Povežite se sa nama

OKO NAS

U BERANAMA OČEKUJU DA NOVA VLADA ISPRAVI STARE NEPRAVDE: Vraćanje na kolosijek

Objavljeno prije

na

Berane se, smatraju sagovornici Monitora, vraća na mjesto koje mu pripada – kao obrazovni, intelektualni, regionalni i administrativni centar sjevera Crne Gore

 

U Beranama, donedavno jedinoj opozicionoj opštini na sjeveru Crne Gore, očekuju da se promjenom državne vlasti promijeni i odnos koji je, ističu, bio diskriminatorski. Neki od prvih poteza nove Vlade tu promjenu i nagovještavaju.

Predsjednik Opštine Dragoslav Šćekić (SNP) kaže kako je Berane bilo vjesnik promjena u Crnoj Gori. ,,Rekao bih da je Berane bilo i vjesnik promjena nas građana, grad koji je hrabro i stameno odlučio da Crna Gora mora da se mijenja. I po prvi put desilo se da se ta odlučnost iskazuje mirno, protestnim šetnjama koje su prerasle u litije. Desio se narod koji se više nije mogao zaustaviti. Pobjedu na izborima jedino nije očekivala sada opoziciona DPS i njeni koalicioni partneri. Čvrsto sam vjerovao da će se to desiti kao i 2014. godine u Beranama, kada je sva državna mašinerija upotrijebljena protiv liste Zdravo Berane, a mi smo ih tada, i kasnije više puta, putukli do nogu”, kaže Šćekić za Monitor.

On dodaje da je duga vladavina jedine do sada nesmjenjive vlasti u Evropi, najviše štete napravila, naravno, građanima Crne Gore, pa zatim i sebi samoj.  ,,U uvjerenju da ne mogu biti smijenjeni, u gotovo svim institucijama napravili su privatne feude i stvorili atmosferu u kojoj se nisu mnogo bavili problemima običnog čovjeka, građanina od čijeg su novca primali visoke plate i sve druge benefite. Normalno je da kada se ne živi samo od svoje zarade, nego kada uz to imate privilegija, da će stanje da bude haotično. Ali, država ima snage da to stanje i dovede u red, i ja u to iskreno vjerujem i to se pokazuje svakog dana”, kaže Šćekić.

Prema njegovim riječima u Opštini Berane su 2014. godine zatekli slično stanje onome što sada zatiču ministri nove Vlade. ,,I danas nam stižu na naplatu računi kojih nije bilo u knjigovodstvu, presude za elaborate koji nisu u posjedu opštinskih organa, za radove koji nikad nisu urađeni. Obaveze od skoro dvadeset miliona eura, veliko su opterećenje i za mnogo bogatije sredine. Po krivičnim prijavama koje su podnijete, podignute su optužnice od strane Specijalnog državnog tužilaštva (SDT)”, podsjeća Šćekić. ,,Trudili smo se da sarađujemo sa centralnom vlašću, zarad interesa naših građana, ali je ulaganje u Berane bilo uvijek dozirano u odnosu na naše susjedne opštine. Administrativne procedure za nas su bile predugačke, u mjeri besmislenog postupanja. Sve je to crpilo energiju, odugovlačilo radove sa ciljem narušavanja integriteta lokalne vlasti. To je, međutim, imalo kontraefekat. Što bi se reklo u DPS-u, nijesu prepoznali ni teren, ni čovjeka”.

Lokalna vlast u Beranama je, smatra naš sagovornik, uprkos otvorenim opstrukcijama uspjela da u svakom segmentu popravi zatečeno stanje. Zato Šćekić  očekuje od nove Vlade da se prijeko potrebne investicije na sjeveru i u Beranama realizuju još u prvoj godini njenog mandata. Takođe, kaže, očekuje i ispravljanje nepravde u kojoj su iz godine u godinu zakidani u dodjeli sredstava egalizacionog fonda. ,,Realno je da je potrebno vrijeme da se napravi jedan novi sistem u kojem neće biti razlika, podjela i korupcije. U tome svi koji želimo demokratiju moramo učestvovati, ali i svi koji su radili za svoju korist, a na štetu svih nas, moraju odgovarati”, smatra Šćekić.

A njegovi saradnici ukazuju na neke korake koji su pokazatelji promjene odnosa i prestanka blokade beranske Opštine. Tako potpredsjednik Marko Lalević (PZP) ističe da će nakon dvije godine bezuspješnih prepiski sa bivšim ministrom prosvjete, koji se oglušio na zahtjev Opštine Berane i stanovnika mjesne zajednice Štitare, ova mjesna zajednica konačno dobiti kombi za prevoz učenika.

On kaže da su u Ministarstvu prosvjete uvažili inicijativu po kojoj je poništena ranija odluka o dodjeli novih kombi vozila. ,,Kombi vozila su po prethodnoj raspodjeli bivšeg ministra zaobišla našu opštinu i školu u Štitarima, a djeca iz te MZ su već dvije godine do škole išla pješice. To je problem na koji smo uzalud ukazivali i do prošle godine apelovali da se riješi”, kaže Lalević. On dodaje da je Opština Berane uporedo sa rješavanjem ovog problema vodila i pregovore sa lokalnim prevoznicima kako bi riješili problem redovnog prigradskog prevoza za sve stanovnike opštine. ,,Na predlog prevoznika i koristeći njihova iskustva došli smo do modela koji je održiv, uz subvencionisanje određenih neisplativih linija iz opštinskog budžeta,  prvenstveno linije Berane – Šekular, Berane – Kaludra , Berane – Lubnice – Kurikuće, Berane – Štitari – Bubanje, što bi mnogo olakšalo život naših sugrađana na prigradskom i seoskom području  i doprinijelo njihovom opstanku na svojim vjekovnim ognjištima”, kaže Lalević.

Sada je potrebno obezbijediti zakonske preduslove da se ova ideja sprovede u djelo. ,,To je usvajanje novog Zakona o komunalnim djelatnostima koji je prošao svu zakonsku proceduru za njegovo donošenje od javne rasprave do radnih tijela i stigao do Vlade Crne Gore koja treba da ga proslijedi Skupštini na razmatranje i usvajanje. Nakon njegovog donošenja, Opština Berane će imati zakonsku mogućnost subvencionisanja neisplativih linija, koje u skladu sa mogućnostima sopstvenog budžeta može pomoći”, objašnjava naš sagovornik.

U Opštini Berane računaju i na, kako tvrde, čvrsto obećanje državnog sekretara Miroslava Anđelića da će jedan od prioriteta Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta biti izgradnja novog dječjeg vrtića u Beranama u ovoj godini. Te na dogovor u Ministarstvu ekologije, urbanizma i planiranja prostora prema kome će, novom reorganizacijom i sistematizacijom Ministarstva, Berane postati sjedište Uprave za inspekcijske poslove za opštine Rožaje, Plav, Petnjicu i Andrijevicu.

I menadžer Opštine Berane Vladimir Đaković (Demokrate) siguran je da se više neće ponoviti ono što se dogodilo prošle godine, kada je iz Uprave za javne radove Beranama opredijejeljno svega dvjesta hiljada eura dok je, poređenja radi, Kolašinu, gdje su na vlasti DPS i njegovi sateliti, dodijeljeno čak 17 miliona eura.

,,Sastanak u Upravi za javne radove tek treba da se održi i da kandidujemo neke projekte koji do sada nisu prolazili, kao što su rekonstrukcija stare hale sportova, adaptacija nekih objekata i tome slično”, kaže Đaković. ,,Mislim da nova Vlada mora da formira tijelo koje bi se bavilo preporodom sjevera države, donijelo neku strategiju u tom pravcu, a ne, kao do sada, da se sa sjevera samo uzimaju resursi, bez koristi za stanovništvo u ovom dijelu države”.

Sagovornici Monitora smatraju da prvi pokazatelji i prvi potezi govore kako se Berane,  polako ali sigurno, na svim poljima vraća na mjesto koje mu pripada – kao obrazovni, intelektualni, regionalni i administrativni centar sjevera Crne Gore. Vjeruju da se grad vraća na kolosijek iz kojeg je ispao zbog političke nepodobnosti.

      Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U GIMNAZIJI SLOBODAN ŠKEROVIĆ U SJENCI POLITIKE: Obeshrabrivanje žrtvi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Aktuelizovani primjeri seksualnog uznemiravanja u Gimnaziji, ali i drugim školama trebali bi biti poziv da institucije bolje rade svoj posao, a da društvo otvori ozbiljan  dijalog na ovu inače tabu temu. Za sada, međutim, to ometa politizacija slučaja, koja je žrtve seksualnog uznemiravanja potisnula u drugi plan. Obeshrabrujući tako žrtve koje još ćute da o svojim iskustvima progovore

 

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija proslijedilo je ove sedmice tužiocima obavještenje o još jednom navodnom slučaju neprimjerenog ponašanja nastavnika prema učenicima podgoričke Gimnazije ,,Slobodan Škerović”. Ovo je treći prijavljeni nastavnik u toj ustanovi.

Prema saznanjima Monitora iz Akcija za ljudska prava (HRA) uputili su pismo jednog bivšeg učenika Gimnazije ministarki prosvjete, nauke i inovacija Anđeli Jakšić-Stojanović, koje se odnosi na neprimjereno ponašanje nastavnika od prije četiri godine. Cilj je provjeriti da li se isti nastavnik i dalje ponaša na isti ili sličan način prema učenicima kojima sad predaje.

Pored Radomana Čečovića, još jedan profesor Gimnazije je suspendovan, nakon što je otkrivena mejl prepiska sa učenikom trećeg razreda te škole. Ministarstvo je proslijedilo Osnovnom državnom tužilaštvu dopunu prijave koja se odnosi na tog nastavnika.

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za Monitor su kazali da su do sada uputili tužilaštvu u Podgorici dokumentaciju za četiri slučaja zbog sumnji da se radi o seksualnom uznemiravanju i drugom obliku neprimjerenog ponašanja prema učenicima.

,,Konačnu kvalifikaciju  po podnijetim prijavama, odrediće nadležno tuzilaštvo. U tri od četiri slučaja, radi se o slučajevima koji su se desili u periodu od 2018. do 2023. godine. Svi predmeti su dostavljeni i Prosvjetnoj inspekciji, kao i Zavodu za školstvo kako bi se izvršio vanredni nadzor povodom konkretnih slučajeva”, naveli su iz Ministarstva.

Ministarstvo je u jednom slučaju tražilo od Vrhovnog tužilaštva Crne Gore da preispita odluku osnovnog tužilaštva. Radi se o predmetu u kome je kotorsko tužilaštvo odbacilo prijavu protiv lica zaposlenog u jednoj obrazovnoj ustanovi u Budvi. On je prijavljen da je telefonom  snimao maloljetnice u julu ove godine, na šetalištu u Budvi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASULO U TURISTIČKOJ PRESTONICI: Budva  izvan zakona, Vlada ne reaguje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izvršna vlast u Budvi trenutno funkcioniše izvan svih zakona. Nijedan sekretarijat nema starješinu, rukovodioca u punom mandatu, odgovornog i ovlašćenog za vođenje organa lokalne uprave. Većina kadrova koji rukovode poslovima u sekretarijatima nalaze se u v.d. statusu koji im je odavno istekao. Nekima rukovode zamjenici ili pomoćnici sekretara kojih duži period nema, dok su neke od službi u potpunosti bez odgovornih osoba

 

Dvije godine nakon  što je na lokalnim izborima u oktobru 2022. godine, Demokratski front na čelu sa Milom Božovićem, osvojio apsolutnu većinu glasova građana Budve, najrazvijenija turistička opština našla se u rasulu i anarhiji, u kojoj se ne zna ko vrši vlast i ko je za šta odgovoran.

Raspad poslije izbornog trijumfa počeo je hapšenjem Božovića u martu 2023, koga Specijalno državno tužilaštvo tereti za organizovani kriminal i šverc narkotika. Viši sud u Podgorici potvrdio je krajem novembra ove godine optužnicu protiv Božovića, koji se nalazi u pritvorskoj jedinici u Spužu.

I pored optužbe za kriminalno udruživanje i šverc tona kokaina, on i dalje, iz Spuža, sa funkcije predsjednika opštine rukovodi Budvom.

Nastavio je da upravlja političkim procesima, imenovanjima, milionskim poslovima, smjenjivanjem i postavljanjem opštinskih funkcionera preko Nikole Jovanovića, lidera  grupe građana Budva naš grad, kojeg je nedavno ukazom iz pritvora postavio za potpredsjednika opštine.

Po odobrenju suda, Božoviću  se u zatvor duže od godinu i po nose povjerljiva opštinska dokumenta na potpis. O izboru najboljih ponuđača putem ugovora o javnim nabavkama i trošenju desetina miliona eura odlučuje čovjek pod optužbom za najteži kriminal. Iz zatvora postavlja i smjenjue kadrove.  Na taj način  on i saradnici doveli su Budvu u stanje haosa i neodgovornosti na svim nivoima odlučivanja.

Izvršna vlast u Budvi trenutno funkcioniše izvan svih zakona. Nijedan sekretarijat nema starješinu, rukovodioca u punom mandatu, odgovornog i ovlašćenog za rad određenog opštinskog organa. Većina kadrova koji rukovode poslovima u sekretarijatima nalaze se u v.d. statusu koji je odavno istekao. Nekima rukovode zamjenici ili pomoćnici sekretara kojih duži period nema, dok su neke od službi u potpunosti bez odgovornih osoba.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

ŠUMARSTVO I DRVOPRERADA: Obilje šume i patosa iz Austrije  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora pored ogromnog šumskog bogatstva i dalje ne čini ništa da razvije finalnu proizvodnju, već se njenim građanima u prodavnicama nudi patos uvezen iz Austrije

 

 

Dok u šumama na sjeveru Crne Gore nesavjesnim radom propadaju ogromne količine drveta, ili se drvo skoro nekrontrolisano sječe i kao polufabrikat prodaje u okruženju, naša država uvozi patos iz Austrije, koji se može naći u svakoj specijalizovanoj prodavnici u Beranama ili bilo kojem drugom gradu.

„Kvadrat patosa iz Austrije u Crnoj Gori je 12 eura, a desetinama malih privrednika u ovoj oblasti koji bi mogli da ga proizvode mašine stoje neupošljene, jer nemaju sirovinu“ – kaže za Monitor jedan od drvoprerađivača iz Plava, Nedžad Cecunjanin..

On je podsjetio da je godišnji etat, odnosno količina drveta koja se legalno doznači za sječu na državnom nivou oko 600 hiljada kubika, ali da se sasvim sigurno posječe i do milion kubika.

„I sva ta građa završi u izvozu kao daska, umjesto da se uposle naši mali privrednici koji imaju mašine za proizvodnju patosa, i da ga sami proizvodimo, i da ga mi izvozimo, jer je to očigledno vrlo unosno“ – objašnjava Cecunjanin.

Osim drveta koje se sječe još uvijek kroz koncesioni način gazdovanja šumama, ovaj mali drvoprerađivač podsjeća na činjenicu da se na području toga i drugih gradova ne vrši sanitarna sječa i da propada ogromna količina vrijedne drvne mase.

„Samo da se očisti sanitarno šuma u Nacionalnom parku Prokletije, bilo bi drveta da pravimo patos i za potrebe Crne Gore, kao i da ga izvozimo, a ne šume na čitavom sjeveru“ – smatra Cecunjan.

Prema njegovim riječima, za to bi bila potrebno da se otvori samo jedna fabrika sa finalnom proizvodnjom patosa, i sa ne tako velikim brojem zaposlenih

„Zamislite taj apsurd. Nama drvo propada koliko ga imamo, a nismo u stanju da razvijemo makar proizvodnju patosa, ako ništa drugo“.

I drvoprerađivači iz Rožaja pričaju o tome kako mahinacije sa drvetom i drvnom građom u tom gradu nisu zaustavljene, i da se prema Kosovu  u svakom trenutku izveze mnogo više nego što je doznačeno za sječu na teritoriji te sjeverne opštine.

Oni  objašnjavaju da kubik prerađene daske u Crnoj Gori košta 190 eura, dok se na Kosovu prodaje za 270 eura.

„Postoji firma u Rožajama koja završava papire za izvoz i onima koji nisu koncesionari i koji nemaju ulaz ili dokaz o porijeklu drveta, a bez problema ga izvoze i prodaju na području Kosova po toj cijeni. To je već posao za carinu i policiju“ – kaže jedan od njih za Monitor.

Prema njegovim riječima vlasnici pogona na Kosovu mogu i legalno doći u Rožaje i kupiti drvo, odnosno dasku za 190 eura.

„To je legalan način, ali budite sigurni da hiljade kubika izađe ilegalno, odnosno putem kupljenih papira i bez ikakvog dokaza o porijeklu drveta“ – tvrdi taj sagovornik.

On kaže da fabrike na Kosovu, koje nema drveta i zavisi isključivo od drvne građe iz Crne Gore, najviše to drvo prerađuju u lamperiju i patos, i dalje izvoze za Grčku“ – tvrdi taj drvoprerađivač.

Prema njegovim riječima, kubik lamperije ili patosa u Crnoj Gori košta 280 eura, ali i on ukazuje na problem da u našoj državi finalna proizvodnja nije razvijena.

„Osim toga, kosovski privrednici su mnogo agilniji i prodorniji. I to je pravo pitanje, zašto se u Crnoj Gori ne razvija finalna proizvodnja drveta? Crna Gora bi mnogo više imala koristi da razvija finalnu proizvodnju makar u vidu lamperije ili patosa, nego da ovako pojedinci nekotrolisano izvoze dasku na Kosovo“ – kaže ovaj preduzetnik.

Sagovornik Monitora iz Rožaja dodaje da je posao sa drvetom unosan koliko i posao sa nekretninama koji cvjeta u Crnoj Gori, ali da postoji bitna razlika.

„U poslu sa nekretninama bilo je rizika. U crnogorskom šumarstvu nema rizika. To je najsigurniji biznis. Uložiš dvadeset-trideset eura dobiješ preko sto. I tu je otvoren prostor za podmićivanje i korupciju do neviđenih razmjera, da bi se došlo do šume“ – kaže taj rožajski registrovani drvoprerađivač.

Drvoprerađivači sa sjevera Crne Gore smatraju da šumarska mafija nije zaustavljena.

»Neko će vam reći da ne postoji. Naravno da postoji, samo su njene metode djelovanja danas perfidnije. U šumarstvu su potrebne, prije svega, korjenite kadrovske promjene. Ne mogu isti ljudi koji su pravili taj koncesioni sistem gazdovanja koji je trajao dvije ili dvije i po decenije, sada da ga mijenjaju« – smatraju oni.

Drvoprerađivači iz Rožaja ističu da je osim kadrovskih promjena u šumarstvu, potrebno još pooštriti finasijske kotrole u svim područnim jedinicama Uprave za šume, pooštriti kontrole na granicama, i što je najvažnije, razvijati finalnu proizvodnju u Crnoj Gori i truditi se da se što više drveta finalno preradi u našoj državi.

»Zašto bi mi izvozili dasku na Kosovo, a kosovski privrednici je samo prerađivali u patos i lamperiju i dalje izvozili za Grčku? Zašto ne bismo mi   izvozili lamperiju i patos u Grčku? Država Crna Gora bi bila mnogo više na dobitku, ali bi zato izgubili oni koji sada koriste to i bogate se preko noći« – tvrde drvoprerađivači sa sjevera.

Tokom proteklog ljeta mali drvoprerađivači sa sjevera organizovali su proteste i u nekoliko navrata blokirali puteve zbog činjenice da sistem koncesionog gazdovanja nije prekinut i da su najkvalitetnije šume dobili isti ljudi koji su bili tajkuni bivših crnogorskih vlasti.

Malo se zatalasalo pa se stišalo. Neshvatljivo je da, kako kažu sagovornici Monitora,  Crna Gora pored tolikog šumskog bogatsva i dalje ne čini ništa da razvije finalnu proizvodnju, već se njenim građanima u prodavnicama nudi patos uvezen iz Austrije. Dali je patos u Crnoj Gori tako teško napraviti? Ili se sistem sporo mijenja, a uvoznički lobi i dalje radi na štetu države.

                           Tufik SOFTIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo