Početak gradnje 10-ak hotela i nekoliko stambenih objekata u Kolašinu počeo je prije nego su lokalna uprava i država riješile bilo koji od nekoliko krupnih infrastrukturnih problema Kolašina. Od dinamike radova i količine novca zavisiće koliko će taj grad biti u stanju da odgovori zahtjevima i invenstitora i turista
Kolašin nema postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i kompletiranu kanalizaciona mrežu, ali ni uredno vodosnabdijevanje. Tek predstoji rješavanje dodatnog parking prostora, a čak ni u najavi nijesu uređenje Autobuske stanice i pijace. Istovemeno, u tom gradu i okolini u toku je izgradnja desetak hotela, od kojih su sedam iz programa ekonomskog državljanstva. Privode se kraju i radovi na nekoliko stambeno-poslovnih objekata. Infrastrukturna nespremnost te varoši za „invensticioni bum“ koji je u toku, očigledna je na svakom koraku. Kojom dinamikom i kojim novcem će te „falinke“ biti ispravljane, do sada nije precizno saopšteno ni sa lokalnog ni sa državniog nivoa.
Luksuzni hoteli u Kolašinu, koji se grade u okviru programa ekonomskog državljanstva, zahtijevaju infrastrukturnu opremljenost na visokom nivou, kaže za Monitor sekretarka za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj Ljiljana Rakoćević. Međutim, prema njenim riječima, stiglo se tek do „obezbjeđivanja zakonskih preduslova za izgradnju potrebne infrastrukture“.
„U tom cilju se već sa investitorima na Brezi traži model za projektovanje i izgradnju elektro, saobraćajne i komunalne infrastrukture. Sa investitorima hotela na skijalištu, takođe. U saradnji sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i autorizovanom kompanijom od strane Evropske unije, priveli smo kraju sve pripremne poslove (Studija izvodljivosti, urbanističko-tehniče uslove, projektne zadatke …) , koji prethode izradi tehničke dokumetacije za projekat postrojenja za prečišćavanjen otpadnih voda i prateće kanalizacione mreže. Nakon toga uslijediće i realizacija tog projekta“, tvrdi Rakočević.
Taj projekat, kaže ona, je među najvećim relizovanim ikad u Kolašinu. Svakodnevno, objašnjava, na osnovu važeće planske dokumentacije, detaljno se analizira i prirpema dokumentaciju za infrastrukturne projekte na teritoriji opštine. Ipak, očekuju pomoć države i investitora.
„Država prihoduje značajna sredstva u vidu donacije kroz program ekonomskog državljanstva, a ta sredstva su opredijeljena za razvoj manje razvijenih opština na sjeveru. Skoro svi razvojni projekti u okviru ekonomskog državljanstva nalaze se na teritoriji opštine Kolašin. Zbog toga, sa pravom, očekujemo da se najveći dio tih prihoda preusmjeri za infrastrukturne projekte na teritoriji našeg grada. Uveliko pripremamo projektnu dokumentaciju i prateće zakonske preduslove kako bi ih Vladi i nadležnim organima kandidovali“, objašnjava sekretarka.
Predstavnik firme CG Resort koja gradi turistički kompleks Breza u Kolašinu Dragoman Peković kaže da saradnja sa lokalnom upravom u posljednje vrijeme ohrabruje. Međutim, kako objašnjava, investitor još čeka obećanje o relizaciji glavnog infrastrukturnog projekta- izgradnju oko 500 m puta do hotela. Taj objekat, čija je vrijednost, prema zvaničnim podacima oko 19,5 miliona eura, treba da bude završen tokom naredne godine. Još nema adekvatnu prilaznu saobraćajnicu.
„Ranije iskustvo sa lokalnom upravom bilo je nazadovoljavjuće. Komunakacija minulih par godina ohrabruje. Imamo čvrsto obećanje od predsjednika Opštine Milosava Bulatovića da će u martu početi gradnja puta od Bablje grede do hotela. Saobraćajnica, naravno, treba da bude kompletno uređena, uključujući trotoare i rasvjetu. Obećano nam je da će novac za te radove biti predviđen budžetom za narednu godinu. U Opštini očekuju i podršku Vlade“, kaže Peković.
A loše iskustvo, o kojem ne žele zvanično, imalo je prošlog ljeta danilovgradsko preduzeće Eurozox , koje gradi stambenu zgradu u širem centru Kolašina. Naime, put koji vodi do gradilišta dijelom je privatno vlasništvo, koje Opština nije na vrijeme otkupila. Porodica Minić, čiji je dio puta, tvrde, par godina je čekala da im se nadoknadi korišćenje imovine. Kako se to nije desilo, prije nekoliko mjeseci, hrpom kamenja na toj saobraćajnici, spriječili su mahanizaciju izvođača radova da pristupi gradilištu.
U ulici u kojoj se gradi ta i još jedna stambeno-poslovna zgrada, a već je završen i hotel, nema kanalizacije. Tek petina objekata i domaćinstava u gradskom području Kolašina pokrivena je sistemom fekalne kanalizacije. Ukupno 349 domaćinstava koristi kanalizaciju, podaci su iz programa rada preduzuće Vodovod i kanalizacija od prije dvije godine.
Izgradnja hidrotehničke infrastrukture duž dijela Ulice Boška Rašovića 1 i na dijelu Ulice Milivoja Bulatovića tek predstoji. Ulaganja u hidrotehničku infrastrukturu planirana su u dijelu grada za koji, kako tvrde u Opštini, postoji veliko interesovanje investitora i gdje je planirana intenzivnija gradnja. U lokalnoj upravi kažu da je izrađen programski zadatak za taj projekat, a odluka o dređivanju lokacije prošla je javnu raspravu.
Kako piše u programskom zadatku, u koridoru te dvije saobraćajnice planirana je izgradnja po 250m distributivnog i priključnih vodovodnih cjevovoda. Iste dužine, kako je planirano, biće fekalna kanlizacija.
,,Postojeće stanje hidrotehničke infrastrukture u Kolašinu je nezadovoljavajuće. Samo mali dio objekata u opštini je priključen na fekalnu kanalizaciju, djelovi trase gradskog vodovoda su na privatnom zemljištu, odvođenje atmosferskih voda u pojedinim djelovima grada nije u potpunosti regulisano… U tom dijelu grada očekuje se izgradnja novih objekata, a u tom bloku nema izgrađenu fekalnu kanalizaciju i djelimično je izgrađena atmosferska kanalizacija. Zbog toga se ukazala potreba za izgradnjom kompletne hidrotehničke infrastrukture”, najavljuju iz Opštine.
Nema najava oko toga kako će biti riješene teškoće sa nedostatkom parking prostora u Kolašinu, planovi o podzemnoj garaži postoje samo na papiru u nekoliko prošlih, kao i u aktuelnom strateškom planu razvoja opštine.
Novca u dogledno vijeme neće biti ni da se minimalno uredi Autobuska stanica. Objekti na toj lokaciji u privatnom su vlasništvu, a započeta gradnja ne uklapa se gabaritima u planska dokumenta, pa, i u tom slučaju, slijedi komplikovan posao. Takođe, do sada nije došlo do uspostavljanja, više puta najavljivanog, privatno-javnog partnerstva koje bi omogućilo normalno funkcionisanje Autobuske stanice.
Večina prigradskih naselja u Kolašinu po nekoliko mjeseci godišnje nemaju uredno vodosnabdijevanje. Početak rada hotela samo će usložniti taj porblem, svjesni su i u lokalnoj upravi. No, uzdaju se da će uporedo sa vodsnabdijevanjem skijališta i hotela koji se na Bjelasici grade, riješiti i nedostajuće količine vode za gradski vodovod.
Dinamika kojom lokalna uprava počinje da rješava krupne infrastrukturne probleme daleko je od poželjne i potrebne. To je najočiglednije na poslu rekonstrukcije Ulice vojvode Mine. Zbog tih radova, najuži centar grada je raskopan već četiri mjeseca. Završetak rekonstrukcije odlagan je četiri puta, pa je i prvi kolašinski snijeg ove jeseni pao prije nego što je ulica završena.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ