Povežite se sa nama

Izdvojeno

MILOŠA MEDENICU SUMNJIČE ZA ŠVERC DROGE I DUVANA: Sutkinja i sin

Objavljeno prije

na

U dešifrovanim prepiskama na zaštićenoj aplikaciji „Sky“, koje je istražnim organima dostavio Europol, Miloš  Medenica govori o poslovima sa dogom i duvanom, šalje slike sa oružjem, završava prolaz traženim kriminalcima, i hvali se zaštitom majke – predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. Vesna i Miloš Medenica negirali su sve iz prepiske koju je Crnoj Gori poslao Europol

 

„Ja kad krenem, Dacko moj dobri, zaradim iz dva kamiona što ne mogu oni ni za godinu”. To je rečenica kojom se Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, hvalio bivšem policajcu Darku Laloviću u prepisci na zaštićenoj Sky aplikaciji.  Europol je još u oktobru crnogorskim organima proslijedio dešifrovane prepiske, koje ukazuju na to da je Medenica bio umiješan u šverc cigareta i narkotika.

Bivši pripadnik Sektora za obezbjeđenje štićenih ličnost Darko Lalović bio je dodijeljen da čuva Vesnu Medenicu, koja je 17 godina bila u vrhu pravosuđa. On je u decembru lišen slobode nakon što je u istoj Sky prepisci utvrđeno da je umiješan, između ostalog, u pokušaj ubistva istraživačke novinarke i urednice Libertasa Olivere Lakić. Osumnjičen je da je kriminalcima odavao službene tajne o kretanju određenih osoba. Zajedno sa Nikšićaninom Branislavom Karadžićem optužen je za umiješanost u krijumčarenje cigareta i opojnih droga.

Ime Miloša Medenice se ne spominje u tim spisima. On nije saslušan, niti pozvan na razgovor, povodom razmijenjenih poruka na kriptovanoj aplikaciji. U porukama je govorio o poslovima sa cigaretama, kokainom, marihuanom, slao fotografije sa zabranjenim automatskim oružjem, ali i govorio da će ga zaštititi majka, koja je tada još bila na čelu Vrhovnog suda.

„Ona sve zna od početka baš, zbog ne daj bože, da je u toku da nas može zaštititi. Istim napadamo kao oni na nas. Čak i gorim kad im ona zna sve i još su oni došli kod nje da je mole da im izađe u susret. I sve im završeno dok su meni obećavali kule i gradove. I kad su svoj interes završili počinju tako da se ponašaju bahato kao da su oni nama valjali. A osjetili da im se prećutalo jer su oni sve slagali. I to ih sad najviše boli. Oprostiti možemo za dobre pare, ali nikad zaboraviti nećemo kako su nas izigrali kao goveda“, piše u prepisci koju je objavio istraživački portal Libertas.

Miloš Medenica je napustio Crnu Goru dva dana nakon što je uhapšen Lalović. Vesna i Miloš Medenica su  negirali sve iz prepiske koju je Crnoj Gori poslao Europol.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čelu sa Vladimirom Novovićem, ispituje da li je Miloš Medenica počinio bilo koje krivično djelo iz njihove nadležnosti. Predmet protiv Medenice  je, prema nezvaničnim saznanjima Monitora, formiran sredinom marta nakon što je Europol dostavio dopunu dokaza protiv njega. Protiv Miloša Medenice  SDT bi ubrzo mogli i zvanično pokrenuti istragu i raspisati međunarodnu potjernicu. U tom slučaju bi se istovremeno pokrenula i finansijska istraga kako bi se utvrdilo porijeklo njegove imovine. U SDT-u nijesu željeli zvanično da govore o detaljima istrage.

,,Specijalno državno tužilaštvo u konkretnom slučaju ispituje da li ima elemenata krivičnih djela iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, a o konkretnim radnjama koje je preduzelo ili namjerava da preduzme, nijesmo u mogućnosti da odgovorimo radi zaštite interesa postupka koji je u toku”, piše u odgovorima SDT-a.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović i koordinator službi bezbjednosti kazao je da se protiv Vesne Medenice ne vodi nikakav postupak. Nije želio da komentariše da li je ona u državi jer bi, smatra, bilo neprimjereno da traži informacije da li su nekadašnji državni funkcioneri u zemlji.

,,Prema sinu Medenice očekujem da se preduzmu radnje u skladu sa zakonom. To važi za sve sinove i kćerke čije komunikacije upućuju na kriminalne aktivnosti”, rekao je Abazović.

Predsjednik skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu Milan Knežević pozvao je Abazovića, glavnog specijalnog tužioca i Upravu policije da pokrenu istragu i objasne ko je štitio Miloša i Vesnu Medenicu. Saopštio je da je crnogorskim službama komunikacija Medenice i Lalovića dostupna od oktobra, ali da su oni zakasnili sa reakcijom, omogućivši sinu bivše predsjednice Vrhovnog suda da napusti Crnu Goru. Tvrdi da je izvjesno da je i Abazović imao tu prepisku još u oktobru.

Knežević tvrdi da nema dilemu da su i crnogorsko pravosuđe i UP nagriženi korupcijom i vezama sa organizovanim kriminalnim grupama. On je pitao postupajuću specijalnu tužiteljku Natašu Bošković, zašto nije privela Medenice i donijela naredbu o proširenju istrage protiv njih.

,,Jer su i sudije Vrhovnog suda imale uvid u komunikaciju, koju je evo vidjela čitava crnogorska javnost, da se sin Vesne Medenice, Miloš, slika sa automatima, poručuje drogu i aktivno govori o svom učešu u švercu cigareta i švercerskim klanovima grand i mojkovačkom klanu. To jasno govori da je neko iz SDT-a i UP-a omogućio Milošu Medenici, prije nego što se formirao predmet protiv njega, i to sa nedopustivim zakašnjenjem, da napusti Crnu Goru, da izbjegne kriivčno-pravno gonjenje, a očigledno je i garantovao njegovoj majci da će biti izuzeta od kriivčno-pravnog gonjenja”, pojašnjava Knežević.

Izvori Monitora tvrde da se Miloš Medenica, prema „operativnim informacijama“, skriva u jednoj državi Evropske unije. Potjernice za bivšim visokim funkcionerom Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozarem Marovićem i direktorom Atlas grupe Duškom Kneževićem nijesu urodile plodom. Ovo će biti  test za novo rukovodstvo Specijalnog državnog tužilaštva da pokažu kako će proći oni koji od dva kamiona zarade više nego  ostali za godinu.

 

Tražio da policija propusti „Pink Pantera“

Miloš Medenica je početkom prošle godine tražio od Lalovića da omogući da bez policijske kontrole u Kolašin stigne Goran Milašinović. Baranin Goran Milašinović navodno je član međunarodne grupe pljačkaša dijamanata Pink Panter. Milašinović je i sada u zatvoru. Osumnjičen je da je učestvovao u dvostrukom ubistvu na Veruši u oktobru 2020.

,,Da završiš da prođe Goran Milašinović oko 6 za Kolašin, hoće tu u Bjanku dvije noći da ostane. Sa A8, sad kreću. Blanka se zove ova đevojka što će da vozi… To sve nama ide u prilog “, zahtijeva od Lalovića Medenica.

Zbog pljačke radnje sa skupocjenim nakitom Milašinovića je tražila španska policija. Za njim je i Kipar raspisao potjernicu zbog ,,oružane pljačke i udruživanja zbog vršenja zločina”. Milašinović je u julu 2017. godine završio u zatvoru zbog sumnje da je povezan sa dvojicom saradnika koji su sredinom marta te godine opljačkali oko 150.000 eura iz filijale Prve banke u Beranama. On je uhapšen u aprilu prošle godine na Marezi zbog prijetnji bivšoj supruzi  i njenoj kumi koje je sreo ispred restorana u tom dijelu Podgorice. Dva mjeseca prije toga supruga Ena je zapalila Milašinovićev stan. Priznala je tužiocu da je to učinila. Miloš Medenica je od Lalovića tražio da, 14. februara 2021. godine, provjeri njeno kretanje.

,,Možeš li mi provjeriti je li Ena Milašinović prešla na Jabuku granični prelaz. Hitno mi je to”, napisao je Laloviću.

 

Darka Lalovića sumnjiče za šverc 550 kilograma marihuane

U spisima Vrhovnog suda, odnosno rješenju kojim je 14. marta Darku Laloviću i Branislavu Karadžiću produžen pritvor, piše da su njih dvojica tokom 2017. pa nadalje, na teritoriji Crne Gore postali pripadnici kriminalne organizacije koju je stvorilo za sada neidentifikovano lice – s ciljem vršenja krivičnih djela za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža, radi sticanja nezakonite dobiti i moći. U tom dokumentu piše i da su Lalović i Karadžić organizatori šverca oko 550 kilograma marihuane zbog koje su u januaru prošle godine uhapšeni Nikšićanin Marko Vojičić i Danilovgrađanin Slobodan Labović.

Drogu je, prema spisima, kupio Karadžić, ali policija i tužioci još nijesu otkrili od koga, niti koji su članovi klana utovarili marihuanu u kamion kojim je trebalo da bude odvezena u Italiju. Lalovića sumnjiče da je 26. januara 2021. godine u Podgorici, sa Karadžićem – ,,drugom radnjom sa umišljajem bitno doprinio izvršenju krivičnog djela, uklanjanjem prepreka za njegovo izvršenje”, odnosno da je i on učestvovao u kupovini marihuane.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo