedna članica EU koja će imati pravo veta na evropske odluke. Višemjesečno mučenje Evropske komisije (EK) da se nagovori sve nedemokratskiji i osioniji mađarski premijer Viktor Orban da da saglasnost na EU paket pomoći Ukrajini vrijedan 50 milijardi eura je bitan podsjetnik mnogim protivnicima daljeg proširenja ovako nereformisane Unije i njenih mehanizama odlučivanja sa pravom veta.

Kada je 29. juna 2012. godine održana Međuvladina konferencija između Crne Gore i Evropske Unije (EU) otpočeli su i formalno pristupni pregovori Crne Gore. Sa EU strane su bili prisutni komesar za proširenje i susjedsku politiku Štefan File i danski ministar evopskih poslova (i predsjedavajući Savjeta EU) Nikola Vamen koji je  upozorio crnogorsku delegaciju da „niko ne pomisli da će (pristupanje) biti lako i da nema besplatnih karata za Evropu“. Crnogorsku delegaciju predvodio je tadašnji ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Milan Roćen koji je rekao da „mi (pristupni) proces vidimo kao šansu za nastavak reformi, za dogradnju društva vladavine prava i za jačanje institucija“. Optimizma i najava brzog ulaska u EU nije manjkalo. Roćen se nekoliko dana po povratku iz Brisela pohvalio „meteorskim usponom“ Crne Gore i nizanjem „uspjeha za uspjehom“. Nakon toga se ministar sklonio sa formalne funkcije i preuzeo mjesto glavnog savjetnika crnogorskog vladara kako bi nastavio da „radi nešto pametno i korisno za Crnu Goru“.

U vremenu Mila Đukanovića i DPS-a, Crna Gora je otvorila sva 33 pregovaračka poglavlja, od kojih je posljednje – Konkurencija, otvoreno juna 2020., ravno osam godina nakon početka pregovora. Do sada su privremeno zatvorena svega tri pregovaračka poglavlja –  25 (Nauka i istraživanje) , 26 (Obrazovanje i kultura) i 30 (Međunarodni odnosi). Nakon ulaska Hrvatske (1. jula 2013. god.) na novo proširenje se čeka već preko 10 godina. Hrvatska je uspjela zatvoriti sva poglavlja u roku od šest godina i dva mjeseca dok je većina drugih članica iz istočne Evrope pregovarački proces završila u roku od tri do pet godina. Crna Gora je apsolutni rekorder po dužini pregovaranja i neučinkovitih rezultata.

EU je od 2007. do novembra 2021. godine, kada je održana prethodna Međuvladina konferencija, primila preko 610 miliona eura bespovratne predpristupne pomoći od kojih nešto preko 70 miliona za jačanje vladavine prava. Kritičari tvrde da su sredstva predpristupne pomoći bila jedan od glavnih razloga zbog kojih je prethodni režim simulirao reforme i da je to isti slučaj i u drugim zapadnobalkanskim zemljama. Za razliku od  Srbije, čija vlast vodi kampanju u medijima pod svojom kontrolom protiv ulaska u EU što se i odražava manjinskom podrškom pristupanju, u Crnoj Gori postoji stabilna i ubjedljiva većina. Crna Gora je vjerovatno jedna od rijetkih zemalja na kontinentu koja u parlamentu nema ni jednu zvanično evroskeptičnu partiju.

Crna Gora je donekle napredovala u nekim oblastima za vrijeme nove vlasti. Po pitanju medijskih sloboda, napredovala je sa 103.mjesta u svijetu (i najgoreg na Balkanu) na zavidno 39. mjesto. U izvještaju međunarodne nevladine organizacije Transparensi internešenel (Transparency International – TI) za 2023. godinu, objavljenom 30. januara, dok su još trajali sastanci u Briselu, Crna Gora je svrstana na 63. mjesto od ukupno 180 zemalja svijeta kada se radi o indeksu percepcije korupcije. Indeks percepcije korupcije, koji je TI prvi put objavio 1995.godine., rangira države po njihovom percipiranom nivou korupcije u javnom sektoru, u skladu sa stručnim procjenama i istraživanjima javnog mnjenja.

Po tom parametru, Crna Gora je država Zapadnog Balkana koja se bolje kotira od svjetskog prosjeka. U poređenju sa susjednim zemljama u regionu, Crna Gora je u izvještaju TI ispred Sjeverne Makedonije (76. pozicija), Kosova (83. mjesto), Albanije (98. mjesto), Srbije (104.mjesto), i najgore rangirane Bosne i Hercegovine (108. pozicija). Crna Gora ima bolji indeks percepcije korupcije i od dvije članice Evropske unije, Bugarske (67. mjesto) i Mađarske (76. mjesto) dok sa Rumunijom dijeli isto 63. mjesto. Crna Gora je prvi put rangirana 2007. godine, kada je dobila 84. poziciju.

Crnu Goru ipak čeka težak posao u demontaži bivšeg režima i sistema kumovsko-partijskih vrijednosti. Rezultate 2012. god. najavljene „dogradnje vladavine prava i jačanja institucija“ građani su najbolje mogli vidjeti kroz transkripte sa dekodirane SKY aplikacije i telefonsko porukanje nekadašnje dugogodišnje čelnice pravosuđa Vesne Medenice sa sudijama i tužiocima kojima je davala instrukcije kakve trebaju odluke donositi. Stapanja državnih institucija sa mafijom za vrijeme Đukanovića, uključujući pravosuđe i bezbjedonosne službe, i najteži oblici organizovanog kriminala će predstavljati težak izazov za novog VDT-a i kompletno tužilaštvo. Od njih EU očekuje mjerljive rezultate kroz pravosnažne presude sudova koji tek trebaju ući u istinske reforme i osloboditi se balasta Medenice i Šefa. Medinici se pokušava suditi na glavnom pretresu koji već mjesecima nikako da počne. Kako bi tek izgledalo izvođenje bivšeg Šefa režima pred lice pravde ovakvog sudstva mnogi ne mogu ni zamisliti.

          Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo