Možda šverc narkotika, duvana i nafte danas nema razmjere sa kraja prošlog i početka ovog vijeka. Ali će, kada se donese zakon o porijeklu imovine, istražitelji imati dosta posla u Rožajama. Mnogo ilegalno zarađenog novca je prošlo kroz ovaj grad. A mnogo je i ostalo
Prije nekoliko dana beranska kriminalistička policija je u jednom napuštenom objektu u blizini magistralnog puta Berane – Rožaje pronašla stotinu pvc pakovanja marihuane, kao i izvjesne količine kokaina. I to je potvrdilo tvrdnje upućenih da se fokus šverca u ovom sjevernom gradu, koji je decenijama unazad važio za herionsko središte, izmjestio prema novim narkoticima (kokainu).
Sagovornik iz policije Monitoru je rekao da su razmjere šverca narkotika danas mnogo manje i da, na iznenađenje mnogih, nije došlo do ,,podmalađivanja” odavno prepoznatih kriminalnih grupa u Rožajama. ,,To su neka starija lica, nije to kao nekada. Heroin je sve manje interesantan, dok se sve više švercuje i traži kokain”, kazao je naš sagovornik.
Uprava policije je poslije akcije u Rožajama saopštila da je policija, ,,postupajući po operativnim informacijama” pronašla oko 100 kilograma marihuane. I da pripadnici policije intenzivno rade na identifikaciji i lociranju lica i rasvjetljavanju ovoga događaja. Osim toga izvršeni su i pretresi, po nalogu nadležnog tužioca, na više lokacija i u Rožajama.
,,U prostorijama koje koristi I.M. (63) pronađene su manje količine opojne droge heroin i kokain, 405 komada tableta sa liste opijata, pištolj Hekler i koh kalibra 9 mm, 346 komada municije različite vrste i kalibra, te su privremeno oduzeta i četiri vozila radi daljih vještačenja. I.M. je lišen slobode i on se sumnjiči za krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija i krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga”, navodi se u saopštenju Uprave policije.
Sve to što je pronađeno u Rožajama je ,,sitnica”, cijeni drugi Monitorov dobro obaviješteni sagovornik. ,,To su obični kurirski tragovi i ništa više”, kaže on. Prema njegovim riječima u čitavom balkanskom krininalnom lancu, koji ne zaobilazi sjever Crne Gore, samo je novac bitan. ,,Ne ubijaju se tamo mladići zato što se između sebe ne vole, već što se bore za veći dio kolača, odnosno veći dio novca”, ističe on.
Podmlađivanje je, dodaje, ipak prirodan proces i u kriminalnim krugovima. ,,To vam je kao u fudbalskom timu. Uvijek dolaze mlađi igrači. Stariji i važniji eventualno ostaju kao treneri. Manje važni odlaze da nastavak utakmice gledaju sa tribina”, slikovito opisuje naš sagovornik.
Predugo je Rožaje bilo u centru dešavanja kada se radi o švercu narkotika i akciznih roba. Klupko je počelo da se odmotava zahvaljujući policajcima iz ovog grada koji su, nakon svjedočenja o švercu cigareta preko planine Hajle, ostali bez posla.
Oni su svjedočili da je taj šverc bio državni projekat. Kada je pritisak na njih postao pretežak, otišli su u inostranstvo. Zatim su se vratili svi, osim jednog koji je ostao u Luksemburgu ne vjerujući u priče da se za vrijeme njegovog izgnanstva nešto promijenilo u Rožajama i Crnoj Gori.
Onda se pojavio Muharem Fejzić sa snimcima šverca, a Specijalno tužilaštvo do danas nije identifikovalo lica sa snimka o švercu cigareta, kao ni autentičnost videomaterijala koji je Fejzić dostavio.
Fejzić je, baveći se lovom, gotovo tri godine snimao grupu švercera koja iz Besnika kod Rožaja krijumčari cigarete na Kosovo i Metohiju. Na snimcima koje je dostavio tužilaštvu zabilježeno je kako jedan od švercera vadi pakete sa cigaretama iz džipa i slaže ih pored automobila. On je javno saopštio imena tadašnjih službenika ANB-a i MUP-a koji učestvuju u švercu cigareta.
Viši sud, umjesto istrage o švercu cigareta, 2015. godine kaznio je Fejzića sa 14 hiljada eura jer je saopštio imena i maršutu krijumčarskog lanca, kojem je, kako je tvrdio, zaštitu pružao pripadnik Agencije za nacionalnu bezbjednost.
I ovaj Rožajac, poslije torture kroz koju je prošao, otmice i mučenja, nalazi utočište negdje u inostranstvu, krijući se od crnogorskih pravosudnih organa. Vlasti su, prethodno, sve učinile da prikažu kako je Fejzić fingirao svoju otmicu.
Ovaj slučaj samo je potvrdio ono što je Monitor pisao mnogo ranije, kada je penzionisani šef rošajske policije Šemso Dedeić izjavio za naš nedjeljnik da šverc duvana preko Crne Gore nikada nije prestajao. Dedeić je još tada izrazio uvjerenje da borba protiv duvanskog šverca ne treba da se vodi na periferiji, već bliže centrima.
Više se niko ne sjeća ,,afere nafta”. Osim anonimnih, insajderi i u ovom slučaju bili su neki od bivših policajaca iz Rožaja, koji su ustvrdili da su za vrijeme fiktivnog izvoza nafte carinici i policajci na graničnom prelazu Kula napunili džepove sa čak dva miliona eura. Slučaj je, kako je tada saopšteno, preuzelo tužilaštvo, ali, kao i u duvanskoj aferi, ništa nije dovedeno do kraja.
Tvrdnje graničara o enormnom švercu nafte, koja nikada nije stigla do benzinskih pumpi na Kosovu, već su na Kuli samo ovjeravani papiri o izvozu, a nafta potom ilegalno prodavana u Crnoj Gori bez plaćanja akcize, zvanično je potvrdilo Ministarstvo finansija Kosova.
Ono je tako dalo gotovo neoboriv dokument vrhovnom državnom tužiocu da stavi u proceduru crnogorske šeike ali i njihovu logistiku sa graničnog prelaza Kula. Jednostavnim matematičkim operacijama bilo je lako utvrditi da je državna kasa na taj način zakinuta za dvadesetak miliona evra.
Fiktivni izvoz smijenio je, zapravo, unosni biznis sa benzinskim pumpama na Kuli, gde je, na divlje, poslovalo njih desetak. Od toga, makar polovina u vlasništvu Safeta Kalića. Na njima se gorivo točilo po znatno nižim cijenama od zvaničnih, a vlasnici su im bili ljudi sumnjivih biografija, bliski režimu. Kada su novinari u Beranama pritisli Filipa Vujanovića pitanjima o tom biznisu, on im je odgovorio da je to urađeno ,,u cilju poboljšanja turističke ponude Crne Gore”.
Godinama su se u ovom gradu ukrštali putevi heroina koji je dolazio sa dalekog istoka i kokaina koji je u Evropu stizao iz Južne Amerike. Kraljevi heriona i kokaina bili su iz Rožaja i Pljevalja. Kalići i Šarići. Sklopili su i kumstvo. Nije zaboravljen snimak svadbe Safeta Kalića na kojoj se vidi i nekadašnji policijski funkcioner Zoran Lazović.
O tim vremenima svjedoči mnogo građevina u Rožajama koje su, dok se prao novac od šverca, nicale kao pečurke. Velelepan ,,spomenik” na ulazu u grad je navodno u vlasništvu bivšeg agenta ANB-a koga je Muharem Fejzić označio kao pokrovitelja šverca duvana.
Možda šverc narkotika, duvana i nafte danas nema razmjere sa kraja prošlog i početka ovog vijeka. Ali će, kada se donese zakon o porijeklu imovine, istražitelji imati dosta posla u Rožajama. Mnogo ilegalno zarađenog novca je prošlo kroz ovaj grad. A mnogo je i ostalo.
Tufik SOFTIĆ