Dok su iz DPS saopštili da je u Andrijevici suspendovan pravni poredak, iz SNP poručuju da je u pozadini svega borba za održavanje monopola nekih tajkunskih (DPS) preduzeća koja bi trebalo da dobiju koncesije na prirodne resurse u Andrijevici
Politička scena u Andrijevici lagano se pretvara u televizijsku sapunicu bez kraja, kao što se to, od prošle jeseni, dešava u Šavniku. DPS bi da preuzme većinu, pomognut sa tri odbjegla odbornika iz aktuelne vlasti, ali im to ovog puta ne ide onako kako im je pošlo za rukom 2011. godine.
Grupa građana koja već četiri puta do sada nije dozvolila da se zakazana sjednica održi, kažu da neće dozvoliti prekrajanje izborne volje bez novih lokalnih izbora. Država ne reaguje.
Prvi put je grupa mladića upala u salu u trenutku kada je trebalo da se glasa o inicijativi za smjenu predjsednika opštine Željka Ćulafića (SNP), I sjednica je prekinuta. Potom su ,u nekoliko navrata, zauzimali salu prije ulaska odbornika i tvrdili da čekaju pozorišnu predstavu zabavljača Šante Pante.
Šanta Panta, koji je, inače, porijeklom iz ovih krajeva, po odlaganju sjednice prije nekoliko dana, zaista se pojavio. Onda su građani kazali da, pošto je Šanta Panta malo kasnio, sada očekuju Kursadžije.
I tako već dva mjeseca. Naoštreni odbornici DPS sa jedne strane, a građani sa druge najblaže rečeno naelektrisani. Jedna varnica, i svega bi moglo biti. “Ako smo nešto naučili od DPS-a, to su prevare. Ovako su se oni ponašali i varali godinama. Samo im vraćamo istom mjerom”, kazao je Monitoru jedan od građana koji učesrtvuje u blokadama sjednica SO Andrijevica.
Inicijativu za smjenu Ćulafića podnijeli su jedan odbornik Nove srspke demokratije, Mijomir Dragović, četrnaest odbornika opozicionog DPS i jedan SD. Oni su u obrazloženju naveli da to čine zbog toga što predsjednik opštine nije obezbijedio sprovođenje strateškog plana razvoja, druge razvojne planove, programe i strateška dokumenta od državnog značaja, kao i da nije podnio u zakonskom roku Skupštini izvještaj o svom radu i radu organa lokalne uprave i službi.
Šesnaest odbornika je dovoljan broj za smjenu Ćulafića, s obzirom da lokalni parlement u Andrijevici čini 31 odbornik.
Nakon što odbornici DPS i tri odbornika koji su se odmetnuli iz dosadašnje vladajuće većine 15. jula nisu prihvatili zahtjev Ćulafića da se sjednica odloži, jer je bio u izolaciji zbog varičele, kako bi po poslovniku mogao da se izjasni, grupa nezadovoljnih građana je upala u salu za sjednice i onemogućila rad lokalnog parlamenta.
Od tada predsjednik Skupštine opštine Mladen Đukić (Demokrate) redovno zakazuje nastavak, ali se uvijek dešava isto. Policija uredno obezbjeđuje objekat gdje se održava sjednica, ali navodno nemaju ovlašćenja da intervenišu u Sali u kojoj se sjednice redovno održavaju.
Dok god predsjednik Skupštine zakazuje nastavak, eventualna nova većina nema zakonskog osnova da održi paralelnu sjednicu, kao što su to uradili prošli put kada su preuzeli vlast u Andrijevici, u hotelskom restoranu. I tada je bio samo jedan odbornik razlike u odnosu snaga u lokalnom parlamentu. U zagrljaj DPS-u je preletio jedan odbornik Pokreta za promjene, a Nebojša Medojević je uzalud prizivao tužilaštvo da ispita očiglednu političku korupciju.
Nakon toga Demokratskoj partiji socijalista nije bilo teško da krene ofanzivno po terenu, pa su obradili čak i Seočane. Da li se još neko sjeća one epizode kako su stanovnici sela Seoce kod Andrijevice odlučili da u znak revolta zbog rezultata referenduma prodaju cijelo selo? Od ljutih Srba, DPS ih je, samo njima poznatim mehanizmima, više od polovine premetnuo u svoje glasače, i od prodaje sela je ostala samo priča.
Neko je duhoviti primijetio kako se razgovori u Andrijevici najbolje vode poslije trećeg piva. Pa se čuo i predlog da odbornici sjednicu održe u čuvenoj kafani na Bandovića mostu. Tamo svi dolaze, bez razlike. Zatim da jednoglasno donesu rezoluciju da će raditi na tome da ovaj maleni grad ne bude simbol siromaštva i socijalnog bijede u Crnoj Gori. Da će svi zajednički učiniti nešto korisno za Andrijevicu, umjesto što vode rat za fotelje. Možda se uz pivo dogovore.
Ćulafić se ranije obratio državnim organima i Specijalnom državnom tužiocu da preispitaju o kakvim se koruptivnim radnjama radi i po hitnom postupku procesuiraju njihove aktere, a “sve u cilju poštovanja zakona i volje građana”.
Iz SNP u Andrijevici tvrde da se radi o “političkoj korupciji između odbornika Nove srpske demokratije i Demokratske partije socijalsita” i pozivaju državne organe da to sankcionišu i spriječe.
Centrala Nove srpske demokratije je nakon toga raspustila Opštinski odbor u Andrijevici. Kordinator za Andrijevicu, poslanik NSD Dejan Đurović, kazao je da garantuje za svoje kolege da neće rušiti većinu od 30. avgusta 2020. godine.
Sada već bivši predsjednik OO NSD, Veselin Raketić, snimljen je u društvu odbornika Demokratske partije socijalista u jednoj kafani, a na društvenim mrežama se šire glasine da je smjena Ćulafića dogovorena upravo između njega i odbornika DPS.
Lokalnu vlast u Andrijevici od avgusta 2020. godine čini koalicija SNP, NSD i Demokrate, ali sa samo jednim odbornikom više od demokratske partije socijalista i njenog koalicionog partnera SD, koji su prije toga bili na vlasti skoro deset godina.
Tijesna većina je od početka bila pogodna za razne ucjene odbornika, pa su sjednice neredovno održavane ili odlagane, što je na kraju rezultiralo i sadašnjom krizom.Iz SNP se odmetnuo Milan Mirković, iz Demokratske Crne Gore Bogdan Mijović, a iz NSD Mijomir Dragović.
Dok su iz DPS, nakon prekida prve sjednice, saopštili da je u Andrijevici suspendovan pravni poredak, iz SNP, čiji je Ćulafić član, poručuju da je u pozadini svega borba za održavanje monopola nekih tajkunskih (DPS) preduzeća koja bi trebalo da dobiju koncesije na prirodne resurse u Andrijevici i optužuju odmetnute odbornike da su zbog toga potkupljeni.
Padaju teške riječi. I teške prijetnje. I pomirenja pred sudijom za prekršaje. Tako je bilo na početku. Sada, poslije četvrtog prekida, sve je ušlo u kolotečinu i prešlo u humor.
Skoro da je sasvim izvjesno da će ovo ići ovako sve dok Vlada ne uvede prinudne mjere. Onda, po sili zakona, Željko Ćulafić ostaje predsjednik opštine, parlament se raspušta, a on uz Vladine povjerenike upravalja opštinom do novih izbora.
Tufik SOFTIĆ