U dešifrovanim prepiskama na zaštićenoj aplikaciji „Sky“, koje je istražnim organima dostavio Europol, Miloš Medenica govori o poslovima sa dogom i duvanom, šalje slike sa oružjem, završava prolaz traženim kriminalcima, i hvali se zaštitom majke – predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. Vesna i Miloš Medenica negirali su sve iz prepiske koju je Crnoj Gori poslao Europol
„Ja kad krenem, Dacko moj dobri, zaradim iz dva kamiona što ne mogu oni ni za godinu”. To je rečenica kojom se Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, hvalio bivšem policajcu Darku Laloviću u prepisci na zaštićenoj Sky aplikaciji. Europol je još u oktobru crnogorskim organima proslijedio dešifrovane prepiske, koje ukazuju na to da je Medenica bio umiješan u šverc cigareta i narkotika.
Bivši pripadnik Sektora za obezbjeđenje štićenih ličnost Darko Lalović bio je dodijeljen da čuva Vesnu Medenicu, koja je 17 godina bila u vrhu pravosuđa. On je u decembru lišen slobode nakon što je u istoj Sky prepisci utvrđeno da je umiješan, između ostalog, u pokušaj ubistva istraživačke novinarke i urednice Libertasa Olivere Lakić. Osumnjičen je da je kriminalcima odavao službene tajne o kretanju određenih osoba. Zajedno sa Nikšićaninom Branislavom Karadžićem optužen je za umiješanost u krijumčarenje cigareta i opojnih droga.
Ime Miloša Medenice se ne spominje u tim spisima. On nije saslušan, niti pozvan na razgovor, povodom razmijenjenih poruka na kriptovanoj aplikaciji. U porukama je govorio o poslovima sa cigaretama, kokainom, marihuanom, slao fotografije sa zabranjenim automatskim oružjem, ali i govorio da će ga zaštititi majka, koja je tada još bila na čelu Vrhovnog suda.
„Ona sve zna od početka baš, zbog ne daj bože, da je u toku da nas može zaštititi. Istim napadamo kao oni na nas. Čak i gorim kad im ona zna sve i još su oni došli kod nje da je mole da im izađe u susret. I sve im završeno dok su meni obećavali kule i gradove. I kad su svoj interes završili počinju tako da se ponašaju bahato kao da su oni nama valjali. A osjetili da im se prećutalo jer su oni sve slagali. I to ih sad najviše boli. Oprostiti možemo za dobre pare, ali nikad zaboraviti nećemo kako su nas izigrali kao goveda“, piše u prepisci koju je objavio istraživački portal Libertas.
Miloš Medenica je napustio Crnu Goru dva dana nakon što je uhapšen Lalović. Vesna i Miloš Medenica su negirali sve iz prepiske koju je Crnoj Gori poslao Europol.
Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čelu sa Vladimirom Novovićem, ispituje da li je Miloš Medenica počinio bilo koje krivično djelo iz njihove nadležnosti. Predmet protiv Medenice je, prema nezvaničnim saznanjima Monitora, formiran sredinom marta nakon što je Europol dostavio dopunu dokaza protiv njega. Protiv Miloša Medenice SDT bi ubrzo mogli i zvanično pokrenuti istragu i raspisati međunarodnu potjernicu. U tom slučaju bi se istovremeno pokrenula i finansijska istraga kako bi se utvrdilo porijeklo njegove imovine. U SDT-u nijesu željeli zvanično da govore o detaljima istrage.
,,Specijalno državno tužilaštvo u konkretnom slučaju ispituje da li ima elemenata krivičnih djela iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, a o konkretnim radnjama koje je preduzelo ili namjerava da preduzme, nijesmo u mogućnosti da odgovorimo radi zaštite interesa postupka koji je u toku”, piše u odgovorima SDT-a.
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović i koordinator službi bezbjednosti kazao je da se protiv Vesne Medenice ne vodi nikakav postupak. Nije želio da komentariše da li je ona u državi jer bi, smatra, bilo neprimjereno da traži informacije da li su nekadašnji državni funkcioneri u zemlji.
,,Prema sinu Medenice očekujem da se preduzmu radnje u skladu sa zakonom. To važi za sve sinove i kćerke čije komunikacije upućuju na kriminalne aktivnosti”, rekao je Abazović.
Predsjednik skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu Milan Knežević pozvao je Abazovića, glavnog specijalnog tužioca i Upravu policije da pokrenu istragu i objasne ko je štitio Miloša i Vesnu Medenicu. Saopštio je da je crnogorskim službama komunikacija Medenice i Lalovića dostupna od oktobra, ali da su oni zakasnili sa reakcijom, omogućivši sinu bivše predsjednice Vrhovnog suda da napusti Crnu Goru. Tvrdi da je izvjesno da je i Abazović imao tu prepisku još u oktobru.
Knežević tvrdi da nema dilemu da su i crnogorsko pravosuđe i UP nagriženi korupcijom i vezama sa organizovanim kriminalnim grupama. On je pitao postupajuću specijalnu tužiteljku Natašu Bošković, zašto nije privela Medenice i donijela naredbu o proširenju istrage protiv njih.
,,Jer su i sudije Vrhovnog suda imale uvid u komunikaciju, koju je evo vidjela čitava crnogorska javnost, da se sin Vesne Medenice, Miloš, slika sa automatima, poručuje drogu i aktivno govori o svom učešu u švercu cigareta i švercerskim klanovima grand i mojkovačkom klanu. To jasno govori da je neko iz SDT-a i UP-a omogućio Milošu Medenici, prije nego što se formirao predmet protiv njega, i to sa nedopustivim zakašnjenjem, da napusti Crnu Goru, da izbjegne kriivčno-pravno gonjenje, a očigledno je i garantovao njegovoj majci da će biti izuzeta od kriivčno-pravnog gonjenja”, pojašnjava Knežević.
Izvori Monitora tvrde da se Miloš Medenica, prema „operativnim informacijama“, skriva u jednoj državi Evropske unije. Potjernice za bivšim visokim funkcionerom Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozarem Marovićem i direktorom Atlas grupe Duškom Kneževićem nijesu urodile plodom. Ovo će biti test za novo rukovodstvo Specijalnog državnog tužilaštva da pokažu kako će proći oni koji od dva kamiona zarade više nego ostali za godinu.
Tražio da policija propusti „Pink Pantera“
Miloš Medenica je početkom prošle godine tražio od Lalovića da omogući da bez policijske kontrole u Kolašin stigne Goran Milašinović. Baranin Goran Milašinović navodno je član međunarodne grupe pljačkaša dijamanata Pink Panter. Milašinović je i sada u zatvoru. Osumnjičen je da je učestvovao u dvostrukom ubistvu na Veruši u oktobru 2020.
,,Da završiš da prođe Goran Milašinović oko 6 za Kolašin, hoće tu u Bjanku dvije noći da ostane. Sa A8, sad kreću. Blanka se zove ova đevojka što će da vozi… To sve nama ide u prilog “, zahtijeva od Lalovića Medenica.
Zbog pljačke radnje sa skupocjenim nakitom Milašinovića je tražila španska policija. Za njim je i Kipar raspisao potjernicu zbog ,,oružane pljačke i udruživanja zbog vršenja zločina”. Milašinović je u julu 2017. godine završio u zatvoru zbog sumnje da je povezan sa dvojicom saradnika koji su sredinom marta te godine opljačkali oko 150.000 eura iz filijale Prve banke u Beranama. On je uhapšen u aprilu prošle godine na Marezi zbog prijetnji bivšoj supruzi i njenoj kumi koje je sreo ispred restorana u tom dijelu Podgorice. Dva mjeseca prije toga supruga Ena je zapalila Milašinovićev stan. Priznala je tužiocu da je to učinila. Miloš Medenica je od Lalovića tražio da, 14. februara 2021. godine, provjeri njeno kretanje.
,,Možeš li mi provjeriti je li Ena Milašinović prešla na Jabuku granični prelaz. Hitno mi je to”, napisao je Laloviću.
Darka Lalovića sumnjiče za šverc 550 kilograma marihuane
U spisima Vrhovnog suda, odnosno rješenju kojim je 14. marta Darku Laloviću i Branislavu Karadžiću produžen pritvor, piše da su njih dvojica tokom 2017. pa nadalje, na teritoriji Crne Gore postali pripadnici kriminalne organizacije koju je stvorilo za sada neidentifikovano lice – s ciljem vršenja krivičnih djela za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža, radi sticanja nezakonite dobiti i moći. U tom dokumentu piše i da su Lalović i Karadžić organizatori šverca oko 550 kilograma marihuane zbog koje su u januaru prošle godine uhapšeni Nikšićanin Marko Vojičić i Danilovgrađanin Slobodan Labović.
Drogu je, prema spisima, kupio Karadžić, ali policija i tužioci još nijesu otkrili od koga, niti koji su članovi klana utovarili marihuanu u kamion kojim je trebalo da bude odvezena u Italiju. Lalovića sumnjiče da je 26. januara 2021. godine u Podgorici, sa Karadžićem – ,,drugom radnjom sa umišljajem bitno doprinio izvršenju krivičnog djela, uklanjanjem prepreka za njegovo izvršenje”, odnosno da je i on učestvovao u kupovini marihuane.
Ivan ČAĐENOVIĆ