Rekonstrukcija Spomen-doma, jedne od najprepoznatljivijih zgrada u Kolašinu, ni ove godine, kao ni decenijama ranije, nije među prioritetima ni opštine ni države. Za radove na toj zgradi iz lokalnog budžeta do jesenas će biti potrošeno koliko i za seoski dom i kapelu u Liješnju i Dragovića Polju
Da je bar djelimično ralizovan četvorogodišnji Strateški plan razvoja opštine Kolašin, donesen 2017. godine, zgrada Spomen-doma, višedecenijskog simbola grada, sada ne bi bila ruina. Među nekoliko milionskih ambicioznih projekata, planiranih tim dokumentom, bili su i rekonstrukcija gradske pijace i Doma učenika… Novac potreban za te investicije lokalna uprava planirala je da obezbijedi iz opštinskog budžeta, uz pomoć Vlade i investitora, odnosno, donatora. Novac nikad nije stigao, a onaj iz opštinske kase uvijek je trošen na preče. Ni mnogo ranije nijesu nalazili načine da spasu od propadanje zgradu, ali je u svakom četvorogodišnjem razvojnom planu grada, tokom minulih decenija, to najavljivano.
Za sitne popravke na toj zgradi, prema Planu uređenja prostora za ovu godinu, biće potrošeno svega nekoliko hiljada eura. Prema tom dokumentu, radovi na Spomen domu su istog prioriteta kao radovi na seoskom domu i kapeli u Liješnju i Dragovića Polju.
Buđ i fleke po zidovima, u kancelarijama plastične posude za skupljanje kiše koja probija mnogobrojne kosine od stakla i betona, na krovovima proniklo rastinje, u uglovima djelovi stare stolarije i namještaja, na podu velikog hola lokve vode…To je prvo što se vidi na i u objektu, u kojem su decenijama kancelarije opštinske administracije, nekoliko političkih stranaka, SUBNOR-a, područna jedinica Uprave za nekretnine…
Nekadašnji ponos grada, podignut kasnih 70-ih godina prošlog vijeka, u znak sjećanja na zasijedanja ZAVNO-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja), građen je po ideji slovenačkog arhitekte Marka Mušića. Pored dugotrajne nebrige i besparice, sadašnjem stanju „najznačajnijeg arhitektonskog obilježja centra Kolašina”, kažu stariji Kolašinci, doprinijele su i greške napravljene tokom i neposredno poslije gradnje.
Zgrada je, tvrde, useljena ranije nego što je planirano, jer je 70-ih godina objakat u kome su bile kancelarije Opštine uništen u požaru. Pored toga, navodno, betonski krovovi nikada bili dobro rješenje za kolašinsku klimu. Mimo projekta, naknadno je dograđen ravan dio, za potrebe opštinske administracije.
U lokalnoj upravi godinama je isti odgovor na pitanje kada će učiniti nešto za Spomen dom. Objašnjavaju, volje ima, ali fali novca.
„Naša je iskrena namjera da se ova zgrada adaptira i spasi od propadanja. Međutim, to je finansijski preambiciozan projekat za lokalni budžet. Uzdamo se u podršku države. Podrške će svakako i biti, a u to nas uvjeravaju i aktivnosti kada je riječ o zgradi u kojoj je održano zasijedanje ZAVNO-a” – kažu u kolašinskoj lokalnoj upravi.
Prošle godine i ministar kulture Aleksandar Bogdanović rekao je da će taj objekat, kao kulturno-istorijski spomenik, biti predmet pažnje države. Nije mogao da precizira kada i u kojoj mjeri.
„Dobili smo informacije o statusu Spomen-doma. Naravno, Ministarstvo kulture će razmotriti sve opcije kada je riječ o mogućoj rekonstrukciji. No, dogovorili smo i da se Opština opredijeli je li prioritet ta ili zgrada u kojoj je 1943. godine konstituisan ZAVNO kao najveći zakonodavni organ Crne Gore. Spomen- dom je objekat koji je vrijedan pažnje i poštovanja“, kazao je on.
Bogdanović smatra da za tu zgradu treba napraviti projektnu dokumentaciju, a „možda i kroz neki oblik privatno-javnog partnerstva doći do najboljeg rješenja“. To, podsjeća Bogdanović, omogućava i novi Zakon o zaštiti kulturnih dobara. Nije do sada ništa urađeno da se ta mogućnosti i iskoristi.
U starim strateškim planovima bila je predviđena rekonstrukcija velike kongresne sale sa 600 mjesta, koja decenijama služi kao magacinski prostor. Da bi dobio novo ruho i služio prvobitnoj namjeni, procijenili su autori novijeg razvojnog plana, potrebno je čak tri milona eura.
„Postojeći objekti kulture imaju neadekvatnu opremljenost u smislu prezentovanja nematerijalnog kulturnog nasljeđa. Za kulturne događaje potrebna je audio i video oprema, rekviziti i oprema za izvođenje predstava. Takođe, potrebna je posebna oprema za čuvanje kulturno-istorijskog nasljeđa. Zgrada Spomen-doma je u veoma lošem stanju, krov prokišnjava, stolarija je dotrajala. Uz sve to, zgrada je krajnje energetski neefikasna”, navodi se u opisu projekta.
Kako su nedavno ocijenili u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, taj objekat je i najočigledniji primjer energetske neefikasnosti u Kolašinu. Godišnje troši 25.000 eura za struju.
Prije nekoliko godina, Spomen-dom je bio jedan od četiri projekta, „poslijeratnog graditeljskog nasljeđa sa potencijalnim scenarijom razvoja” koje je Crna Gora predstavila na venecijanskom Bijenalu arhitekture.
Po izboru Word Monuments Fund, prije dvije godine, ta zgrada se našla među 30 najatraktivnijih arhitektonskih dostignuća na svijetu. Spomen-dom, među primjere atraktivne moderne svjetske arhitekture, uvršten je na incijativu Kolašinca Milana Rakočevića. On je, predlažući taj objekat, napisao da je riječ o jedinstvenom primjeru „kako je moderna arhitektura stigla i do ruralnog seoskog života i gotovo netaknute prirode”. Glasovima pojsetilaca sajta za arhitekturu www.wmf.org/modern-century, dugo je bio na drugom mjestu u konkurenciji atraktivnih modernih svjetskih arhitektonskih dostignuća.
Neobično arhitektonsko rješenje objekta oduvijek je izazivalo kontradiktorne utiske i stavove. Kolašinci tu zgradu ili vole ili mrze. Od čelnika nekih bivših vlasti mogli su se čuti i planovi da se zgrada sruši, kako bi se „gradu vratio dio parka u kojem je napravljena“.
Vlada i Opština nekada su imale planove da se, nakon rušenja, na tom mjestu gradi turističko-poslovni komplekst. Finansijska kriza je osujetila te planove, pa je objekat neobičnog izgleda ostao. Do početka 90-ih godina minulog vijekla za održavanje zgrade bila je zadužena država. U budžetu se nalazila stavka kojom su određena novačana sredstava bila opredijeljena za popravke, ali i nekoliko zaposlenih na održavanju Spomen-doma.
Navodno, na predlog tadašnje Narodne stranke, iz budžeta ta stavka je izbrisana. Država je prestala da se stara o najpoznatijoj kolašinskoj zgradi.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ