Time što znamo krajnji ishod svake igre, pa i igre zvane život, dobili smo tu igru, dobili smo život
Sperate miseri; cavete foelices! – ,,Nesrećni nadajte se; srećni strijepite!“
Kada sam, u knjizi Roberta Bartona Anatomija melanholije, prvi put naišao na ovu rečenicu, učinilo mi se da je autor pogodio u centar kada je ovaj savjet prepisao kao odličan ,,lijek protiv očajanja“! Glavni problem u životu nije što postoje sreća i nesreća, nego što dolaze i odlaze kad hoće: nesreću ne možemo otjerati, sreću ne možemo zadržati! Bartonov ,,lijek protiv očajanja“, reklo bi se, dolazi kao poručen upravo za ovu situaciju: Oni kod kojih je nesreća zasjela kao da kani zauvijek ostati, umjesto da očajavaju neka se uzdaju u to da će se, kleta i prokleta, ipak prije ili kasnije predomisliti i otići. Oni pak, kod kojih se odomaćila i razbaškarila sreća, umjesto da očajavaju zato što znaju da će jednom otići, umjesto da se potpuno prepuste sreći, neka strijepe znajući da će ih napustiti!
Ipak, cijelo vrijeme neka sumnja je dopirala kao žubor potoka ispod ledene kore: jer, ako oni koji su nesrećni, mogu lakše podnijeti nesreću nadajući se da će prije ili kasnije završiti, oni koji su srećni ne mogu biti stvarno srećni strijepeći do kada će sreća potrajati. A ni jedno ni drugo se ne može predvidjeti. Naš život se ne mjeri korakom ispred vremena, jer taj korak ne možemo učiniti, a sve priče o ljudima koji su bili ,,ispred svog vremena“ su puke metafore, kao što je metafora i tvrdnja da je neko ,,nadmašio samog sebe“! Po istoj logici, budući da Bartonov ..lijek protiv očajanja“ ne utiče na činjenicu da nam sreća i nesreća dolaze i odlaze kad hoće, i nije nikakav lijek nego kap meda, koliko da se zasladi gorki čemer nesreće odnosno, kap pelina da nam zagorči slatki ukus sreće.
Ali ako ne možemo načiniti korak ispred života, možemo načiniti korak iznad života! Koliko god nepredvidiljivo se smjenivale, koliko god nesreća dolazila a sreća odlazila ne samo bez, nego direktno protiv naše volje, zahvaljujući razumu – jedinoj sposobnosti koja nas čini u nečemu ravnim bogovima, kako je naglasio Aristotel u Protreptikosu – Nagovoru na filozofiju – ako se njihovo ne zna, zna se naše! Šta god da bude – mi to znamo prije nego što će biti!
Zna se!
Eto formule koja nas uzdiže korak iznad života! Eto nam spasa, jer samo
svjesni tog našeg svemoćnog – Zna se! – mi istinski živimo svoj život. Bez toga, prepušteni nagađanju, mi ne živimo pravo ni svoju nesreću nadajući se sreći, kao što, strijepeći od nesreće, ne živimo kako treba ni svoju sreću, nego svodimo cijeli svoj život samo na recept protiv očajanja!
,,…Na polici od javorovog belog drveta, premazanoj samo bezbojnim lakom, među brojnim knjigama, stoji i knjiga u tvrdom povezu, plavog platna: Frank Baer: Kein Grund Zur Panik. Nad policom, na zidu stara gravura: Engleska flota, pod punim jedrima, isplovljava za Južno kinesko more.
Snaga kojom nas jedan ovakav naslov (,,Nema razloga za paniku“) može umiriti, ne bi smjela biti potcijenjena. U svakom slučaju, teško je dokazati da je ona manja od bilo kog argumenta koji čovjek može sebi pribaviti da bi se ozbiljno umirio u pogledu svoje budućnosti. Sve garancije i sva vjerovanja ovog svijeta, nisu jači ni uvjerljiviji od ove rečenice ispisane na koricama jedne knjige u plavom povezu. I neizvjesnost našeg nadanja da ćemo nešto postići, jednaka je neizvjesnosti nadanja one engleske flote, da će, sve ako i stigne do Južnog kineskog mora, time nešto trajno postići, ili da će barem neke od svojih planova ostvariti”.
Sveopšta neizvjesnost ljudskog života čini nam se objektivna i potpuno nesumnjiva činjenica! Nikako da se suočimo sa istinom da neizvjesnosti zapravo nema, da je nama, razumnim bićima, krajnji ishod unaprijed poznat! Neizvjesni su detalji, sekvence, epizode serije koju, kao glavni junaci, slijedimo svakog dana i svakog trenutka, živjeći sopstveni život!
Cijeli svijet je već mjesecima opčinjen. Svijet pretvoren u kladionicu, casino i kazzino, u veliki rulet nazvan Covid 19. Vrti se ta kuglica, skakuće sa crvenog na crno, sa crnog na crveno, sa sreće na nesreću, sa nesreće na sreću. Mi zanijemili, pratimo to skakutanje, iščekujući šta će se desiti a zapravo – zna se! Umjesto da živimo svoj život, uzalud nastojimo da idemo korak ispred sopstvenog života.
Ne shvatamo da zaista nema razloga za paniku.
Korak iznad života, i mi već razotkrivamo i shvatamo svu iluziju života kao kladionice. Znamo: jednom će svačija kuglica konačno stati.
Na crno.
Ali time što znamo krajnji ishod svake igre, pa i igre zvane život, dobili smo tu igru, dobili smo život.
Zna se!
Ferid MUHIĆ