Sindikat prosvjete je pod pritiskom baze morao da odbije predlog o povećanju plate od 15 odsto. Telefonske ankete koje je sindikat radio sa zaposlenima u školama, u koje je Monitor imao uvid, pokazale su da je 90 odsto bilo za odbijanje ponuđenog povećanja
Prosvjetari nijesu prihvatili prijedlog ministara prosvjete i finansija Miomira Vojinovića i Aleksandra Damjanovića da im se plata od januara poveća samo 15 odsto, a u naredne dvije godine dodatno do iznosa od 45 odsto. Na Glavnom odboru Sindikata prosvjete izjasnili su se da su protiv i traže da se što skorije nastave pregovori.
Telefonske ankete koje je sindikat radio sa zaposlenima u školama, u koje je Monitor imao uvid, pokazale su da je 90 odsto bilo za odbijanje ponuđenog povećanja.
Pregovori koji su počeli u julu odvijali su se tako što je Sindikat tražio da se plate prosvjetarima povećaju 45 odsto. Sindikatu je najprije bio prihvatljiv model da se to povećanje ostvari kroz tri godine. Tražili su da prvi dio uvećanja, od januara, bude 20 odsto. Ministri su se izjasnili da nemaju para, te su ponudili 12,5 odsto, da bi se na kraju ,,dogovorili” na 15 odsto.
Sindikat sada traži da ponovo sjednu za sto, ali uz prisustvo premijera Dritana Abazovića.
Prosvjetna zajednica Crne Gore kritikovalo je predlog Sindikata o povećanju od 45 za tri godine, kao nedopustiv zbog inflacije i diskriminacije prema prosvjetnim radnicima. Oni su krajem decembra prošle godine dostavila peticiju da se povećaju koeficijenti. Peticiju je potpisalo 7.500 nastavnika ali se niko nije obazirao na nju. Sada traže da im se objasni zašto 13.000 nastavnika mora da dobije povećanje na kašičicu.
Zahtjev Prosvjetne zajednice je da im se koeficijent poveća za 65 odsto, sa 7.67 na 12.56. Kako bi se kome u tom slučaju, odrazilo na platu zavisi od staža, zvanja, norme… Računaju da bi tada većina imala platu od 900 do 1.100 eura. Negoduju što trenutno medicinski tehničar ima veću platu od profesora u školi za oko 100 -150 eura, a imaju i prekovremeni rad.
Sada je nastavnicima prosječna plata oko 700 eura, te bi se, uz 15 odsto povećanja, što je ponuda ministara, uvećala do 100 eura. To bi primili tek prvog februara i procjenjuju da bi bar pola pojela inflacija.
Ono što nastavnici ističu da je sada odnos plate između univerzitetskog profesora i profesora u srednjoj školi 3 naprema 1, smatraju da bi morao da bude makar 2 naprema 1. Sadašnji koeficijent profesora u srednjoj školi je 7.67 dok redovni profesor univerziteta ima tri puta veći koeficijent 21.62.
,,Da li se razmišljalo o poboljšanju cjelokupnog sistema ili su se razmatrali interesi manje skupine koja ima svoje predstavnike u Skupštini Crne Gore? Je li ovo još jedan pokazatelj da nije kod nas toliko važno koliko znaš, već koga znaš? Pa imati univerzitetskog profesora ili doktora u Skupštini da pokrenu inicijativu za povećanje koeficijentaje unaprijed zagarantovan uspjeh. Dakle, koeficijent profesorima univerziteta je jednim podizanjem ruku poslanika u Skupštini povećan za 65 odsto odmah, bez postepenog uvećanja kroz par godina. Tako je došlo i do povećanja koeficijenta medicinskom osoblju”, izjavila je za Pobjedu Danijela Delibašić, članica Upravnog odbora Prosvjetne zajednice.
Da je razočaranje među prosvjetarima ogromno tvrdi predsjednica Udruženja nastavnika društvene grupe predmeta Stanka Vukčević koja je konstatovala da ministar prosvjete nije, kako je ranije najavio, stao iza prosvjetnih radnika, nije se potrudio da prosvjetu sačuva od posrnuća, da ostane djelatnost od nacionalnog i opšteg interesa.
Profesori nikšićke Gimnazije „Stojan Cerović“ poručili su da su diskriminisani, jer je profesorima na fakultetu tri puta veća plata iako je njima sedmična norma četiri časa, a srednjoškolskim kolegama 18. Stava su i da Sindikat, odnosno predstavnici koji su pregovarali sa nadležnima, nijesu obavili zadatak na valjan i pravedan način.
Kritike na rad Sindikata uputili su i iz Sindikalne organizacije Gimnazije ,,Slobodan Škerović” u Podgorici, koja je zbog, kako su naveli, brojnih grešaka rukovodstva Sindikata prosvjete istupila iz ove organizacije 1. oktobra. Oni su poručili da su najnovijim predlogom dobili šamar te da je otpor jedina šansa.
,,Pitate li se ministri, da li i mi imamo porodice, da li i mi treba da prehranimo našu djecu. Da li vam je palo na pamet, da u zdravstvu, bez namjere da ikoga uvrijedimo, medicinske sestre (IV stepen stručne spreme), imaju veću platu od nas? Da li vam je palo na pamet da u Elektroprivredi i Rudniku uglja higijeničarke imaju veću platu od nas… Da li ste svjesni činjenice da na nama počiva budućnost ove države…”, poručili su iz Opštinskog odbora Sindikata prosvjete Pljevlja uz konstataciju da je ponuđeno povećanje uvreda.
Uvrede se uglavnom pravdaju nemanjem novca. Tako je tokom pregovora poregnut problem nastavnika koji putuju iz jedne opštine u drugu na posao, jer im prevoz nije plaćen. Nadležni su kazali da nemaju novca da im plate prevoz, pa su razgovori vođeni o modelu da mogu da kupe autobuse koji bi ih odvozio do posla, dok se ne zaposle u gradu u kom žive. ,,Za sada neće plaćati prevoz, nemaju novca”, izjavio je Radomir Božović, predsjednik Sindikata prosvjete.
Plan da prosvjeta i dalje ostane na margini bio je jasan i nakon rebalansa budžeta, kada se ispostavilo da se odustaje od izgradnje i rekonstrukcije 11 škola i dva vrtića. Monitor je već pisao da se time samo nastavlja toliko kritikovana naslijeđena praksa – ovogodišnjim budžetom, prije rebalansa, za usluge prevoza predviđeno je miliona eura, a još devet miliona za rashode za gorivo. Pod stavkom ostale usluge, u koje se može strpati sve, ide 8,8 miliona, službena putovanja tri miliona, i tako redom kao u najboljim DPS vremenima.
,,Izgovor da para nema je samo loš izgovor ako se imaju u vidu izdaci iz budžeta: 17 miliona eura dodijeljeno je političkim partijama u posljednje dvije godine, za tri godine je isplaćeno šest miliona eura po osnovu funkcionerskih nadoknada”, navodi Delibašić. Dodaje da nas mjesečno
poslaničke i savjetničke plate koštaju 171.500 eura, imamo 4.573 vozila date na raspolaganju funkcionerima i službenicima za koje ćemo platiti 2.300.000 eura samo goriva, a gdje je održavanje i sve ostalo…
Iz Sindikata sada čekaju nastavak razgovora. Ako za to ne bude prostora, Božović najavljuje radikalizaciju. Objasnio je da to znači protest, štrajk upozorenja ili obustava nastave.
Predrag NIKOLIĆ