Povežite se sa nama

INTERVJU

ADNAN ĆERIMAGIĆ, VIŠI ANALITIČAR INICIJATIVE ZA EVROPSKU STABILNOST (ESI) IZ BERLINA: Milorad Dodik politiku shvaća kao neku vrstu cjenkanja

Objavljeno prije

na

Na zapadu su uvjereni da sve dok Zagreb i Beograd podržavaju Dejtonski sporazum i BiH, ništa dramatično i nepoželjno se neće desiti. A dok god je tako, u Sarajevu će biti spremnosti da budu strpljivi i fleksibilni

 

MONITOR: Većina srpskih parlamentarnih stranaka u RS utvrdila je nacrt dokumenta kojim se najavljuje mogućnost samoopredjeljenja RS, povlačenje sudija iz Ustavnog suda BiH i mogućnost da pripadnici policije RS nadgledaju entitetsku granicu. Ako dođe do izglasavanja takvog dokumenta u parlamentu RS, da li bi on imao ikakvu pravnu snagu ili je namijenjen tek dizanju buke i političkoj trgovini?

ĆERIMAGIĆ: Milorad Dodik politiku shvaća kao neku vrstu cjenkanja. Što su njegove riječi i djela užasnija za one s kojim pregovara, to su – barem do sada, oni sa kojima je pregovarao bivali motivisaniji da postignu neki dogovor, a on je imao više toga čega se zarad tog dogovora na kraju može odreći. I gotovo uvijek je uspijevao izaći sa više no što je imao ranije. Bilo u odnosu sa koalicionim partnerima u BiH ili sa predstavnicima EU i SAD.

U posljednjem ciklusu cjenkanja, a koje traje od izbora u oktobru 2022. godine, Dodik prije svega cilja da spriječi ponavljanje po njega nesigurnog izbornog ishoda, iz kojeg je izašao kao lider najjače stranke u RS, ali stranke koja sama ne može da sastavi vlast ni na jednom nivou. Dodik je lično u odnosu na 2018. godinu dobio skoro 20 posto manje glasova (70.000 glasova). I skoro 30.000 glasova manje u odnosu na svoju stranačku saradnicu Željku Cvijanović. Bilo kroz usvajanje (ili prijetnju usvajanja) zakona o kriminalizaciji klevete i financiranju NVO ili kroz postavljanje sebi bliskih ljudi u institucijama BiH i Republke Srpske, Dodik želi da stvori uslove u kojima će se otežati rad opozicije, medija, civilnog sektora i onih koji bi izvana podržali demokratizaciju i otvorenije društvo u RS.

Dodatno, Dodik cilja da kroz zatezanje odnosa sa SAD i UK, i po pitanju stabilnosti BiH i regiona, osigura i dalje financiranje RS. Bilo kroz oslobađanje ranije suspendovanih sredstava EU, Njemačke i drugih zapadnih partnera, kroz privlačenje alternativnih i liberalnih financijera, kao što su Kina i Mađarska, ili kroz pritisak na partnere u Sarajevu da pristanu na provedbu njegovih projekata.

MONITOR: Na Dodikove izjave da je vrijeme da se RS ujedini sa Srbijom i da će VS braniti Srbe ma gdje da su, uzvratio je Zukan Helez, ministar odbrane BIH, porukom da BiH ima moćne prijatelje i da će policajci, ako ih Dodik izvede na granice RS i Federacije BiH, biti „glineni golubovi“. Da li je ovo momentum za Vučića i Dodika da dobiju što više u kontekstu međunarodne bezbjednosne krize?

ĆERIMAGIĆ: S obzirom na sve što se dešava u svijetu, od Ukrajine i Bliskog Istoka do Kine i Tajvana, ali i niza izbora koji naredne godine dolaze u SAD, za Europski parlament i EK i u UK, promišljanja Dodika o mjestu RS i regiona u tim globalnim kretanjima, i njegova neskrivena želja da se globalno prestrojavanje iskoristi za dramatične korake u BiH, ne bi se smjeli uzimati olako. Tu, naravno, mislim prije svega na misleće ljude u vladajućoj koaliciji u RS, u opoziciji i javnom životu, ali i privredi. Oni bi trebalo biti prvi koji negoduju na takve dramatične ideje.

Ali tu mislim i na EU i SAD, koji su zaštitu Dejtonskog mirovnog sporazuma i BiH, u najvećoj mjeri „izvezli“ u Beograd i Zagreb. Učinili su to iz vlastite slabosti, u nedostatku konkretne politike integracije BiH i regiona u EU, a suočeni sa geopolitičkim izazovima Rusije i Kine, te vrlo teškim, zahtjevnim i na momente nerazumnim političkim potezima Milorada Dodika, koji su često koordinisani sa Draganom Čovićem, predsjednikom najjače stranke među Hrvatima BiH.

Na zapadu su uvjereni da sve dok Zagreb i Beograd podržavaju Dejtonski sporazum i BiH, ništa dramatično i nepoželjno se neće desiti. A dok god je tako, u Sarajevu će biti spremnosti da budu strpljivi i fleksibilni.

Nedavno je ambasador SAD u BiH otišao na sastanak u Beograd sa predsjednikom Vučićem, koji je od strane SAD predstavljen kao njihov veliki diplomatski uspjeh u zaštiti BiH. Da li je predsjednik Vučić tom prilikom podržao BiH jer shvata da je mirna BiH i u njegovom i u interesu Srbije, ili je pokušao i uspio sebi, Srbiji ili RS osigurati bolje pozicije na Zapadu, nemoguće je reći. Ali, iskren da budem, ništa me ne bi iznenadilo.

MONITOR: A da li se akcije i izjave Dodika mogu tumačiti kao dio pritisaka Beograda da za dogovor sa Prištinom dobije još nešto sem ZSO?

ĆERIMAGIĆ: Od trenutka kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, političari u Berlinu, Parizu i Briselu pokazuju puno izraženiji interes za pomake u rješavanju nekih težih pitanja na Zapadnom Balkanu. U isto vrijeme nešto češće i emotivnije su spremni govoriti o perspektivi članstva u EU za naš region.

U teoriji u tome nema ništa pogrešno. Međutim, u praksi, da bi političari i javnost u Srbiji, Kosovu i BiH povjerovali da je EU, potaknuta geopolitičkim promjenama i kakvim god potrebama, zaista opet ozbiljna, za početak bi u što skorijem roku, kao 28. članicu, morala u EU učlaniti Crnu Goru.

Kao kredibilan partner u NATO-u i na području vanjske i sigurnosne politike EU, kao ekonomija koja neće značajno uticati na budžet i politike EU, nakon skoro 12 godina pregovora, uz provođenje reformi na području vladavine prava i usklađivanja sa EU standardima, ne postoji nikakva prepreka da Crna Gora u narednih nekoliko godina zauzme stolicu na kojoj je do skora sjedilo UK.

Za ostatak regiona, EU također mora pronaći način kako da pređe preko prepreke koja je postavljena pozicijom prije svih Berlina i Pariza, da daljeg proširenja neće biti prije internih reformi EU. Reformama kojima se ne vidi ni početak ni kraj, a ni zajednička vizija među 27 zemalja članica. Berlin i Pariz tako, na primjer, insistiraju na tome da se zemlje članice odreknu prava veta u vanjskoj i sigurnosnoj politici, a Varšava traži njegovo proširenje na druge politike i vraćanje nadležnosti zemljama članicama. Takve dijametralno suprotne pozicije nikome ne ulijevaju nadu da će u ovakvim okvirima članstvo Zapadnog Balkana biti uskoro na agendi.

Jedan od načina da se pomire ove pozicije bi bilo da EU kaže kako sve zemlje u regionu, nakon što se reformišu, usklade sa EU standardima i dosegnu visoke standarde vladavine prava i demokratskih institucija, ukoliko se do tada i sama EU reformiše, mogu postati punopravnim članicama i otvoriti put ka Šengenskoj i Euro zoni. Ukoliko se EU ne reformiše do tada, onda sve dok se to ne dogodi, te reformisane zapadno balkanske zemlje mogu postati dio jedinstvenog tržišta EU, uživati u četiri slobode kretanja i brzo nakon toga postati dijelom Šengenskog i Euro prostora. To je nešto što su tražili i predsjednici Vučić i Zelenski, ali i premijer Kurti.

Ovakav dvostruki paket, za Crnu Goru i ostatak regiona, bi bio iznimno važan i vrlo jasan signal i ponuda regionu, koji bi omogućio uspjeh EU u modeliranju političkih procesa u regionu, od NATO članica Crne Gore, Albanije i Sjeverne Makedonije, do regionalnih i evropskih izazova, Srbije, Kosova i BiH. I otvorila bi put EU da ne izda očekivanje i nade hrabrog naroda Ukrajine.

 

EU i SAD još nisu naučile lekcije o regionu iz prošlosti

MONITOR: Brisel je vanredne lokalne izbore u četiri opštine na sjeveru Kosova ocijenio kao uredno sprovedene ali da njihovi rezultati ne nude političko rješenje. Ima komentara da niko nije dobio održavanjem izbora sa 3,47 posto izlaznosti i novim gradonačelnicima koji nemaju nikakvo uporište u većinskoj srpskoj populaciji. Zašto su izbori uopšte održani?

ĆERIMAGIĆ: Održavanje ovih izbora nosi najmanje tri poruke. Prva je da bez obzira šta većina stanovnika tih općina ili Beograd mislili ili željeli, te općine su dio državnog, zakonodavnog i institucionalnog okvira Kosova. Mislim da se nije išlo u ozbiljnije sprečavanje održavanja ovih izbora i zbog te važne poruke o državi Kosovo na području četiri sjeverne općine, naročito ukoliko uzmemo u obzir sve razgovore o podjeli Kosova kojim smo svjedočili zadnjih decenija, a posebno u periodu nakon ljeta 2018. godine.

Druga poruka je da EU i SAD neće ohrabrivati ili nagrađivati one koji bojkotuju izbore. U zadnjih par godina svjedoci smo trenda bojkota izbora, koji je prijetio da se proširi po čitavom regionu, od Srbije do BiH i Albanije. Mislim da smo u Srbiji najjasnije vidjeli o kako neproduktivnom političkom djelovanju se radi.

Treća poruka je da EU i SAD, bez obzira koliko bi to možda željele, bez drugačijeg pristupa institucija i države Kosovo, ne mogu u potpunosti integrisati srpsku zajednicu u kosovski državni, ustavni i institucionalni okvir.

Kako bi sve tri ove poruke uistinu i došle tamo gdje bi trebale, i kako bi onda i konačno vidjeli konkretne pomake u odnosima Kosova i Srbije, SAD i prije svih EU bi morale pokazati da su i same shvatile poruke koje već 10-ak godina dolaze iz regiona, i da su naučile najvažniju lekciju iz prošlosti dijaloga. Ja to još ne vidim jer EU i SAD imaju podugu listu očekivanja od svih u Srbiji i Kosovu, te da vrše ogroman pritisak na obje strane, ali da u isto vrijeme osim ispraznih obećanja o nekakvoj dalekoj perspektivi članstva u EU, u stvari ne nude jasnu, opipljivu i ostvarivu ponudu, koja bi paralelno sa napretkom ka konačnoj normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, omogućila i njihovu integraciju u EU (i ko želi u NATO), u razumnom roku od 5-6 godina.

 

Nemoguće je kazati kada i kako će regovati Kristijan Šmit

MONITOR: Bilo je informacija da je Visoki predstavnik Kristijan Šmit napravio dogovor sa Dodikom u vezi sa pitanjem državne imovine i da je to nekakvo kompromisno rješenje. Može li se očekivati da Šmit u ovako zaoštrenoj situaciji u odnosima RS i institucija BiH, ponovo upotrijebi Bonska ovlašćenja?

ĆERIMAGIĆ: Priroda ovlaštenja koje Visoki predstavnik ima su takve da je zaista nemoguće kazati da li, kada i na koji način će on djelovati. Njemu je samo potrebno malo volje i pristup web stranici Ureda, pa da potpiše nametanje novih ili izmjene postojećih državnih zakona, ali i entitetskih i kantonalnih ustava i zakona, kao i da smijeni izabrane političare i zvaničnike. Takva moć je na nivou Luja XIV, i sa sobom nosi dosta dvorskih spekulacija, iščekivanja odluka, straha onih koji nisu blizu njegovog uha i velike nade i očekivanja onih koji smatraju da su u njegovoj milosti.

Do sada su predsjednici Vučić i Dodik bili jasni da ne žele vidjeti nova nametanja Visokog predstavnika, a predsjednik Dodik naročito je jasan po pitanju njegovih akcija vezanih za imovinu. Nije nikakva tajna da kod  Dodika i Vučića vlada ogromni interes za rješavanje pitanja imovine. Mislim da bi taktika, u kojoj predsjednici Vučić i Dodik koordinirano zaoštravaju odnose i pokušavaju prisiliti Visokog predstavnika da po tom pitanju nametne rješenja koja njima odgovaraju, bila izuzetno cinična i riskantna. Prije da se radi o želji da se Visoki predstavnik spriječi u nametanju odluke koja bi njih dovela pred svršen čin, i želji da SAD i OHR „pritisnu“ aktere iz Sarajeva da po ovom i pitanju projekata od značaja za Srbiju, budu dosta fleksibilniji.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo