Povežite se sa nama

INTERVJU

DR ZORICA MRŠEVIĆ, PRAVNICA, KRIMINOLOŠKINJA, FAKULTET ZA EVROPSKO-PRAVNE STUDIJE U BEOGRADU: Ova borba je trajna i zahtijeva realizam i postojanost, odlučnost i mjeru

Objavljeno prije

na

Narod koji se diči oružjem gubi izgradnju kulture kojom bi mogao da se diči, parafraziram riječi Ksenije Atanasijević – napisane u vrijeme prije Drugog svjetskog rata

 

MONITOR: U Srbiji su se, u dva dana, dogodila dva masovna ubistva i niz bezbjednosno problematičnih događaja. Da li su to incidenti ili pojave koje upozoravaju da sa državom i društvom nešto nije u redu?

MRŠEVIĆ: Nemoguće je jednu malu državu tretirati kao nekakvo izolovano ostrvo na koju globalni uticaji ne deluju i koja je svet za sebe. Takva država danas na svetu ne postoji, ni velika ni mala. Da, nažalost, nešto ozbiljno nije u redu sa ljudskom civilizacijom, globalno, nalazimo se na jednoj opasnoj strmini brzog gubljenja ljudskih vrednosti, standarda ljudskih prava i drugih civilizacijskih tekovina izgrađivanih vekovima. Taj globalni cunami dotakao je i Srbiju, ali niti je potekao iz Srbije niti je nešto drastično različitiji ovde nego u svetu.

MONITOR: Nakon ovih događaja, u medijima su se pojavili navodi da je Srbija treća u svijetu po broju oružja po glavi stanovnika, da je 40% građanstva naoružano. Možemo li govoriti da su i država i društvo militarizovani?

MRŠEVIĆ: Ma nije, SAD, Jemen i Finska drže prva tri mesta po broju vatrenog oružja.

To je sve deo jednog trenutka paničnog sagledavanja situacije, traženja grešaka i krivaca sa svih strana po svaku cenu. Ali naravno da je bolje da imamo manje oružja kako god izražavali njegovo prisustvo u stanovništvu Srbije, kakvi god bili podaci o broju i legalnog i ilegalnog oružja. Od njega ništa dobro ne može da proizađe, samo novo nasilje, nove žrtve, novi izgubljeni životi.

MONITOR: Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, odmah nakon tragedije u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, je rekao da država nema u tome nikakve odgovornosti, pa je i ministar prosvjete jedva podnio ostavku. Ali je odmah predložio da se starosna granica za krivičnu odgovornost maloljetnika pomjeri sa 14 na 12 godina. Kako ocjenjujete ovaj stav predsjednika i njegov prijedlog?

MRŠEVIĆ: Smatram da je postojeća starosna granica već više puta preispitivana i prošla je testove višestrukih stručnih analiza, kojima sam sklona da verujem. Jedan slučaj vrlo inteligentnog i verovatno za svoje godine prerano sazrelog ubice, ne treba da bude kriterijum za sve druge slučajeve i budućnost.

Ministar prosvete je u vreme intervjua dao ostavku koja je prihvaćena.

MONITOR: Nakon drugog masovnog ubistva u Mladenovcu Vučić je, praktički, naložio Vladi Srbije da Srbiju „razoruža“ što je Vlada prihvatila. Međutim, i stručnjaci za bezbjednost smatraju da to neće donijeti zadovoljavajuće rezultate. Govore o potrebi široke prevencije zloupotrebe oružja, o edukaciji, promjeni dominantnih vrijednosti. Šta biste Vi predložili?

MRŠEVIĆ: Meni se sama ideja razoružavanja vrlo dopada, ali ne bih znala reći odnosno sagledati kako će se to sprovesti u delo. Edukacije o raznim sadržajima za razne kategorije stanovništva protiv nasilja, takođe pozdravljam i nadam se da će se smoći snage da se sprovedu u delo.

MONITOR: Dio kvalifikovane javnosti i opozicije tražili su da Tužilaštvo preispita nastupe Aleksandra Vučića povodom ova dva tragična događaja. Smatra se da je prekoračio ne samo svoja ustavna ovlašćenja već i da je, iznoseći lične podatke osumnjičenih – pa čak i čitanje psihijatrijskih nalaza bez odluke suda, prekršio više zakona. Koliko je važno da se zvaničnici u ovakvim situacijama uzdrže od manipulisanja tragičnom situacijom?

MRŠEVIĆ: Svi osećamo strašnu težinu tuge i imamo tmuran osećaj građanske bespomoćnosti. A šta bi bilo da je predsednik samo izjavio saučešće, da ništa od rečenog nije izrekao, pomislili bismo da je taj koji ima veliku vlast u Srbiji podlegao opštoj nemoći, da nema ni volju ni ideju kako i šta treba uraditi, kako da nacija izađe iz krize. To su momenti kada onaj ko ima vlast treba da pokaže odlučnost, sabranost, promišljanje situacije, makar se ne slagali sa svim predloženim merama.

A to o prekoračenju ustavnih ovlašćenja je stara priča koja postoji od kada je SNS došla na vlast 2012, nekako ne bih ja to baš sada smatrala u ovom momentu da je najbitnije pitanje, niti vidim ulogu Tužilaštva u ovoj situaciji o tom pitanju.

MONITOR: Koliko su dominantne društene i moralne vrijednosti kod nas „stara boljka“ vezana za „junačku“ tradiciju, ulogu vojske u istoriji naroda, uključujući i vrijeme SFRJ, a naročito neadekvatan odnos prema ratovima 1990-ih?

MRŠEVIĆ: Da, te društvene vrednosti, bolje rečeno antivrednosti, nažalost, postoje  i danas kao i u vreme tragičnih oružanih sukoba devedesetih. Narod koji se diči oružjem gubi izgradnju kulture kojom bi mogao da se diči, parafraziram reči Ksenije Atanasijević napisane u vreme pre Drugog svetskog rata.

MONITOR: Premijerka Ana Brnabić je u svom obraćanju, braneći predsjednika od postavljanja pitanja njegove odgovornosti, kao glavne „krivce“ navela društvene mreže i medije, odbijajući, pri tom, odgovornost vlasnika TV koji emituju rijaliti programe. Ostavljajući po strani motive premijerke, kako Vi ocjenjujete „medijsku ponudu“ i njen uticaj na vulnerabilni dio populacije u Srbiji?

MRŠEVIĆ: Rijaliti programe smatram odvratnim, toksičnim kontaminatorima javnog diskursa, a i neke domaće TV serije, vrlo popularne, sa motivima mafijaških obračuna takođe smatram odvratnim. Tu su često u prajm tajmu potoci krvi, brutalnosti svake vrste u svakom delu emisija, vrištanje povređenih, urlikanje ubica, ubijanje…

Nema glavnih krivaca, mada bismo svi jako voleli da ih vidimo. Opšta brutalizacija društva, globalni trendovi povećanja nasilja svih vrsta, pogubano delovanje oružanog sukoba u Ukrajini daleko nadmašuju „krivicu“ bilo kog domaćeg aktera. Jasno mi je da u ovom momentu strašne tragedije svi bismo voleli da lako i jednostavno okrivimo nekoga. U Srednjem veku su spaljivali žene na lomačama kao veštice „krive“ za lošu letinu, najezdu glodara, zemljotrese, požare. U kasnije doba tražili su se i nalazili isfabrikovani krivci tipa Drajfusa, i milioni nevinih žrtava staljinističkih čistki i drugih političkih obračuna u 20. veku, samo da pomenem neke istorijske primere traženja „žrtvenih jaraca“. U današnje vreme moramo ipak da sagledamo situaciju racionalno a ne zaslepljeno i iracionalno po svaku cenu tražeći nečiju „glavu“.

MONITOR: I prje masovnog zločina u Mladenovcu, govorilo se o opasnosti od tzv. „copycat“ efekta na prvi masovni zločin. Petar Petrović, iz Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku, smatra da se ne radi o tom već o „efektu zaraze“. Vidjeli smo da je bilo bezbjednosnih prijetnji i u BiH, Crnoj Gori i Makedoniji. Šta bi se moglo učiniti da se suzbije eventualna dalja eskalacija nasilja?

MRŠEVIĆ: Nije dotični u pravu, tu se u ta oba naša slučaja baš radi o copycat situaciji, nego gospodin hoće da i on doda neku svoju originalnu misao u celoj situaciji, pa se dosetio da se ne slaže sa nečim što je kriminološka činjenica.

Ja sam 24. aprila pričala upravo na tu temu, povodom velikog broja masovnih ubistava u Americi. „Najtužnije je kada deca ubijaju decu” – vodili smo razgovor o učestalim masovnom ubistvima u Americi. Razovor o ovoj temi je trajao dva sata i 24 minuta…

Da li bi restrikcija dostupnosti vatrenog oružja smanjila broj takvih incidenata ili bi, pak, naoružani nastavnici mogli da spasu svoje živote i smanje broj žrtava?

Šta može da se učini? Nažalost, kako smatra Erik Denece, direktor Francuskog centra za obaveštajne studije, nemoguće je bilo i ostaće nemoguće sprečiti sve napade, ali to ne znači da smo bespomoćni pred ovom pretnjom. Ova borba je trajna i zahteva realizam i postojanost, odlučnost i meru. Broj masovnih ubistava je moguće smanjiti – i samim tim i broj žrtava, striktnim merama bezbednosti u školama. Znači metal detektorima na ulaznim vratima i školskim policajcima, a uz te mere fizičkog obezbeđenja moraju da idu edukativne mere protiv atmosfere glorifikovanja nasilja i nasilnika.

Znam da mere fizičkog obezbeđenja deluju kao umanjivanje ljudskih prava, ali jačanje bezbednosti svuda u svetu znači umanjivanje ljudskih prava. Kada su uveli striktne kontrole na aerodromima, prestale su otmice aviona. Kada je Izrael podigao ogradu na svojoj granici, sprečena su masovna ubistva bombaša samoubica. Verujem da će naše nove mere u Srbiji takođe sprečiti nova slična zlodela, u školama svakako.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo