Kupovina preko interneta jedna je od rijetkih privrednih grana koja je u usponu tokom krize izazvane virusom COVID 19
Dok većina privrednih grana bilježi strmoglavi pad tokom pandemije virusa COVID19, online kupovina doživljava ekspanziju. Restorani, barovi, bioskopi, prodavnice, teretane i tržni centri u mnogim državama, kao i u Crnoj Gori, ne rade. Život se preselio online.
Sve to uslovilo je i globalnu ekonomsku recesiju. ,,Ona prijeti da ostavi dublje tragove od Velike depresije. Male ekonomije, poput Crne Gore, vjerovatno će se suočiti sa negativnim kaskadnim efektima, koji mogu da ponište mukotrpno ostvareni napredak u razvoju i sputaju dalji progres”, ocjenjuje Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Crnoj Gori u svom izvještaju pod nazivom Procjena uticaja COVID-19 na poslovni sektor i perspektive rasta ekonomije Crne Gore.
No, ta kriza ne osjeća se snažno u oblasti eCommerce transakcija, odnosno transakcija elektronske trgovine. Na kraju 2019. godine u odnosu na 2018. godinu njihov porast je iznosio preko 32 odsto, podaci su Vlade Crne Gore, koji se mogu pronaći u dokumentu o trećem paketu socio-ekonomskih mjera iz jula ove godine. ,,Procjenjuje se da u Crnoj Gori imamo 35 odsto aktivnih online kupaca, a usljed situacije sa pandemijom taj procenat se značajno uvećava”, piše u istom dokumentu.
Kupovina online, naročito odjeće, knjiga i električnih uređaja, bila je u porastu i prije pojave COVID-a 19, ali je on prouzrokovao da sve više ljudi na isti način počinje da nabavlja i druge namirnice, poput mesa, voća i povrća. Tako su sada među popularnijim aplikacijama za naručivanje mojSupermarket, Donesi.com, seljak.me, Bonella Kitchen i Green Bazaar, kao i sjever.me, web platforma preko koje se mogu naručiti domaći poljoprivredni proizvodi.
Zastupljenost i korišćenje interneta, prema podacima iz istraživanja Monstata iz 2019. godine o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u Crnoj Gori, kontinuirano rastu. Tako je, recimo, procenat ispitanika koji nikada nisu naručivali robu ili usluge preko interneta u 2018. bio 73 odsto, dok je prošle godine iznosio 69 odsto. Najčešće se naručuju odjeća i sportski proizvodi. Slijede igračke i namještaj, pa farmaceutski proizvodi, filmovi i muzika, kao i video igrice, računarski softveri i njihovi dodaci.
Iz UNDP-a upozoravaju da većina preduzeća u Crnoj Gori nije ulagala u novu opremu, softverska ili digitalna rješenja, da bi se uspješno nosila s izazovima koje je donijela pandemija. ,,Od ukupnog broja preduzeća, 92 odsto njih se rijetko odlučivalo na nova ulaganja, a najveći broj njih nije povećao korišćenje interneta za obavljanje svojih poslovnih funkcija. Dvije petine preduzeća koristi internet platforme i društvene mreže za poslovnu administraciju, dok ih blizu jedne trećine koristi za marketing. Većina, odnosno 73 odsto, ih ne upotrebljava za prodaju”, navodi se u izvještaju UNDP-a. Takvo stanje među preduzećima u Crnoj Gori, kako napominju, ukazuje na nespremnost da se istraže nove platforme, ali i na potrebu da se ubrza izrada i usvajanje Strategije digitalne transformacije.
AliExpress, Alibaba, eBay, Amazon, Asos, kao i Etsy, omiljene su platforme za poručivanje. Iznos šipinga (poštarine) varira od jedne do druge, kao i od toga da li se, prilikom porudžbe, koristi brza pošta ili regularna. Nedavna odluka AliExpressa da desetostruko poveća cijenu poštarine za pojedine države Balkana izazvala je polemiku među njegovim redovnim kupcima. Jedan od razloga za nju je ekonomska kriza koja je značajno uticala na režim avio-saobraćaja, putem kog se obično prevozi roba. Drugi su, navodno, masovne krađe pošiljki malih vrijednosti, zbog čega su kineski prodavci ustanovili da im se više ne isplati da jeftino šalju robu ka Balkanu.
Za one koji kupovinu obavljaju na internetu najvažnije je da poznaju carinska i poreska pravila koja važe za Crnu Goru. Zakonom o porezu na dodatu vrijednost iz 2017. godine propisano je oslobođenje od plaćanja PDV-a prilikom uvoza pošiljki vrijednosti do 75 eura. Za preuzimanje pošiljki u vrijednosti do 150 eura naplaćuje se samo porez na dodatu vrijednost od 21 odsto, a ukoliko im vrijednost prelazi 150 eura, naplaćuje se i PDV i carina, po carinskoj stopi zavisno od vrijednosti. Na snazi je i Zakon o elektronskoj trgovini kojim se reguliše oblast online trgovine. Iz Ministarstva ekonomije najavljuju i pripremu dva pravilnika kojima će to polje detaljnije urediti. Kako su objasnili, zbog masovnijeg online kupovanja, definisanje prava potrošača i odgovornosti trgovaca sada je naročito važno.
Dok je pandemija mnoge ostavila bez posla, vlasnici globalnih internet prodavnica umnožavaju bogatstvo. Džef Bezos, vlasnik Amazona, postao je najbogatiji čovjek na svijetu, prestigavši milijardera i predsjednika Majkrosofta Bil Gejtsa i osnivača Fejsbuka Marka Zakerberga. Vrijednost njegovog biznisa trenutno se procjenjuje na oko 200 milijardi dolara. Od njegovog uspjeha koristi će imati mnogi. Iz Bezosove kompanije saopštili su da će, zbog porasta potražnje, zaposliti 100 hiljada novih radnika.
Prema istraživanju koje je sproveo Adobe, američka softverska kompanija, novac koji je u svijetu utrošen na online trgovinu samo u maju dostigao je cifru od 82,5 milijardi dolara. ,,U slučaju da je rast ostao isti kao što je bio prije pandemije, bilo bi potrebno od četiri do šest godina da se dostigne nivo potrošnje novca na online trgovinu iz maja”, rekao je za Forbes magazin Viven Panđa, Adobeov menadžer za digitalnu analitiku.
Digitalizacija svijeta ubrzava.
Koliko je bezbjedno online naručivanje tokom COVID-a 19?
Mnogi potrošači zabrinuti su koliko je bezbjedno poručivati putem interneta, jer najveći broj porudžbina dolazi iz Kine, gdje se virus prvi put pojavio.
Stručnjaci širom svijeta napominju da virus može da živi na površinama od tri sata do tri dana, u zavisnosti od materijala. Malo je vjerovatno da će COVID-19 preživjeti na kupljenim artiklima od trenutka kada su spakovani do trenutka isporučenja, posebno jer je sistem isporuke, zbog otežanih uslova, usporen. Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), vrlo je nizak rizik od širenja virusa preko proizvoda ili ambalaže za čiju isporuku su potrebni dani ili nedjelje.
Iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) takođe su reagovali ovim povodom. ,,Sigurno je primati pakete sa područja gdje ima slučajeva COVID-a 19. Vjerovatnoća da zaražena osoba kontaminira komercijalnu robu je mala, a rizik od zaraze COVID-om 19 preko paketa koji su izloženi različitim uslovima i temperaturama je nizak”, navode iz SZO.
No, predostrožnost i poštovanje preporuka dezinfekcije nisu na odmet.
Zbog virusa cijene laptopova i kompjutera u porastu
International Data Corporation (IDC), poznata analitičarska kuća, upozorila je da će tržište računara ‘ispaštati’ zbog korona virusa. Prema njenom istraživanju, proizvodnja u prvom kvartalu ove godine pala je za 6,4 odsto u odnosu na isti period u 2019. godini, dok se za drugi kvartal očekuje još veće smanjenje, od 10,3 odsto. To je velika razlika u odnosu na prethodnu analizu iz novembra 2019. godine, prije nego što je korona virus uzeo maha.
Smanjenja proizvodnja nije izazvana smanjenom potražnjom. Naprotiv, ona se povećala, jer su elektronski uređaji postali neophodni, bilo za učenje ili rad na daljinu. Istovremeno, uslovi za proizvodnju su se pogoršali. Mnoge fabrike bile su duže vrijeme zatvorene, a odnedavno rade sa smanjenim kapacitetom.
Sve to se odražava na porast cijena elektronskih uređaja. Trenutno najjeftiniji laptopovi nekih od najvećih lidera IT opreme na crnogorskom tržištu, poput Tehno Maxa i Tehno Plusa, koštaju preko 300 eura. Kvalitetniji – i preko hiljadu eura.
Novi virus – novi nameti.
Andrea JELIĆ