Povežite se sa nama

Izdvojeno

RUSIJA PUSTILA JERMENE NIZ VODU – POLITIČKA PREKOMPOZICIJA NA KAVKAZU: Masovni egzodus Jermena iz Nagorno – Karabaha

Objavljeno prije

na

Dan nakon vojne akcije vlasti u Bakuu, vlasti Karabaha su pristale na razoružavanje svojih jedinica. U oba slučaja ruska vojska nije ni prstom mrdnula da ispuni svoju misiju otkada je u Moskvi krajem 2020. god. potpisan sporazum o prekidu vatre između Jerevana i Bakua pod pokroviteljstvom ruskog predsjednika Vladimira Putina

 

Etnički Jermeni, koji već dva milenijuma nastanjuju enklavu Nagorno – Karabah unutar međunarodno priznatih granica Republike Azerbejdžan, su krajem nedjelje krenuli u masovni egzodus prema matičnoj Jermeniji. Egzodusu je prethodila jednodnevna operacija azerbejdžanske vojske 19. septembra protiv enklave čiji „garant bezbjednosti“ je bio ruski vojni kontigent od 2000 vojnika raspoređenih u enklavi i pet kilometara dugom Lačinskom koridoru koji spaja enklavu sa Jermenijom.

Akcija je pokrenuta nakon 10-mjesečne blokade koridora kojim je prekinut dotok hrane, ljekova i goriva u Karabah, čime je izazvana humanitarna kriza velikih razmjera i ljetos prvi slučajevi smrti od gladi. Dan nakon vojne akcije vlasti u Bakuu, vlasti Karabaha su pristale na razoružavanje svojih jedinica. U oba slučaja ruska vojska nije ni prstom mrdnula da ispuni svoju misiju otkada je u Moskvi krajem 2020. god. potpisan sporazum o prekidu vatre između Jerevana i Bakua pod pokroviteljstvom ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Tokom operacije na 19.-20. septembar u azerbejdžanskom granatiranju je pored par stotina lokalnih stanovnika poginulo i nekoliko ruskih vojnika, navodno zbog greške u odabiru meta, zbog čega je azerski komandant smijenjen. Dugotrajna ruska indolentnost je izazvala veliki gnjev u enklavi i samoj Jermeniji, gdje je ruska ambasada gađana kesama napunjenim svinjskom krvlju. Svjetske agencije su prikazale kolone automobila koje napuštaju glavni grad Karabaha Stepanakert, na čijem izlazu ih je pozdravljao veliki bilbord sa Putinovim likom u koga su lokalni stanovnici polagali velike nade za svoju bezbjednost.

Juče je predsjednik Republike Artsakh (kako Jermeni nazivaju Karabah)  Samvel Šahramanjan objavio da je potpisao dekret o raspuštanju svih državnih institucija od 1. januara. Rekao je da je odluka o raspuštanju države „zasnovana na prioritetu osiguranja fizičke bezbijednosti i vitalnih interesa ljudi”. Pozvao se na odluku Azerbejdžana da se „stanovnicima osigura besplatno, dobrovoljno i nesmetano putovanje” i ohrabrio stanovnike Nagorno-Karabaha, uključujući i one koji su trenutno van njega, da se „upoznaju sa uslovima reintegracije” u Azerbejdžan.

Prema zvaničnicima, više od polovine stanovništva od 120 hiljada do sada je pobjeglo iz provincije plašeći se osvete i represalija azerbejdžanskih vlasti ,uprkos opreznom pozivu premijera Jermenije Nikola Pašinjana da ostanu nakon obećanja Bakua da će dati amnestiju svima ,osim osumnjičenima za ratne zločine. Azerbejdžanska tv je prikazala noćne snimke sa vojnih dronova gdje se vide zapaljene kuće u sjevernom gradu Martakertu (Agdari) čiji vlasnici su odlučili da unište sve za sobom jer ne očekuju da će se ikada vratiti na svoja stoljetna ognjišta.

Dvodecenijski apsolutni vladar Azerbejdžana Ilham Alijev je nekoliko puta javno jamčio etničkim Jermenima „sva prava“ – građanska, vjerska, kulturološka ako se reintegriraju sa ostatkom zemlje. Ranije ponude o specijalnom statusu i autonomiji su povučene nakon 6-nedjeljnog rata u jesen 2020. godine, kada je Baku, uz tehničku pomoć Turske i Izraela, teško porazio tehnološki slabije i malobrojnije jermenske snage. Naknadno je premijer Pašinjan rekao  da očekuje u narednim danima da u Nagorno-Karabahu neće biti više Jermena i da će ih matica „primiti kao svoju braću i sestre“, te da je da je u regionu počelo „etničko čišćenje”.

Jermenija je kontrolisala region tri decenije, nakon što je u prvom ratu protiv Azerbejdžana (1991-1994) osvojila čitavu provinciju i još sedam drugih provincija oko enklave kao „sigurnosnu zonu“. Tada su okupirane teritorije etnički očišćene od Azera kojih je preko 800 hiljada protjerano. Osvojena područja oko Karabaha su postala sablasna naselja. Nakon početka građanskog rata u Siriji nekih 20-tak hiljada sirijskih Jermena je naseljeno u ta područja koja su velikim dijelom ostala pustoš. Kada su Azeri povratili te teritorije 2020. godine uključujući i četvrtinu provincije Nagorno – Karabah ,slijedila je surova osveta. Azerbejdžanski vojnici su snimili videa odsjecanja glava zatečenih Jermena kao i ubijanja zarobljenih jermenskih vojnika i širili snimke preko društvenih mreža. BBC je objavio i snimak nekadašnje crkve koja je doslovno sravnjena sa zemljom.

Zbog višedecenijskog animoziteta koji datira od kraja Prvog svjetskog rata i međusobnih pokolja skoro da nema Jermena koji se usuđuje osloniti na garancije Alijeva. Tim prije što ni sami Azeri nemaju nikakva prava u apsolutističkoj i naftom bogatoj državi ako se suprotstave vlastima na bilo koji način. Azerbejdžan je poznat po širokom kršenju ljudskih prava, progonu kritičkih novinara, opozicije i ignorisanju presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Njemački i američki šefovi diplomatije su pozvali Alijeva da dopusti međunarodne posmatrače u Karabah, i da se poštuju ljudska prava manjina. Dosadašnji apeli za skidanje blokade na isporuke hrane i ljekova nisu urodili plodom. Američko Ministarstvo odbrane je prije napada 19. septembra, održalo simboličnu zajedničku vojnu vježbu sa vojskom Jermenije kao signal podrške Jerevanu u udaljavanju od „bratskog“ zagrljaja Kremlja. Poslat je i signal Bakuu da neće blagonaklono gledati na azerbejdžanske vojne upade na međunarodno priznatu teritoriju Jermenije, nakon što je Moskva odbila pravno obavezujući angažman Organizacije za kolektivnu bezbijednost da brani zemlje članice. A Kremlj je poslao signal svojim medijima, prema dokumentu koji je procurio, da svu krivicu za poraz na Kavkazu svali na vlasti u Jerevanu koje su „počinile ozbiljnu grešku“ zbog udaljavanja od Moskve.

Dodatno zabrinjavaju ratoborne najave Alijeva i njegovih saradnika kojima vraćanje Nagorno -Karabaha nije dovoljno već poteže pravo i na međunarodno priznatu teritoriju Jermenije. On se 25. septembra sreo sa svojim saveznikom turskim predsjednikom Redžepom Erdoganom na otvaranju vojne baze u Nahičevanu, koji je enklava Azerbejdžana koja se graniči sa Turskom i Iranom,  od matice odvojena jermenskom 40km širokom provincijom Sjunik na jugu zemlje. Alijev već duže vrijeme traži da Jermenija dopusti koridor kroz svoju teritoriju kojim će se Baku povezati sa Nahičevanom ali i Turskom. Jerevan je odgovorio da ne može dopustiti eksteritorijalnost na svojoj teritoriji i prolaz bez kontrola i carina. Alijev je nekoliko puta zaprijetio da će napraviti koridor po svaku cijenu ,željela to Jermenija ili ne.

Po završetku rata 2020.god. njegova vojska je učinila nekoliko upada na jermensku teritoriju kao upozorenje da Jerevan popusti. Jedini saveznik Jermenije se pokazao islamistički Iran koji je rekao da neće dopustiti gubitak granice sa Jermenijom. Upozorenjima Bakuu su se pridružile i neke zapadne zemlje, pa je juče Erdogan dva puta ponovio da ako se Jermenija ne složi sa otvaranjem Zangezurskog koridora da će se Nahičevan i Turska povezati preko Irana sa ostatkom Azerbejdžana.

U međuvremenu ,saobraćajne gužve od Karabaha prema Jermeniji se inteziviraju, sa porodicama naguranim u automobile, traktore i kamione – slike koje smo često gledali u bivšoj Jugoslaviji 90-tih godina.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo