Dok se pregovori o formiranju vlade vode van očiju javnosti, za javni prostor ostavljaju se tek međusobna trvenja. Ove sedmice obračun između ZBCG i PES-a nastavljen je na „nižim instancama“. Grubo
Hoće li neformalni razgovor dvojice lidera Evrope sad, Milojka Spajića i Jakova Milatovića, promijeniti tok pregovora o formiranju 44. Vlade, još se ne zna. Iako je taj sastanak, prema pisanju medija, održan u srijedu veče, 6. septembra, jutro nakon sastanka – niko ni riječ.
Milatović je tokom prethodne sedmice, gostujući na RTCG, otvoreno kritikovao način na koji Spajić kao mandatar vodi pregovore, ocijenivši da bi je on formirao drugačije, vodeći računa “o širini i inkluzivnosti”. On je na taj način kritikovao odluku Spajića da odustane od formiranja vlade sa koalicijom Zajedno za budućnost Crne Gore (ZBCG), u isto vrijeme kada su pristalice tog pokreta organizovale auto litije, odnosno proteste zbog Spajićeve odluke. Tako je postalo očigledno da u Pokretu Evropa sad (PES), koji je osvojio najviše glasova na junskim parlamentarnim izborima, postoji rascjep. Na organima partije prethodno su protiv Spajićeve odluke glasale i dvije poslanice PES-a.
Milatović je tada ocijenio „ da treba na programskim principima pozvati savez ZBCG, URA i partije manje brojnih naroda“. Spajić je odmah nakon proglašenja rezultata saopštio da sa GP URA koju predvodi premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović neće voditi pregovore o formiranju vlade, zbog afere Do Kvon koju su vlasti lansirale sedmicu pred izbore.
Spajić, međutim, do danas nije reagovao na Milatovićevu izjavu. Takođe, nakon odluke da u njegovoj vladi ne sjedi ZBCG, nije davao dalje izjave o procesu formiranja vlade. I dalje nema pokazatelja da će mandatar nakon reakcije svog partijskog potpredsjednika promijeniti odluku. Dodatno, ove sedmice „rat“ između ZBCG i PES-a nastavio se na „nižim instancama“. Grubo.
Funkcioner PES-a Andrej Milović saopštio je da je krivac za fijasko u pregovorima te partije sa ZBCG jedan od lidera ZBCG Milan Knežević. Takođe, ocijenio je da „inkluzivni pristup“, koji zagovara Milatović „nije uvijek dobar“. On je kazao da je “princip inkluzivnosti koji je predložio predsjednik Jakov Milatović u Glavnom gradu donio Vladislava Dajkovića, Bećira Vukovića, Emila Labudovića, Dragana Koprivicu i ostale na pozicijama”.
“Ne bih rekao da su kadrovi Bošnjačke stranke nešto lošiji od ovih koje sam pobrojao. Imali su prilike i svi ti koji kritikuju BS da se pokažu sa svojim kadrovima, pa smo vidjeli kakve su kadrove predlagali”, kazao je Milović.
Uslijedila je salva kontranapada. Od izjave Dragana Koprivice da su „ti muslimani“, misleći valjda na kadrove BS „neuporedivo bolje građanske ličnosti“ od Milovića, te epiteta koje je mu je udijelio – poput onog o Milovićevoj „pokondirenosti“, do pisjećanja Vladimir Dajkovića kako je sa Milovićem prisustvovao vojnoj paradi u Beogradu i aplaurdirao Putinu i „obezbijedio mu smještaj“. Mitar Šušić, šef Kluba odbornika NSD u Skupštini Glavnog grada, kazao je da Dajković, Vuković, Labudović i Koprivica mogu biti ponosni na svoj dosadašnji život i rad.
Ratu saopštenja pridružio se i premijer Abazović, reagujući na izjavu Milovića da „da URA nije prihvatljiva međunarodnim partnerima”.
“Međunarodni partneri mole Građanski pokret (GP) URA da bude dio vlasti”, ocijenio je premijer. On je, komentarišući izjavu Milovića, kazao i da “postoje dva-tri pojedinca koji sve što kažu je prevara”, te da se raduje što se “svakim danom demaskiraju sve više”.
Lider DEMOS-a Miodrag Lekić ocijenio je da ga zabrinjavaju poruke iz PES-a čiji funkcioneri kažu da međunarodna zajednica ne želi GP URA u budućoj Vladi, dok lider URE Dritan Abazović kaže da ih strani partneri mole da budu dio izvršne vlasti.
“Zabrinjava ta situacija u kontekstu ove vlade. Neozbiljno je, nedgovorno je, blamaža je države da se ubacuju takvi elementi kao što je “rekli su partneri da ovaj može, onaj ne može, a nekog trećeg mole… To je ozbiljan problem”, kazao je Lekić.
Dok se pregovori o formiranju vlade vode van očiju javnosti, a za javni prostor ostavljaju tek međusobna trvenja, mediji nezvanično izvještavaju da je dogovor o budućoj vladi pri kraju.
Prema nezvaničnim informacijama Televizije Vijesti iz Bošnjačke stranke, “ dogovor o novoj Vladi je 99 odsto postignut”.
Ranije se pisalo da bi BS-u trebalo da pripadne mjesto potpredsjednika vlade, resori saobraćaja, energetike, dijaspore i poljoprivrede. Poljoprivredu, prema nezvaničnim informacijama TV Vijesti, traži i SNP, pa se ne isključuju ni međusobni razgovori ove partije i Bošnjačke stranke. SNP navodno računa i na potpredsjedničko mjesto i ministarstvo turizma.
Prema sadašnjem računanju, ako SNP pristane da uđe u Vladu, Spajić navodno ima 41 glas u parlamentu, što je minimum neophodne podrške. To je računica bez dvije glasova poslanice Evrope sad Jevrosime Pejović i Radinke Ćinćur, te poslanika Ujedinjene Crne Gore Vladimira Dobričanina, a koji traže da dio nove vlasti bude i ZBCG.
Iz PES-a poručuju da računaju na veću podršku.
“Načelno, ta brojka se računa negdje na 44. Ali, ne zna se precizno, vidjećemo još, sve zavisno od dogovora među koalicionim partnerima. Za formiranje je potrebno 41 i bitno je samo formirati vladu i krenuti iz ovog institucionalnog haosa”, saopštio je Andrej Milović.
Teško ocijeniti kolika je podrška Vladi, imajući posebno u vidu dešavanja unutar same PES, kao i raspoloženje njihovih koalicionih partnera. CIVIS je prethodne sedmice pokazao suzdržanost. Lider SNP Vladimir Joković još nije izašao sa preciznim stavom.
Dodatno, navodno nije sve više idealno ni kada je u pitanju podrška Demokrata. Kako izvještava TV Vijesti, lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić saopštio je svojim stranačkim kolegama da neće dozvoliti da presudan glas za izbor predsjednika Skupštine obezbijedi bilo ko sa liste koju je predvodio DPS, misleći na poslanika Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmeda Zenku, koji je podržao Spajićevu vladu.
Kolika je zaista Spajićeva podrška znaće se svakako uskoro. Do tada se čini da se danju zida, noću ruši.
Milena PEROVIĆ