Povežite se sa nama

Izdvojeno

HIPERGRADNJA  OSVAJA PROSTOR OKO TARE: Investitori okom, planeri skokom

Objavljeno prije

na

Prema aktuelnim kolašinskim  planskim dokumentima moguća je gradnja na desetine  višespratnih objekata uz samu obalu Tare. Nadležni, za sada, „aminuju“ ono što investitori požele, a planeri ucrtaju

 

Zona D, u okviru  Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar,  dio je grada u kojem je, planskim dokumentima, predviđena najintenzivnija gradnja u kolašinskoj  opštini. Riječ je o   zelenoj površini i drveću, koja se graniči sa DUP Sportska zona, u neposrednoj blizini sportske  hale i nekoliko sportskih terena. Taj dio grada koji Kolašinci nazivaju Lug,  jedini je preostali za sportsko- rekrativnu infrastrukturu,  a u okviru njega je i šetalište i „izlaz“ na rijeku Taru.  Ukoliko se ono što su planeri ucrtali obistini, u budućnosti će Kolašinci do Tare stizati pored desetak hotela i turističkog naselja na samoj obali rijeke. Za sada, privode se kraju procedure za jedan od 14 planiranih  depadans objekata u podzoni D3 i veliki hotel u podzoni D2,  na lokaciji na kojoj su se decenijama unazad održavali školski krosevi  kolašinskih osnovaca.

Hotel gradi kompanija KIPS, a njegova ukupna površina je oko 12.000m².  Biće to  objekat koji se sastoji od podruma, suterena, tri sprata i potkrovlja. Kapacitet hotela je 201 smještajna jedinica. Investitori obećavaju da će „sačuvati dio stabala na toj parceli“.

„Predviđeno je da sve slobodne površine budu prožete zelenilom i rastinjem, kao i da se ozeleni 48 odsto parcele, pri čemu će biti sačuvan veliki broj postojećih stabala. Planirana je sadnja trave i drveća koje je zastupljeno u Kolašinu. U cilju stvaranja funkcionalnog, estetski skladnog ambijenta i potrebnih uslova za ugodan boravak gostiju, kompozicionim rješenjem akcenat je dat dekorativnoj i sanitarno-zaštitnoj funkciji zelenila“, piše u zahtjevu za odlučivanje o potrebi izrade eleborata o procjeni uticaja na životnu sredinu.

Par stotina metara prema Tari, takođe u zoni D, DUP Centar, planirano je naselje od čak 14 objekata, koje će graditi  firme Beppler&Partners, Stablo i Irenia Investments. Nekoliko objekata tog kompleksa su zamišljeni kao sojenice, a jedna od njih je na manje od 15 metara od rijeke. Uprkos tome, investitori su dobili skoro sve potrebne dozvole i saglasnosti. Jedino još u Sekretrijatu za zaštitu životne sredine  te objekte doživljavaju neprimjerenim  za obalu Tare. Komisija tog sekreterijata, već dva puta, odbija da investitorima da saglasnost na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu. Ideja o gradnji kompleksa 14 objekata na obali Tare, koji nezvanično u gradu zovu Kolašin na vodi, u skladu je sa DUP Centar, koji je donesen 2008. godine.  Za objekat A1, Sekretarijata za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj izdao je urbanističko tehničke uslove (UTU), početkom februara prošle godine. Saglasnost je stigla i sa adrese glavnog državnog arhitekte, a ni Uprava za vodu nije vidjela ništa sporno u planovima investitora.  Sekeretar za zaštitu životne sredine Mile Glavičanin za Monitor kaže da je u zoni D planirana hipergradnja i da neće biti dobro ako se izgradi sve ono što su planeri ucrtali.

„Iz našeg sekeretrijata možemo da djelujemo samo u okviru svojih nadležnosti i to i činimo. Nije kasno da se zaštiti, kroz riječ i detaljne analize struke, prostor Kolašina, a naročito dio prema Tari.  Nadam se da će za to biti volje. Treba imati na umu da je odgovor na pitanje kakva gradnja treba Kolašinu komplikovan, na koje može odgovoriti stručni tim. Sve treba  posmatrati kroz prizmu održivog razvoja“, kaže on.

Ambiciozno planiranje, očigledno je nije usklađeno ni sa komunalnom opremljenošću zone D. Tako, na primjer, na lokaciji gdje se gradi 14 depadans objekata, nema mogućnosti za priključenje na sistem fekalne i atmosferske kanalizacije, ali ni mogućnosti da ti objekti dobiju vodu sa postojećeg vodovoda. Kako su ocijenili iz preduzeća Vodovod i kanalizacija,  objekti te površine bi, priključenjem na gradski vodovod, ugrozili uredno snabdijevanje postojećih potrošača.

Veći dio zemljišta na Lugu, u okviru DUP Centar odavno više nije opštinski.  Do javnosti su povremno stizali samo detalji pojedinih prodaja, dok način na koji je mijenjani vlasnici za većinu atraktivnih lokacija u tom dijelu grada i dalje je nepoznanica. Za parcele koje su još opštinske, ali koje pripadaju DUP Sportska zona, lokalna uprava godinama ima ambiciozne planove, koji do sada nijesu relizovani. Na tom prostoru planirana je sportska infrastruktura za MOSI, koje bi, naredne godine, trebalo da se održa u Kolašinu.

Nakon prodaje zemljišta u neposrednoj blizini sportske hale i Hotela Bjanka, rađen je i DUP Centar,  koji je dozvolio aktuelnu hipergradnju, kako na Lugu, tako i na ostatku zahvata tog dokumenta.  Taj, po mnogo čemu problematični planski dokument, sada vrlo često različitio od lokalne uprave tumači autor i obrađivač  preduzeće Montplan. Naime, kad god investitori nijesu zadovoljni gabaritima i spratnošću propisanim UTU lokalnog Sekreterijata za planiranje prostora, obrate se za mišljenje Montplanu. U svim slučajevima do sada, sa te adrese, izašli su u susret investitorima i dozvolili dodatnih sprat ili, čak, dva.  Mišljenje autora i obrađivača DUP-a uvažavali su i reosrno ministarstvo i nadležne inspkecije.

Montplan, osim „miniranja“ UTU uslova , koje izdaje Opština,  vodi dug i skup sudski postupak protiv lokalne uprave. Ukoliko Privredni sud u aktuelnom postupku, donese presudu na štetu Opštine, građane bi izrada nekoliko planskih dokumenata, od prije 15 godina, ukupno mogla koštati više od 220.000 eura.

Iz Opštine su više puta upozorili da prema aktuelnom DUP-u Centar postoji mogućnost da  novogradnjom bude  ugrožen i najuži centar grada. Zbog toga  su  brojnim inicijativama pokušavaju  da kod Uprave za zaštitu kulturnih dobara izdejstvuje uspostavljanje mehanizama zaštite za mnoga zdanja u centru varoši. Time, kako je ranije objašnjeno, lokalna uprava želi da zaštiti ambijentalne, arhitektonske i kulturno-istorijske vrijednosti varoši, usljed investicionog buma, odnosno hiper gradnje koja se dešava na području te opštine, pa i u najužem centru grada. Smatraju  da su prostori sa izraženim ambijentalnim vrijednostima, to jest, potencijalna kulturna dobra, nizovi kuća u ulicama 13. jula, Buda Tomovića i IV proleterske. Među objekte za koje smatraju da treba da dobiju određeni stepen zaštite su i spomenik Veljku Vlahoviću, kuća Marića, objekat Zavičajnog muzeja, restoran Vodenica, zgrada Doma kulture, gradska kafana Planinar, crkva Svetog Dimitrija… Iz Uprave do sada nije bilo odgovora na kolašinske incijative.

Zaustavljanje hipergradnje u Kolašinu i zaštitu arhitektonskih i ambijentalnih vrijednosti, tokom minule predizborne kampanje, obećavali su svi učesnici izborne trke. Niko od njih, međutim, nije precizirao na koji način to planira da uradi.  Da bi se Kolašin  zaštitio od posljedica kontraverznog planiranja biće potrebno i volje i kapaciteta, ali i da se „stane na žulj“ mnogim investitorima.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo