Povežite se sa nama

Izdvojeno

IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

Objavljeno prije

na

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore

 

Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.

„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.

Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.

On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.

Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.

„Pokušali smo da dođemo do novog ministra i pitamo o čemu se tu radi. Oni nemaju mrlje u karijeri, to je bio hir ministra Konjevića, a sada taj hir podržava i general Zoran Lazarević. Došli smo u situaciju da se za vrhunske pilote koji su se školovali u inostranstvu, pri NATO-u, tako lako odluči i kaže – sada nećete više biti piloti nego ćete raditi u kancelariji“, naglašava Ćirović.

Radeta i Perović su jedni od najiskusnijih pilota u VCG, koji imaju međunarodno pilotsko obrazovanje i preko 2.000 sati naleta. Obojica bez mrlje u profesionalnoj karijeri. Njihove smjene su uslijedile nakon što su završene višemjesečne operacije gašanje požara koje je obavljala VCG sa dva helikoptera bella 412. Za akcije gašenja, kao i spašavanja povrijeđenih po nepristupačnim planinskim predjelima, vazduhoplovci su tokom prošlog ljeta dobijali pohvale državnih zvaničnika, svojih nadređenih i javnosti.

Za školovanje vojnog pilota potrebno je više od deset godina i ono je izuzetno skupo jer podrazumijeva dugotrajnu praktičnu letačku obuku, koja se izvodi na višemilionski vrijednim vazduhoplovima na kojima sat letjenja košta hiljade eura. Zbog toga svaka država vojne pilote „čuva“ da bi mogli da lete što duže.

Prije smjene u vrhu, sa letačkih dužnosti skinut je i potpukovnik Darko Pavlović. Prema pouzdanim informacijama Monitora, motiv za bar jednu od pomenutih smjena su događaji na Cetinju 5. septembra 2021. kada su partijarh SPC Porfirije i mitropolit Joanikije prevezeni vojnim helikopterom. Radeta i Pavlović su bili dio posada dva vojna helikoptera koje su izvršile naredbu dobijenu od tadašnjeg načelnika Generalštaba, brigadnog generala Milutina Đurovića.

„Imam informaciju da je sada u VCG samo jedna posada operativna, a tokom protekle godine bilo je pet posada“, kaže Ćirović.

„Informacije koje ste dobili od Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi su netačne i površne. Trenutno u VCG je osposobljeno četiri posade za gašenje požara helikopterom bell 412, svi su aktivni i mogu se angažovati za izvršavanje svih letačkih zadataka“, odgovoreno je Monitoru iz Ministarstva odbrane kojim, nakon razrješenja Raška Konjevića rukovodi Filip Adžić.

„Razlika u odnosu na prošlu godinu u pogledu brojnosti posade ogleda se samo u činjenici da su tokom ove godine dva naša pilota-oficira pojačali redove  Direktorata za vanredne situacije MUP, čime je Vojska Crne Gore posredno dala doprinos jačanju kapaciteta državnog organa, kome su zaštita i spašavanje primarni zadatak. Koristimo priliku da Vas obavijestimo, da osim prethodno pomenute četiri posade koje su osposobljene za zadatke gašenja požara, Vazduhoplovstvo Vojske Crne Gore, u skladu sa svojim planovima obuke, nastavlja sa procesom obuke novih posada za ovu aktivnost“, tvrde iz Ministarstva odbrane.

Miodrag Bešović, v.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje, za Monitor potvrđuje da je došlo do „poboljšanja ljudskih resursa u Aviohelikopterskoj jedinici tako što su zaposlena dva pilota helikoptera i jedan pilot na protivpožarnim avionima, a trenutno su u toku oglasi za popunu još dva radna mjesta“.

Za pilote je prelazak u Aviohelikoptersku jedinicu MUP-a primamljiv jer su plate značajno veće od onih u vojsci. Međutim, protivpožarne letjelice MUP-a, tri aviona za gašenje požara i četiri helikoptera, tokom prošle godine nijesu bile u funkciji.

Bešović ističe da se trude da ove letjelice sada budu operativne: „Tokom aprila mjeseca očekujemo isporuku propelera sa redovnog servisa za jedan protivpožarni avion i njegova puna operativnost se očekuje tokom protivpožarne sezone“. Očekuje i da do kraja jula budu opravljena dva protivpožarna aviona i stavljena u operativnu upotrebu, ukoliko ne bude nepredviđenih poteškoća prilikom izvođenja radova i funkcionalnih proba aviona na zemlji i u vazduhu.

Dodaje da je tender za opravku helikoptera AB 212 završen i procjenjuje se vraćanje u operativno stanje početkom septembra, ukoliko ne bude dodatnih radova i kašnjenja u realizaciji ugovora. „Tokom redovnog servisa na helikopteru AB 412 utvrđene su neispravnosti koje zahtijevaju nabavku rezervnih djelova. Pokrenuta je procedura za nabavku rezervnih djelova i očekujemo realizaciju nabavke do kraja aprila“, kaže Bešović.

Vratimo se pilotima. Na pitanje Monitora koji je razlog prekomande pilota Radete i Perovića, iz Ministarstva odbrane nam je odgovoreno: „Obojica oficira predloženi su za postavljenje na viša formacijska mjesta u okviru Generalštaba iz razloga što su svojim stručnim i profesionalnim kvalitetima sebe kvalifikovali za obavljanje poslova višeg, odnosno operativnog i strategijskog nivoa“.

Prema pouzdanim izvorima Monitora, pomenuti oficiri mjesecima doživljavaju profesionalnu degradaciju i pokrivaju podoficirska mjesta. Uz činjenicu da su udaljeni sa poslova za koje su se godinama obučavali i koje su decenijama besprekorno obavljali.

Ćirović ističe da bi Crna Gora sa svojom tehnikom, pet helikoptera VCG i MUP-a i tri air traktora, mogla da odgovori izazovima tokom godine. „Imamo obučene ljude, volimo taj posao i okrenuti smo tome, ali ovakvi slučajevi kao sa pilotima ne smiju da se dešavaju“, zaključuje.

Službe zaštite

U službama zaštite i spašavanja ima oko 660 vatrogasaca-spasilaca i oko 200 vozila, od toga je tehnički ispravnih oko 160 vatrogasno-spasilačkih vozila, kazali su nam iz Direktorata za zaštitu i spašavanje.

Dio sistema zaštite i spašavanja su dobrovoljna vatrogasna društva koja djeluju sa dugom tradicijom u opštinama Tivat (DVD Krtoli) i Kotor (DVD „Bogoljub Brezić“ Perast). U opštini Herceg Novi djeluju tri dobrovoljna vatrogasna društva „Bijela“, „Luštica“ i „Prijevor“, u opštini Tivat su formirana još dva dobrovoljna vatrogasna društva  DVD „Boka” i DVD„Tivat“, a u Nikšiću djeluju DVD „Trubjela“, DVD „Župa“ i DVD „Vojnik“. Dobrovoljna vatrogasna društva imaju ukupno oko 200 dobrovoljnih vatrogasaca i raspolažu sa dvadesetak vatrogasno-spasilačkih vozila.

Podaci govore da se najveći broj požara dešava usljed ljudske nepažnje, te iz Direktorata ističu svoje preventivne aktivnosti.

Preko IPA programa Direktorat će do juna 2023. nabaviti ličnu i kolektivnu oprema za jedan modul za gašenje šumskih požara sa upotrebom vozila ukupne vrijednosti 90.000 eura.

Direktorat ima pet dronova, koji služe za izviđanje, pretragu, snimanje  terena prilikom spašavanja, pojave požara, poplava, saobraćajnih udesa i drugih nesreća. Za njihovo upravljanje obučeno je 7 službenika Direktorata za zaštitu i spašavanje. Takođe, posjeduje i multifunkcionalni robotički sistem koji predstavlja specijalizovani vid opreme za višestruku namjenu za potrebe sistema zaštite i spašavanja i koji se može koristiti u slučaju gašenja šumskih požara, itd.

Kada je u pitanju druga oprema za zaštitu i spašavanje od požara, Direktorat posjeduje određeni broj motornih šegi, mlaterica – 203 komada, naprtnjača – 285 komada, vatrogasnih zaštitnih rukavica – 69 komada, zaštitnih šljemova – 48 komada i pet kompleta ručnog alata za prekidanje požarne linije.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo