Koncentracija stare i nove vlasti je tu. Složna braća i dobri glumci. Mislim na lidere. Samo su slobodni građani lišeni svake šanse za uticaj. A horde navijača su se odavno opredijelile
MONITOR: Nakon manje od 100 dana manjinske vlade, formirane radi uspostavljanja političke stabilnosti i odblokiranja evropskog puta, ponovo politička kriza. Jeste li i iznenađeni i kako to komentarišete?
PEROVIĆ: Ono što me naučila politika, dok sam se aktivno bavio, je da režim u Crnoj Gori oduvijek troši ogromnu energiju samo radi proizvodnje afera, kriza, nestabilnosti, proizvodnje straha, sve radi jedne konstante, radi pljačkanja i radi nekažnjivosti pljačkaša. Zato za mene nema iznenađenja. Za ovo imam nebrojene dokaze, od kojih su neki sasvim lični (u vidu ponuda za ulogu). Moram priznati da je režim koji je sagradio Đukanović u neku ruku savršen, harmoničan u svojoj destrukciji, jer je uspio da u to kolo uveže sve institucije vlasti, skoro svu opoziciju, medije, „nezavisne“ institucije, koristeći i neslućene mogućnosti društvenih mreža i moderne tehnologije. I kada neki destabilizirajući potez dolazi sa neke druge strane, znajte da konce vuče ON, Kapo, majka svih lopova. Zato za objašnjenje kriza u Crnoj Gori treba poznavati uzrok. Prauzrok svih zala u Crnoj Gori. Zato je uzaludno (i naivno) komentarisati krizu u Crnoj Gori polazeći od pojavnih oblika, trenutnih postupaka aktera ili njihovih izjava. Kako reče Milo, Dritan, Andrija, Ranko… Recimo, u normalnoj zemlji nijedan ozbiljan medij ne bi ni objavio izjave N. Medojevića, čak i kada su sasvim istinite. Jer sjutra će reći nešto suprotno.
MONITOR: Više je modela koji se pominju kao izlaz iz najnovije političke krize, međutim niko ni sada, kao ni za vrijeme prethodne političke krize, ne pominje model koncentracione vlade, koji je bio ideja pokreta Odupri se, nakon građanskih protesta. Kako to vidite?
PEROVIĆ: Najmanje od 2015. traži se model (u međunarodnoj zajednici, što god ko misli da taj pojam znači) koji bi kamuflirao tobožnji silazak Đukanovića sa vlasti a da mu dlaka sa glave ne fali, niti gram vlasti. Ni njemu ni ključnim akterima, a ima ih masa i u „opoziciji“. Naravno, niti njihovim milionima. Opljačkanim.
Neku vrstu koncentracione vlade, sa svim akterima, već imamo. Liše građana. Nađite mi političku partiju koja nije na ovaj ili onaj način na vlasti. Svi su na vlasti, prava koncentraciona vlada i svi su dobro koncentrisani – na privilegije vlasti. Imamo nastavak modela vlasti po istoj matrici. Kao da je režim DPS-a svih 30 godina samo podsticao apetite ovoj/onoj opoziciji i napravio je ovakvom.
Znači ovoj i prethodnoj vladi nedostaje upravo ona treća trećina iz redova građana (prema potpisanom Sporazumu za budućnost), koja bi bila korektivni faktor, istinski pomiritelj i usmjeravala vladu na civilizacijske vrijednosti, na životna pitanja. Njih ni pojedinačno nema niđe. Analizirao sam, nema pokretača, nosioca pokreta Odupri se, niti onih koji su iskreno pomagali radi osnovnih ciljeva: zaustavljanja pljačke, oslobađanja institucija, uspostavljanja funkcionalne demokratije i radi prave smjene režima, prije svega, destruktivnih načina vladanja 30-ogodišnjeg DPS režima. A taj način vladanja gledali smo i gledamo, i za vrijeme vlade Z. Krivokapića i sada Abazovića: zloupotrebe privilegija vlasti, bahaćenje i nedostatak trunke empatije za obespravljene i osiromašene građane. Prethodna je donosila kovid mjere i otvoreno ih kršila, ova najavljuje krizu, preporučuje štednju a ministri se bahate.
Znači koncentracija stare i nove vlasti je tu. Složna braća i dobri glumci. Mislim na lidere. Zadnjih dana to vidimo u slici i riječi.
Samo su slobodni građani lišeni svake šanse za uticaj. A horde navijača su se odavno opredijelile. I nažalost u velikoj su većini.
MONITOR: Da li je po Vašem mišljenju to i dalje najbolji model za izlazak iz političke krize?
PEROVIĆ: Nažalost, ne postoji model za izlazak iz krize, dok je na sedlu Đukanović. Još 2002. S. Perović je rekao: „Još koju godinu, kada ovaj režim opljačka sve i zajaše sve, neće više biti važno iz koje je partije 81 poslanik“. Živimo u tom vremenu.
Samo izmjene izbornog zakonodavstva, neposredan izbor poslanika, mogu dati šansu građanima, ali to se neće desiti. U tome su jedinstveni.
Možda samo masovnim protestima slobodnih građana koji bi imali proklamovan samo taj cilj. Samo poslanici izabrani od građana, sa istinskim mandatom i integritetom, mogli bi izvesti zemlju iz krize. Za novi početak, dovoljno.
MONITOR: Stabilnost nove vlade ugrožena je zbog pitanja potpisivanja Temeljnog ugovora za SPC. Smatrate li da je to trebalo da bude zadatak ove vlade?
PEROVIĆ: Suštinski, mislim da nije zbog tog pitanja. To je tek izgovor ili tek treći razlog. Prvi je zbog lokalnih izbora. I to uglavnom zbog podgoričkih. Đukanović ovo čini zbog DPS-a, da se ne raspadne brzo, da se pokuša opstati i možda transformisati sa Vukovićem i mladim snagama. Drugi razlog je prolongiranje rješavanja problema pravosuđa i ostalih životnih pitanja koje bi mogle prebrzo ogoliti povezanost pljačkaških ekipa. Treba filtrirano i selektivno hapsiti dosadašnje ortake a da se vlasi ne dosjete.
TU nije Sveto pismo, ugovor je, pa neka je i temeljni. Treba ga potpisati. Oni koji dižu najviše buke oko toga imali su desetak godina vremena da ga potpišu. Istom argumentacijom kojom se napada preambula TU, napadala se smjena vlasti 30. avgusta, kuku i lelek ode Crna Gora.
MONITOR: Kako vidite način na koji je to ona pokušala da riješi?
PEROVIĆ: TU je tipičan primjer uzaludnog pokušaja rješavanja osjetljivih pitanja, identitetskih prije svega, u stilu MI ili ONI, u autoritarnim nedemokratskim režimima. Samo u demokratskom ambijentu se ta pitanja rješavaju trajno ili tek prevazilaze, neka se nikada ne rješavaju do kraja. Jer ne mogu pobijediti ili „ovi” ili „oni”.
Vlada Abazovića je pokušala, možda brzopleto i naivno, da se TU potpiše jer je važno da „se ide dalje”. Ali ispostavilo se da nije. Ne da onaj kojemu se može. Zato što ne živimo u demokratiji. Prvo se moraju osloboditi institucije i uspostaviti povjerenje u njih. Ali dok imamo većinu „građana” koji navijaju za iluziju da institucije budu „naše”, a protiv „njih” od demokratije neme ništa.
Način rješavanja pitanja TU možda nije najsrećnije, ali definitivno se mora potpisati, kako je učinjeno sa drugim vjerskim zajednicama. I da se ide dalje.
MONITOR: A rezultate manjinske vlade do sada?
PEROVIĆ: Možda smo svi očekivali previše. Ja vjerujući u snažnije garancije „stranog faktora“, u njihovu veću zainteresovanost za stabilnost i deblokadu procesa. Prebrzo je suditi o rezultatima ali ova vještačka izazivanja kriza i bezumna retorika obesmišljavaju svaki pokušaj i svaki rezultat. I rezultati za pohvalu nisu dovoljni za glasače, jer se radi o navijačima, koji se opredjeljuju dužinom zastave, kao što se pljačka i ostala nepočinstva prikrivaju ogrnutom zastavom ili grbom za pojas. Vlada bi morala da radi svoj posao bez mnogo osvrtanja na bačene mamce i ne upadati u populističke šablone.
MONITOR: Smatrate li da je moglo biti urađeno više u vezi sa evropskim integracijama, konkretno vladavine prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala?
PEROVIĆ: Naravno da se moglo. Ali oni koji mogu i „podržavaju“ Vladu, neće. Evo se predsjednik i premijer sada sastaju javno i protokolarno, crveni tepih, počasni vod… Ne trebaju im kriptovani telefoni. Nema vladavine prava sa institucijama u v.d. stanju, dok god ima dogovaranja koga pustiti niz vodu, a koji lopov može nesmetano da morališe. Pokušaj zamajavanja Brisela i glumljenja isporučivanja krupnih riba imali smo kod slučaja S. Marovića i nekih gradonačelnika. Pa ipak zastoj. Bez prave borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala nema govora o zatvaranju poglavlja 23 i 24. A bez toga, ni korak dalje.
MONITOR: Kako komentarišete nedavne incidente u Nikšiću i činjenicu da i dvije godine nakon pada DPS nacionalne tenzije i dalje rastu?
PEROVIĆ: Možda je pao DPS ali režim koji je utemeljen na nacinalizmima je u punoj snazi. Milo junior, Srbin koji mrzi šahovnicu i hvali se kako je pomagao braću preko Drine, kada se dešavao genocid u Srebrenici, i Milo današnji, Crnogorac, zna se, nastavljaju beskompromisno. I nema predaje, pomaže mu se sa svake strane. Ovdje moram apostrofirati otpor koji pruža premijer Abazović.
A incidenti u Nikšiću? Repriza reprize, već viđeno nebrojeno puta. Meni smiješno ali vidim proizvodi željeno dejstvo i kod nekih poznanika koje sam cijenio. To je žalosno. Jer, mogli bi se suprotstaviti tim nacionalističkim destrukcijama. Nema mnogo nacinalista u Crnoj Gori, ali su bučni. I aktiviraju se na taster.
MONITOR: Kako vidite poziciju DPS-a danas?
PEROVIĆ: Teško je to definisati. Partija bez programa, interesna skupina, uglavnom opstaje od prljavog novca. Sjetimo se afere koverat. Tajkuni, lopovi, uspješni biznismeni su rado davali, jer im se novac vraćao višestruko kroz zloupotrebe vlasti. Gubitak opština već mjenja raspoloženje prema DPS-u. A krupne ribe su poprimile osobine faraona. Ne daje im se novac, radije bi se sahranili sa svime što su imaju. Uostalom DPS treba razoriti. Kako bi se Crna Gora pridružila normanim državama.
Milena PEROVIĆ