Debelo kasnimo i sa popisom i sa budžetom. Iako javnost sa neskrivenim nestrpljenjem čeka rezultate statističkog i finansijskog prebrojavanja, mnogi su spremni da oproste svako kašnjenje pod uslovom da im konačan rezultat bude po volji
Vodi se, izgleda, mrtva trka: da li će se prije završiti popis ili će Vlada parlamentu dostaviti prijedlog budžeta za 2024. godinu. Najavljeno je da će oba posla biti završena do 15. decembra ali smo, istovremeno, obaviješteni kako neće biti ništa strašno da se započeto privede kraju do kraja godine.
Uostalom, debelo kasnimo i sa popisom i sa budžetom. Iako javnost sa neskrivenim nestrpljenjem čeka rezultate statističkog i finansijskog prebrojavanja, mnogi su spremni da oproste svako kašnjenje pod uslovom da im konačan rezultat bude po volji.
Koliko je naših/njihovih po naciji, vjeri i jeziku, te koliko će nam, da oprostite, naredne godine biti plate i penzije? Ta su pitanja, možda ne baš navedenim redom, toliko preokupirala ovdašnje društvo da nam druge nedoumice i problemi ne drže pažnju duže od nekoliko dana. A nije da tu nema i zanimljivih tema. Mada neke od njih djeluju kao odavno ispričane priče.
Naši đaci opet imaju ispodprosječno znanje iz metamatičke, čitalačke i naučne pismenosti. To je pokazalo PISA testiranje za 2022, rađeno u zemljama članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Lošiji smo i od samih sebe iz 2018, odnosno, prošlogodišnji petnaestogodišnjaci pokazali su manjak znanja u odnosu na tadašnje. Koji su, takođe, bili ispod prosjeka testiranih učenika.
Nije to od juče. Da jeste, ne bi ni naši političari i državna administracija takođe padali „na testovima“ za kredite i bespovratnu pomoć EU. Gdje, pokazalo se, nijesmo u stanju pripremiti i predstaviti projekte dovoljno kvalitetne da uzmemo ponuđeni novac. A i kad ga, desi se, uzmemo – on ostane neiskorišćen. Pošto nijesmo u stanju da realizujemo planirano.
Možda je problem samo u školskom sistemu, ili je stvar u tome da PISA testiranja tek dijagnostikuje kako se, kao društvo, odnosimo prema potomstvu i obrazovanju? Sjetimo se samo kako smo se, ljetos, ponijeli prema tadašnjim maturantima – nagrađujući one koji su na maturskom ispitu prepisivali (krali) a nipodaštavajući đake koji su se na testovima oslanjali na sopstveno znanje. Baš kao što su kažnjeni (smijenjeni) ocjenjivači koji su počinjenu krađu otkrili i pokušali sankcionisati.
U pitanju je, nekoliko stotina maturanata koji su uhvaćeni u prevari da bi im, odlukom resornog Ministarstva, u svjedočanstva bile upisane ocjene koje su zaradili prepisujući. Sa tim su „znanjem“ upisali fakultete.
Samo neku nedjelju ranije slično se desilo i u sistemu osnovnog obrazovanja, na ispitima tzv. polamature. Neiskusni, pripremljeni prepisivači odali su se prije nego je testiranje počelo. Testovi su promijenjeni a vinovnici prevare ostali nepoznati. Istraga je u toku.
Sve smo to mi, kao društvo, zdravo prećutali. Pa se onda čudimo kada tinejdžeri prebijaju civilne aktiviste zato što su im ukazali na neprimjereno ponašanje. Kada, sedmicu ranije, etablirani biznismen prijeti da će „otkinuti glavu“ novinaru koji istražuje poslovanje njegove firme. Ili kada saznamo da je na rukovodećem mjestu u zdravstvenom sistemu bila, i još je uvijek, osoba sa falsifikovanom diplomom i falisfikovanom potvrdom o njenoj nostrifikaciji. Koja je na sudu priznala nepočinstvo, ali se osuđujuća presuda negdje „zagubila“, pa je ostala faktički nekažnjena.
Kao zbir svega dobijemo ono o čemu svakodnevno čitamo u izvodima iz prepiske čelnica pravosuđa i vođa kavačkog klana. Ili slušamo u javnim nastupima političkih lidera. Dok jedni „zatečeni“ tvrde kako ono što vide i čuju „ne može biti tačno“ drugi, kao superiorno, insistiraju kako su oni „sve to još odavno znali“. Zajedničko im je da nijesu našli povoda za pokušaj da se stvari suštinski promijene. Mrtva trka.
Zoran RADULOVIĆ