Samo sedam dana nakon podizanja nove kapije u Miločeru, Privrednom sudu i zakupcu stiže svojevrsni pravni šamar od međunarodnog suda u Londonu. Prema nalogu arbitražnog suda, donijetom na predlog pravnih zastupnika angažovanih za račun Ministarstva ekonomskog razvoja, nalaže se hitna obustava radova koji se odnose na podizanje ograda i kapija, te da se osigura da i druge kapije, ukoliko postoje, budu otvorene za nesmetani prolaz građana
Vijest dana 20. marta ove godine, koju je na svom Twiter nalogu objavio ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, bila je odluka Arbitražnog suda u Londonu kojom se zabranjuje postavljanje privremenih objekata u zaleđu male Kraljičine plaže, kojima se onemogućava slobodan prolaz kroz Miločerski park. Riječ je o onoj već poznatoj gvozdenoj kapiji, koju je zakupac hotelskog rizorta Sveti Stefan-Miločer prije 14 godina postavio na javnoj stazi koja vodi pored jedne od najljepših prirodnih plaža Crnogorskog primorja, kako bi zabranio pristup moru i pijesku svakome ko nije gost Hotela Aman Sveti Stefan.
Gvozdenu kapiju srušili su u martu prošle godine mještani Pržna i Svetog Stefana, revoltirani zabranom kretanja kroz Miločer, koju trpe duže od jedne decenije. Nasilno rušenje ograde imalo je za direktnu posljedicu skandalozno zatvaranje elitnih crnogorskih hotela, koji prošle ljetnje sezone nisu radili, prvi put u svojoj dugoj i sjajnoj turističkoj istoriji.
Grčki zakupac Petros Statis i hotelski operater Aman rizorts odlučili su tada da raskinu ugovor o zakupu i napuste posao u Crnoj Gori.
Uslijedilo je pokretanje postupka za raskid ugovora o zakupu sa HG Budvanska rivijera, pred sudom u Londonu za međunarodnu arbitražu, kojim Adriatic properties od države Crne Gore potražuje 100.000 eura na ime odštete, plus izgubljenu dobit za preostali ugovoreni dio zakupa.
Arbitražni postupak pred istim sudom povela je i Vlada Crne Gore, odnosno njena kompanija Sveti Stefan Hoteli, kao vlasnik elitnih hotela Miločer i Sveti Stefan, protiv zakupca, kompanije Adriatic properties iz Budve i Aman rizortsa, kako bi zaštititli svoja prava iz ugovora, kapital akcionara i imovinu društva.
Pobuna mještana i rušenje male gvozdene kapije i ograde na šetalištu uz Kraljičinu plažu dovelo je do toga da se trenutno vode dva arbitražna postupka oko utvrđivanja međusobne odgovornosti za zatvaranje hotela, nepoštovanje ugovora o zakupu i visine eventuane odštete.
Međutim, igra oko kapije nenadano je obnovljena početkom marta ove godine. Statis je, kako se čini, odustao od javno obznanjene odluke o odlasku iz Crne Gore, najavom otvaranja ekskluzivnog rizorta za predstojeću turističku sezonu. Podrška takvoj odluci stiže iz Privredng suda u Podgorici i predsjednika suda Blaža Jovanića, koji 7. marta donosi privremenu mjeru u korist kompanije Adriatic properties, po kojoj plaže Miločera i Svetog Stefana mogu koristiti isključivo gosti Aman rizorta.
Kapije, ograde, bezbjednjaci i njihove karaule, mogu nazad u Miločer. Mještani i turisti su, privremeno, gubitnici u borbi za slobodne staze i promenade duž najljepše morske obale Crnogorskog primorja.
Rješenjem Privrednog suda potvrđena je ranije donijeta odluka o Privremenoj mjeri kojom se Vladi, odnosno nadležnom Ministarstvu ekonomskih odnosa kao garantu zakupodavca i preduzeću HG Budvanska rivijera kao zakupodavcu, zabranjuje preduzimanje bilo kakvih radnji koje mogu da štete Adriatic propertiesu i njegovim pravima na ekskluzivitet i mirno uživanje zakupljene imovine rizorta Aman Sveti Stefan, uključujući susjedne plaže i morsko dobro koje je zakupac bez ometanja koristio više od 14 godina.
Zabrana se odnosi na radnje oko ponovnog uklanjanjanja metalne kapije, ograda, instalacija i opreme, koju zakupac postavlja kako bi zaštitio garantovanu privatnost i mir bogatih gostiju Hotela Aman Sveti Stefan.
Nakon donošenja privremene mjere Privrednog suda, kompanija Adriatic „sa zadovoljstvom“ objavljuje svoju namjeru da otvori Aman Sveti Stefan rizort za predstojeću turističku sezonu 2022. godine. I pokreće građevinske radove za vraćanje porušene kapije, ograda i pomoćnih objekata na stazi pored Kraljičine plaže. Pred iznenađenim mještanima demonstrira se povratak zakupljenog ljetovališta u pređašnji režim strogo izolovanog prostora, sa zabranama pristupa javnim stazama i plažama Miliočera i Svetog Stefana.
Samo sedam dana nakon podizanja nove kapije u Miločeru, Privrednom sudu i zakupcu stiže svojevrsni pravni šamar od međunarodnog suda u Londonu. Prema nalogu arbitražnog suda, donijetom na predlog pravnih zastupnika angažovanih za račun Ministarstva ekonomskog razvoja, nalaže se hitna obustava radova koji se odnose na podizanje ograda i kapija, te da se osigura da i druge kapije, ukoliko postoje, budu otvorene za nesmetani prolaz građana.
Kako su u pitanju javne staze na javnom prostoru koji nije bio predmet ugovora o zakupu, ovakva odluka londonskog suda ne iznenađuje. Međutim, u pitanju je hitna privremena mjera. Da li će biti ukinuta ili postati trajna, kao sastavni dio presude o arbitraži, znaće se po okončanju ovog međusobnog sudskog spora.
Nakon nepovoljnih vijesti iz Londona, kompanija Adriatic ubrzo je uklonila kapiju i ogradu koje je postavila po osnovu rješenja Privrednog suda. Ovaj sud nije se bavio ocjenom zakonitosti postavljanja ograda u zoni morskog dobra niti detaljima da li je taj uslov obuhvaćen osnovnim ugovorom o zakupu hotela. Zakonom o morskom dobru zabranjuje se svaki vid ograđivanja plaža i onemogućavanja pristupa morskoj obali.
Privredni sud oglušio se i o mišljenje zaštitnice imovinsko pravnih interesa Crne Gore Bojane Ćirović, koja je ovom sudu, prošle godine, dostavila izjašnjenje po pitanju prava korišćenja spornih staza i puteva.
„Adriatic properties više od 10 godina bespravno koristi šetališta između Kraljičine plaže i Aman spa centra i javni put koji povezuje ostrvo Sveti Stefan sa obalom i nezakonito zabranjuje drugima njihovo korišćenje. Ovi javni putevi nisu obuhvaćeni ugovorom o zakupu. U pitanju je neograničena privatna upotreba onoga što nije predmet ugovora o zakupu“, navedeno je u njenom dopisu.
Iza zakupa hotela Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža stoji of šor kompanija Aidwey investments Ltd, čija je vlasnička struktura crnogorskoj javnosti nepoznata. Ova kompanija osnivač je budvanske firme Adriatic properties koja u ime više skrivenih tajkuna vodi zakup hotela. Da li će, nakon odluke londonskog suda o suspenziji zabrane kretanja u okviru ljetovališta, zakupci ostati pri odluci da hotele otvore, saznaće se ubrzo.
Navikli na privilegije koje su kod bivše vlasti uživali od dana zaključenja ugovora o zakupu uz dozvole za gradnju stanova za tržište na najskupljoj lokaciji u zemlji, teško se mire sa situacijom u kojoj moraju poštovati zakone Crne Gore, istorijsko i kulturno nasljeđe Svetog Stefana. Naravno, i minimalne potrebe mještana okolnih naselja koji ne prihvataju ograničenja kretanja, pristup moru i svakovrsne zabrane u neposrednom okruženju bez ikakvog pravnog osnova.
Branka PLAMENAC