Povežite se sa nama

Izdvojeno

KORONA I NEODGOVORNOST: Budi odgovoran, ne budi kao premijer

Objavljeno prije

na

I pored najave potpunog zaključavanja kao jedinog spasa, ono je odloženo do izborne šutnje u Nikšiću. Znaju se prioriteti. Premijer Krivokapić je obrazložio da trenutno stanje nije izazvano lošim mjerema, već da je problem nepoštovanje mjera. Počevši od njega

 

Što je korona žešća, neodgovornost je veća. Podržavaju je i najviši zvaničnici. Premijer Zdravko Krivokapić je u nedjelju u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici uslikan kako cjeliva pričesnu pogaču, preporučujući tako drugima da ga slijede, jer vjera planine pomjera. Nepoštovanje preventivnih mjera postalo je običajno pravo za crkvena i ostala okupljanja.

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojoviće je, nakon osude javnosti, prekorila premijera. Kazala je da je obećao da će poštovati mjere: „I da će se potruditi da utiče na ostale svojim primjerom da poštuju mjere“.  To se traži – snaga ličnog primjera. I premijer se nakon tri dana izvinio građanima što u određenom periodu nije nosio masku, a pravdao se da ima antitjela. Ovako se izvinjavao i nakon nenošenja maske na sahrani mitropolita Amfilohija, pa obećanje ne održa.

Neozbiljnost, sa najviše adrese, se dešava u nedjelji kada je broj umrlih od korona virusa premašio hiljadu. Podaci Instituta za javno zdravlje govore da je smrtnost od kovida u februaru, u odnosu na januar, povećana za 70 odsto.

Iz opština stižu alarmantni podaci. U Baru je zabilježen rekordni broj pacijenata u Regionalnom kovid centru za Primorje – 113, a bolnički kapaciteti za kovid pacijente se stalno povećavaju pa ih je sada 115. Problem je i nedostatak osoblja, jer su neki ljekari i medicinske sestre i po drugi put zaraženi – tri doktora su u izolaciji, odustno je i 13 sestara, a do sada je virus imalo 26 doktora, kazali su iz bolnice u Baru.

Od 20. do 28. februara na Cetinju je umrlo osam osoba, a dnevno do 100 pacijenata posjeti kovid ambulantu, saopšteno je iz Kriznog štaba Prijestonice.  Nadležni građane najčešće opominju zbog nenošenja maske i nepridržavanja distanca na otvorenom, a veliki je i broj onih koji krše mjere samoizolacije.

Slike na portalima iz Nikšića i Ulcinja pokazuju svakodnevne gužve u kovid ambulantama u ovim gradovima.

Iz Kliničkog centra, u kome se liječi preko 130 pacijenata od virusa, kažu da su spremni i za gori scenario te da najveća zdravstvena ustanova raspolaže sa 774 kovid kreveta.

Ministarka zdravlja je ove nedjelje izjavila da je situacija zabrinjavajuća ali da nije alarmantna, kazavši da je popunjenost bolnica 75 odsto.

Epidemiolozi su ranije najavljivali da kada popunjenost bolnica dođe do ovog nivoa, neophodno je totalno zaključavanje. U utorak je uvedena zabrana međugradskog saobraćaja u Podgorici, Cetinju, Ulcinju, Herceg Novom, Nikšiću i Plužinama, te mjere odranije važe i za Budvu i Tivat. Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić upozorio je da mjere ne daju rezultate i da ukoliko se epidemija bude održavala na ovom nivou mjere jedino mogu biti rigoroznije.

Epidemiolog Instituta za javno zdravlje Dragan Laušević objasnio je za RTCG da je, s obzirom na to da se dosadašnje mjere ne poštuju, izvjesna opcija kompletnog zaključavanja. On je upozorio i da  zaključavanje ne može biti kratko samo dvijje-tri nedjelje, kao u nekoj ranijoj fazi. Pojasnio je da je scenario Češke i kompletnog zatvaranja države jedna od opcija.

Češka je, protekle sedmice, ograničila kretanje ljudi i kontakta i vratila se na zatvaranje kakvo pamtimo iz marta prošle godine. Češka je, kao i Crna Gora, u svjetskom vrhu po stopi zaraze po glavi stanovnika. I većina evropskih zemalja ponovo uvodi potpuno ili djelimično zaključavanje kako bi se izborili sa porastom broja novozaraženih i umrlih od kovida. Predsjednik Francuske Emanuel Markon pozvao je ove nedjelje sunarodnike da „izdrže” još četiri do šest nedjelja prije nego što budu mogle da se ublaže preventivne mjere.

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je ove nedjelje da je dio Kriznog štaba u Srbiji predložio uvođenje vanrednog stanja i zatvaranje svega osim apoteka, prehrambenih radnji i pumpa. Ovoj najavi usprotivili su se pojedini političari.

Crnogorska ministarka Borovinić-Bojović, koja je u utorak najavila rigoroznije mjere, u srijedu je kazala da one neće biti uvedene. Ona je  zagovarala  hitno uvođenje strožih mjera, ali je koncenzusom donijeta odluka da se sačeka još desetak dana. Taman do izborne šutnje u Nikšiću. Iz Vlade su najavili rigoroznije kontorle i kazne za nepoštovanje mjera. Slaba i nerealna utjeha s obzirom na dosadašnje iskustvo i masovnu opuštenost i nepoštovanje mjera predostrožnosti.

U Nikšiću, gdje je broj oboljelih najveći nakon Podgorice, preko hiljadu, predizborne zgode se priređuju i odvijaju kao da epidemije nema. Slično kao i za vrijeme parlamentarnih izbora, od kada broj oboljelih nezaustavljivo  raste. Tako, i pored političko epidemiloške kuknjave bivšeg direktora KCCG Jevta Erakovića o zdravstvenoj pošasti zbog nesposobnosti sadašnje vlasti, njegov DPS potpomognut Komitskim pokretom u ovom gradu organizuje masovna okupljanja. Na kritike, komite u „patriotskom“ zanosu odgovaraju „baš nas briga više za vaše šuplje mjere“. Da vidimo kako će se inspekcije i komunalne policije izboriti sa ovim stavom.

Da je stanje na ivici, ocijenio je i predsjednik države Đukanović pozivajući na jedinstvo i solidarnost. Isto je ponovio i premijer Krivokapić, upozorivši na mogućnost potpunog zatvaranja. Samo da prođu još jedni izbori.

Premijer je kazao da trenutno stanje nije izazvano lošim mjerema, već da je problem nepoštovanje mjera. Počevši od njega. Možda bi borbi protiv korone mogla pomoći motivaciona poruka građanima: Budi odgovoran, ne budi kao premijer.

 

Vakcinacija

Nakon što je 2.000 vakcina donirala Srbija, u srijedu je stigao poklon i iz Kine od 30.000 vakcina Sinofarm. Isti dan je ministarka zdravlja na sjednici Odbora za zdravstvo obećala da će najkasnije do kraja aprila u Crnu Goru stići 200.000 Sinofarm vakcina, a da je dogovoreno još 200.000 vakcina Sputnjik V.

Iz Rusije iz koje je već stigao prvi kontigent od 5.000 vakcina, uskoro se očekuje preostalih 45.000. Ministarska je ranije kazala da možemo računati i na 30.000 vakcina Astra Zeneka, ali da je neizvjesno njihovo prispijeće, kao i ostatak od ukupno 84.000 ovih vakcina obezbijeđenih preko Kovaks programa. Još se ne zna ni kada će u Crnu Goru stići najavljenih 150.000 doza vakcine Fajzer Biontek jer vrijeme isporuke zavisi od proizvođača.

Ako se ispune obećanja o prispjeću najavljenih vakcina do kraja aprila, u Crnoj Gori bi tada moglo da se vakciniše skoro polovina odraslog stanovništva.

Za sada je vakcinisano nešto više od hiljadu i sto osoba. Nacionalnom strategijom za imunizaciju određeno je pet prioritetnih grupa. One obuhvataju štićenike domova za stare i institucija za smještaj lica sa težim poremećajima razvoja, osoblje ovih ustanova, zdravstvene radnike, a onda, po etapama – osobe starije od 80 godina, osobe od 75 do 79 godina, osobe od 70 do 74 i osobe od 65 do 69 godina. Sve ukupno oko 110.000 osoba.

Prijava za vakcinaciju, onih koji nijesu u prioritetnim grupama, počeće krajem ove nedjelje, najavio je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić. Na broj 1717 građani se mogu prijaviti za vakcinu. Njih će kasnije kontaktirati izabrani doktor koji će ih registrovati i odrediti tačan datum vakcinacije. „Prioritete će određivati izabrani doktor nezavisno od prijavljivanja“, rekao je Galić.

Od prošle sedmice zainteresovanost za vakcinu može se prijaviti i putem sajta www.covidodgovor.me. Do sada je putem te platforme, kako kaže Galić, stiglo oko 15.000 prijava.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ODGOVOR DRŽAVE NA KJU GROZNICU: Zakopaj problem

Objavljeno prije

na

Objavio:

,,Jako je bitna poruka za građane da ne treba da brinu, da je zdravstveni sistem potpuno spreman”, osvrnuo se na kju groznicu i premijer Spajić. O toj spremnosti najbolje govori do sada (ne)urađeno i ogromna šteta koja je napravljena

 

U Crnoj Gori dosad je registrovano 10 oboljelih građana od kju (Q) groznice. Ova zarazna bolest mnogih životinjskih vrsta spada u grupu bolesti koje se sa životinja mogu prenijeti na ljude. Zaraza je do sada otkrivena kod oko 250 grla. Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, izjavio je da je do sada  eutanazirano između 103 i 105 zaraženih grla, te da više od 20 u Nikšiću i devet u Danilovgradu čeka eutanaziju.

Na farmi porodice Iković u ponedjeljak je eutanazirano 31 grlo.
,,Situacija kod nas je tužna i žalosna, od toga smo živjeli. Ostale su tri muzne krave i tri junice, koje nisu steone. Sa 1.100 litara, mi smo sišli na nekih 50 litara mlijeka po danu. Da li mogu sa 50 litara da platim 1.500 eura kredita?… Sve je moglo drugačije da se riješi, ali odmori su bili preči od nas”, kazala je za Dan Seka Iković. Ona dodaje da je samo Bogu zahvalna što su joj djeca živa i zdrava i što se nisu zarazili jer su 24 sata bili na toj farmi, dodajući da je njen suprug imao ozbiljne komplikacije zbog infekcije kju groznice.

Za sada se nagađa da se kju groznica prvo pojavila na teritoriji nikšićke opštine, ali da se to prećutalo i da je prvi registrovani slučaj zabilježen u drugoj polovini juna u opštini Danilovgrad. Zaražene životinje su eutanizirane tek poslije 20 dana – 19. avgusta, a dio njih tek ove sedmice. ,,Institucije nijesu uopšte reagovale kako je trebalo. Da su u početku suzbile tu bolest danas ne bismo imali epidemiju”, ocijenio je inženjer stočarstva i bivši ministar poljoprivrede  Budimir Mugoša iz Socijaldemokratske partije.

Sekretar Udruženja stočara iz Danilovgrada Vlado Lakić tvrdi da je sporan uvoz (makar jednog) kontingenta krava koji je došao s jedne farme iz Srbije. Lakić smatra da su se tom prilikom desili ogromni propusti prilikom ulaska životinja u Crnu Goru, koje, kako dodaje, uopšte nisu bile testirane na način na koji je trebalo prilikom uvoza. Ističe da na tu temu ćute i nadležni, ali i farmeri koji su uvozili stoku sa te farme.,,Na sceni je nestručnost i neznanje. Mi o takvom neznanju već dugo vremena govorimo, ljudi koje vode određene resore u Ministarstvu poljoprivrede, baš zbog te njihove nestručnosti i neodgovornosti, doveli su nas u ovakvu poziciju da svaki crnogorski farmer koji ima veliko imanje, koji ima puno stoke, može doći u poziciju da bude sjutra socijalni slučaj”, izjavio je Lakić Televiziji E. On je izrazio bojazan da je kju groznica rasprostranjenija nego što pokazuje zvaničan broj, te da znatan dio farmera prećutkuje simptome ove bolesti kod stoke, da ne bi obustavili isporuku mlijeka mljekarama, sirarama i građanima.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLADA DALA SAGLASNOST ZA PODIZANJE SPOMENIKA AMFILOHIJU RADOVIĆU U BERANAMA: Iz sjemena prerađene prošlosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

SPC-u, kao jednom od ključnih nosilaca projekta srpskog sveta, od pokojnog Mitropolita treba onaj Risto Radović koji je svemu što nije srpsko i bespogovorno poslušno pronalazio manu. I prijeki lijek – mač i kletvu. U Vladi su odlučili da budu saučesnici borbe za to i takvo nasljeđe Crne Gore

 

Vlada je brzopotezno odlučila da Opština Berane ima njihovu saglasnost  za izgradnju spomenika Amfilohiju Ristu Radoviću, bivšem velikodostojniku Srpske pravoslavne crkve (SPC) čija je liturgijska titula glasila: Arhiepiskop cetinjski, Mitropolit crnogorsko primorski, zetsko brdski i skenderijski i egzarh sveštenog trona pećkog.

“Imao sam tu čast da predsjedavam sjednicom Vlade Crne Gore na kojoj je usvojen predlog ministarke kulture i medija, dr Tamare Vujović (Demokrate – prim. Monitora) i donijeta odluka o davanju saglasnosti za izgradnju spomenika mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću. Lično sam imao privilegiju da s njim dijelim brojne razgovore, koji su za mene, kao i za mnoge, bili više od razgovora i običnog susreta”, navodi se u saopštenju upućenom iz kabineta potpredsjednika Vlade Alekse Bečića. Premijer Milojko Spajić bio je, kažu, službeno odsutan.

U saopštenju iz Bečićevog kabineta ne navodi se da su članovi Vlade iz redova nacionalnih partija Albanaca i Bošnjaka napustili sjednicu kada je postalo izvjesno da će se na njenom dnevnom redu naći pitanje saglasnosti za izgradnju spomenika Amfilohiju Radoviću.  To smo saznali nezvanično.  Tek  čekamo da iz Vlade javno obrazlože svoj potez. I eventualne posljedice današnje odluke (četvrtak 19. septembar).

Potpredsjednik Vlade sa javnošću je, zato, podijelio lične impresije. Prema njima, pokojni Amfilohije Radović bio je “most između različitih epoha, kultura i tradicija, posvećen obnovi duhovnih vrijednosti i očuvanju duše Crne Gore”. Pride, pišu Bečić i njegovi savjetnici, “njegovo djelovanje nije bilo samo lokalno, već univerzalno, povezivao je Crnu Goru sa širim svijetom, jačajući našu zemlju ne samo kao kulturnu, već i kao moralnu silu na međunarodnoj sceni. Spomenik mitropolitu Amfilohiju biće trajni podsjetnik na njegovu snagu, njegovu mudrost i njegovu ljubav prema Crnoj Gori i vjeri.”

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREDIZBORNA PODGORICA: Obećana zemlja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako Podgoričanima pred  izbore obećavaju ono što nemaju,  kako onda izgleda Podgorica danas. Sudeći po obećanjima – bez zelenila, bez deponija, vode, modernog gradskog prevoza, sa ogromnim saobraćajnim gužvama, sa nerazvijenim malim i srednjim preduzećima, bez programa za ranjive grupe, sa administracijom u kojoj se partijski zapošljava, bez turističke ponude..A za to su zaslužni mahom svi koji obećavaju drugačiji grad. Lanjsko istraživanje CGO pokazalo  je da preko 60 posto  građana i građanki  smatra da političke partije u Crnoj Gori ne drže do predizbornih obećanja

 

Kada bi bila ispunjena obećanja onih koji se takmiče u izbornoj trci za Podgoricu, zakazanoj za 29. septembar, Glavni grad bi uskoro postao Kopenhagen, Berlin, London….

Svuda zelenilo, urbane bašte i solarne elektrane, te moderni gradski prevozi, možda čak i električni,  kojima se vozimo za džabe naravno, novim bulevarima i saobraćajnicama. Kreditiraju nas beskamatno i pomažu subvencijama za sve i svašta – da startamo sa biznisom, da imamo stanove po povoljnim cijenama. Doduše ne onoliko povoljnim za koliko su ih kupovali funkcioneri bivše vlasti svojevremeno. Moći ćemo da vodimo djecu u vrtiće za džabe, ispred kojih parkiramo automobile bez problema, obzirom da će gotovo sve liste koje se takmiče za vlast u Podgorici na neki magični način riješiti problem parkinga u Glavnom gradu. U kom trenutno ima nešto oko sedam hiljada parking mjesta i 90 hiljada automobila. Neke od lista imaju ideju da to riješe aplikacijom. Kako, boga pitaj.

Naravno, neće sve biti samo zeleno, nego i besprekorno čisto.  Reciklažni centri, moderne deponije, novi kontejneri, sjajno opremljeni komunalci..Tu je i sistem za prečišćavanje otpadnih voda, koji  se na listi prioritetnih infrastrukturnih objekata našao još 2015. godine. Imaćemo i vodu naravno svi, da se ne mora više protestovati što je mjesecima nema na 40 stepeni u nekim djelovima grada.

Novih Domova zravlja, sportskih terena, stadiona, dvorana,  i novih vrtića neće nedostajati. Pa košarkaški koš u svakom kvartu. I bazeni naravno.  Šetališta pored Morače i Ribnice. Obećavana još daleke 2018.  Tu su i raznorazni programi i dnevni centri za osjetljive i ranjive kategorije. Čak i korpe domaćih proizvoda za trudnice..A kad se pođe na pijacu u Gintaš, ono sve klimatizovano. Plus srećni proizvođači poljoprivrednih proizvoda, kojima se davanja iz kase povećavaju ko zna koliko.

Podgorica će biti uređeni evropski grad u kom mladi Podgoričani ne sanjaju, kao sada, da pobjegnu glavom bez obzira. Ajd što više neće biti partijskog zapošljavanja i cijeniće  njihove diplome, nego će biti kreditirani i sa  po 20 hiljada eura, da pokrenu start up biznise.. Srednjoškolci će moći da provode  vrijeme u rekonstruisanoj Robnoj kući u centru Podgorice, koja će postati omladinski klub  i u kojoj će moći “da ostvare sve svoje potencijale. I naravno besplatno stiču digitalne vještine. Ima čak i obećanja o mnogo zabavnijem noćnom životu. Otprilike mladi se zabavljaju do ranih jutarnjih časova, a ne smetaju starijima koji mirno spavaju,  jer će se riješiti i problem buke.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo