Ukrajinska kriza prenula me iz sna ,,skuvane žabe” u kome se kao zajednica nalazimo. Na problematične političke poruke postali smo indiferentni. Nedavno je i Putin doveo pod upit ukrajinsku naciju, ranije je kritikovao i nezavisnost Ukrajinske pravoslavne crkve od Moskve. Dozvolite da u retoričkoj ravni postavim pitanje – kolika je distanca od ovakvih izjava do sukoba i nasilja?
MONITOR: Dok se čeka SNP da se izjasni hoće li dati podršku manjinskoj vladi, iz DPS-a, koji je do sada podržavao taj model, sada se čuje novi zahtjev – formiranje „političke vlade“, u koju bi ušle sve „proevropske partije“. DPS se sada u stvari kandiduje za ulazak u vladu. Kako to komentarišete?
PEJOVIĆ: DPS lovi u mutnom. Nažalost nova vlast nije učinila dovoljno u raskrinkavanju DPS vladavine. Šta više, visoki funkcioneri DPS-a više su strepili dok su činili vlast, usljed afera koje su se otvarale u medijima, nego sada kada su u opoziciji. SNP ima problem da se uključi u prozapadnu vladu političkog centra, jer birači ove partije nisu tako orijentisani. Smatram da su nakon izbora u avgustu 2020. godine, kao i u periodu nakon izglasavanja nepovjerenja Krivokapićeve Vlade, prije svega URA i SDP skupa sa manjinskim partijama, trebale da formiraju političku platformu za novu vladu, a potom pozovu druge partije da se priključe ili manjinski podrže. Ipak URA i SDP nisu bliske i pored programskih sličnosti, dok manjinske partije objektivno i nisu zaslužile vlast, budući da su neke od njih bile osovine Đukanovićevog režima, ali je zarad političke kulture, dobro da su dio procesa formiranja vlasti.
MONITOR: DPS je, obrazlažući tu novu ponudu, kao argument potegao rat u Ukrajini. Već se čuju stavovi da geopolitička dešavanja po ko zna koji put idu na ruku DPS-u. Slažete li se?
PEJOVIĆ: Tokom svoje vladavine DPS je uveo Crnu Goru u NATO pakt i to je možda i jedini pozitivni rezultat vladavine ove partije od referenduma na ovamo. Nažalost, DPS je Crnu Goru ostavio u socijalnim ruševinama. Shodno životnom standardu jedna smo od najsiromašnijih država Evrope. Gotovo svaki četvrti čovjek faktički živi u siromaštvu. Na siromaštvo se lako nadoda pelcer populizma. Na drugoj strani smatram, mada ne postoje egzaktni podaci, da ne mali dio ekonomije Crne Gore dolazi iz nelegalne sfere. Kada na jednoj strani imate siromaštvo a na drugoj upliv prljavog novca, onda je teško imati stabilan demokratski politički sistem. Više puta sam govorio da su DPS-u dok je bio na vlasti najviše odgovarale velikosrpske političke snage u opoziciji. Građanske partije i pojedinci su bili predmet progona. DPS treba da se suoči sa prošlošću. Da postane svjestan štete koju je nanio Crnoj Gori i da se zvanično izvini zbog političkog progona. Na koncu ili na početku, da funkcioneri ove partije snose odgovornost (političku ili eventualno krivičnu) za brojne afere.
MONITOR: Koliko će rat u Ukrajini, i sva pomjeranja na svjetskoj sceni s tim u vezi, uticati na Crnu Goru i Zapadni Balkan u ekonomskom smislu?
PEJOVIĆ: Prije svega ovdje je politika u prvom planu. Putinov režim pogazio je evropski poredak mira. Ako je Evropa izgledala idilično nakon pada sovjetskog bloka, kada se Ukrajina odrekla nuklearnog oružja uz garancije same Rusije, sada moramo konstatovati da je Evropa u ratu. Potrebno je pomoći vladi Ukrajine u odbrani naroda i slobode, bez kompromisa. Smatram da će ruski uticaj oslabiti na Balkanu. U Crnoj Gori su rusku podršku po pravilu imale desničarske snage sklone šovinizmu.
Ekonomski očekuje nas dalja inflacija usljed rasta cijena inputa, gasa, naftnih derivate, žitarica. Nažalost ni do sada se nismo proslavili u privlačenju zapadnih direktnih investicija, što će sada zbog bezbjedonosnih rizika biti vjerovatno i teže.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 4. marta ili na www.novinarnica.net