Povežite se sa nama

Izdvojeno

OPASNA JEDINJENJA NA ULICAMA MOJKOVCA: Rudnik i dalje truje

Objavljeno prije

na

U nalazu CETI-a, od 15. decembra, navodi se da  voda sa prostora bivše flotacije rudnika Brskovo, koja se krajem prošle godine izlivala u Mojkovcu, sadrži višestruko povećane materije aluminijuma, arsena, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, ukupnog azota i nitrata. Sva navedena jedinjenja štetna su za zdravlje, a dobar dio njih je i kancerogen

 

 

Voda koja sadrži višestruko veće količine od dozvoljenih aluminijuma, arsena, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, azota i drugih opasnih materija izlivala se, krajem prošle godine, u Mojkovcu, u Ulici Vojislava Šćepanovića, iz flotacije bivšeg Rudnika Brskovo.

Krajem novembra u Sekretarijatu za uređenje prostora i održivi razvoj Opštine Mojkovac sačinjena je Službena zabilješka, od strane komunalnog inspektora Vidoja Smolovića.

U njoj se navodi da je dobijena dojava da se iz kruga flotacije bivšeg Rudnika Brskovo izliva voda na javnoj površini u ulici Vojislava Šćepanovića. Na licu mjesta uzet je uzorak vode koja se izliva, da bi se izvršila labaratorijska analiza površinskih voda sa kontaminiranog područja, koja se dalje putem atmosferske kanalizacije uliva u rijeku Rudnicu i dalje u rijeku Taru.

Sljedećeg dana je načelnik Komunalne policije Opštine Mojkovac Mileta Šutović uputio Centru za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) uzorak na analizu.

Inspektor za vode Dragan Šekularac je 29. novembra  izvršio inspekcijski pregled vodotoka Rudnice. On je to uradio na inicijativu Miodraga Radulovića, glavnog inspektora za vode, Uprave za inspekcijske poslove, a u vezi ekološkog akcidenta – izlijevanja hemikalija iz bivšeg rudnika Brskovo u rijeku Rudnicu koja se uliva u rijeku Taru.

Inspektor je ustanovio da se uz pristupnI put formirala vodena akumulacija u površini od 200 kvadrata, nepoznate dubine. Dok je vršena inspekcija voda se slijevala preko puta, kao i u šahtu koja vodu odvodi u rijeku Rudnicu. Iznad pomenute akumulacije na rastojanju od 200 metara nalaze se bazeni bivšeg rudnika Brskovo koji su napunjeni vodom nepoznatog sastava.

Službenici CETi-ja su, 30. novembra, izvršili uzrokovanje površinskih voda u krugu bivšeg rudnika olova i cinka Brskovo. Pored službenika komunalne policije, uzrokovanju su prisustvovali i pripadnici MUP-a i ekološka inspektorka Irena Popović.

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić obaviješten je 25. decembra od strane Službe komunalne policije i inspekcijskog nadzora o nalazu CETI-ja. U njemu se ustanovilo da voda sa prostora bivše flotacije rudnika Brskovo ne odgovara uslovima za ispuštanje u površinske vode zbog povećanog sadržaja susprendovanih materija: aluminijuma, arsena, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, ukupnog azota i nitrata u odnosu na propisane vrijednosti.

U nalazu CETI-a, od 15. decembra, u koji je Monitor imao uvid u uzrokovanim vodama sadržaj materija je mnogo veći od propisanog. Tako aluminijuma ima 14, dok je referentna vrijednost tri, arsena tri, referentna vrijednost 0,1, bakra 7,2, a dozvoljena vrijednost 0,5, kadmijum 0,23, referentna vriejdnost 0,1, gvožđe čak 414, dozvoljena vrijednost dva…

Sva navedena jedinjenja štetna su za zdravlja, a dobar dio njih je i kancerogen.

 

MIODRAG FUŠTIĆ, GRAĐANSKA INICIJATIVA ZDRAVI MOJKOVAC
Ugroženi stanovništvo i Tara

 

Rezultati analiza CETI-ja potvrđuju ono na šta Zdravi Mojkovac, zajedno sa građanima Mojkovca, mjesecima upozorava javnost: da negativne posledica rada bivšeg rudnika olova i cinka i danas imaju štetan uticaj na prostor i stanovništvo.  Kolika je razmjera zagađenja najbolje govori činjenica da  rudnik, koji je prestao sa radom 1991, i nakon pune 33 godine predstavlja zagađivača. Preko tri decenije nije bilo dovoljno prirodi da razgradi i ispere teške kancerogene metale sa tog prostora. Važno je napomenuti da je pH vrijednost 2.3 što je ustvari kiselina koja se odliva.

Lokalitet se nalazi u gradskom naselju i odmah pored saobraćajnice kojom se kreće stanovništvo, automobili, djeca kada idu u školu, tako da možemo pretpostaviti da se kancerogene materije šire u svim pravcima. Ono što ne raznesu prolaznici, odvodom za atmosferske vode, na kraju sve završi u Tari, trujući njene vode. Da problem bude veći, tu saobraćajnicu koristi i stanovništvo Ambarina, Bjelojevića, Pržišta kao i svi oni koji dolaze na željezničku stanicu, objašnjava za Monitor Miodrag Fuštić iz Zdrave inicijative za Mojkovac

MONITOR: Da li se šta dešavalo nakon prvih izlivanja u novembru?

FUŠTIĆ: Ista pojava se desila i tokom decembra 2023, opet nakon dužeg perioda jačih kiša. Isto se može očekivati u svim periodima obilnijih padavina. Time se nastavlja dalje ugrožavanje građana i rijeke Tare, a sam problem postaje hroničan i veoma opasan. Prema svjedočenjima mještana naselja, dešavalo se ovo i ranije s tim da nije u ovoj mjeri. Sve jame starog rudnika bi trebalo plombirati i riješiti trajno problem. Zbog čega se ranije ništa nije radilo po ovom pitanju, mi nemamo odgovor.

MONITOR: Imaju li u opštini neki plan za ovu pojavu ili lokalitet?

FUŠTIĆ: Opštinske službe su u ovom slučaju blagovremeno reagovale u granicama svojih zakonskih i stručnih mogućnosti (izašli na teren, sačinili službene zapisnike, obavijestili policiju, tužilaštvo, CETI…). Saniranje ovog lokaliteta nije samo lokalni interes već i državni. Jer, ovo ugrožava ne samo ljude i tle, već Taru koja ima UNESCO status i koja je jedan od prirodnih brendova Crne Gore, ako ne i najpoznatiji. Od ušća Rudnice u Taru, koja nosi sve ove toksikante, voda u Tari je voda niže klase. Ugrožavanjem Tare i njenog UNESCO statusa, ugrožavaju se NP Durmitor, Kolašin i Mojkovac.

Iz svega navedenog lako je zaključiti koliko su pogubne i dugotrajno štetne rudarske aktivnosti. Novi rudnik bi samo  pojačao zagađenje i maksimalno proširio dospijevanje kancerogenih čestica, naročito  kad se uzme u obzir da je planiran 200 metara iznad nivoa grada, sa dva ogromna površinska kopa i dva jalovišta. Poređenja radi, prethodni od kog još uvijek trpimo posljedice je imao jedan mali površinski kop i jedno jalovište, 52 puta manje prema zapremini u odnosu na planirana.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo