Prema informacijama do kojih je Monitor došao, bosanska firma Euroasfalt koja radi zaobilaznicu oko Rožaja raskinula je ugovor, ali javnost o tome još nije zvanično obaviještena. Posao je naplaćen, ali ne i završen
Radovi na zaobilaznici oko Rožaja, jednom od kapitalnih projekata bosanske firme “Euroasfalt” u Crnoj Gori, odavno su potpuno stali, a da nema nikoga ko bi objasnio zbog čega i da li će i kada biti nastavljeni. Prema informacijama do kojih je Monitor došao, bosanka firma je raskinula ugovor, ali javnost o tome još nije zvanično obaviještena.
Građani ovog sjevernog grada kažu da se tako nešto moglo očekivati, iako je na početku građevinske sezone 2020. godine, nekoliko mjeseci prije izbora na kojima je DPS izgubio državnu vlast, tadašnji ministar saobraćaja, Osman Nurković (BS) izjavio da će biti završeni do kraja te godine.
“Ti poslovi su započeti, davno, u vrijeme bivše vlasti. Oni koji su ih ugovarali, više ne znamo ni gdje su” – kaže jedan stanovnik ovog sjevernog grada.
Prema njegovim riječima, poslednje što se zna je da su se, prilikom probijanja tunela na dijelu zabilaznice, pojavile podzemne vode, i tada je u tom dijelu grada bilo prilično teško.
“Kako je to tada završeno, da li je sanirano, šta je sa tim podzemnim vodama i zašto sada radovi stoje, stanovnici Rožaja bi voljeli da znaju” – kazao je taj sagovornik.
U lokalnoj upravi odgovore nemaju, jer se radi o projektu koji je, kako su zvanično kazali Monitoru, u nadležnosti državnih institucija.
Tek kada je u decembru 2020. godine do urušavanja mosta u izgradnji na zaobilaznici oko Rožaja, veći dio crnogorske javnosti je čuo za taj kapitalni projekat vrijedan preko dvadeset miliona eura. Mnogi su po prvi put čuli i da projekat izvodi bosanska firma “Euroasfalt”, sa podizvođačima, od kojih je firma “Tofi” iz Rožaja, a “Aksa” iz Bijelog Polja.
Tada su povrijeđena tri radnika, a Osnovno državno tužilaštvo u ovom gradu podnijelo je krivične prijave protiv četiri firme koje su radile na izgradnji i sedam odgovornih lica, odnosno direktora i inženjera.
Da je bosanska firma Euroasfalt dobila projekat izgradnje zaobilaznice oko Rožaja, mediji u toj državi izvijestili su još 2017. godine. Ugovor su potpisali generalni direktor Euroasfalta Hamed Ramić, ispred Konzorcija izvođača, i generalni direktor Savo Parača ispred Direkcije za saobraćaj Crne Gore.
Ramić se tada zahvalio na povjerenju koje je ukazano konzorcijumu kojeg predstavlja i izrazio nadu da će se saradnja između crnogorskih institucija i kompanija iz BiH nastaviti.
“Prvi ugovor u Crnoj Gori potpisali smo u decembru prošle godine i već smo u maju uvedeni u posao. Radovi na toj dionici, a radi se o rekonstrukciji i izgradnji trase na dionici Berane – Kolašin, u punom su jeku. Nedavno smo potpisali i ugovor o rehabilitaciji kosina na željezničkoj pruzi Vrbnica – Bar. Potpisivanje ovog ugovora pokazatelj je da smo u Crnoj Gori dobrodošli, te da nas respektiraju kao partnera” – kazao je tada direktor ove bosanske kompanije.
Tri godine kasnije nezapaženo je prošla vijest da je Specijalno državno tužilaštvo otvorilo izviđaj kojim bi bilo ispitano poslovanje firme ”Euroasfalt” iz Sarajeva u Crnoj Gori, gde je za tri godine dobila poslove vrijedne više od 60 miliona evra.
Mediji u Crnoj Gori su prenijeli da će u sklopu izveštaja biti ispitane i eventualne veze te bosanske firme i tadašnjeg ministra pomorstva i saobraćaja u Vladi Crne Gore Osmana Nurkovića i jednog člana njegove porodice.
Tužilaštvo želi, navodno, da na čistac izvede govorkanja o ”iznenadnom prodoru” ove firme u posljednje tri godine, odnosno od početka mandata ministra Nurkovića, bez obzira što se ime prvog čovjeka Hameda Ramića, bliskog prijatelja lidera SDA Bakira Izetbegovića i donatora njegove stranke, pominjalo u aferi ”Zadruga”, koja je u BiH izbila zbog sumnje da se radilo o pranju velikih iznosa novca.
“Ne radi se o kratkom vremenu, već o periodu dužem od tri godine. Osim toga, iznos koji se spominje predstavlja bruto vrijednost ugovorenih radova, koji su u toku. Sve poslove koje je firma “Euroasfalt” dobila, dobila je kao najbolji ponuđač, na transparentan i zakonit način, u okviru javno objavljenih tendera, te u okviru slobodnih tržišnih prilika. Kako je dobila u Crnoj Gori, firma “Euroasfalt” dobija i u drugim državama regije i EU” – odgovorio je jednom prilikom advokat “Euroasfalta” Nedim Ademović.
On je negirao poslovne i bilo kakve druge aranžmane sa Nurkovićem, kao i sa njegovim članovima porodice. On je tvrdio da nema razloga da kompanija “Euroasfalt” bude pod bilo kakvim istragama u Crnoj Gori.
Sedam godina kasnije zna se samo da su radovi na zaobilaznici potpuno stali, a da bosanska firma sa “Eruosafalt” četiri godine kasni sa završetkom radova na putu Berane – Kolašin, koji su sa 37 miliona skočili u međuvremenu, zahvaljujući takozvanoj kliznoj skali, na skoro 60 miliona.
Dobro obaviješteni sagovornik Monitoru je rekao da su radovi na zaoblizanici oko Rožaja prekinuti prije dvije godine.
“Radovi su prekinuti onog trenutka kada su bušeći tunel naišli na ogromne podzemne vode i samo pukom srećom niko nije stradao od radnika. Vidio sam da kupe mašine i opremu i pitao šta se dešava, kazali su da će se vratiti za mjesec. Ja sam pitao, a koje godine ćete se vratiti? Kao da sam znao da im povratka nema. Ugovor sa njima je prema mojim saznanjima raskinut prošle jeseni, u septembru. Bosanci su se naplatili, a ostavili posao nezavršen. Trebalo je da bude okončan još u decembru 2019. godine” – kazao je taj sagovornik iz Rožaja.
Peh za pehom prati ovu firmu. Srušio im se najprije most na ovoj zaobilaznici kada samo pukom srećom nije bilo stradalih. Tada su podignute optužnice protiv više osoba i pravnih lica, ali nema ni infomacije da li je postupak počeo, u kojoj je fazi i kada se završava.
Podzemne vode su im se pojavile i u tunelu ispod Bjelasice, na putu Berane – Kolašin, i u tunelu na zaobilaznici oko Rožaja. Dok su za put prema Kolašinu obezbijeđeni kliznom skalom i naplaćuju svako prolongiranje pa je cijena sa ugovorenih skočila na skoro šezdeset miliona.
“Zaobilaznica je ukupne dužine pet i po kilometara. Prva tri kilometra, gledano sa ulaza u grad iz pravca Novog Pazara, odavno su završena i sada ta dionica potpuno propada, skoro nepopravljivo. Euroasfalt je trebalo da završi ovih dva i po kilometra teže dionice sa tunelom i mostom, i evo kako su završili, a počeli su 2017. godine. Meni sve liči da je ova zaobilaznica što bi se kazalo Skadar na Bojani, i da nikada neće biti završena” – objašnjava Monitorov sagovornik.
Ne zna se, takođe, ni šta se dešava sa istragom koju je prema pisanju medija pokrenulo crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo, još dok je na njegovom čelu bio Milivoje Katnić. Monitor je pisao o tome kako građani Berana traže od sadašnjeg SDT da objasni u kojoj je fazi predmet po prijavama Ministarstva kapitalnih investicija od prije dvije godine u vezi sa putem prema Kolašinu i tunelom “Klisura” ispod Bjelasice.
Javnost, prije svega, očekuje odgovore na pitanja o eventualnim vezama bosanskog “Euroasfalta”, Bošnjačke stranke i njihovog bivšeg ministra Osmana Nurkovića, kao i tadašnjih tajkunskih poslovnih krugova u Crnoj Gori.
Tufik SOFTIĆ