Povežite se sa nama

INTERVJU

DŽEMAL PEROVIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA: Mi smo žrtve dogovorene tranzicije

Objavljeno prije

na

Vlada je od formiranja, naizgled, nestabilna. To što joj je podrška od prvog dana upitna služi da se vlasi ne dosjete da je ta čudna Vlada rezultat dogovorene tranzicije. Stalna nestabilnost treba da opravda svaki neuspjeh pred nezadovoljnim građanima. Ostrašćenost se proizvodi sa obje strane, kako bi se građani držali u grču

 

„Lokalni izbori u Nikšiću su produbili podjele, prije svega između Srba i Crnogoraca, dok se dominantne političke grupe još koriste retorikom devedestih. A najodgovorniji ne brinu o zdravlju građana već isključivo o svom političkom ineteresu“ kaže  Džemal Perović na početku razgovora.

MONITOR: Mogu li rezultati tih izbora donijeti neke promjene u preraspodjeli vlasti i njenom ponašanju?

PEROVIĆ: Vlada je od formiranja, naizgled, nestabilna. To što joj je podrška od prvog dana upitna treba da posluži da se vlasi ne dosjete da je ta, po svemu čudna, Vlada rezultat dogovorene tranzicije. Stalna nestabilnost treba da opravda svaki neuspjeh, pred nezadovoljnim građanima koji nakon decenijske pljačke i nepravdi imaju svoja očekivanja.

Svjedoci smo da se proizvodi ostrašćenost sa obje strane, kako bi se građani držali u grču. I to upravo onaj svjesniji dio, višedecinijska iskrena opozicija režimu, koji je i pokrenuo promjene. Ne treba zaboraviti da je politička elita, u posljednjoj deceniji naročito, zaposjela političku scenu sa ciljem da se stvari ne mijenjaju, da se kanališe nezadovoljstvo i oteže proces istinskih promjena. Partiokratija je postala garant pljačke, zaduživanja, devastacije životne sredine, zarobljenih institucija, socijalnog raslojavanja.

MONITOR: Vratimo se toj  dogovorenoj tranziciji?

PEROVIĆ: Ovdašnja politička klasa  uz snažan upliv izvana,  pravi rokade i prekompozicije, nanovo harmonizuje odnose – uz drugačiju podjelu karata. Biće tu poneko kolateralna šteta, vidjećemo neku žrtvu figure ali toga je bilo i ranije ( Marović, neki gradonačelnici…).

Ovdje, naravno, ima puno nepoznanica u vezi razmjere dogovorene tranzicije. Informacije će stizati malo, pomalo. Za sada, bode oči činjenica da su svi lopovi u sedlu. Bilo je samo nekih teatralnih hapšenja, u stvari, samo privođenja. Da se ovdje desila prava tranzicija vlasti, mnogi bi već bili van zemlje, kod svojih pokradenih para. Umjesto toga, ovdje se bivši ministar – osvjedočeni lopov – kočoperi i sprema tužbe.

Neće lokalni izbori niti bilo koja prijetnja iz redova većine dovesti do krize Vlade. Svi čudni postupci ove Vlade imaju jedno objašnjenje: dobro su privezali konja.

MONITOR: Kakve poruke su glasači u Nikšiću uputili opozicionim partijama u Skupštini CG?

PEROVIĆ: Opozicija predvođena DPS-om je u Nikšiću ostvarila najbolji mogući rezultat poslije gubitka izbora na državnom nivou i svih dokaza za pljačke koji su u međuvremenu isplivali. Zašto je to tako trebala bi da se zapita nova vlast, parlamentarna većina, a najviše njihovi glasači. Debakl bivše vlasti u Nikšiću je trebao biti potvrda da je došlo do istinske smjene diktatorskog režima. Ali nije.

MONITOR: Šest mjeseci od formiranja nove parlamentarne većine i tri mjeseca nakon formiranja Vlade – kako ocjenjujete njihov rad?

PEROVIĆ: Učinjen je veliki korak, građani su u neregularnim uslovima glasali za promjene. Smjenjivost vlasti na izborima je prvi korak ka demokratiji, ka izlasku iz privatne države zarobljene od par familija. Pa čak i prvi koraci pobjednika su zvučali optimistično: Sporazum, retorika pomirenja, obećana borba protiv korupcije…

Sve što je  uslijedilo može se objasniti samo dogovorom da Kurta ne dira puno Murtu, već da prave rokade. Kako, inače, objasniti veliki korak nazad po pitanju manjina. Vlast se ne trudi da takvo postupanje makar opravda nečim. Bojim se da je taj teren svjesno prepušten DPS-u i oni to koriste kao slamku spasa, iako svi znamo po kojim kriterijumima je bivši režim vrednovao manjine (poslušnost, sluganstvo i mrvice).

Vlada je dozvolila naglašen uticaj Crkve na njen izbor i rad, što u startu i nije moralo značiti ništa loše… Malo oduška obespravljenima koji su osjetili ukus pobjede. Ali drugo je povući Crnu Goru unazad sa proklamovanog evropskog puta, koji je i nova vlast prihvatila i obećala ubrzanje. To me učvršćuje u uvjerenju da je stvar dogovorena, da DPS ne bude kažnjen kao kriminalno mafijaška organizacija.

Crna Gora se nalazi pred opasnošću da se DPS vrati! Imali bi tada stanje gore nego u Srbiji. Oživljeni DPS bi tek bio nemilosrdan. Uzdam se samo u svijest građana. Onih koji znaju za opasnost, znaju da prepoznaju fašizam sa jedne i druge strane, i da prepoznaju ovu igru političke vrhuške. Da ne bude zabune, uzdam se i u pojedine nosioce nove vlasti i međunarodnu zajednicu koja je odgovorna za odvijanje ovog procesa tranzicije, koliko god ih interesovala samo stabilnost. Moraju znati da su građani  pokazali visoku svijest o građanskim pravima, o životnoj sredini, kao i želju za pomirenjem kao preduslovom za napredak. Nova je vlast upravo njih izolovala i drži ih podalje.

MONITOR: Ne zvuči kao da je nova većina opravdala podršku koju ste im pružili uoči prošlogodišnjih parlamentarnih izbora?

PEROVIĆ: I pored skromnih očekivanja, jer znam za razmjere tridesetogodišnje pustoši, nijesu opravdali ni očekivanja ni podršku. I to ne samo moju, bojim se i velike većine učesnika protesta Odupri se. Iako ne pravim razliku između nezadovoljnih građana na protestima ili litijama, vidim da sve više raste nezadovoljstvo jednih i drugih.

Nova Vlada treba podršku, ali ona neće biti bolja ako se nastavi nekritičko navijanje. Građani čekaju rezultate. Čekaju poteze koji će se pozitivno odraziti na kvalitet života. A gorivo je za dva i po mjeseca poskupilo četiri puta.

MONITOR: Da li je prelazak u opoziciju donio novi kvalitet partijama bivše većine?

PEROVIĆ: Ne. Mučno je slušati njihove kritike na račun nove vlasti. Sramno. Morali bi ućutati izvjesno vrijeme ili kritikovati, po mogućnosti, samo one poteze koji ne liče njihovim.

Moralni legitimitet da kritikuju sada imaju samo osvjedočeni borci protiv bivšeg režima. Mnogi od njih se nalaze u teškoj situaciji: kako smislenom kritikom ukazivati na greške novih vlasti, a ne pomoći starom režimu. Očekujem uskoro mnogo žešće napade na vlast. Ja nastojim da se ne bavim kritikom personalnih rješenja, nepotizmom, imitiranjem DPS-a u mnogo čemu. Taj je virus prenio DPS svim partijama, kao gubu.

Ali, očekujem ubrzo i korupcionaške afere, brzo će naučiti i da kradu, ipak ulaze u DPS gnijezda. Zato očekujem od Vlade i Skupštine da učine bar jednu važnu stvar, da vrate (predlože, usvoje) prvobitnu verziju Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Da možemo da ih kontrolišemo.

MONITOR: Većinu lidera tri vladajuće koalicije upoznali ste tokom pregovora i razgovora koji ste sa njima vodili u ime pokreta Odupri se. Da li su sada, iz pozicije vlasti, potvrdili ono što ste tada zaključili o njima?

PEROVIĆ: Bojim se da jesu, potvrdili i premašili. Još nijesam rekao sve o utiscima i dijalozima tih dana, da ne nanesem štetu, ne njima, nego alternativi pogubnom DPS režimu. Za vrijeme protesta sam se uvjerio u potencijale, (ne)iskrenost i volju za promjenama kod većine lidera. Sada jasnije vidim da su već tada znali za ovaj scenario. Stalno me kopkalo zašto se spremaju da izađu na izbore bez zakonske infrastrukture i elementarnih uslova. Bojim  se da će nam svi naredni izbori ličiti na nikšićke, ali će o neregularnostima govoriti samo poraženi.

MONITOR: Da li je nova vlast uspjela da definiše svoje prioritete i koliko su oni saglasni sa prioritetima društva?

PEROVIĆ: Nije.  To je moja najveća zamjerka. Nakon prvobitnih smjernica, proklamovanih prioriteta, obećanja oko lustracije, uspostavljanja nezavisnih institucija, zakona o porijeklu imovine, još ne pokazuju da je zauzet taj pravac. To su teme koje bi mogle okupiti osiromašene i obespravljene građane, osnažiti podršku Vladi.

Do sada su bar mogli uskladiti retoriku i ne izlijetati  sa kontradiktornim izjavama. Otuda utisak da ovu Vladu pola građana ne doživljava kao svoju.

MONITOR: Ima li u Crnoj Gori politike bez identitetskih pitanja?

PEROVIĆ: Vjera i nacija kao centralne teme, to je nazadno i loše za društvo.  To plaćamo civilizacijskim zaostajanjem, evo 30 godina. Tu vidim i suodgovornost građana, jer ne bi ni loši političari sijali to sjeme da teren nije plodonosan. Nacionalizam i vjerska isključivost su ipak klizav teren, koji ne daje rezultate na dugi rok. Uzme se neki mandat, uzme se neđe i vlast, napravi se šteta, pokrade se ponešto. I ostaje bruka. Tako su završili svi nacionalisti. Kao bogati i zli. Želim da to uvide u Vladi. Naročito istinski vjernici i patriote. Oni mogu puno učiniti samo nepotezanjem takvih tema u javnom diskursu.

MONITOR: Sve češći incidenti govore kako jača pritisak na manjine. Kako na to gledate vi iz Ulcinja?

PEROVIĆ: Ulcinj je širokogrud, iako ne sasvim imun na ovaj novi talas. Duga tradicija suživota i više od sto godina turističke tradicije je donijela i ukorijenila civilizacijske vrijednosti. Ali imam od početka razumijevanje za zebnju manjina, suviše se toga lošeg desilo u ovih 30 godina.

Uvjeravao sam koliko sam god mogao, da se 90-e ne mogu ponoviti, ali retorika radikalnih struja u dijelu nove vlasti je otrovna. Proizvodi veliku štetu, distancu.  U tome nema sreće ni za većinu ni za manjine.

 

Propuštena šansa

MONITOR: Da li partije manjinskih naroda griješe pristajući na svrstavanje u „tradicionalne partnere“ DPS-a?

PEROVIĆ: Zbog naslijeđene ranjivosti manjina, manjinske partije treba uvijek da participiraju u vlasti. To je već ukorijenjeno na postratnom Balkanu.

Ovdje je napravljen izuzetak, koliko zbog njihovih veza sa DPS-om, toliko zbog ne baš iskrene ponude nove vlasti. Da je ta ponuda bila iskrena, pokazalo bi se nakon odbijanja partija manjina, bar neka mjesta u novoj vlasti bi dobili pripadnici manjina koji nijesu u nacionalnim strankama.

Vlada je praktično jednonacionalna, tačnije jednovjerska. Kome to ide u prilog, valjda ćemo saznati. Za sada se samo zna da to jača DPS.

MONITOR: Koliko Vam, ipak, izgleda moguća jača saradnja manjinskih partija sa sadašnjom većinom?

PEROVIĆ: Poslije propuštene šanse kod formiranja Vlade, sada su šanse minimalne. Mislim da su dobili neke garancije od DPS-a, da će vrhuškama biti isto i ako ostanu kod Kurte. Što se tiče građana čije glasove uzimaju, ostaće sve po starom, samo što će sada imati na koga da upiru prstom.

 

Ne treba nam VDT trenutne većine

MONITOR: Tužilaštvo ostaje jedna od „crnih tačaka“ našeg društva. Kako razriješiti taj problem? 

PEROVIĆ: Tužilaštvo i sudstvo su zarobljene institucije, rak rana ovog društva.

Mora se raditi na što bržem rješavanju tog problema, ali ne oruk sistemom, već u skladu sa preporukama EU. Zakonska infrastruktura je neupitna i to što je bivši režim zloupotrebio ne smije biti putokaz novoj vlasti. Treba  pregovarati, tražiti kompromisno rješenje i čitav proces voditi transparentno.

Vladavina prava je uslov broj jedan na evropskom putu. Na tome poslu je opravdan dogovor sa DPS-om. Sa nadom da će budući VDT, izabran kvalifikovanom većinom, biti istinski profesionalac, privržen zakonu i Ustavu. Ne treba nam VDT trenutne većine.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

INTERVJU

INES MRDOVIĆ, AKCIJA ZA SOCIJALNU PRAVDU: Privilegije odgovaraju svima

Objavljeno prije

na

Objavio:

Putovanja, dnevnice, troškovi goriva, telefona, službeni automobili, varijabile, izdaci za komisije, radne grupe i slično, funkcionerske naknade po prestanku funkcije, odgovaraju svima i niko ne želi toga da se  odrekne, a to sve neopravdano „jede“ javni novac i čini zaposlene u javnom sektoru iznimno privilegovanim na teret građanstva

 

 

MONITOR: Ocijenili ste nedavno da su brojni izborni ciklusi pokazali da nijedna partija ne propusti priliku da nakon pobjede na izborima zaposli svoj partijski ili nepotistički kadar, te da ne treba biti naivan i misliti da će ova praksa uskoro nestati. Zašto neće?

MRDOVIĆ: Zato što smo partitokratsko društvo. Da je DPS, nakon sticanja nezavisnosti, želio da ovo bude država nezavisnih institucija, onda bi omogućio da se u javnoj administraciji zapošljavaju najbolji kandidati, bez političkog, nepotističkog ili interesnog prefiksa. Umjesto toga, godinama su se mogle zaposliti samo pristalice  DPS-a i njenih saveznika, kao i rodbinski i slično povezani. Na taj način je kreiran model partijsko-interesnog zapošljavanja oličenog u  poslušnosti,  pa kada je došlo do pada DPS-a prije četiri godine nove vlasti su iskoristile isti „recept“ i počele sa zapošljavanjem svog kadra.

Treba reći da su rukovodioci novih vlasti nakon 2020. godine imali i potrebu da budu okruženi svojim ljudima u koje će imati povjerenja, jer su uposleni iz vremena bivše DPS i njenih saveznika često bili kočnica i opstrukcija u radu,  zbog partijske lojalnosti. Tako  danas, četiri godine nakon pada DPS-a, zemljom vladaju i vlast i opozicija – nove vlasti na vodećim funkcijama, a opozicija kroz dubinu i ekspertsko-rukovodni kadar.

Da je javna administracija profesionalna, izborni ciklusi označavali bi samo promjene na ključnim rukovodećim pozicijama. Ne bi se kontinuirano govorilo o prekomjernim zapošljavanjima u administraciji, koja se nakon svih izbornih ciklusa samo uvećava. Vlada koja se usudi da sprovede stvarnu racionalizaciju u upravi, izgubiće prve sljedeće izbore.

MONITOR: Nedavno je bilo četiri godine od smjene DPS-a. Šta su još zaostavštine stare vlasti, osim partijskog zapošljavanja, koje je nova vlast preuzela?

MRDOVIĆ: Razne beneficije u javnoj administraciji. Pokazalo se da putovanja, dnevnice, troškovi goriva, telefona, službeni automobili, varijabile, izdaci za komisije, radne grupe i slično, funkcionerske naknade po prestanku funkcije, odgovaraju svima i niko ne želi toga da se toga odrekne, a to sve neopravdano „jede“ javni novac i čini zaposlene u javnom sektoru iznimno privilegovanim na teret građanstva. Kada se zna da su zarade u javnom sektoru sada u većini povoljnije od privatnog sektora, jasno je zašto mnogi hrle ka javnoj administraciji.

Najveća „zaostavština“ te partije, a koja ipak najteže pogađa cjelokupno društvo, je to  što smo i dalje „zarobljena država“ izrazito slabih institucija. Nove vlasti nijesu uspjele da pravednim i kvalitetnim zakonskim izmjenama stvore osnov za početak uspostavljanja reformisanog pravosudnog i policijskog sistema. Korupcija i kriminal su i dalje bitni epiteti koji se lijepe našoj državi sa međunarodnih adresa, dok građani na unutrašnjem planu i četiri godine od pada DPS-a osjećaju duboku nepravdu i nejednakost i ostali su gladni pravde. Zemlji je nasušno potreban veting u pravosuđu i policiji, jer se ne može očekivati da će pravdu isporučiti oni koji su godinama bili pod političkim i interesnim uticajima.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

RADOMIR LAZOVIĆ, NARODNI POSLANIK I KOPREDSJEDNIK ZELENO-LIJEVOG FRONTA U SRBIJI: Radimo na velikoj međunarodnoj podršci Zelenih za zaustavljanje rudnika Rio Tinta

Objavljeno prije

na

Objavio:

Litijum je izuzetno važno pitanje, ali daleko od toga da je jedino. Srbija je zatrovana, 15 hiljada ljudi premine od zagađenja vazduha, desetine  je hiljada divljih deponija širom zemlje, a preko 700 hiljada ljudi nema čistu pijaću vodu. Preko 400 hiljada građana napustilo je Srbiju za vrijeme vlasti SNS-a. Javni dug je više nego dupliran. Od plate ne može da se živi jer cijene  rastu vrtoglavo.  Zeleno-lijevi front će  na jesen predstaviti plan za unapređenje životnog standarda

 

 

MONITOR: Pred junske lokalne izbore došlo je do podjele u koaliciji Srbija protiv nasilja. Vaša stranaka je na izbore izašla, ali je dobar dio opozicije potpuno ili djelimično, bojkotovao izbore. Po više pokazatelja -da je bilo opozicionog jedinstva dobijeni bi bili i Beograd i Niš. Kako danas gledate na odluku Vaše partije da na izbore izađe uprkos nejedinstvu opozicije?

LAZOVIĆ: To je jedina ispravna odluka koja je uostalom doneta i većinom glasova koalicije. Na žalost, izgleda da i pojedinci iz opozicije moraju da se uče demokratiji i poštovanju volje većine i prethodnih dogovora. Vrlo je važno da razumemo da Vučić nikada neće sam od sebe dati izborne uslove, moramo ga na to naterati. Ali bojkot nije rešenje i ne može biti nikako dobar za naše društvo, a posebno je neshvatljiv bojkot dela izbora, kao da izborni uslovi nisu isti ili čak gori u drugim gradovima u odnosu na Beograd. Da smo zajedno izašli na izbore ili da bar nije bilo aktivne kampanje sabotiranja od strane dojučerašnjih kolega, danas bi imali vlast u nekoliko gradova i desetak opština. Borba protiv režima bi sigurno bila lakša.

MONITOR: Dio opozicije je tada tvrdio da bi se- da se nastavio pritisak na režim uz pomoć međunarodne zajednice –  izdejstvovali prihvatljivi predizborni uslovi i postigao veoma dobar rezultat. Posle Rezolucije EP o velikom neregularnostima na decembarskim izborima, nije bilo reakcija Evropske komisije i Evropskog savjeta. Da li je  postojala nekakva usmena garancija da će se pritisak sa Zapada nastaviti?

LAZOVIĆ: Velike stvari smo zajedno uradili na međunarodnom planu. Uspeli smo da promenimo odnos EU prema autokrati Vučiću-za to je dokaz i Rezolucija, ali i mnogi sastanci i aktivnosti koje smo imali. U trenutku kada se donosila odluka o izlasku na izbore, nije bilo čak ni indicija da bi vlast pristala na odlaganje. Zato nije moguće tvrditi da bi se sve ovo postiglo, samo da su se odložili izbori. Ali to je sada za nama, bojkotom je napravljena ogromna šteta opoziciji. Treba iz toga da naučimo i da nastavimo da se borimo.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DŽEVDET PEPIĆ, PROFESOR ISTORIJE I POLITIČKI ANALITIČAR: Partijski  „predizborni brakovi“  zbog straha od izbornog kraha

Objavljeno prije

na

Objavio:

Naravno da će  rezultati izbora u Podgorici  biti na svoj način i ” lakmus papir ” stanja na republičkom nivou.  No, očekujem, ovi izbori neće baš u potpunosti razbistriti  podgoričku političku scenu

 

 

MONITOR: Bliže se podgorički izbori. Kako vidite saveze koji su za tu utrku napravljeni i kampanju koja je u toku?

PEPIĆ: Ovi  vanredni podgorički izbori privukli su najveći broj učesnika do sada . Primijetno je i  da u njima učestvuje najviše predizbornih koalicija. Naravno, one su legalne i legitimne, u nekim situacijama moglo bi se reći i poželjne, ali mislim da su ove i ovakve koalicije ” predizborni brak” većini političkih subjekata koji sačinjavaju, spas od njihovog političkog kraha . Prije da se udružuju zbog straha od birača. Slobodan sam reći, da se ove koalicije  stvaraju najviše iz ličnih razloga. Ako su već, kako nam se prikazuju, toliko  uvjereni  u svoje vizije i misije , dobro bi bilo da samostalno učestvuju, pa da se vidi koliko je onih koji ih podržavaju. Ovako,  kada se postigne neki izborni rezultat, na scenu  stupa njihovo pregovaračko i ucjenjivačko umijeće.
Što se tiče kampanje između učesnika , ona može da djeluje žestoko. Ali, ja sam očekivao još žešću. Poznato je da su ove podgoričke izbore  proizveli ne međupartijska  već unutarstranačka prepucavanja. Oni koji su se do nedavno kleli u ” vječna prijateljstva i saradnju ”  imaju i imali bi što reći jedni o drugima. Ostaje utisak bez obzira na ponekad žešću retoriku i prepucavanje , da i nijesu baš spremni da iznesu sve jedni o drugima. Drago mi je što su , bez obzira na prepucavanja političara , građani  sve imuniji na te pojave . Neka se taj i takav trend i nastavi.

MONITOR:  Jesu li izbori u Podgorici „sve samo ne lokalni“, kako je kazao Saša Mujović, ministar energetike koji predvodi kampanju za PES i Demokrate?

PEPIĆ: Pa dobro, zbog broja birača izbori u Podgorici, nemaju samo lokalni  već  širi značaj.   Podsjećam  da su  vanredne izbore u glavnom gradu  proizvela unutarpartijska pucanja u PES- u. Ovi izbori su poseban  test za PES , i tu sam saglasan sa g. Mujovićem. Mislim da je onaj prošlogodišnji uspjeh na junskim republičkim izborima  dobrano uzdrman.  Predviđam  da će PES izgubiti značajan broj birača na ovim podgoričkim izborima. Ne samo zbg nekih pogrešnih političkih poteza, već i zbog primjetno iznevjerenih očekivanja i nejasnoća oko primjene i programa Evropa sad 2.
Naravno da će  rezultati izbora u PG biti na svoj način  lakmus papir stanja na republičkom nivou. No očekujem da ovi izbori neće baš u potpunosti ” razbistriti ” podgoričku političku scenu. Smatram da bi bilo jako dobro da pokret Preokret  postigne dobar rezultat. Iskreno mislim da je Srđan Perić daleko najbolja ponude za ove izbore !

MONITOR: Može li se Podgorici dogoditi budvanski scenario, gdje nakon izbora nije moglo doći do konstituisanja vlasti?

PEPIĆ:.Naravno, postoji velika mogućnost i da nakon ovih izbora u Podgorici , politička situacija i dalje bude nejasna i nestabilna. Ne očekujem da bilo ko od takmaca na ovim izborima dobije  značajniju prednost. Opet podsjećam da su ove  izbore izazvali  oni koji su na prethodnim bili na zajedničkoj listi.  Poznavajući poprilično ove koji na njima učestvuju , sumnjam da će se oni baš onako lako dogovoriti. Umjesto  brzog uspostavljanja i funkcioniranja lokalnih organa vlasti u glavnom gradu , za mene ne bi bilo iznenađenje da Podgoričani u narednoj godini budu imali još jedne izbore. Ovako stanje je i u još nekim opštinama. Plašim se da će se takvo stanje nastaviti i dalje u društvu. Mi smo tipično partitokratsko društvo.  Pravi i praktično jedini izlaz iz toga vidim u uvođenju otvorenih izbornih lista. Da građani stvarno i direktno biraju svoje predstavnike, na lokalnom  na republičkom nivou. I da naši odbornici i poslanici stvarno budu izabrani glasom građana , a ne voljom političkih šefova ! Sa ovakvim izbornim sistemom i zakonodavstvom , samo ćemo se vrtjeti u krug

MONITOR: Kako sukobi unutar poltičke većine, te na relaciji predsjednik premijer Vlade utiču na funkcionisanje sistema i institucija?

PEPIĆ: Naravno da sukob predsjednika i premijera utiče na neke političke i društvene tokove. No meni to i ne djeluje kao nešto ” strašno i opasno “. Naravno da bi normalna i u opštem interesu kohabitacija bila poželjnija.
Kada pominjemo ovaj sada već žestoki sukob između Jakova i Milojka , ne mogu a da ne podsjetim  na ono antologijsko pitanje od prije skoro četiri godine , novinara Petra Komnenića , prilikom njihovog prvog javnog pojavljivanja u emisiji u kojoj su bili zajedno:  ” Momci stvarno , ko ste vi ?”. Stvarno nijesmo ni znali ko su. Samo su se nečujno i tiho pojavili u 42. Krivokapićevoj Vladi.
Ubrzo su i postali , iako su bili u toj expertskoj Vladi dovedeni  kaa experti , važni politički  faktori.
Obojica su htjeli da budu lideri. A dva lidera ne mogu biti nigdje , pa ni u stranci. Zato nije iznenađenje  što su oni od ” jednog pored drugoga ” , ubrzo prešli u fazu ” direktno jedan protiv drugoga “. To nije ništa novo za našu društveno- političku scenu. Samo radi podsjećanja:  ” Branko- Momo” ” Milo- Momo” „Sveto-  Milo… U  svakoj stranci je bilo toga. Takvi sukobi su  izazivali ozbiljne  krize , koje su, naravno, dovodile  i do izbora.
Aktuelni Predsjednik i aktuelni premijer  morali bi shvatiti i prihvatiti  da oni nijesu tu zbog sebe , već zbog građana. I da bi zbog opšteg interesa  trebali i morali da nađu u sebi snage i prevaziđu , ili zanemare lične sukobe i netrpeljivost. Niko nije toliko vrijedan da zbog njega trpi zajednica !

MONITOR: Nedavno je bila četvrta godišnjica od pada Demokratske partije socijalista. Kako ocjenjujete rezultate vlada koje su se potom smijenile?

PEPIĆ: Taj 30.08.2020. godine, iako može da djeluje kontradiktorno, donio je i mnogo toga  i nije. Najveći gubitnici smo mi koji smo se iskreno borili protiv onog i onakvog sistema. Dobro se zna što je bio i kakav je bio DPS do avgusta 2020.  Ali ovi koji su u ove četiri godine vladali , više nemaju pravo da sa DPS-om ” prikrivaju ” svoje činjenje i nečinjenje nakon toga. Rezultati i 42., 43. i ove 44. Vlade  daleko su od onoga što se ne samo trebalo , već i moralo uraditi.

MONITOR: Vidite li promjene?

PEPIĆ:  Konačno se nakon više od 30 godina , promijenila vlast. Što se pokazalo da nije ništa strašno , već naprotiv poželjno. Nažalost, mi smo umjesto promjena , dobili klasične zamjene. Neki od onih koji su bili žestoko protiv Mila , kada su dobili pozicije u mnogim stvarima su pokušali da budu kao on. Umjesto “originala ” dobili smo mnoge ” kopije originala “.
U nekim stvarima ne samo da se nastavilo po ” starom” , već je to i prevaziđeno. Naročito u  isključivo partijskom zapošljavanju i angažovanju.  Naročito u nekim bolje stojećim firmama, organizacijama , institucijama imamo samo partijska i porodična zapošljavanja. Nerijetko se može naći da u istoj firmi i državnim organima su zapošljeni i rade , od đeda do unuka. Imamo i slučajeve, da neko ko je bio direktor u nekoj firmi , a u međuvremenu postao poslanik , je sklopio ugovor sa firmom ( čitaj sobom) , da se ako mu istekne mandat  vrati opet kao direktor !
Ona ” sjaši Kurta…” nije baš bez neke !

MONITOR: Da li je demontiran Đukanovićev sistem?

PEPIĆ: Iako je bilo nekih pokušaja demontaže Milovog sistema,  na tome je malo,  moglo bi se reći minimalno urađeno. Sistem koji je uspostavio DPS i naročito Milo, nije praktično ni načet. Kao da i nije bilo želje i volje za tim. Ona 42. Vlada, koja je morala i trebala da bude politička , bila je  tzv. expertska. Onaj koji se najviše zalagao za tu i takvu Vladu experata, u njoj je bio  jedini političar i to potpredsjednik Vlade. On je  uz blagoslov i pomoć DPS- a formirao novu 43. Vladu. Koja je ne samo formalno, već i stvarno politički oživjela DPS.  U ovoj 44.Vladi i među članovima Vlade , a bogami i poslanicima vladajućih, naročito PES-a imamo i jedan broj onih , koji su bili u DPS- u , kada je bio na vlasti.
Teško je  očekivati da oni koji su učestvovali u stvaranju onog sistema, ili su ćutali, demontiraju taj  sistem Mnogi od onih koji su iskreno bili i borili se protiv đukanovićevog režima, skrajnuti su sa strane.
Ipak ima i dobrih pokušaja. Tu mislim prije svega na djelovanje Specijalnog tužioca i SPO- a. Ali ,  daleko od toga da to bude dovoljno.

MONITOR: Često ukazujete na ćutanje crnogorskih političkih vođa, na genocid u Gazi. Zašto ćute i čemu još ćute?

PEPIĆ: Niti mogu,  niti bih smio dati sebi za pravo , da ne podignem glas protiv onoga što izraelski režim radi Palestincima. Nad onim zločinima i klasičnom genocidu. Znam da ja kao jedinka ne mogu to da spriječim. Ali hoću da budem čovjek i da jasno i glasno kažem, stop tom genocidu nad Palestincima. Neću i ne smijem da ćutim ni o tome što su  zločinu i iživljavanju nad Palestincima pokrovitelji Izraela, zapadne velike sile.
Sramno i licemjerno je ćutati o tome.
Sramno je i licemjerno što i crnogorska politička elita, pa i neki NVO i raznorazni aktivisti o tome ćute. „Ubiše ” se dokazujući nam koliko su  beskompromisni borci za ljudska prava i slobode, a o Gazi ćute. Sramno je to i licemjerno!

Čast izuzecima. Kao izuzetak, ističem poslanika Nikolu Zirojevića  koji je, jedini od poslanika , htio da podrži peticiju građana i predloži donošenje rezolucije u CG Parlamentu. Njema stvarno svaka čast! A šta o ostalima reći?  Sem kako možete i smijete da ćutite  nad ubijenom i izmasakriranom palestinskom djecom?

Pored toga što neće da podignu svoj glas zbog dešavanja u Gazi, mnogi naši političari i javni poslenici  ćute na sve  što može direktno da ugrozi njihov lični interes. Ili  im  reagovanje može doprinijeti, da im se zakoče ili isključe  finansijski ventili.
Meni je najvažnije , bez obzira na posljedice  ono “rekoh i spasi dušu ” Kao onaj mrav u priči – „  da se zna na čijoj sam strani “!

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo