Udruženju pacijenata sa HIV-om i AIDS-om, Crnogorskoj fondaciji za HIV i virusne hepatitise, obratilo se više pacijenata sa molbom da im se pomogne u nabavci ljekova koje moraju redovno da uzimaju
Prethodnih dana udruženju pacijenata sa HIV-om i AIDS-om, Crnogorskoj fondaciji za HIV i virusne hepatitise, za pomoć obratilo se više pacijenata. Razlog je – nedostatak ljekova koje uzimaju.
,,Nedostaje terapija za neke pacijente, ali i pravi odgovor nadležnih zbog čega je nema. Terapiju pozitivni na HIV moraju da uzimaju doživotno i redovno, svakog dana u određeno vrijeme. U slučaju da ostanu bez ljekova, vrlo lako se može dogoditi povećanje virusnih kopija u krvi pacijenta, čime se pogoršava zdravstveno stanje i nastaje mogućnost prenosa HIV infekcije”, navodi se u dopisu koji je ta fondacija prije desetak dana uputila Ministarstvu zdravlja, Fondu za zdravstveno osiguranje Crne Gore i Montefarmu, a u koji je Monitor imao uvid.
Inficirani HIV-om imaju problem sa dobijanjem dva lijeka, isentresa i prezista, koja su dio antiretrovirusne terapije, koju ne smiju da prekidaju. To znači da nikako ne smije da dođe do nestašice ljekova.
Iz Apoteka Crne Gore Montefarm, koje nabavljaju ljekove za pacijente sa HIV-om, za Monitor objašnjavaju da se stocrin, još jedan od ljekova u terapiji koju dobijaju HIV pozitivne osobe, više ne proizvodi. Prilikom pregovora u Ministarstvu zdravlja, u decembru prošle godine, Komisija za pregovore je predočila dobavljaču predlog ljekara Klinike za infektivne bolesti da se strocin skine sa Liste ljekova Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZOCG). ,,Predstavnici proizvođača Merck Sharp & Dohme d.o.o (MSD), biofarmaceutske kompanije, na sastanku su se saglasili sa predlogom”, kazali su.
Sa time su upoznati i infektolozi koji prate liječenje HIV pozitivnih pacijenta. Oni su, kako navode iz Montefarma, reagovali uključivanjem adekvatne terapijske zamjene, što je uobičajena praksa kada nedostaje određeni lijek.
Na posljednjem tenderu za prezist nije bilo ponuda od dobavljača od koga su do sada dobijali lijek.
Infektolozi Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) uložili su, prema riječima izvršnog direktora Crnogorske fondacije za HIV i virusne hepatitise Borisa Vuksanovića, napor da pacijentima olakšaju uzimanje terapije. Početkom ove godine, uveden je novi lijek – isentres, od 600 miligrama. ,,Od početka distribucije tog lijeka imamo problem sa njegovom nabavkom i rokom trajanja. Pacijenti uzimaju terapiju mjesečno, a rok lijeka je bio do kraja marta ove godine. Trenutno je nabavljen lijek koji težimo da zamijenimo, isentres od 400 miligrama, da bismo olakšali pacijentima uzimanje terapije. No, nikako da do toga dođe”, navodi se u pomenutom dopisu.
Vuksanović ističe da su pacijenti zbunjeni, jer se upotreba ta dva lijeka razlikuje. ,,Obraćaju nam se u strahu da ne pogriješe pri konzumiranju terapije. Sve informacije koje imamo od nadležnih institucija dobili smo putem medija. To je nedopustivo, jer smo jedino udruženje za HIV i virusne hepatitise koje okuplja ne samo inficirane, već i njihove porodice i prijatelje kako bismo pomogli u njihovoj reintegraciji u društvo, a pacijenti nam se stalno obraćaju”, kaže Vuksanović za Monitor.
Isentres je, kako navode iz Montefarma, dostupan pacijentima u obje jačine, a rokovi trajanja ističu u 2023. i 2024. ,,Proizvođač garantuje da je lijek bezbjedan za primjenu do datuma naznačenog na kutiji i to je jedini relevantni podatak kojim se vode naši farmaceuti prilikom izdavanja lijeka na recept. Nakon isteka roka, lijek se povlači iz prometa i nema bojazni od njegove dalje distribucije”, navode u odgovoru Monitoru.
O budućnosti terapije za dva pacijenta koji su se javili udruženju za HIV i virusne hepatitise i koji uzimaju prezist, ne zna se gotovo ništa. ,,Neprihvatljivo nam je da se sve završi na tome što tender nije prošao. Uporno nema nabavke tog lijeka a u pitanju je život pacijenata. Mi smo im u saradnji sa Savjetovalištem za HIV pri Institutu za javno zdravlje (IZJZ) i Klinikom za infektivne bolesti obezbijedili ljekove za mjesec dana, ali šta dalje?”, pita se Vuksanović.
Na probleme u proizvodnji, odluke proizvođača da zaustave plasman određenog lijeka ili infektologa, koju terapiju će primijeniti, iz Montefarma, tvrde, ne mogu da utiču. ,,Važnost antiretroviralne terapije nam je poznata, kao i mnogih drugih koje se koriste u različitim protokolima liječenja. Međutim, nabavku ljekova za HIV pozitivne pacijente vršimo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, kao i za sve ostale terapije za liječenje rijetkih oboljenja. Drugim riječima, ne uvozimo ljekove direktno od proizvođača”.
Prema podacima iz registra za HIV/AIDS, od početka epidemije 1989, do kraja 2020. godine, u Crnoj Gori je registrovano ukupno 318 osoba inficiranih ovim virusom. Gotovo polovina ih je u momentu otkrivanja infekcije bilo u posljednjem, najtežem stadijumu te infekcije – AIDS-u. U istom periodu 61 osoba je umrla od AIDS-a. Podaci za 2021. godinu još nijesu dostupni. To je zvanična statistika. Pitanje je koliki je stvaran broj inficiranih HIV-om, jer Crna Gora ima nisku stopu testiranja na tu infekciju.
Terapija za HIV se u Crnoj Gori primjenjuje od 1998. Do sada su, prema riječima Vuksanovića, Ministarstvo zdravlja, kao i Nacionalni fond za zdrastveno osiguranje nalazili način da pacijentima obezbijede redovno snabdijevanje. ,,Neko se igra sa zdravljem građana. Ako država nije u stanju da brine o građanima i nabavlja ljekove kao što rade za sve druge bolesti, treba pacijentima omogućiti nabavku terapije van Crne Gore i refundirati sredstva utrošena za to, kako ne bi prekidali liječenje”, predlaže izvršni direktor Crnogorske fondacije za HIV i virusne hepatitise.
Monitoru iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZOCG) do zaključenja ovog broja nijesu odgovorili na pitanje da li bi takav prijedlog bio prihvatljiv.
Povećan priliv upita osoba sa HIV-om iz Ukrajine da nastave liječenje u Crnoj Gori
,,Zbog rata u Ukrajini, imamo povećan priliv upita osoba koje žive sa HIV-om, a koje dolaze iz te zemlje, o tome kako da nastave liječenje u Crnoj Gori. Zbog trenutne situacije sa nedostatkom ljekova, važno je napomenuti da, ukoliko pacijent ne uzima terapiju, može doći do rasta ili povećanja kopija HIV virusa u organizmu, i lakšeg prenosa infekcije”, upozorava za Monitor izvršni direktor Crnogorske fondacije za HIV i virusne hepatitise Boris Vuksanović.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je do sada imala dobar odgovor na HIV infekciju, ali bez adekvatne procedure ili zbog loše komunikacije između državnih resora, može se povećati broj novoinficiranih osoba.
Na osnovu odluke Crne Gore, objavljene u Službenom listu, sve izbjeglice iz Ukrajine imaju pravo na zdravstvenu zaštitu u trajanju od godinu dana.
Iz Ministarstva zdravlja nedavno je saopšteno da je prva državljanka Ukrajine koja se porodila u Kliničkom centru Crne Gore jedna od više desetina državljana/ki te zemlje koji su u našoj državi dobili punu zdravstvenu zaštitu. Među njima ima i onkoloških pacijenata. ,,Državljani Ukrajine koji imaju potrebu za bilo kojom zdravstvenom uslugom u Crnoj Gori to pravo ostvaruju pod istim uslovima i ravnopravno sa svim stanovnicima Crne Gore. Prethodno je samo neophodno da se prijave Direkciji za integraciju stranaca sa odobrenom međunarodnom zaštitom u okviru Ministarstva unutrašnjiih poslova Crne Gore”, saopštili su iz Ministarstva zdravlja.
Vuksanović poziva nadležne da zajedničkim djelovanjem spriječe širenje HIV infekcije u Crnoj Gori.
Andrea JELIĆ