Na kombinovanu nastavu tokom pandemije COVID 19 studenti se navikavaju, ali zebnja kako će isplatiti školarine ne jenjava. Iz Rektorata UCG-a smatraju da je Univerzitet adekvatno odgovorio novonastaloj situaciji
Studenti u Crnoj Gori 2020. godinu pamtiće kao jednu od haotičnijih. I izazovnijih. Fakulteti širom države pandemiju virusa COVID-19 dočekali su nespremni.
,,Organizacija, kako na mom, tako i na svim fakultetima pod pokroviteljstvom Univerziteta Crne Gore (UCG) izazvala je opštu konfuziju među studentima i ispod je standarda ustanove koja je duša crnogorskog obrazovnog sistema“, smatra Vuk Stanišić, student Novinarstva na Fakultetu političkih nauka.
Prema njegovim riječima, rukovodstva fakulteta su pokušala da u nekim segmentima isprate prakse evropskih univerziteta. No, bez većeg upjeha. ,,U prvom talasu pandemije, fakulteti su organizovali online nastavu i ispite na veoma nepouzdanoj platformi Moodle, sa kojom smo u početku često imali tehničkih problema. U drugom talasu, sasvim nelogično, jer je situacija gora, fakulteti nisu zatvarani, nego smo mi, i nama najbliži, bili izloženi obolijevanju, jer se na fakultetima uglavnom ne poštuju epidemiološke mjere. Nemoguće ih je i poštovati, jer je veliki broj studenata koji u istom danu polažu ispite, pa su hodnici i amfiteatri prebukirani“, kaže Stanišić za Monitor.
Da su se visokoškolske ustanove mlako uhvatile u koštac sa pandemijom, saglasna je i Anastasija Brajović, studentkinja Pravnog fakulteta na Univerzitetu Crne Gore. ,,Za vrijeme junskog roka, svi smo se prvi put suočili sa žestinom pandemije i velikom neizvjesnošću. Od tada su nadležni imali vremena da se bolje organizuju za iduću godinu, time i za zimski semestar 2020. Rektorat obavještenja još obznanjuje u posljednjem momentu, u vidu raznoraznih preporuka, koje ni na koji način ne obavezuju profesore. Na taj način se vrši dodatna presija na studente. Online provjere znanja zbog potencijalnih malverzacija i zloupotreba su samo dokaz nesposobnosti UCG-a i njegove nezainteresovanosti za studente“, kaže Brajovićeva.
Novoizabrani prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore za period od 2020. do 2023. godine prof. dr Veselin Mićanović u informaciji dostupnoj na oficijalnom sajtu UCG-a kazao je da je Univerzitet adekvatno odgovorio novonastaloj situaciji. ,,Od samog početka, kako bi se prevazišli problemi korišćenja Distance learning platforme, napravili smo korisničku podršku u Centru informacionog sistema koja je do sada odgovorila na desetine hiljada zahtjeva. Zastupljen je heterogeni model izvođenja nastave. Organizacione jedinice, zavisno od broja studenata na predmetima organizuju online nastavu s brojnijim grupama, dok se nastava na predmetima s manjim brojem studenata realizuje u učionicama fakulteta uz poštovanje mjera. Redovno se vrši dezinfekcija prostorija na fakultetima, a sredstva za dezinfekciju ruku su dostupna svima, na najfrekventnijim mjestima. Svjesni smo da se kvalitet u izvjesnoj mjeri narušio, ali se, zahvaljujući odgovornom pristupu akademske zajednice, ipak održao”, objašnjava Mićanović. Najveći problem, prema riječima prof. dr Mićanovića, predstavlja praktična nastava. Tako se dio nje sada intenzivnije odvija u manjim grupama na fakultetima, a dio online. ,,Snimanjem praktičnih predavanja i vježbi problem se u velikoj mjeri amortizuje”, kaže Mićanović.
Student Međunarodnih odnosa Sava Mirković napominje da UCG ima prostora da poboljša kvalitet nastave. ,,To može da učini makar kroz veću posvećenost zaposlenih, s obzirom na to da se većina online predavanja i vježbi svodi na puko izlaganje profesora i asistenata dok većina studenata samo (ne)sluša. Trebalo bi povećati interaktivnost u toj formi nastave kroz formate koji bi omogućili veću angažovanost studenata”, navodi Mirković.
Iz Rektorata smatraju drugačije. Kako navode, UCG je uspješno razvio i primjenjuje kombinovane tradicionalne i onlajn metode nastave, vodeći se praksom evropskih univerziteta, a pridržavajući se naredbi i preporuka Instituta za javno zdravlje. ,,Potrebno je napomenuti da nije moguće niti je potrebno unificirati nastavu na svim jedinicama i predmetima, jer bi to u značajnoj mjeri unazadilo složeni nastavni proces. Mogućnosti koje pruža savremena tehnologija, posebno platforme, nisu jednake upotrebne vrijednosti za sve nastavne jedinice i predmete. Stoga, kombinovane metode nastave koje se realizuju omogućavaju da fokus ne bude na krajnjem rezultatu, već na unapređenju kompetencija studenata”.
Organizacija nastave i ispita tokom trajanja pandemije nije jedino što muči studente. Glavobolju im zadaje i plaćanje školarina. Većina njih je, zahvaljujući sezonskim poslovima, do sada svake godine barem tog nameta oslobađala porodice. Ove godine propala turistička sezona im je to onemogućila. ,,Nisam zadovoljna kako su se nadležni ponijeli prema studentima kada je riječ o podmirivanju finansijskih obaveza prema fakultetu. Ove godine rok za uplatu druge rate je skraćen, a kako je dosta nas ostalo bez posla tokom pandemije, prinuđeni smo da se snalazimo kako umijemo”, kaže za Monitor studentkinja Filološkog fakulteta koja je željela da ostane anonimna.
Iako iz Rektorata UCG-a ističu da se o svim elementima nastavnog procesa studenti redovno obavještavaju putem servisa UCG-a koji su konstantno dostupni studentima, Anastasija Brajović smatra da je problematičan način na koji najavljuju informacije vezane za uplatu godišnje školarine. ,,Studentima se ostavlja samo pet dana da izmire dugove, što predstavlja ultimatum. Mnogo studenata koji su do sada sami zarađivali za školovanje su u užasnom položaju. Ne obraća se pažnja na njih, niti im se dozvoljavaju olakšice“.
Sava Mirković, inače student na budžetu, smatra da ima načina da se studentima izađe u susret tokom pandemije. ,,Mnogo mojih prijatelja ima problema sa finansijama, ne samo zbog ovogodišnje slabe sezone, već zbog ekonomske situacije u zemlji uopšte. Dobro bi bilo kada bi nadležni imali sluha i kada bi smanjili ovogodišnju školarinu za određeni procenat“, napominje Mirković.
Radi poređenja, još u martu 2020. godine Univerzitet u Strazburu identifikovao je 160 studenata kojima je nedostatak materijala (računara i interneta) ugrozio nastavak studiranja na daljinu. Osim njih, i one koji su izgubili posao sa skraćenim radnim vremenom i više nisu mogli da zadovoljavaju ni osnovne životne potrebe. Strazburški univerzitet i njegova fondacija osnovali su hitni fond za svoje studente. Samo do 7. aprila 2020. prikupljeno je 61 hiljada eura i Univerzitet je studentima u nevolji podijelio više od stotinu računara.
Gdje ima volje, nađe se i način.
Andrea JELIĆ