Nova ministrica odbrane Olivera Injac je nedavno razgovarala o obećanoj kasarni VCG sa rukovodstvom opštine i saopštila da od te ideje, koju je DPS raubovao u nekoliko izbornih utrka, za sada nema ništa. Neophodan novac (17 miliona eura) potrebniji je na nekim drugim mjestima
Među brojnim nerealizovanim projektima koji su se proteklih godina nalazili na listi obećanja biviše vlasti, našla i izgradnja kasarne u Andrijevici u kojoj je trebalo da se stacionira blizu dvije stotine vojnika. Mahom mještana tog kraja.
Obećanja je, najšire ruke, dijelio bivši ministar odbrane Predrag Bošković, kada je i u posljednjoj predizbornoj kampanji, kao koordinator DPS za Berane i Anadrijevicu, potencijalnim glasačima nudio posao, primajući građane na razgovor u jednom poznatom ugostiteljskom objektu u Beranama. Tu, za jednim stolom, naočigled drugih gostiju i ugostiteljskog osoblja, bili su njegov predizborni štab i kancelarija iz koje je regrutovao i buduće vojnike Vojske Crne Gore.
Posao u VCG obično je bila prva ponuda. Pa još začinjena mogućnošću da se službuje u kasarni u Andrijevici koja se gradi i otvara već nekoliko godina, ali nikako da se zaista sagradi i useli. A prema informacijama do kojih je došao Monitor, ništa od obećavanoga se u skorije vrijeme neće ni desiti.
Poslije avgustovske smjene vlasti, nova ministrica odbrane Olivera Injac je nedavno, u prolasku kroz Andrijevicu, razgovarala o obećanoj kasarni sa rukovodstvom opštine i jasno saopštila da od te ideje, koju je DPS raubovao u nekoliko izbornih utrka, za sada nema ništa. Zato ostaje za tu namjenu kupljeno, odnosno eksproprisano, zemljište u Andrijevici, ispod varoši, u mjestu Prljanije, i to ne po povoljnim cijenama. Koje sada zarasta u travu i korov.
Ako se pogledaju izjave bivšeg ministra odbrane i nekadašnjeg predsjednika opštine Andrijevica Srđana Mašovića, date prije nekoliko godina, taj objekat, čija je vrijednost procjenjivana na oko sedamnaest miliona eura, trebalo je davno da bude završen. Međutim, do sada nije postavljen ni kamen temeljac. Od kasarne u Andrijevici, koja je, prema najavama, trebalo da ponese ime Vojvoda Miljan Vukov još uvijek nema ništa, iako je Mašović sa pozicije prvog čovjeka Opštine prije tri godine kazao da se do 2020. godine u Andrijevici mora stacionirati elitna jedinica od 150 vojnika.
On je tada izjavio da je takvu odluku, poslije niza konsultacija sa lokalnom upravom, donio tadašnji Vrhovni Savjet odbrane. „Nakon intenzivnih razgovora, a prvenstveno uz pomoć Vlade Crne Gore i ministra Predraga Boškovića, Vrhovni Savjet odbrane je donio odluku da se u Andrijevici formira organizaciona jedinica Vojske Crne Gore. Radi se o elitnoj pješadijskoj jedinici čije formiranje mora da zadovolji propisane NATO standarde. Jasno je precizirano da se jedinica mora formirati do 2020. godine. Prije toga će se, nakon odabira lokacije, krenuti sa izgradnjom neophodnog objekta i svih drugih pratećih sadržaja. Ti radovi bi trebalo da počnu narednih mjeseci”, najavio je Mašović još prije tri godine.
Aktuelni predsjednik opštine Andrijevica Željko Ćulafić (SNP) kaže kako iz sadašnje Vlade još uvijek nijesu dobili precizan odgovor o sudbini obećane kasarne. „Tražili smo da nam iz Vlade kažu šta će biti sa projektom koji je predviđao izgradnju kasarne nadomak Andrijevice. Međutim, precizan odgovor još uvijek nijesmo dobili. Sigurno da ove godine od kasarne neće biti ništa, jer, kako smo obaviješteni, državnim budžetom nijesu predviđena sredstva za ovu namjenu”, rekao je Ćulafić.
Iz Vlade Crne Gore je nezvanično rečeno da je izgradnja kasarne u Andrijevici veliki zalogaj za budžet Crne Gore, te da trenutno ima mnogo prečih poslova.
Istovremeno, saznajemo kako je iz partijskih centrala aktuelnim čelnicima Andrijevice poručeno da izbjegavaju priču o izgradnji kasarne, jer to u postojećim okolnostima nije politički profitabilno, s obzirom na to da su iz partija sadašnje vladajuće koalicije prije izbora oštro kritikovali inicijativu o gradnji nove kasarne.
Mještani pamte kako je u vrijeme bivše Jugoslavije i potom zajedničke države Srbije i Crne Gore, Andrijevica bila značajno vojno sjedište. Tu je bila jedna velika kasarna, a zatim još nekoliko manjih kasarni i karaula u graničnom pojasu prema Albaniji. Za tim vremenima danas u Andrijevici svi žale, jer je vojska održavala infrastrukturu, ali i zapošljavala značajan broj lokalnog stanovništva. Sve te kasarne, osim one u Jošanici koja je međunarodnim sredstvima pretvorena u hostel, danas su, zapuštene, u fazi propadanja.
Zato priča o ponovnom otvaranju kasarne u ovoj varošici nije bila bez odjeka i reakcija. Od onih koji su kritikovali navodni dolazak NATO vojnika, do drugih, realnijih pogleda, koji su se radovali, očekujući da će dvjesta vojnika maloj varošici vratiti život i koliko toliko zaustaviti zabrinjavajuće migracije.
Nakon iznevjerenih obećanja DPS vlasti, iz koalicije Za budućnost Andrijevice navode da pod hitno treba ispitati navode o ongažovanju fantom vojnika, odnosno o tome kako je prethodna DPS vlast uoči prošlih izbora svojim pristalicama davala rješenja za rad u nepostojećoj kasarni. „DPS agitatori su svakodnevno obećavali svojim pristalicama da će ih, kroz radni angažman, uhljebiti u kasarni za koju još uvijek nije postavljen ni kamen temeljac”, saopštile su sadašnje lokalne vlasti u Andrijevici. „Da stvar bude još interesantnija, pojedina lica su, kako smo obaviješteni, uoči prošlih izbora dobila rješenja za rad u ovom objektu. Procurela je informacija da su neka lica dobijala određene nadoknade za poslove koje ne obavljaju, odnosno za rad u zgradi i na poligonima kojih nema. Sve ovo bi nadležne državne institucije morale da ispitaju i provjere.”
Tufik SOFTIĆ