Umjetnici iz gotovo svih branši žestoko su osjetili COVID19 krizu
Odloženi festivali. Zatvorene koncertne sale, muzeji, biblioteke. Siromašni repertoari u pozorištima. Poneka stidljiva izložba. Lokali bez žive muzike. Rijetke proslave bez fotografa da ovjekovječe upečatljive momente. Takav je svijet umjetnosti od pojave virusa COVID19. A kako žive umjetnici?
,,Od aprila ne radimo. Pojedinci imaju druge poslove. Ja, kao i mnogi, nemam”, kaže za Monitor Marko Kovačević, jedan od članova popularnog podgoričkog benda Kuba.
Da je u muzičkom životu Crne Gore došlo do pauze i da se ne nazire trenutak kada će se ponovo začuti refren, smatraju i iz Crnogorskog orkestra mladih (COM). ,,Kriza je uzela maha i evidentno je da je potrebno sistemsko rješenje. Ministarstvo kulture je za nezaposlene umjetnike organizovalo konkurs na kojem je veliki broj njih dobio novčana sredstva kako bi prevazišli poteškoće usljed širenja virusa. To je bila značajna pomoć, ali kratkoročna”.
Iz Ministarstva kulture su Monitoru objasnili da je taj javni konkurs bio među prvim setovima mjera podrške stvaraocima. ,,Mogli su da budu prijavljeni projekti čija je realizacija predviđena u kućnom ambijentu, a prezentacija i promocija putem online platformi i društvenih mreža, ili radio i TV stanica, kao i drugih srodnih formata. Podržano je njih 145 i obezbijeđena finansijska pomoć u iznosu od 346. 840 eura”.
Da je naišao stravičan trenutak za umjetnika, smatra i crnogorska glumica Ana Vučković. ,,Mnogo glumaca nema posao i to je problem koji odavno postoji. Kod nas samo dva pozorišta sadrže ansambl – Gradsko pozorište i Crnogorsko narodno pozorište (CNP), kao i nikšićko pozorište koje broji četvoro glumaca. Virus je samo ogolio realno stanje stvari…”, kaže Vučkovićeva za Monitor.
Direktorica JU Kulturno-informativnog centra Budo Tomović Podgorica Snežana Burzan-Vuksanović za Monitor kaže da su, poštujući mjere Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT), od marta ove godine otkazali ili odložili oko 50 planiranih programa. ,,Poštujemo važeće preporuke i mjere, uz slogan distanca, ruke, maska, kao i to da može biti do 50 posjetilaca u Velikoj sali. U skladu sa tim i publika se vratila u sale. Već smo organizovali koncert beogradskog kantautora Dušana Strajnića Dukata, a u toku je i revija Svjetska književnost na filmu. Slijedi i regionalni festival stand up-a Opuč od 15. do 17. oktobra. Promovisaćemo i knjigu Mihaila Radojičića Smrt je uvijek u modi i prirediti koncert veoma nadarenog violiniste Viktora Hutera. Podgorica će, krajem oktobra, biti po prvi put i domaćin festivala Olimpijada poezije”, navodi Burzan -Vuksanović.
Ova kulturna ustanova do daljnjeg, u skladu sa važećim mjerama protiv širenja virusa COVID19, neće organizovati probe više stotina članova folklornog ansambla KIC-a, hora Zvjezdice, KIC pop hora, baletske škole Princeza Ksenija, kao ni probe DODEST-ove radionice glume.
COVID19 krizu osjetio je i Ivan Mandić, fotograf i videograf iz Podgorice. ,,Za mene, kao nekog ko je direktno zavistan od događaja, ali i raznih drugih projekata koji podrazumijevaju okupljanje više ljudi, ova godina je puno oskudnija. Pogotovo s proljeća, kada je sve stalo, a baš tada, po pravilu, bude najviše posla”, objašnjava.
Mandić za Monitor ističe da se većina njegovih kolega bavi isključivo fotkanjem i snimanjem proslava, a da je za one, sa kojima to nije slučaj, bilo posla na manjim, lokalnim festivalima i dešavanjima, kao i u okviru nekih dugoročnih projekata.
Iz Ministarstva kulture kažu da su, u okviru mjera podrške, pored planiranih 100 hiljada eura za godišnji konkurs za finansiranje projekata iz oblasti kreativnih industrija, uvećali iznos fonda podrške za dodatnih 50 hiljada eura. U julu su, kako navode, donijeli odluku o podršci 221 projekta i programa iz oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva, sa ukupnim iznosom od 726.200 eura. Podrška je namijenjena opštinskim ustanovama kulture i autorskim projektima. ,,U avgustu i septembru su relativno brzo obezbijeđeni uslovi za rad i normalizaciju funkcionisanja jednog broja ustanova kulture, kao drugih programskih aktivnosti koje se odnose na pozorišne kuće i kulturno-umjetničke manifestacije. Inicirali smo i finansirali projekat Online Art market, koji treba da sprovede Udruženje likovnih umjetnika Crne Gore, a koji će obezbijediti velikom broju crnogorskih likovnih umjetnika ne samo široku prezentaciju umjetničkih djela, već otvoriti i mogućnost njihove ekonomske valorizacije”, napominju iz ovog Vladinog resora.
Slikarka i inicijatorka platforme Kulturna baza Kunst, koja služi za online promociju stvaralaštva crnogorskih umjetnika, Ivana Stanić za Monitor kaže da se umjetnik, kako u Crnoj Gori, tako i na globalnom nivou, bori za opstanak u najbanalnijem smislu. ,,Umjetnici nemaju nikakav status, ako su van ugovora ili van institucije, mada im je i tamo klimavo, jer govorimo o privremenom angažovanju. Veliki broj kolega radi druge poslove koji nemaju dodirnih tačaka sa njihovim pozivom. Ako na sve ovo dodamo planetarni problem pandemije i karantina, jasno je da prostora za udisaj nema, a kamoli za život pristojan življenja”.
Prema njenim riječima, većina se otisnula na online predstavljanja i osvajanja virtuelnog tržista. ,,Ono, opet, nije svima dostupno”, upozorava.
Stanić napominje da bi bilo dobro da se odredi paket mjera pomoći autorima iz svih branši. ,,Muzičari ne sviraju, glumci ne glume, likovnjaci ne izlažu, pisci ne objavljuju, a ako se i realizuje koja izložba, koncert ili predstava, sve je svedeno na minimum i samo zadovoljava formu radi forme. Sve podsjeća na volonterizam i privid žive kulturne scene koja može da se samoodržava. Uvijek smo se osjećali kao građani trećeg reda, kako zbog kulturno-socioloskog konteksta, tako i zbog vrlo male ili nikakve finansijske podrške i zaštite”, objašnjava.
Kao pozitivan primjer kako umjetnost može da živi i tokom pandemije korona virusa, Crnogorski orkestar mladih navodi ovogodišnji festival KotorArt. ,,Održali smo svečani koncert, koji je uspješno realizovan poštujući sve zdravstvene propise. To je rezultat kad se ima volje za prevazilaženje prepreka”, smatraju iz COM-a.
Direktorica KIC-a kazala je da će, u zavisnosti od epidemiološke situacije, teći najavljeni programi. ,,Radi se o koncertu Damira Imamovića, promociji knjige Dušana Vesića Zamisli život, trećem festival Stare note – novi zvuci, Danima ukrajinske kulture, Fashion week-u, radu na projektu Glasovi mira, koji je dio regionalnog programa Dijalog za budućnost, a uveliko radimo i na dopuni monografije KIC-a povodom 55 godina rada. Kultura je uvijek bila i biće važan dio naše svakodnevice, bez dileme. Ipak, zdravlje je prioritet”, navodi Burzan Vuksanović.
Ana Vučković poručuje: ,,Ako je virus vječan, nek’ bude vječnije pozorište. Vjerujem da je ono snažnije od svake krize. Vjerujem u vječnost entuzijazma i da će se moja zemlja više baviti kulturom i ljudima koji zaslužuju svojim talentom i radom da budu nagrađeni”.
Andrea JELIĆ