Načelnik Centra za mentalno zdravlje Ljubinko Kaluđerović tvrdi da postoji problem između institucija uključenih u proces nabavke i naručivanja ovog lijeka, ali da će situacija od petka biti redovna. Nažalost, tvrdi on, postoji i zloupotreba buprenorfina. S tim se suočavaju sve zemlje koje su uvele buprenorfinsku terapiju
Prolazi peta godina otkad je u Crnoj Gori počela da se primjenjuje buprenorfinska terapija, koja pomaže heroinskim zavisnicima koji još nijesu spremni da ostave drogu. Riječ je o lijeku buprenorfin koji ovisnici uzimaju umjesto heroina. Stručnjaci kažu da je riječ o mnogo efikasnijoj metodi od metadonske, koja se u Crnoj Gori primjenjuje od 2005. godine.
U svijetu postoje dvije vrste buprenorfinskih programa – visokopražni i niskopražni. Kod prvog je riječ o visokom pragu očekivanja i plan je da ovisnik bude samo neko vrijeme na bupreborfinu, mjesec, dva ili malo duže, nakon čega ulazi u neki od rehabilitacionih programa i potpuno „se skida“ sa droge. U niskopražnim programima osnovni cilj je „smanjenje štete“. Kada ovisnik ne uzima heroin, već zamjenski lijek buprenorfin, smanjuje se stopa kriminala, sprečava se širenje infekcija koje se prenose putem krvi – Hepatitis B, Hepatitis C, HIV…
Zdravstveni sistem, međutim, još nije došao do zadovoljavajućeg nivoa u sprovođenju ovog programa. Gotovo cijeli sistem počiva na psihijatrima, koji ne mogu sve da drže pod kontrolom, dok su ostali djelovi zdravstva i države pasivni. Zbog neorganizovanosti, ali i zloupotreba često se dešava da nema dovoljno buprenorfina.
U ponedjeljak se više desetina ovisinika okupilo oko Doma zdravlja u podgoričkom naselju Konik kako bi protestovalo zbog nestašice lijeka. Prijetili su i da će blokirati saobraćajnice ukoliko uskoro ne prime terapiju.
U Podgorici trenutno postoji oko 500 registrovanih pacijenata, a u državi ih ima blizu hiljadu. Buprenorfinsku terapiju u Glavnom gradu mogu dobiti u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) i u Domu zdravlja na Koniku. Međutim, jedan dan je bila nedostupna.
Jedan od zavisnika tvrdi da osam miligrama buprenorfina ima dejstvo kao „petica heroina“ (pet grama). Drugi kaže da je velika mogućnost da neko od njih „počini krivično djelo“, jer bez lijeka nisu uračunljivi.
„Vi ne znate koji su to bolovi… Ovo je mnogo gore od heroina, da sam znala što su mi dali, nikad ga ne bih uzela“, kazala je jedna ovisnica.
Načelnik Centra za mentalno zdravlje Ljubinko Kaluđerović kaže za Monitor da u utorak nije bilo isporuke, ali da su sjutradan domovi zdravlja dobili količinu za dva dana. On očekuje da će već od petka stanje biti redovno.
„Postoji problem između institucija uključenih u proces nabavke i naručivanja ovog lijeka. To nije jedna institucija. U neposrednoj komunikaciji menadžmenta Doma zdravlja, Ministarstva zdravlja i Fonda zdravstva imam informaciju da će se premostiti ovaj nedostatak“, rekao je Kaluđerović.
Korisnik buprenorfina dobija odgovarajući lijek u zdravstvenoj ustanovi u količini koju odobri doktor medicine – specijalista psihijatar uzimajući u obzir zdravstveno stanje korisnika i prema potrebi odgovarajuću količinu lijeka. Prethodno su pacijenti buprenorfin dobijali na recept, u državnim apotekama, a kako nijesu postojali protokoli o izdavanju, nije bilo najjasnije ko ima pravo na ovaj lijek, koju dozu i pod kojim uslovima.
To je često dovodilo do nestašica, uslovljenih zloupotrebom ovog lijeka među zavisnicima od heroina. Vijesti su ranije pisale kako pojedini ovisnici podignu lijek u apoteci pa ga prodaju na „crnom tržištu”, a od tih para kasnije kupe heroin.
Bivši zavisnik je ispričao Vijestima da je do nestašica dolazilo i zbog toga što pojedini pacijenti manipulišu – pričaju izabranim doktorima da navodno idu na selo da se liječe i da im treba veća doza. Tvrdi da nakon toga u državnim apotekama podižu odjednom i po 10 do 15 kutija.
„Čudi od tih doktora koji su završili velike fakultete da kod njih upali ta priča. To mi u glavu ne ide. I nek se zna zašto nema ljekova. Ako ti je propisana dnevna doza, toliko ima da piješ i dođeš ponovo kod doktora kada ti treba”.
Nakon toga su organizovali primanje terapija u Domovima zdravlja i u Kliničkom centru. Kaluđerović kaže da se na ovom program nalazi 380 pacijenta na Koniku i oko 120 pacijenata u KCCG.
„Nažalost postoji i zloupotreba buprenorfina. I to je nešto sa čime se suočavaju sve zemlje koje su uvele buprenorfinsku terapiju. Naš zadatak kao profesionalaca je da to svedemo na minimum. Jačanjem kadrovskog potencijala u Domu zdravlja situacija bi trebalo da se mijenja. S druge strane i razumijem da su moje kolege često izložene izuzetnom pritisku od strane problematičnih pacijenta što je sigurno najneprijatniji dio posla“, pojašnjava Kaluđerović.
On kaže da je metadonski programa u Crnoj Gori bio bolje organizovan. Tvrdi da je bilo i više edukacija, ali da se radilo i planski. Smatra da je buprenorfinski program uveden „na brzinu“.
„Brzo se ušlo u sve to, pa se nije znalo gdje treba lijek da se daje, da li u apotekama, da li u Domu zdravlja. Pa se onda krenulo u domu zdravlja. Recimo u Podgorici lijek se propisuje u KCCG, a daje se u domu zdravlja. Bilo je mnogo takvih tehničkih problema koji su napravljeni olako i koje treba rješavati“, ističe Kaluđerović.
Direktor nevladine komisije 4 Life i član Komisije za droge Saša Mijović kazao je ranije kako je i komisiji ukazao da ne postoje propisani protokoli za izdavanje buprenorfina, ali i da se lijek prodaje na ulici. Smatra da se nestašice terapije za opijatske zavisnike ne smiju dešavati.
„To ljudi moraju da koriste svakodnevno. Ako je buprenorfin već uveden kao terapija, nestašice se ne smiju dešavati”, naglasio je.
Kaluđerović smatra da je problem u jačanju strukture centara za mentalno zdravlje kao i adekvatnoj logistici svih institucija koje treba da budu uključene u ovaj posao. Mnoge nevolje su naslijeđene i ne mogu se riješiti preko noći. Neophodan je dovoljan broj psihijatara koji će raditi sa zavisnicima, adekvatan prostor, dovoljno obezbjeđenja…
Kaluđerović ukazuje da posljednju situaciju sa nestašicom buprenorfina treba da iskoristimo kao povod da radimo sistemski organizovano na rješavanju problema.
Oprečne informacije Montefarma i Doma zdravlja
U Montefarmu tvrde da su podgoričkom Domu zdravlja u sedmici, koja je prethodila protestu, isporučili 650 kutija buprenorfina koji primaju zavisnici, dok su od početka mjeseca sve zdravstvene ustanove dobile oko 7.000 kutija ovog lijeka.
Međutim, to su negirali u podgoričkom Domu zdravlja. Doktor Ljubinko Kaluđerović tvrdi da su u posljednjoj isporuci dobili 250 kutija od osam i 100 kutija od dva miligrama ovog lijeka. To im, kaže, nije bilo dovoljno za tri dana.
„Montefarm je u periodu od 1. avgusta do 23. avgusta ove godine isporučio 4.027 kutija lijeka buprenorfin tablete dva miligrama svim domovima zdravlja u Crnoj Gori, u kojima zavisnici primaju terapiju. Za isti period je isporučeno i 2.780 kutija lijeka od osam miligrama”, saopštili su iz ove ustanove.
Iz Doma zdravlja tvrdili su da su, prilikom redovne nedjeljne potražnje buprenorfina od Montefarma, dobili odgovor da tog lijeka trenutno nema u toj ustanovi i da ne znaju kada će biti dostupan. Oni su naveli da su uputili više urgentnih dopisa Ministarstvu zdravlja, Fondu zdravstva i Odboru direktora da ih upoznaju s tim problemom.
Ivan ČAĐENOVIĆ