Desi li se manjinska vlada, DPS će GP URA „glodati“ iznutra, DF i Demokrate će je lomiti spolja jer su i jedni i drugi željni osvete. Građani će očekivati boljitak koji je u ovakvoj situaciji nemoguć, pa će na izborima, koji su neminovni, kazniti GP URA.
MONITOR: Do kraja sedmice očekuje se da će se znati ima li većine za manjinsku vladu koju je predložila URA. Kako vidite to rješenje, i da li je to put kojim Crna Gora ide?
GRAHOVAC: URA sada insistira na rješenju koje sam, kao član Političkog savjeta GP URA, predlagao pet dana nakon avgustovskih izbora. To rješenje rukovodstvo partije je odbacilo i odabralo drugačiji put. Nakon pomenutih izbora URA je imala i koalicioni pa i ucjenjivački kapacitet koji danas nema. DPS se tada našla u političkom nokdaunu i bila je prisiljena da izvjesno vrijeme mora sarađivati i dati podršku manjinskoj vladi. Danas je situacija sasvim drugačija. Prijedlog GP URA taj pokret vodi u samouništenje, što bi za Crnu Goru bila šteta jer bi nestala građanska i proevropska partija. Desi li se predloženo rješenje DPS će GP URA „glodati“ iznutra, DF i Demokrate će je lomiti spolja jer su i jedni i drugi željni osvete. Građani će očekivati boljitak koji je u ovakvoj situaciji nemoguć, pa će na izborima, koji su neminovni, kazniti GP URA.
MONITOR: Kako vidite stavove da taj model revitalizuje DPS, odnosno njenog predsjednika Mila Đukanovića?
GRAHOVAC: DPS i Milo Đukanović su najviše revitalizovani nečinjenjem ili pogrešnim činjenjem Vlade kojoj je izglasano nepovjerenje. Ali, ipak, takva revitalizacija nema dugoročno trajanje.
MONITOR: Dok URA traži podršku za manjinsku vladu, dio avgustovske parlamentarne većine, predvođen Demokratama, organizuje proteste, jer smatra da se na taj način „izdaje volja birača“.
GRAHOVAC: Taj pojam rabe i DF i Demorate, ali on ne odražava suštinu. Volja birača je sve ono što su na izborima ostvarili svi poliički subjekti i oni većinski, i oni manjinski, i oni pozicioni i oni opozicioni.
MONITOR: Gdje je izlaz iz političke krize?
GRAHOVAC: Što prije organizovati parlamentarne izbore, a naredne dvije vlade smjenjivati prije nego im istekne mandat. Tek tada ćemo uspostaviti ravnotežu u demokratiji – vlast će da donosi zakone, građani će imati i respekt i strah od zakona, dok će vlast imati strah od građana. Bez ravnoteže slobode i straha nema prave demokratije. Crna Gora, u to sam ubijeđen, ima sve uslove da uskoro počne živjeti istinsku demokratiju.
MONITOR: Kako vidite uticaj Zapada, prvenstveno američke administracije na rasplet političke krize u Crnoj Gori?
GRAHOVAC: Vlast bez političkog i ličnog integriteta dozvoljava da na nju utiču i dobronamjerni i nedobronamjerni. Korumpirane birokrate i briselske i vašingtonske administracije su do sada izgovarale uobičajene fraze pa je i to već ogoljeno. Procjenjujem da će se to uskoro promijeniti u pravcu iskrenijih, strožih i dobronamjernijih stavova. Valja ih čuti, ali će i to biti beskorisno ukoliko ne pokažemo iskrenost i dobru namjeru prema svojim građanima i prema svojim susjedima.
MONITOR: Koliko na događaje u Crnoj Gori utiče ukrajinska kriza, te situacija u kojoj se Evropa nalazi?
GRAHOVAC: Naši problemi traju daleko duže nego oni ukrajinski, ali su daleko dublji nego evropski. Njihovi problemi, ali i bilo čiji drugi, su najčešći izgovor rđavim domaćim vlastima koje nemaju viziju, nemaju volju i eneriju da rješavaju probleme čovjeka i građanina, ali imaju i volju i energiju da uzmu ono što im ne pripada.
MONITOR: Koliko će dugo u Crnoj Gori trajati vrijeme političara rđavih biografija?
GRAHOVAC: Na istoj politici i istom mentalitetu su stasale dvije generacije političke i biološke. To je otežavjuća okolnost, ali imamo i one olakšavajuće. Prvo, rubikon straha od promjena vlasti je pređen pa će građani Crne Gore ubuduće hrabro mijenjati svaku vlast; drugo, sada je u Crnoj Gori sve ogoljeno i vidljivo je i ono negativno i ono pozitivno; i treće, prethodne vlasti su pokazale vrlo važnu stvar – građani su mogli zaključiti kakav rđav ljudski materijal (osim časnih izuzetaka) je vladao ovom zemljom.
MONITOR: Koliko je postavgustovska vlast služila javnom interesu, a koliko centrima moći, od SPC-a, drugih centara van zemlje?
GRAHOVAC: U Vašem listu od 17. septembra 2021. godine sam objasnio šta rade istinski vjernici kojih u Crnoj Gori ima ispod 20 posto, šta rade politički vjernici kojih je znatno više, a šta rade zatucani klerici koji su se ušunjali u najviše organe vlasti. Prema istinskim vjernicima svih konfesija izražavam najdublje poštovanje, političke vjernike prezirem, zatucane klerike žalim jer im spasa nema od njih samih.
SPC, u kojoj sam kršten, se udaljila od istinskih vjernika, daleko više se angažuje oko onih političkih, i ona je pod velikim uticajem obavještajno-bezbjednosnih struktura rđavih vlasti opterećenih klerofašizmom i hegemonijom.
I oni koji pripadaju CPC-u se i te kako trude da liče na onu sestrinsku. Zato i prema njoj imam veliku rezervu. Sekularnu državu može sačuvati samo vlast koja ima i moralni i politički kredibilitet.
MONITOR: Izgleda da je svakoj vlasti kod nas najbitnije da „poklope“ obavještajno-bezbjednosni sektor?
GRAHOVAC: To je najsigurniji pokazatelj da taj sektor decenijama upravlja politikom i disciplinuje svaku vlast. Oni to rade radi sopstvenog interesa kako onog finanasijskog tako i onog koji odražava moć u svakom pogledu.
Najbolje rješenje za budućnost Crne Gore je da rasformira čitav obavještajno-bezbjednosni sektor, da se u okviru tužilaštva formira odjeljenje koje će u saradnji sa policijom otkrivati korupciju i organizovani kriminal, a tek nakon tri godine da se formira nova služba prilagođena NATO standardima.
MONITOR: Kako komentarišete najnoviju aferu iz bezbjednosnog sektora, slučaj savjetnika Voja Lakovića?
GRAHOVAC: Bezbjednosni sektor je ili kreator ili učesnik svih afera u Crnoj Gori u posljednje četiri decenije. Ponavljam rješenje je – RASFORMIRATI!!!
MONITOR: Ipak ste nedavno u jednom TV intervjuu kazali da su sve slobode u Crnoj Gori „kosmos“ za one u Srbiji?
GRAHOVAC: U to sam uvjeren, a tri su razloga za takvu ocjenu. Sloboda u medijskom prostoru Crne Gore je neuporedivo veća nego ona u Srbiji. Drugi razlog je u razvijenosti i aktivnosti nevladinog sektora, i treći, u Crnoj Gori još kod dijela građana ima i časti i dostojanstva pa to, kao korektiv, utiče na one koji to nemaju.
MONITOR: Svejedno, crnogorsko društvo je ophrvano raznim nevoljama.
GRAHOVAC: Oni su daleko dublji negoli što je uočljivo na prvi pogled. Naime, čast i dostostojanstvo pojedinih članova društva direktno utiču na formiranje mentaliteta tog istog društva, dok preovlađujući mentalitet utiče prvenstveno na političku pa i na svaku drugu kulturu. Elementarni uslov u oblikovanju časti i dostojanstva je postojanje dovoljnog praga stida i srama. Ima li ga dovoljno u Crnoj Gori? Nažalost, nema. To je vidljivo na svakom koraku.
Šepurenje u najskupljoj svjetski firmiranoj odjeći, skupim parfemima i veoma skupim automobilima, dok ne mali broj građana živi na ivici egzistencije, dokaz je da su uništeni i stid i sram. Ovo je utoliko teže što je jasno da je većina bogatih isto stekla kroz korupciju i kriminal.
MONITOR: Šta je uzrok tome?
GRAHOVAC: Aforizam: „Nije vlast za svakoga, za vlast sam rođen samo ja“ je višedecenijska stvarnost u našem nekada časnom i ponositom narodu. Tu stvarnost je generisala višedecenijska politika DPS-a u kojoj je malograđanska i sitnosopstvenička psihologija bila nagon pojedinaca koji su imali vlast za otimanje. Takva politika je deformisala čitavo društvo koje je po pitanju mentaliteta vraćeno dva vijeka unazad. U tom vremenu pojam „crnogorska pizma“ je bila razarajući otrov crnogorskog društva. Taj pojam, inače grčkog porijekla, označava zlobu, zavist i netrpeljivost. Zar upravo to ne karakteriše današnje odnose u crnogoskom društvu, u svim oblastima. Politika DPS-a ima biblijske razmjere svih naših nevolja. Zar premijer oborene Vlade ne liči na onu prethodnu – sam: smjenjuje, postavlja, uplaćuje, islaćuje, zapošljava i otpušta i sve to mimo zakona i institucija. Tipično ponašanje iz pomenutog aforizma.
Šteta je što ljudi iz akademske zajednice ne utiču prosvjetiteljski i ne ispravljaju sociološko-psihološke i kulturološke devijacije u društvu. Ne obavljaju tu iskonsku dužnost jer je mnoge od njih zarobila politika ličnih interesa.
Biće teško Ukrajini, a Rusiji još teže
MONITOR: Situacija u Ukrajini i oko nje postaje sve dramatičnija. Kako vidite ono što se dešava, koliko je blizu rat i kako će sve uticati na naš region?
GRAHOVAC: Sa geopolitičkog aspekta gledano, nema velikih promjena – ruski imperijalizam nije nestao, RF se nije odrekla dvije nekadašnje Brežnjevljeve doktrine, doktrine ograničenog suvereniteta i doktrine isturene odbrane. Sve se odigrava u skladu sa te dvije doktrine.
Ukrajina se nalazi u teškom obliku rata i onog odbrambenog i onog građanskog koji će trajati decenijama. Državu će iznurivati ali će više iznurivati RF. Ukrajina će imati pomoć saveznika, prvenstveno SAD-a i EU-a, dok RF u ovom konfliktu neće imati relevantne saveznike. RF će bi iznurivana kako spoljnjim sankcijama tako i velikim trošenjem domaćih resursa. Mogla bi biti zaglavljena u Ukrajini kao što je bila zaglavljena u Avganistanu prije četiri decenije.
Savezništvo Amerike i Evrope će jačati, a države Zapadnog Balkana će biti prisiljene na viši nivo političke iskrenosti. To će povoljno uticati na ukupnu situaciju u BiH. RF (ali i neki krugovi u Srbiji ) bi se obradovali da Dodik proglasi samostalnost Republike Srpske, što bi bio politički suicid i Dodika i Vučića i RS-a. Slično priželjkuju i Izetbegović i Čović, ali to fatalno trojstvo uskoro odlazi u političku penziju i njima će se baviti neke druge institucije. Političari rđavih biografija na Zapadnom Balkanu ulaze u veliku nervozu. S razlogom!
Milena PEROVIĆ