Povežite se sa nama

Izdvojeno

PRAVOSUĐE IZMEĐU STVARNOSTI I NEREALNIH OBEĆANJA: Tužna Justicija

Objavljeno prije

na

Neraspoređene krivične prijave “zaboravljene” u arhivi ODT Podgorica, pokradeni dokazi iz depoa Višeg suda, manjak tužilaca i sudija,  čelnici Vrhovnog državnog tužilaštva i Vrhovnog suda u višegodišnjem v.d. stanju. To je slika crnogorskog pravosuđa nakon nepune tri godine glasno promovisane  borbe protiv kriminala i korupcije

 

Mnogo loših vijesti dobili smo, u protekle tri godine, iz crnogorskog pravosuđa. Hapšeni su prvaci sudske vlasti, pomoćnik glavnog specijalnog tužioca, stečajni upravnici i advokati. Podignute su optužnice zbog sumnji da se u sudnicama trgovalo pravdom, Beskrajnim istragama i izviđajima pridružila su se još duža suđenja, odložena ročišta postala su praksa, što za rezultat ima guranje predmeta u zastaru i ukidanje pritvora za osumnjičene i optužene za najteža krivična djela.

Izgledalo je kako je pljačka depoa Višeg suda poslednja kockica u mozaiku sunovrata sudske vlasti u Crnoj Gori. Pokazalo se da nije tako. Dno još nije pod nogama.

Članovi Tužilačkog savjeta nedavno su saznali, maltene slučajno, kako se u arhivi Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici godinama gomilaju predmeti koji nijesu predati u dalju proceduru. Skupljaju prašinu, bez nade da će biti riješeni, pošto  na njihovom razrješenju niko ni ne radi.

Najmanje 1.000 nerasvijetljenih predmeta (krivičnih prijava protiv nepoznatih lica) nakupilo se u arhivi ODT u Podgorici od 2016. do 2021. godine, a da niko od tužilaca nije bio zadužen da radi na njihovom rješavanju. Informaciju je pred javnost iznio član Tužilačkog savjeta, advokat Siniša Gazivoda, pozivajući se na podatke koje je, krajem septembra, dobio od rukovodioca ODT Podgorica Duška Milanovića.

“Nama šef ODT-a Podgorica daje informaciju da je šest godina veliki broj ‘živih predmeta’ po nepoznatom učiniocu stajao u arhivi, a da nije bilo uopšte tužioca koji je njima bio zadužen i koji će da preduzima bilo kakvu radnju. I sve ono što je trebalo da se radi, očigledno nije rađeno, jer su predmeti stajali u arhivi”, objelodanio je Gazivoda uz informaciju da se “u ovom trenutku” ne zna na šta se sve ti predmeti odnose.

Saznali smo da su u zastaru otišli predmeti vezani za prikupljanje lažnih (falsifikovanih) potpisa podrške predsjedničkim kandidatima na izborima za predsjednika Crne Gore koji su održani 2018. godine. Pošto tužioci, godinama, nijesu preduzimali ni jednu aktivnost u pravcu procesuiranja tih prijava.

Podsjetimo se, građani čiji su potpisi zloupotrijebljeni tokom te kampanje podnijeli su, sami ili uz pomoć zainteresovanih nevladinih organizacija, više krivičnih prijava (oko 25) protiv NN počinilaca koji su falsifikovali njihovu podršku i to, pretpostavlja se, naplatili od partija i nezavisnih kandidata. Oni su, tako, ispunili uslove za kandidaturu, a  i za novac iz budžeta koji im je pripao po osnovu uspješne kandidature.

Sada je to završena priča. NN – nikome ništa.

U dopisu Tužilačkom savjetu, tužilac Milanović požalio se da je otkriće velikog broja krivičnih prijava koje su godinama “zaboravljene” čekale u arhivi ODT Podgorica, i njihova raspodjela koju je naložio kao rukovodilac ODT-a, dodatno opteretila tužioce angažovane u Osnovnom tužilaštvu Glavnog grada. A njih je, ionako, znatno manje nego što je to propisano Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u ODT Podgorica. Precizno, u ovom trenutku tom tužilaštvu nedostaje 10 tužilaca.

To nije kraj priče. U tužilačkoj organizaciji u Crnoj Gori nedostaje 40 tužilaca, odnosno, više nego svaki treći, “otkrio” je Gazivoda, naglašavajući kako je rješavanje tog problema prioritet Tužilačkog savjeta, te da on očekuje da će u prvoj polovini naredne godine sistem dobiti “bar 20” novih tužilaca. Doduše, ponekoga bi mogao i izgubiti. “U ovom momentu imamo suspendovana tri tužioca protiv kojih se vode postupci. Od tih postupaka će zavisiti njihova dalja tužilačka odgovornost“, naveo je Gazivoda sredinom nedjelje, gostujući na javnom servisu.

Sliku kompletira nalaz  Akcije za ljudska prava (HRA). “U crnogorskim osnovnim sudovima postoji čak 31 upražnjeno sudijsko mjesto (21 odsto), što se odražava na ažurnost – ročišta se zakazuju na četiri mjeseca, donošenje odluka kasni, a rješavanje urgentnih životnih potreba građana odlaže se u nedogled”, navodi se u njihovoj analizi objavljenoj sredinom mjeseca. “Jedino osnovni sudovi u Danilovgradu i na Cetinju rade u punom kapacitetu”.

Prema prikupljenim podacima, u oktobru je u osnovnim sudovima u Baru, Beranama, Herceg Novom i Podgorici nedostajalo po četvoro sudija, dok je u Bijelom Polju i Rožajama falilo po troje sudija.

Zapravo, u osnovnim sudovima Herceg Novom i Rožajama nedostaje više od polovine sudija (vidjeti tabelu) dok je najteža situacija u Osnovnom sudu na Žabljaku. Tamo, od početka oktobra, više nema ko da sudi. “Nakon što je  konstatovan prestanak funkcije predsjedniku Osnovnog suda na Žabljaku Mihailu Anđeliću (bio je dvije godine i dva mjeseca istovremeno predsjednik suda i jedini sudija) zbog ostvarivanja uslova za starosnu penziju, taj sud je ostao bez sudija. Anđelić je o tome prošle godine obavijestio v.d. predsjednicu Vrhovnog suda, predsjednika Višeg suda u Bijelom Polju i Sudski savjet, ali nije dobio povratne instrukcije”, navode iz HRA.

U Sudskom savjetu je, krajem septembra, vođena rasprava na temu kako pomoći sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici (tamo je samo šest sudija) da izađu na kraj sa skoro 200 predmeta koji se vode po optužnicama Specijalnog državnog tužilaštva.

Specijalno odjeljenje ima sudija za dva vijeća, a dodatni problem je to što zakon nalaže da sudije koje su učestvovale u potvrđivanju optužnice ne mogu suditi taj predmet. Pride, najčešće je riječ o predmetima sa većim brojem optuženih (organizovani kriminal). Za rezultat imamo (pre)duga suđenja. I dugogodišnji izostanak presuda u predmetima koji su posebno zaintrigirali ovdašnju javnost.

Od ideje da sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u pomoć priskoče sudije Vrhovnog i Apelacionog suda izgleda da neće biti ništa. Rukovodioci tih sudova pojasnili su da kod njih nema slobodnih sudija koji bi mogli priskočiti na ispomoć. Sada se od Sudskog savjeta očekuje da potraži neko drugo rješenje. Dok broj nepresuđenih predmeta raste.

Neraspoređene krivične prijave “zaboravljene” su u arhivi ODT Podgorica. Nezvanično, slično stanje je i u drugim tužilaštvima širom Crne Gore, ali to tek čeka na službenu potvrdu. Pokradeni dokazi iz depoa Višeg suda. Manjak tužilaca i sudija… Čelnici Vrhovnog državnog tužilaštva i Vrhovnog suda u v.d. stanju.

To je slika crnogorskog pravosuđa nakon nepune tri godine glasno promovisane  borbe protiv kriminala i korupcije od strane parlamentarne većine i izvršnih vlasti koje su naslijedile DPS. I mnogo puta najavljenog osnaživanja institucija. Pred nama je, kažu, još jedan novi početak, nakon formiranja 44. Vlade. Budući su od prethodnih mogli naučiti šta i kako ne treba raditi, ukoliko se  želi pomoći crnogorskom pravosuđu.

Zoran RADULOVIĆ  

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo