Gotovo svakog dana tokom prošle godine jedan maloljetnik je počinio krivično djelo. Svakog trećeg dana neko je izvršio samoubistvo. Na svakih pet dana, u prosjeku, jedna osoba je poginula na crnogorskim putevima. I nema uzbune
Prve dane Nove godine obilježila je priča o cijeni kačamaka sa kolašinskog skijališta. Na kome, usput pomenimo, nema snijega. Za razliku od skijališta u okruženju na kojima su staze uredno pripremljene osnježavanjem vještačkim snijegom. Iako im turizam nije, kao nama, ključna privredna djelatnost.
Uglavnom, kačamak po cijeni od 30 eura za porciju privukao je veću pozornost stručne i laičke javnosti od završetka akcije Stop inflaciji. Bez bilo kakvih objašnjenja, cijene svih onih proizvoda koji su za vrijeme trajanja te akcije potrošačima ponuđeni uz ozbiljan popust, vraćene su sada „u normalu“. Nova vlada nova pravila. Ko ima neka trguje. Ko nema, neka sačeka obećane povišice (Evropa sad 2). Biće, i dalje tvrdi premijer.
Neobična vijest stigla nam je neki dan iz Banja Luke. Predsjednik Republike Srpske odlikovao je, ordenom Njegoša, estradnog umjetnika poznatog kao Baja Mali Knindža.
Iako je u publici bilo predstavnika ovdašnjih vlasti, kao i onih koji su se pobjedničkoj većini pridružili nakon izbora, nijesmo još čuli obrazloženje te odluke. Možemo da nagađamo čime je to Baja dojmio Milorada. Možda stihovima koje pjeva: Moj je tata zločinac iz rata/ Moj je tajo po Bosni osvajo/ Vi se potrudite pa ga osudite/Nema niko muda da vodi ga do suda.
Eto tako. Zorne delije, zakitile su se Njegoševim imenom. Odnosno, pošli do Banja Luke, da aplaudiraju svojim političkim i muzičkim idolima. Baš.
Zaokupljeni ovim i sličnim vijestima, mnogi nijesu registrovali nekoliko znakovitih informacija s kraja prošle i početka ove godine. A one pokazuju s kakvim se problemima kao zajednica nosimo. Od pojedinca, preko porodice do cijelog društva i državnih institucija. Uglavnom neuspješno.
U saobraćajnim nesrećama na crnogorskim putevima tokom prethodne godine život je izgubilo 78 osoba. Samo 31. decembra, u tri nesreće, nastradalo je petoro. Starosti od 18 do 75 godina.
Dostupna statistika pokazuje kako je, u prosjeku, u zemljama EU 2022. na svaki milion stanovnika bilo 46 poginulih u saobraćajnim nesrećama. Naš je prošlogodišnji bilans tri puta tragičniji.
Crna Gora je naslavni rekorder i po stopi samoubistava. Tokom prošle godine, prema zvaničnim podacima Uprave policije, zabilježeno je 116 samoubistava. Godinu ranije, bilo je deset samoubistava više. Od početka 2019. do kraja prošle godine bezmalo 550 osoba svojevoljno je okončalo život.
Još jedna informacija iz Uprave policije: tokom 2023. godine registrovano je 313 maloljetnih počinilaca krivičnih djela. Govorimo o onima koji su otkriveni.
Petogodišnja statistika pokazuje da je maloljetnički kriminal, lani, ostao u granicama ovdašnjeg prosjeka, pošto policija od 2019. otkrije od 300 do 400 maloljetnika koji su počinili neko krivično djelo. Polovina otkrivenih krivičnih djela izvršena je u Podgorici. A nešto više od polovine otkrivenih starije je od 16 godina. Ostali nijesu.
Da podvučemo crtu: gotovo svakog dana tokom prošle godine jedan maloljetnik je počinio krivično djelo. Svakog trećeg dana neko je izvršio samoubistvo. Na svakih pet dana, u prosjeku, jedna osoba je poginula na crnogorskim putevima.
Nema naznaka da je zbog bilo čega od navedenog, bilo gdje u institucijama, upaljen alarm za uzbunu. Ne očekuje se ni reakcija građana na tišinu vlasti. Možda zato što je to normalnost za zemlju kojoj nedostaje učitelja, nastavnika, ljekara, medicinskih sestara, policajaca… Za utjehu, ima kačamaka, po šampionskoj cijeni.
Zoran RADULOVIĆ