Najave novih podjela i jačanje retorike o nacionalnoj ugroženosti označavaju početak predizborne kampanje i predstavljaju odgovor na rast popularnosti opcije tzv. političkog centra
Predsjedničku zakletvu Jakov Milatović položiće u Skupštini Crne Gore u Podgorici. Nakon inauguracije biće upriličen svečani prijem u Vili Gorica. To treba da „bude primjer najviših demokratskih standarda“, poručio je budući predsjednik, dok iz policije stižu najave da će 20. maja centar Glavnog grada i bulevar ka Aerodromu biti u blokadi. Kako i dolikuje „visokorizičnom bezbjednosnom događaju“.
Suprotno tradiciji dugoj četvrt vijeka, Prijestonica će malo popričekati na prvi zvanični susret sa novim predsjednikom Crne Gore. Njegovom voljom. Cinici kažu da bi do toga moglo doći nakon što Milatović obavi posjete Briselu i Beogradu. Cetinje i Cetinjani se, do tada, mogu nadati dekontaminaciji koju im je najavio jedan od zvaničnika Pokreta Evropa sad. Da ih očisti od „podjela, mržnje, razdora i nekih stvari koje su proizvod isključivo ekonomske situacije“, nastalih tokom tridesetogodišnje vladavine DPS.
Pošto ova izjava nije baš dobro primljena u javnosti, ne samo na Cetinju, ispalo je da bi i nju trebalo dekontaminirati. Kako bi se onima koji traže i najmanji povod za širenje omraze, uskratio makar dio verbalne municije koja im je prečesto na raspolaganju. U šta smo se, u par odvojenih slučaja, mogli uvjeriti i prethodnih dana.
Valja, takođe, zaboravne podsjetiti kako je DPS duže vladao Podgoricom nego Cetinjem. A u nekim djelovima Crne Gore još vlada. Nerijetko, zahvaljujući njihovim konkurentima koji su svoju političku platformu gradili upravo na „podjelama, mržnji i razodu“, pomažući DPS-u da „neke stvari“ vezane za ekonomiju, pa i korupciju i kriminal, ostanu u drugom planu. I ubjeđujući ostale da je, nakon 30. avgusta 2020, mnogo toga ostalo nepromijenjeno, a ponešto postalo i gore od nasljeđa koje nam je ostavila DPS vladavina.
A stvari bi se mogle i zakomplikovati.
Šta ako se, recimo, pritvoreni Miloš Ostojić pred sudom bude branio tvrdnjom da je u svojim ogavnim objavama samo citirao/parafrazirao čovjeka kome se u Crnoj Gori grade spomenici. „Jeste da je strašno pobiti ljude, međutim, još je strašnija duhovna smrt koju siju oko sebe ti lažni ljudi, sa lažnom vjerom”. Ovo nije doskorašni predsjednik Revizorskog odbora Luke Bar, nego nekadašnji Mitropolit MCP Amfilohije Radović, 2014. godine.
Odluka odlazeće Vlade Dritana Abazovića da podrži prijem Kosova u Savjet Evrope proizvela je nove podjele i otvorene sukobe na strani parlamentarne većine. Iz DF-a cijene da je u pitanju „teroristički akt države“, dok Milan Knežević poziva: „Sad je prava prilika, kad više nema Mila Đukanovića, da u našim crkvama i manastirama otpočne akcija za prikupljanje potpisa o povlačenju odluke o priznanju tzv. države Kosovo. Ako ovi koji su na izborima pobijedili Đukanovića misle isto što i mi, onda će odluka biti povučena. Ali se plašim da misle isto kao Đukanović, samo što to niko ne smije javno da kaže.“
Početak predizborne kampanje i najava novih podjela i jačanje retorike o nacionalnoj ugroženosti, kao odgovor na rast popularnosti opcije tzv. političkog centra? I DPS-u će biti drago ukoliko se DF odluči na povratak korijenima, nakon neuspjeha „politike pomirenja“ Andrije Mandića na predsjedničkim izborima. U tim vodama najbolje plivaju.
Sa snagom podjela upravo se, izgleda, sučeljavaju i u Pokretu Evropa sad. Dok se javnost zanimala pitanjem da li će Jakov Milatović nakon stupanja na mjesto predsjednika samozamrznuti funkciju u PES-u, na horizontu se ukazala opasnost zamrzavanja cijelog Pokreta, oličena u mogućnosti raskola i podjela i prije nego, trenutno najjača politička snaga u Crnoj Gori, na predstojećim parlamentarnim izborima dokaže pretpostavljenu snagu.
Nakon višednevnih nagađanja i suprotstavljenih izjava Jakova Milatovića i Milojka Spajića o izbornom nastupu, u srijedu je odlučeno da PES na izbore ide samostalno, a Spajić će kao lider stranke predvoditi izbornu listu. Pod uslovom da rastući pritisci sa (svih) strana ne urode plodom, pa se ipak formira predizborna koalicija sa Demokratama i GP URA, a Spajić možda ostane bez već viđenog premijerskog mjesta. Iza kulisa vodi se žestoka borba.
Od izbora nas dijeli nepunih 40 dana. Odlazeći premijer ne odustaje od nauma da izbore zakazane za 11. jun odloži, pošto-poto. Možda je otrežnjenje potrebnije od dekontaminacije.
Zoran RADULOVIĆ