Iako se vjerovalo da je Hotel Jelovica kod Berana vlasništvo ruskog državljanina Nikolaja Vasilijeviča Šehovcova, koji je bio pod međunarodnom potjernicom i koji je nestao još 2009. godine, Monitor je uvidom u katastar saznao da se hotel do 2019. godine vodio na ime drugog državljanina Rusije Nikolaja Vasilijeviča Kozlova, te da je iste godine prešao u ruke nikšićke kompanije Osmanagić CO
Hotel Jelovica na istoimenoj planini kod Berana kupila je kompanija Osmanagić krajem 2019. godine od državljanina Rusije Nikolaja Vasilijeviča Kozlova, odnosno njegovog ovlašćenog zastupnika u Crnoj Gori Zorana Turkovića kao izvršnog direktora d.o.o. Jelovica banja.
To se može vidjeti iz dokumentacije o kupoprodaji, notarskog zapisa i upisa u katastar, u koje je Monitor ostvario uvid na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama i predusretljivosti službenica andrijevičkog katastra.
Iako se vjerovalo da je Hotel Jelovica kod Berana vlasništvo ruskog državljanina Nikolaja Vasilijeviča Šehovcova, koji je bio pod međunarodnom potjernicom i koji je nestao još 2009. godine, Monitor je uvidom u katastar saznao da se hotel do 2019. godine vodio na ime drugog državljanina Rusije Nikolaja Vasilijeviča Kozlova, te da je iste godine prešao u ruke nikšićke kompanije Osmanagić CO.
Kupoprodajni ugovor između d.o.o. Jelovica banja i Osmanagić CO potpisali su Beranama 18. decembra 2019. godine Zoran Turković kao izvršni direktor Jelovica banja i Damir Osmanagić kao izvršni direktor Osmanagić CO, d.o.o. iz Nikšića. U to vrijeme mediji su uveliko pisali da je za Šehovcovim raspisana međunarodna potjernica.
Kompletna imovina Jelovica banja, hotel i zemljište na planini Jelovici, koja postaje sve atraktivnija prolaskom, odnosno izgradnjom novog puta od Berana do Kolašina, uz sami hotel, prodata je za samo – 158.200 eura.
Ruski državljanin Nikolaj Vasilijevič Kozlov, kao osnivač i jedini stopostotni vlasnik d.o.o. Jelovica banja, ovlašćenje za prodaju nekretnina u Crnoj Gori, izvršnom direktoru Zoranu Turkoviću iz Plava, dao je petnaest dana ranije.
„Prodavac garantuje da su predmetne nepokretnosti slobodne od upisanih i neupisanih prava i ograničenja, kao i da je ne terete nikava potraživanja, osigurana neuknjiženom hipotekom, kamate, porezi i doprinosi“ – piše u Ugovoru o prodaji.
Na osnovu tog notarskog zapisa, novom vlasniku je mjesec kasnije, 21. 1. 2020, Uprava za nekretnine, PJ Andrijevica donijela rješenje o upisu promjene prava svojine (1/1) sa Jelovica banja d.o.o. Berane, na Osmanagić CO d.o.o. Nikšić.
Pored hotela izgrađenog 1965. godine, Osmanagić CO je postao stopostotni vlasnik zemljišta površine 40.138 metara kvadratnih.
Time je okončana dugogodišnja „odiseja“ o tome gdje je nestao ruski državljanin Nikolaj Šehovcov, koji je 2006. godine kupio Hotel Jelovica kod Berana.
Priča, zapravo, time nije završena, ali se više vjerovatno niko neće interesovati za pitanja kako je Šehovcov stigao čudnim putevima u Crnu Goru i kako se od međunarodne potjere skoro tri godine skrivao u ovom tada usamljenom hotelu.
Rus je bio pod međunarodnom potjernicom izdatom u Kazahstanu, pod oznakom „arest“.
Informacija o tome da za Šehovcovim postoji međunarodna potjernica, mogla se pronaći na „Kazahstanskom infarmacionom portalu“.
Taj portal je, naime, svojevremeno objavio priču o velikoj korupcionaškoj aferi u koju su bili upleteni najviši zvaničnici te države. Šehovcov se, navodno, nalazio na čelu firme Bonita inžinjering, koja je važila za kompaniju čiji je nezvanični vlasnik bila supruga jednog tamošnjeg političara.
Prema tom portalu rukovodstvo kompanije Bonita inženjering razbježalo se iz Kazahstana još 2006. godine. Tada se Šehovcov i pojavio u Beranama.
Hotel je kupio od nekada poznatog crnogorskog preduzimača Radomira Raičevića.
Raičević je tvrdio da mu ovaj „strateški investitor“ i partner tadašnje crnogorske vlade, osim kapare, nikada nije dao ostatak novca, i zato je vodio sudski postupak za poništenje kupoprodajnog ugovora.
„Ja uporno pokušavam da uđem u trag tom čovjeku“ – kazao je tada Raičević.
Za Nikolajem su tragali i desetine drugih Beranaca koji su u poslovanju sa njim, dok je vršena popravka zgrade hotela, ostali „kratkih rukava“.
„Radomir Raičević je bio poznati preduzimač i biznismen, koji je imao veliku imovinu u Rusiji. Mnogi su od njega otimali kako su stigli. Od sve imovine, na kraju mu je ostao samo Hotel Jelovica. Kada je shvatio da je izvaran, od pokušaja da počini samoubistvo spriječili su ga prijatelji. Živi negdje u Beogradu“ – ispričao je sagovornik Monitora, dobro informisan i upućen u čitav slučaj.
Ostaće tajna ko je bio Nikolaj Vasilijevič Šehovcov? Njegovo ime se ne provlači nigdje ni kroz Centralni registar privrednih subjekata. Tajna je takođe i otkuda se pojavio Nikolaj Vasilijevič Kozlov, i kako se on vodi kao bivši vlasnik Hotela Jelovica. Njega u Beranama niko nikada nije vidio, za razliku od Šehovcova kojeg su u vidjeli i upamtili mnogi Beranci.
Dok su se u vrijeme takozvane „navalice“ Rusa na nekretnine u Crnoj Gori pominjali milioni, Hotel Jelovica na kraju je prodat za svega 158.200 eura.
Jelovica je planina koja je dio masiva Bjelasice. S druge strane, prema Kolašinu, već su nikli veliki skijaški kapaciteti. U planu je da se sa vrha Bjelasice žičara i gondola spuste i do Jelovice, i da se ova planina učini dijelom velikog skijaškog kompleksa.
Tada će se o vrijednosti Hotela Jelovica i 40.000 metara kvadratnih zemljišta sigurno govoriti u brojkama sa više nula.
Novi put od Berana do Kolašina već prolazi odmah pored njega, i sa skijalištem u Kolašinu biće spojen vrlo blizu, tunelom Vranjak u izgradnji.
Cijene nekretnina na Jelovici vrtoglavu rastu. Prije četiri, pet godina, kada je hotel kupljen i zvanično prešao u vlasništvo Osmanagića, neko je sve to nabacio na papir i dobro sračunao.
Tufik SOFTIĆ