Povežite se sa nama

Izdvojeno

BRANKO BAČANOVIĆ, BOKELJ, SARAJLIJA: Sloobodni, izuzetni i zaslužni  umjetnik

Objavljeno prije

na

Vrhunski grafički dizajner iz Sarajeva  ljeta provodi u porodičnoj kući u Tivtu koju je gradio njegov djed. Prijatan, neposredan i komunikativan, na onaj, tako prepoznatljiv ”sarajevski način”. I danas, Bačanovićev dan počeo je ronjenjem, rano ujutro. ”Tada je riba blizu obale”, kaže dok, ne bez ponosa, pokazuje  slike ulova

 

Tog julskog dana, u vrijeme kad jara  počinje da slabi, sreli smo se na tivatskim Pinama. Branko Bačanović Bambi ,vrhunski grafički dizajner  iz Sarajeva , ljeta provodi u porodičnoj kući, koju je gradio njegov djed. Prijatan je, neposredan i komunikativan, na onaj, tako prepoznatljiv ” sarajevski način”.I danas, Bačanovićev dan počeo je ronjenjem, rano ujutro.” Tada je riba blizu obale”, kaže  dok nam,  ne bez ponosa, pokazuje slike današnjeg ulova.

U ovaj grad doselio se, u vrijeme Kraljevine Jugoslavije  Brankov djed i na samoj rivi otvorio restoran, bilijar i kafanu. Ovdje je rastao i školovao se  Brankov otac, Milivoje Bačanović.Izvanredno je crtao, pa, nakon završene Pomorske škole u Kotoru, studije želi da nastavi na Likovnoj akademiji u Beogradu.Susret sa konjskom zapregom i poderani rukav na košulji, osujetio je plan. ”Od sramote otac nije mogao, tako pocijepan,  pred komisiju.” Upisuje  Pomorsku akademiju  u Dubrovniku, završava kao kapatan duge plovidbe, ali  se zaploviti neće. Grupa Talijana koja je čula izvanredni glas Milivoja Bačanovića,  dok  je po dubrovačkim skalinama  pjevao serenade, pomogla mu je  preporukama za prestižni Rosini konzervatorij u Pezari. Završava solo pjevanje u Italiji,  kratko pjeva sa Umjetničkom trupom Ivo Lola Ribar u Beogradu i  već 1946. godine potpisuje ugovor  sa Narodnim pozorištem u Sarajevu.U bosanskoj prijestonici vjenčaće se, Sarajkom, Brankom Babić. U ovom gradu rodiće se 1952. g njihov jedini sin Branko Bambi Bačanović, na Marijin dvoru u ulici Valtera Perića.

”  Živjeli smo zajedno sa glumcima Safetom Pašalićem , Dragoslavom Dragčetom Popovićem, režiserom  Vladom Jablanom i njihovim porodicama.Svi smo imali po dvije prostorije, zajedničko kupatilo i toalet..“

Familija Bačanović se 1957. godine seli u svoj stan, na sarajevskom Mejtašu.” Grand prix  koji je otac, na medjunarodnom takmičenju operskih pjevača u konkurenciji od 200 pjevača dobio, kao najbolji bariton, par godina ranije,  valjda je nešto značio.” priča Bačanović.

Pripašće Brankovom ocu i Dvadesetsedmojulska i Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva, Orden rada sa zlatnim vijencem i Orden rada trećeg i Orden rada dugog reda… Ali i sjećanje kolega da je ” bio i ostao u povijesti jedan od sinonima i simbola uspješnosti Opere Narodnog pozorišta Sarajevo”.

Slučaj će , decenijama kasnije, i Milivojevom sinu Branku Bačanoviću, odrediti profesionalni put. Ogradjeno dvorište iza ateljea skluptora Arfana Hozića , bilo je idealno mjesto za Brankovog vučjaka, dok su se on i Hozić družili uz čašu vinjaka. ” Pravio sam skulpturicu namijenjenu za poklon, kad me Arfan upitao: ‘Što ti ne bi upisao Akademiju?’. Potpuno iznenadjen odgovorim mu, da je već jun, da treba spremiti prijemni, a da ja moram na more. Rekao je  da će me on spermati…” Upisao je Odsjek grafičkog dizajna sa drugom generacijom studenata Likovne akademije u Sarajevu i diplomirao 1977. I danas sa velikim poštovanjem pominje profesore od kojih je mnogo naučio, crtanje kod Alije Kučukalića, veliki akt kod Nade Pivac,  večernji akt kod Mersada Berbera…

Kao dizajner,  zaposlio se u  Lik- u, firmi  čiji je bio stipendista, a koja se bavila uredjenjem enterijera. ”Odmah sam počeo da radim ono za šta sam učio, ali i da saradjujem sa tada najpoznatijim arhitektama u zemlji…” Od 1983. a na osnovu brojnih nagrada koje je dobio,  Bačanović stiče status  slobodnog umjetnika. Status  izuzetnog umjetnika ULUPUBiH” stiče 1992.. a od 2013 je  zaslužni umjetnik’ ovog Udruženja. Iste godine Bačanović je stekao i status  istaknutog samostalnog umjetnika Kantona Sarajevo.

U skoro pola vijeka dugom Bačanovićevom stvaralaštvu,  dominira umjetnički  plakat. Od onog prvog,  uradjenog za Pozorište u pokretu kojeg se i danas rado sjeća.” Praktično na najavnom  plakatu osnovni motiv bio je kofer, koji simbolizuje put i putnike. Kroz kofer se ogledaju crveni oblaci, cirostratusi, vječni putnici koji donose promjene, isto kao što je i ovo pozorište donosilo promjene u idejama, pristupu i načinu rada.U dnu plakata je i citat Manifesta Pozorišta u pokretu, koji objašnjava jednu od njegovih karakteristika da pozorište ne treba samo da čeka gledaoca, ono mu treba poći u susret.” Slijedio je plakat za predstavu ovog Pozorišta,  Šest lica traže pisca, sa rešetkastim prozorom na plakatu koji je glavni motiv i kroz koga su lica obasjana nestvarnom, morbidnom i tajanstvenom svjetlošću. Lica glumaca koji su igrali u predstavi.

”Tako je krenulo…” kaže Bačanović,  umjetnik koji je u bh pozorišnu praksu uveo tretiranje pozorišnog plakata kao dijela predstave. Autor je i plakata  za  Kusturičine i Sidranove kultne filmoveOtac na službenom putu i  Sjećaš li se Dolly Bell, kao i omot za dupli album  grupe  Indexi, zajedno sa Mersadom  Berberom.  Kreativno je opremio i naslovnu stranu  monografije Dubravka Lovrenovića, Stećci.

Na javnom konkursu za znak i plakat za Zimsku olimpijadu u Sarajevu, nije učestvovao.Tek, u sklopu priprema  dizajna kataloga borilišta za kandidaturu.” Vrijeme je bilo kratko.Iako bolestan, sa temperaturom  39 C,  zajedno sa Alojzom Hedžijem Bimbom, koji je radio u štampariji,  do jutra  sam pratio štampu, uvezivanje i pakovanje. Kasnije, kada je Sarajevo i zvanično dobilo organizaciju XIV Zimskih olimpijskih igara bio sam član Komisije za dizajn pri Olimijskom komitetu zajedno sa Mersadom Berberom, Pavlom Lukačem, Adijem Mulabegovićem, Ismarom Mujezinovićem, Mladenom Kolobarićem… ” Radio je i na  izradi priručnika grafičkih standarda, nešto poput pravilnika za upotrebu olimpijskih simbola.

Veliki broj nagrada i važnih priznanja, na domaćim i internacionalnim takmičenjima u oblasti grafičkog dizajna ostvarenih tokom višedecenijskog stvaralaštva, potvrdjuju da je Branko Bačanović jedan od najznačajnijih bh grafičkih dizajnera. Gradimir Gojer na stranicama knjige  Bačanović poetika , podcrtava –  ne samo u Bosni i Hercegovini i bivšoj Jugoslaviji, već i u svijetu, s obzirom da se na mnogim medjunarodnim izložbama njegov rad već decenijama prepoznaje i vrednuje…

Sarajevske ratne godine proveo je u Minhenu. Snalazio se poput ostalih bosanskih izbjeglica,  održavao baštu  njemačke familije apotekara. U pauzi za ručak domaćini su ga pitali  čime se bavio prije rata. Pokazao im je slajdove predratnih kreacija,  koje je imao u torbi.Bila je to najbolja preporuka za posao i poznanstvo sa unukom grofa von Zeppelnin, Ditterom.” Imao je firmu za proizvodnju medicinskih instrumenata i  alata za lobotomiju u Švajcarskoj i od mene je tražio da mu napravim projekat vizuelne identifikacije i osmislim logo. Insistirao je da crtam rukom ne koristeći kompjuter.Tada sam se sjetio  da znam crtati.”

Rat je završen. Sa prijateljem Hamom sjedio je Bačanović u polupraznomn minhenskom kafiću. Igrali su ‘ tavle’ i ćutali”. Branko je upitao: Jel’ vrijeme…? ” . ” Jest…”, odgovorio mu je prijatelj i obojica su se vratila u Sarajevo.Bila je 1998,  poratna godina. Prvi angažman dobiće, u ratu osnovanom pozorištu  SARTR’ koji je tada vodio Safet Plakalo. Slijedi saradnja sa Narodnim pozorištem, Kamernim teatrom i Pozorištem za mlade…

U prostorijama Gradske galerije Collegium Artisticum Branko Bačanović Bambi je sarajevskoj publici predstavio  2020.godine svoje grafičke kreacije.Retrospektivna izložba obuhvatila je skoro 200 radova na preko hiljadu kvadrata izložbenog prostora. Uz nekoliko autorskih tekstova i reprodukcija Bačanovićevih radova u isto vrijeme promovisana je i monografija, ‘ Grafički kontinuiteti 1977- 2017, kojom je predani i plodni  rad ovog autora zaokružen. Dvije godine kasnije, Branko Bačanović, tajnim glasanjem, izabran je za dopisnog člana Akademije nauke i umjetosti BiH.

Sa prvim jesenjim kišama vratiće se iz Tivta  u Sarajevo. Tamo, pod pokroviteljstvom Akademije, početkom iduće godine planira izložbu. Izložiće  stotinjak  grafika na kojima će se naći apstraktni crteži riba,  motivi sa stećaka, čamci koji prevoze te motive. Asocijacija na rijeku Stiks iz grčke mitologije. ” Sarajevo je grad u kojem sam rodjen i u kojem ću umrijeti”, kaže naš Bokelj. Sarajlija.

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO

Komentari

FOKUS

PRVA GODINA VLADE: Ibar i ibarska magistrala

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tempo EU integracija nije onakav kakvom smo se nadali, program ES 2 uz povećanje plata i penzija nosi i brojne rizike. Ipak, najviše problema Milojko Spajić i njegova vlada imaju zbog unutrašnjih trvenja i očiglednog nauma dijela uticajnih političkih partnera da u fokus vrate tzv. identitetske teme, gazeći građansko ustrojstvo Ustava Crne Gore

 

 

Prije tačno godinu dana, na sjednici parlamenta na kojoj se glasalo o njegovom programu i personalnom sastavu predložene vlade, tadašnji mandatar Milojko Spajić odbio je da pročita svoj ekspoze. Da ne gubimo vrijeme, lakonski je  preskočio eksplicitnu Ustavnu obavezu. (Mandatar iznosi u Skupštini svoj program i predlaže sastav Vlade, propisuje član 103). Bila je to naznaka da  će odsustvo javnosti rada i neobavezujući odnos prema pravilima i zakonima biti jedno od najupečatljivijih obilježja njegovog kabineta.

Spajićeva Vlada ipak je izabrana. Već prvog dana mandata, donijela je odluku o odlaganju popisa i početku parlamentarnog dijaloga u potrazi za konsenzusom, kako bi se taj statistički posao vratio u regularne vode. Tako smo od prijetnji bojkotom i zahtjeva Monstata da nadležni izvrše procjenu bezbjednosti njihovih popisivača, stigli do popisnog procesa bez ozbiljnijih tenzija i, kanačno, rezultata kojima su manje-više svi zadovoljni. Makar javno. Samo rijetki su konstatovali kako popisni proces od usvajanja metodologije do objavljivanja prvih preliminarnih i konačnih rezultata nije prošao eksternu reviziju struke. To, kako bi se moglo pokazati, nije sasvim beznačajan (a možda ni slučajan) propust.

Uglavnom, Milojsko Spajić i njegova Vlada dobili su prvi veliki plus na javnoj sceni.

Drugi, veooma značajan i politički upotrebljiv  uspjeh, stigao je krajem juna: Crna Gora je iz Brisela dobila Izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava (IBAR). Do tog istorijskog rezultata stigli smo dajući pregršt obećanja i usvajanjem niza Zakona koji su pripremljeni i usvojeni po hitnoj proceduri, bez javne rasprave i debate u parlamentu.       Spajićevski.

Uočeni problemi biće rješavani u hodu, poručeno je. I zaboravljeno. Baš kao što su zaboravljena obećanja, evo treće vlada od smjene DPS-a 2020., da će Crna Gora konačno dobiti zakone o vladi i Skupštini kojima će se, na primjer, normirati broj ministarstava i propisati procedure u redovnim i posebnim okolnostima (tehnička vlada). Odnosno, urediti rad parlamenta. Da ne dolazimo u situaciju da predsjednik parlament , prvi među jednakima, po vlastitom nahođenju zakazuje i otkazuje sjednice, mijenja obilježja parlamenta, sklanja i postavlja zastave… Ili, čemu smo takođe imali priliku da svjedočimo, sam sa sobom održava sjednice Skupštine i donosi odluke lažirajući prisustvo kvoruma.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OSUJEĆEN PLAN VLADE DA SA 6,3 MILIONA POMOGNE TOMISLAVA ČELEBIĆA I ĐUKANOVIĆEV UDG: Tajna poništenog tendera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ministarstvo prosvjete namjeravalo je da po duplo većoj cijeni od planirane kupi dio hotela Verde u vlasništvu Tomislava Čelebića, za potrebe novog studentskog doma. Tik do Đukanovićevog univerziteta, čiji bi ga studenti takođe koristili. Plan je zamalo i uspio. Ugovor o kupoprodaji je potpisan, ali je u zadnjem trenu, a nakon pitanja Monitora, Vlada donijela  odluku o poništenju tog posla

 

 

Zamalo se desilo. Ministarstvo prosvjete je imalo namjeru da po duplo većoj cijeni od planirane kupi dio hotela Verde u vlasništvu Tomislava Čelebića za potrebe novog studentskog doma. Za studente državnog i privatnog, Đukanovićevog univerziteta. Ugovor o kupoprodaji je potpisan prethodne sedmice, ali je u zadnjem trenutku, a nakon pitanja Monitora o zakonitosti ove kupovine, Vlada donijela  odluku o poništenju tendera.

Da je Vlada je od kompanije Čelebić City kupila objekat  nedaleko od Univerziteta Donja Gorica (UDG), saopštila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija  Anđela Jakšić-Stojanović na konferenciji za štampu koja je upriličena krajem septembra. Ona je tada kazala da je cijena objekta 6,3 miliona eura i da će u narednih deset do 15 dana  biti na raspolaganju za smještaj studenata.

Na tenderu koji je Ministarstvo prosvjete raspisalo za kupovinu novog studentskog doma, određena je vrijednost nabavke od 2.975.206 eura. Jedini ponuđač Čelebić City, ćerka firma kompanije Čelebić  nudi cijenu od 6.290.500 eura, koju Ministarstvo prihvata iako je duplo veća od one koju su propisali nabavkom. Na pitanje Monitora –  da li je time prekršen Zakon o javnim nabavkama, iz Ministarstva nijesmo dobili odgovore u roku koji smo tražili. Umjesto toga, stigla je vijest o poništavanju tendera. A odgovori su nam proslijeđeni dan kasnije, pred samo zaključenje broja.

Monitor je pitanja Ministarstvu poslao u srijedu u 9:46. Istog dana, u 16:33 h, na sajtu Crnogorske elektronske javne nabavke (CeJN) objavljena je  odluka o postupku poništenja javne nabavke. Koju je, tog dana, potpisala ministarka Jakšić-Stojanović.

U obrazloženju odluke se navodi da je Vlada, na sjednici 30. oktobra, usvojila  zaključak kojim van snage stavlja zaključak od 3. oktobra, kada se saglasila sa ovom kupovinom.

Zvanično obrazloženje za poništenje tendera prilično je konfuzno. Navodi se tačka  Zakona o javnim nabavkama u kojoj se pominju slučajevi koji su izuzeti od primjene ovog zakona – kupovina ili zakup zemljišta, građevinskih objekata ili druge nepokretne imovine.  Onda se konstatuje da ovu tačku zakona nije moguće pravilno primijeniti, pa su se stekli uslovi da se primijeni član koji daje uopšteno mogućnost razloga za poništenje javne nabavke, koji glasi – postoje drugi razlozi utvrđeni ovim zakonom.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo