Hoće li Crna Gora u subotu dobiti novog državnog tužioca/cu ne zna se. Sudeći po sastanku lidera većine tim povodom, tema usko povezana sa izborom tužioca je i rekonstrukcija vlade
Evropske adrese uporno upozoravaju da je izuzetno važno da se izabere novi vrhovni državni tužilac u kontekstu pregovora i proširenja. Kod kuće se pregovara o proširenju vlade u susret glasanju o kandidatima za novog VDT, u subotu 27. januara.
Iako je rekonstrukcija Vlade Sporazumom o formiranju vlasti predviđena za kraj ove godine, ona bi se mogla desiti i ranije. „ Vlast ostvaruje dobre rezultate“, navodno je poruka premijera Milojka Spajića sa ovonedjeljnog sastanka lidera većine, na kom se razgovaralo o izboru novog državnog tužioca.
U Parlamentu u toku je saslušanje tri kandidata/kinje za tu poziciju: Milorad Marković, Maja Jovanović i Suzana Mugoša.
Marković je nakon formiranja nove vlasti nezvanično najavljivan kao mogući novi državni tužilac, dok su iz parlamentarne većine i Vlade tvrdili da će taj izbor uskoro biti i obavljen. Ipak, sada, dok traju saslušanja kandidata u Skupštini, podršku Markoviću najavili su samo Demokrate i lider Evropa sad. Kako pišu Vijesti, na sastanku su samo Spajić i predstavnici Demokrata saopštili da će glasati za izbor Markovića, dok se iz izlaganja ostalih učesnika sastanka nije moglo zaključiti hoće li ga podržati ili ne, „ali da se pretpostavlja da taj kandidat ima sigurna 42 glasa“. Dakle, bez glasova DNP-a na čijem je čelu Milan Knežević. Knežević je na sastanku iskazao rezerve prema Markoviću, a njegova partija će na dan glasanja objaviti kako će se odrediti.
Bez četiri poslanika DNP-a, za izbor Markovića fali još najmanje sedam glasova. To bi se moglo nadoknaditi, pišu mediji, glasovima Bošnjačke stranke, Socijaldemorata i Ujedinjene Crne Gore. Za sada nije poznato da li je vlast o tome razgovarala sa liderima tih opozicionih stranaka.
Marković je magistar pravnih nauka. Ne dolazi iz redova tužilačke organizacije. To su isticali oni koji smatraju da je važno za “otvaranje” tužilaštva” i promjene u instituciji. Marković je radio na Pravnom fakultetu i kao ekspert/konsultant na projektima EU, Savjeta Evrope, OEBS-a, UNDP-a.
Tokom njegovog saslušanja u Parlamentu izvršna direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora Vanja Ćalović Marković podsjetila je da je Marković za nevladinu oraganizaciju Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) nadgledao finansiranje kampanje političkih blokova na referendumu 2006. godine. Ona je problematizovala to što Marković do danas nije dao nijednu izjavu kojom ukazuje na bilo koji oblik zloupotrebe na birače, o aferama Koverta i Snimak ili bilo kog drugog slučaja, kao i to da nikada nije kritikovao rad Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).
Marković je, govoreći o radu u CeMI-ju kazao da su se u svim tim procesima sačinjavani izvještaji na osnovu onoga o čemu je imao saznanja u tom trenutku. Naveo je da nije kritikovao rad SDT-a jer nije želio ličnu promociju, te da to nije mogao ni zbog rada u međunarodnim organizacijama.
U trci za državnog tužioca su i kanidatkinje Maja Jovanović, bivša vd VDT i sutkinja Suzana Mugoša.
Maja Jovanović je dugo u tužilaštvu, a Tužilački savjet (TS) ju je 5. februara 2022. izabrao da obavlja funkciju v. d. VDT-a, na kojoj je bila u dva mandata. Na njen predlog TS je izabrao novog glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, a potom je pokrenuto nekoliko istraga koje su rezultirale podizanjem optužnica protiv nekadašnjih čelnika pravosuđa. Ona, međutim, na decembarskom glasanju za poziciju VDT nije dobila podršku parlamenta. Za nju je tada glasalo šest poslanika, nije bilo glasova protiv, dok je uzdržano je bilo 48 parlamentaraca.
Milan Knežević saopštio je da tada da „Klub DNP-a neće podržati Maju Jovanović za VDT-a, a nećemo podržati nikoga za VDT-a prije nego čujemo njegovo izjašnjenje o zloupotrebama i montažama pravosudnog i kriminalnog miljea u slučaju ‘državni udar’. To nije pritisak, već principijelni stav prema najvećoj kreiranoj aferi u Crnoj Gori nakon Drugog svjetskog rata”. Zamjeralo joj se iz redova Bošnjačke stranke što nije urađeno mnogo po pitanju ratnih zločina.
Kandidatkinja Suzana Mugoša bila je sutkinja u slučaju državni udar, a nedavno su objavljene i prepiske između nje i nekadašnje dugogodišnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. Mugoša otuda ne može računati na podršku parlamentarne većine.
Hoće li Crna Gora u subotu dobiti novog državnog tužioca/cu ne zna se. Sudeći po sastanku lidera većine tim povodom, izbor je usko povezan sa rekonstrukcijom vlade. Prema pisanju Vijesti, na sastanku su temu rekonstrukcije aktuelizovali lideri ZBCG, Andrija Mandić i Milan Knežević.
Prethodno su Mandić i Knežević pitanje rekonstrukcije otvorili krajem prošle godine, poručujući da bi taj postupak trebalo da uslijedi nakon novogodišnjih praznika, nekoliko mjeseci poslije toga ili u prvoj polovini 2024. godine.
U koalicionom sporazumu o vlasti piše da je rekonstrukcija planirana najkasnije do izglasavanja budžeta za 2025, odnosno do kraja ove godine. Navodi se da se, “u skladu s dosljednim i potpunim poštovanjem svih odredbi sporazuma”, premijer obavezuje da će se ona sprovesti“.
Iako se u javnosti govorilo o primjerima kršenja Sporazuma, premijer je, sudeći po sastanku, raspoložen da se rekonstrukcija desi ranije.
U dokumentu je navedeno da će koaliciji ZBCG nakon rekonstrukcije pripasti pet mjesta u Vladi – potpredsjedničko mjesto za infrastrukturu i resori saobraćaja, prosvjete, turizma i prostornog planiranja i urbanizma.
“Svi su se saglasili da je izbor VDT-a bitan za proces evropskih integracija i da se to pitanje mora završiti”, rezultat je sastanka lidera većine.
Vidjećemo, da li je to dovoljno.
Poruke Brisela
Šefica Delegacije EU u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa, poručila je ove sedmice da je izbor VDT-a bez daljeg odlaganja od presudne važnosti za vladavinu prava u Crnoj Gori.
“EU očekuje od svih političkih aktera u Crnoj Gori da iskoriste aktuelni zamah politike proširenja, kompletiraju ključne reforme vladavine prava i iskoriste priliku za veliki korak naprijed ka EU”, poručili su iz Delegacije EU.
Ista poruka uoči glasanja o kanidatima za VDT u Parlamentu stigla je od portparolke Evropske komisije Ane Pisonero.
Pisonero je u izjavi za agenciju MINA, uoči glasanja o VDT-u, kazala da u EK očekuju da crnogorski politički akteri iskoriste trenutni zamah proširenja Evropske unije (EU).
Imenovanje Vrhovnog državnog tužioca (VDT) vitalno je značajno za vladavinu prava u Crnoj Gori, ocijenila je.
Milena PEROVIĆ