Berane se, smatraju sagovornici Monitora, vraća na mjesto koje mu pripada – kao obrazovni, intelektualni, regionalni i administrativni centar sjevera Crne Gore
U Beranama, donedavno jedinoj opozicionoj opštini na sjeveru Crne Gore, očekuju da se promjenom državne vlasti promijeni i odnos koji je, ističu, bio diskriminatorski. Neki od prvih poteza nove Vlade tu promjenu i nagovještavaju.
Predsjednik Opštine Dragoslav Šćekić (SNP) kaže kako je Berane bilo vjesnik promjena u Crnoj Gori. ,,Rekao bih da je Berane bilo i vjesnik promjena nas građana, grad koji je hrabro i stameno odlučio da Crna Gora mora da se mijenja. I po prvi put desilo se da se ta odlučnost iskazuje mirno, protestnim šetnjama koje su prerasle u litije. Desio se narod koji se više nije mogao zaustaviti. Pobjedu na izborima jedino nije očekivala sada opoziciona DPS i njeni koalicioni partneri. Čvrsto sam vjerovao da će se to desiti kao i 2014. godine u Beranama, kada je sva državna mašinerija upotrijebljena protiv liste Zdravo Berane, a mi smo ih tada, i kasnije više puta, putukli do nogu”, kaže Šćekić za Monitor.
On dodaje da je duga vladavina jedine do sada nesmjenjive vlasti u Evropi, najviše štete napravila, naravno, građanima Crne Gore, pa zatim i sebi samoj. ,,U uvjerenju da ne mogu biti smijenjeni, u gotovo svim institucijama napravili su privatne feude i stvorili atmosferu u kojoj se nisu mnogo bavili problemima običnog čovjeka, građanina od čijeg su novca primali visoke plate i sve druge benefite. Normalno je da kada se ne živi samo od svoje zarade, nego kada uz to imate privilegija, da će stanje da bude haotično. Ali, država ima snage da to stanje i dovede u red, i ja u to iskreno vjerujem i to se pokazuje svakog dana”, kaže Šćekić.
Prema njegovim riječima u Opštini Berane su 2014. godine zatekli slično stanje onome što sada zatiču ministri nove Vlade. ,,I danas nam stižu na naplatu računi kojih nije bilo u knjigovodstvu, presude za elaborate koji nisu u posjedu opštinskih organa, za radove koji nikad nisu urađeni. Obaveze od skoro dvadeset miliona eura, veliko su opterećenje i za mnogo bogatije sredine. Po krivičnim prijavama koje su podnijete, podignute su optužnice od strane Specijalnog državnog tužilaštva (SDT)”, podsjeća Šćekić. ,,Trudili smo se da sarađujemo sa centralnom vlašću, zarad interesa naših građana, ali je ulaganje u Berane bilo uvijek dozirano u odnosu na naše susjedne opštine. Administrativne procedure za nas su bile predugačke, u mjeri besmislenog postupanja. Sve je to crpilo energiju, odugovlačilo radove sa ciljem narušavanja integriteta lokalne vlasti. To je, međutim, imalo kontraefekat. Što bi se reklo u DPS-u, nijesu prepoznali ni teren, ni čovjeka”.
Lokalna vlast u Beranama je, smatra naš sagovornik, uprkos otvorenim opstrukcijama uspjela da u svakom segmentu popravi zatečeno stanje. Zato Šćekić očekuje od nove Vlade da se prijeko potrebne investicije na sjeveru i u Beranama realizuju još u prvoj godini njenog mandata. Takođe, kaže, očekuje i ispravljanje nepravde u kojoj su iz godine u godinu zakidani u dodjeli sredstava egalizacionog fonda. ,,Realno je da je potrebno vrijeme da se napravi jedan novi sistem u kojem neće biti razlika, podjela i korupcije. U tome svi koji želimo demokratiju moramo učestvovati, ali i svi koji su radili za svoju korist, a na štetu svih nas, moraju odgovarati”, smatra Šćekić.
A njegovi saradnici ukazuju na neke korake koji su pokazatelji promjene odnosa i prestanka blokade beranske Opštine. Tako potpredsjednik Marko Lalević (PZP) ističe da će nakon dvije godine bezuspješnih prepiski sa bivšim ministrom prosvjete, koji se oglušio na zahtjev Opštine Berane i stanovnika mjesne zajednice Štitare, ova mjesna zajednica konačno dobiti kombi za prevoz učenika.
On kaže da su u Ministarstvu prosvjete uvažili inicijativu po kojoj je poništena ranija odluka o dodjeli novih kombi vozila. ,,Kombi vozila su po prethodnoj raspodjeli bivšeg ministra zaobišla našu opštinu i školu u Štitarima, a djeca iz te MZ su već dvije godine do škole išla pješice. To je problem na koji smo uzalud ukazivali i do prošle godine apelovali da se riješi”, kaže Lalević. On dodaje da je Opština Berane uporedo sa rješavanjem ovog problema vodila i pregovore sa lokalnim prevoznicima kako bi riješili problem redovnog prigradskog prevoza za sve stanovnike opštine. ,,Na predlog prevoznika i koristeći njihova iskustva došli smo do modela koji je održiv, uz subvencionisanje određenih neisplativih linija iz opštinskog budžeta, prvenstveno linije Berane – Šekular, Berane – Kaludra , Berane – Lubnice – Kurikuće, Berane – Štitari – Bubanje, što bi mnogo olakšalo život naših sugrađana na prigradskom i seoskom području i doprinijelo njihovom opstanku na svojim vjekovnim ognjištima”, kaže Lalević.
Sada je potrebno obezbijediti zakonske preduslove da se ova ideja sprovede u djelo. ,,To je usvajanje novog Zakona o komunalnim djelatnostima koji je prošao svu zakonsku proceduru za njegovo donošenje od javne rasprave do radnih tijela i stigao do Vlade Crne Gore koja treba da ga proslijedi Skupštini na razmatranje i usvajanje. Nakon njegovog donošenja, Opština Berane će imati zakonsku mogućnost subvencionisanja neisplativih linija, koje u skladu sa mogućnostima sopstvenog budžeta može pomoći”, objašnjava naš sagovornik.
U Opštini Berane računaju i na, kako tvrde, čvrsto obećanje državnog sekretara Miroslava Anđelića da će jedan od prioriteta Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta biti izgradnja novog dječjeg vrtića u Beranama u ovoj godini. Te na dogovor u Ministarstvu ekologije, urbanizma i planiranja prostora prema kome će, novom reorganizacijom i sistematizacijom Ministarstva, Berane postati sjedište Uprave za inspekcijske poslove za opštine Rožaje, Plav, Petnjicu i Andrijevicu.
I menadžer Opštine Berane Vladimir Đaković (Demokrate) siguran je da se više neće ponoviti ono što se dogodilo prošle godine, kada je iz Uprave za javne radove Beranama opredijejeljno svega dvjesta hiljada eura dok je, poređenja radi, Kolašinu, gdje su na vlasti DPS i njegovi sateliti, dodijeljeno čak 17 miliona eura.
,,Sastanak u Upravi za javne radove tek treba da se održi i da kandidujemo neke projekte koji do sada nisu prolazili, kao što su rekonstrukcija stare hale sportova, adaptacija nekih objekata i tome slično”, kaže Đaković. ,,Mislim da nova Vlada mora da formira tijelo koje bi se bavilo preporodom sjevera države, donijelo neku strategiju u tom pravcu, a ne, kao do sada, da se sa sjevera samo uzimaju resursi, bez koristi za stanovništvo u ovom dijelu države”.
Sagovornici Monitora smatraju da prvi pokazatelji i prvi potezi govore kako se Berane, polako ali sigurno, na svim poljima vraća na mjesto koje mu pripada – kao obrazovni, intelektualni, regionalni i administrativni centar sjevera Crne Gore. Vjeruju da se grad vraća na kolosijek iz kojeg je ispao zbog političke nepodobnosti.
Tufik SOFTIĆ