Lokalnih izbora u Ulcinju bi trebalo da se održe za tri sedmice, ali postoji mogućnost da se oni odlože
,,Poslije 30 godina Ulcinju je kao vazduh, voda ili hrana potreban novi početak i politička stabilnost. To su preduslovi početka nove ere ekonomskog razvoja u ovoj maloj zajednici”, kaže za Monitor predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA u Ulcinju Omer Bajraktari.
On se nalazi na čelu izborne liste koju uz njegovu stranku čine i Demokratska partija Fatmira Đeke, Albanska alternativa Nika Đeljošaja, te Socijaldemokrate i Socijaldemokratska partija.
Ovako široka predizborna koalicija tri građanske i dvije nacionalne albanske stranke nikada se nije desila u Ulcinju od uvođenja višestranačkog sistema.
Đeka kaže da je srećan što je njegova stranka dio ovakve koalicije koja je, kako tvrdi, spremna i kadrovski i organizaciono da preuzme upravljanje tim gradom. Navodi i da se u njoj nalaze dvije najveće albanske partije u Crnoj Gori, koje su potpisnice i Memoranduma o saradnji dijela vladajućih i manjinskih partija na centralnom nivou. Prvi put, Albanska alternativa, čije je sjedište u Tuzima, imaće odbornika u ulcinjskoj skupštini.
,,Mi smo izabrali put pomirenja, izabrali smo da ne budemo konkurenti nego istinski partneri za novi početak u našem gradu. Ujedinili smo nacionalne i građanske partije kako bismo poslali našim građanima/kama snažnu poruku jedinstva”, ističe Bajraktari.
Naziv njihove liste je Za novi početak (Fillim i ri). Bajraktari kaže da se na taj način želi ukazati na potrebu da Ulcinj konačno uđe u novi razvojni ciklus nakon što više od tri decenije dramatično kaska u razvoju.
Prema gotovo svim ekonomskim pokazateljima, Ulcinj je jedina nerazvijena opština na Primorju, ima najmanju prosječnu zaradu u državi, dok je broj stanovnika za četiri hiljade manji nego prije 30 godina.
Zato i ostale stranke, koje će se takmičiti za povjerenje birača na izborima koji su raspisani za 27. mart, obećavaju da će sve svoje kapacitete uložiti u svestrani razvoj ove opštine.
Kako je saopšteno iz Opštinske izborne komisije, samostalno nastupaju Demokratska Crna Gora, Nova demokratska snaga Forca i Patriotsko-komitski savez, dok će u koaliciji ići Demokratska partija socijalista i Bošnjačka stranka, te Demokratska unija Albanaca i Demokratski savez u Crnoj Gori.
Sve one, sa uglavnom novim licima na izbornim listama, očekuju da bez njihovog učešća neće biti moguće formiranje vlasti u ovoj opštini. I URA i njeni saveznici tvrde da je njihova lista pobjednička. Kao zamajac za tu želju, posebno ističu činjenica da je mandatar za sastav buduće crnogorske vlade čelnik URA-e, Ulcinjanin Dritan Abazović. Njegovim ključnim doprinosom nakon 43 godine vraćena je imovina velikom broju sugrađana u uvali Valdanos, zemljište na Solani je vraćeno u državno vlasništvo, krenule su investicije u razorene hotelske kapacitete, dogovorena je izgradnja sa Republikom Albanijom mosta preko Bojane.
Ulcinjani su se stalno žalili na sistematsku zapostavljenost od strane centralnih vlasti. To više nije slučaj. O tome govori podatak da je, na primjer, u 2021. u kapitalnom budžetu države po glavi stanovnika za Ulcinj bio jedan euro, dok je projekcija da će u ovoj godini to biti preko 160 eura.
„Planova za Ulcinj imamo mnogo. Izvjesno je da je krenulo novo razdoblje za ovaj grad koji do 2030. godine treba, kao nekada, biti centar našeg turizma“, kaže Abazović. „Ova vizija se može realizovati samo ako budemo radili zajedno”.
To tek treba dokazati. Dosadašnje iskustvo je veoma loše. Svjedoči o tome činjenica da ni nakon sedam godina još nije počela realizacija projekta sa KfW bankom, a Vlada Crne Gore je počela da otplaćuje kreditne rate toj njemačkoj finansijskoj instituciji.
Još je možda poraznije da lokalni parlament nije bio u stanju da usvoji običnu tehničku odluku da ubuduće u njemu ne bude 33, već 34 odbornika. Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore je ranije saopštilo da je broj birača u biračkom spisku za lokalne izbore u opštini Ulcinj 20.434. To je za oko 600 više nego na prethodnim lokalnim izborima, kada je taj broj dakle bio nešto ispod 20.000. Po Zakonu o izboru odbornika i poslanika propisano je da se u Skupštini opštine bira 30 odbornika i još po jedan na svakih 5.000 birača.
I to u konstelaciji kada 22 poslanika čine vladajuću koaliciju. Do prije godinu dana bilo ih je čak 30!? U opoziciji su tek URA i SDP, koji imaju ukupno tri odbornika u ulcinjskom parlamentu.
To je otvorena mogućnost da se nekoliko sedmica pred njihovo održavanje ovi izbori odlože!? U skupštinskoj proceduri je Prijedlog Zakona o dopunama zakona o lokalnoj samoupravi, kojim se zahtjeva da lokalni izbori u 14 opština, uključujući i Podgoricu, budu održani u jednom danu.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da ima razumijevanja za inicijative o objedinjavanju datuma lokalnih izbora. ,,Smatram da je to racionalno. Posebno što u ovim mjesecima treba svu pažnju fokusirati prvenstveno na rješenja u vrhu državne politike”, ukazuje on.
U svakom slučaju, turistička sezona je na pragu. ,,Od te privredne grane ostvaruje se tri četvrtine prihoda u Ulcinju. Od životnog je značaja da se izjašnjavanje obavi krajem marta, vlast što prije konstituiše, kako bi se sa punim kapacitetima moglo raditi na što boljem odvijanju sezone. Građani od toga žive, a izbora će biti“, kaže Ismet Karamanaga. predsjednik Društva prijatelja Starog grada u Ulcinju i poznati turistički radnik
Mustafa CANKA