Đokonda je glasnik umjetnosti i svih slojeva kroz koje umjetnost prolazi – priroda, ideja, misao, potez genija, odnos prema vremenu, odnos prema ljudima, odnos prema medijima i konzumerizmu
Predstava Đokonda, po drami Žena koja se igra Viktora Lodata, u režiji i adaptaciji Dušanke Belade, nedavno je premijerno izvedena u Crnogorskom narodnom pozorištu. U predstavi igraju: Zoran Vujović, Slavko Kalezić i Branka Otašević; Slobodan Marunović i Nebojša Šofranac – glasovi iz off-a, kao i djeca Hana Jovićević i Pavle Bogićević. Scenografkinja je Ivanka Vana Prelević, kostimografkinja Gordana Bulatović, a kompozitorka Marija Mitrović. Žena koja se igra je, kako je najavljeno, opisuje događaj iz 1911. godine, kada je italijanski slikar sa prebivalištem u Francuskoj ukrao ,,Mona Lizu“ iz Luvra, a zatim živio sa slikom dvije i po godine u pariskom potkrovlju. Kroz seriju monologa, predstava zamišlja život Vinćenca Peruđe, kradljivca Đokonde, od godina provedenih u potkrovlju do njegovog kasnijeg života u Italiji.
Rediteljka Dušanka Belada diplomirala je na Akademiji umetnosti, odsjek Multimedijalna režija, u klasi profesora Aleksandra Davića, sa kratkim filmom ,,Zalazak”. Naredne godine završava master studije u istoj klasi sa predstavom ,,Majka Hrabrost i Ja”, rađene po motivima Brehtovog djela. Pored režije, bavi se komponovanjem i snimanjem muzičkih spotova. Autorka je cjelovečernjeg mjuzikla ,,KultuRevolucija: Kosa” premijerno izvedenog u Narodnom pozorištu u Tuzli 2019. godine.
MONITOR: Drama ,,Žena koja se igra” zasnovana je na neobičnom događaju iz 1911. godine. Šta Vas je privuklo ovom dramskom tekstu i zašto ste baš njega izabrali za svoj prvi profesionalni rad u nacionalnom teatru?
BELADA: Na prvom mjestu, privukla me je sama tema djela, specifičan i meni blizak karakter i proces Vinćenca Peruđe, neobična forma, a istovremeno i univerzalost poruka koje su sumirane u jednom jednostavnom sižeu. Autor je nama manje poznat, ali darovit pisac Viktor Lodato, a ovaj tekst do sad nije prevođen na našem jeziku. Pri toj činjenici, naročito sam zahvalna umjetničkom direktoru Željku Sošiću na slobodi u izboru i podršci koju mi je pružao tokom rada. Velika je čast je što sam se predstavom u nacionalnom teatru, prvi put u ovom svijetlu predstavila crnogorskoj javnosti.
MONITOR: Predstava ,,Đokonda” otvara mnoga pitanja u vezi sa umjetnošću i njene povezanosti sa čovjekom. Svojevrsna je posveta ji ,,običnim” ljudima koji pronalaze smisao života u malim stvarima.
BELADA: I dalje pokušavam da spoznam koji su to kriterijumi koji nekog čine ,,običnim”, ,,velikim” ili ,,malim” čovjekom. Smatram da svako nosi svoju specifičnost, a ako govorimo o veličini kao vrlini, smatram da su upravo oni najveći u stanju da prepoznaju smisao koji leži u malim i jednostavnim stvarima i emocijama.
Upravo zato, ova predstava je posvećena ljudima koji misle iskreno, govore tiho i osjećaju intenzivno.
MONITOR: Šta za Vas predstavlja ,,Đokonda” Šta nam ona saopštava?
BELADA: Đokonda – etimološki protumačena kao ,,žena koja se igra”, remek je djelo visoke renesanse koje se već 500 godina poigrava sa emocijama ljudi i navodi na unutrašnja preispitivanja – pa makar to bilo i pitanje ,,što je to što je čini toliko posebnom?” Za mene je ona primjer, glasnik umjetnosti i svih slojeva kroz koje umjetnost prolazi – priroda, ideja, misao, potez genija, odnos prema vremenu, odnos prema ljudima, odnos prema medijima i konzumerizmu. Ona je primjer davanja slobode da svako u njoj prepozna i pronađe dio sebe. Kao takva – ,,uvijek je nam je potrebna”.
MONITOR: Kovid 19 je izrežirao pomjeranje mnogih premijera, što nije bilo slučaj i sa ,,Đokondom”. Kakav je bio proces rada u ovakvim uslovima?
BELADA: Želim da vjerujem da se onog trenutka kad se oslobodi energija zajedništva i desi radost pozorišne igre, istovremeno formira i pojas sigurnosti koji štiti od negativnih uticaja. Naravno, maksimalno vodeći računa i poštujući propisane mjere, uz veliku potrebu za scenskom kreacijom, probe su funkcionisale besprekorno. Zahvalna sam glumcima na dragocjenim trenucima rada, istraživanja, međusobnog davanja i slobodi, koja je preduslov za stvaralaštvo.
Takođe, neizmjerno sam srećna što sam imala priliku da sarađujem sa scenografkinjom Ivankom Vanom Prelević, kompozitorkom i pijanistkinjom Marijom Mitrović i kostimografkinjom Gordanom Bulatović koje su, svaka iz svog polja, darivale radost probama.
MONITOR: Dva od tri glumca na sceni tumače po tri dramska lika, karaktera na sceni. Svi su svojevrsni dramski antipodi, a vezuje ih osjećanje samoće i neostvarenosti. Zašto ste se odlučili za ovakvu podjelu?
BELADA: Samoća jeste važan motiv ovog djela, ali umjesto neostvarenosti, ipak je potraga za smislom ono što vezuje sve likove u ovom djelu, na čelu sa Vinćencom Peruđom kojeg je Zoran Vujović kreirao na sebi svojstven način. Analitično, posvećeno i srcem. Ostalih šest likova, tri muška i tri ženska, se pojavljuju po jednom, a unutar tog jednog trenutka – kroz različite odnose prema Mona Lizi, utkan je cijeli jedan život i karakter, u potpunosti različit od prethodnog. Ne iz želje za malom podjelom, već zbog uviđanja da ovakva forma može biti svojevrsan izazov – glumački zadatak u kom jedan glumac prolazi kroz tri transformacije u kratkom vremenskom roku, odlučila sam da ove likove povjerim Slavku Kaleziću i Branki Otašević. Zahvalna sam im na povjerenju, ljubavi i profesionalnosti koju su pokazali svojim pristupom radu.
MONITOR: Bila ste asistentkinja režije poznatom reditelju Aleksandru Morfovu u predstavi ,,Posejta” CNP-a. Sad ste režirali za nacionalno pozorište. Imate li u vidu neke nove režije, komade… Koliko Vas privlači i rad u nekim vaninstitucionalnim scenama, gdje dominira garažni, alternativni pristup?
BELADA: U periodu sam kada osjećam izuzetno snažnu potrebu za istraživanjem, s obzirom da imam interesovanje prema različitim oblicima scenskih umjetnosti. Privlači me polje fizičkog teatara, multimedijalnog performansa, tako da vjerujem da će se i u tom smjeru kretati neki od mojih narednih projekata. Ipak, kad je u pitanju režija, klasično pozorište je osnovno polazište. Srećna sam što sam imala priliku da učim kroz iskustvo rada sa proslavljenim rediteljima, kao što su Aleksandar Morfov i Andrea Tocchio, a potom i kroz ovaj proces. Nastavljam da učim i radujem se.
Miroslav MINIĆ
FOTO: Vesela RADOVIĆ MIŠKOVIĆ